PDA

Zobacz pełną wersję : Kolektor pionowy i rośliny nad nim



ezg2014
20-01-2015, 16:50
Mam pompę z odwiertami. Zauważyłem, że w okolicach odwiertów trawa wolniej rośnie. Wygląda to ta jak na rysunku:
300025

Linia wokół odwiertów to obszar, gdzie trawa jest zawsze wyraźnie niższa od pozostałej części działki.
Wiem, że to żaden problem. Ale czy to wynika z odwiertów? Czy dlatego że w tej okolicy ziemia była głęboko przekopana na połączenie odwiertów?

Pyxis
20-01-2015, 17:53
Najbardziej prawdopodobne jest, ze grunt tam zostal wymieszany i trawka ma gorsze warunki pokarmowe. Nawozisz trawniczek?

nydar
20-01-2015, 19:01
A może tam jest zimniejszy grunt?

Pyxis
20-01-2015, 19:07
Latem? W gornych 15cm gruntu w ktorych korzeni sie trawa? Jesli nawet, to o jakies ulamki K.
Nad kolektorem plaskim powinna wogole nie rosnac.

nydar
20-01-2015, 19:27
Niech wetknie termometr tam i obok. Będzie wiadomo czy sypać więcej nawozu. Trawnik to jednak swoista izolacja. Chroni przed słońcem latem.

Pyxis
20-01-2015, 19:30
W gornej warstwie gruntu regeneracja odbywa sie w ogromnej wiekszosci w sposob posredni - za pomoca wody opadowej.

U mnie nad jedna z petli DZ rosna pomidowy na warzywniku, a to rosliny bardzo wrazliwe na niska temperature gruntu.

nydar
20-01-2015, 19:56
Spór:D rozstrzygnie termometr i informacja czy nawozi.

Pyxis
20-01-2015, 20:02
No chyba ;)

ezg2014
20-01-2015, 22:43
Jeszcze nie nawoziłem. Jak mierzyć temp. gruntu - na powierzchni czy na jakiejś głębokości?

nydar
21-01-2015, 18:07
Zmierz temp. na głębokości 15cm w kwietniu-maju tu i obok ,jak zacznie robić się słonecznie i ciepło.

Pyxis
21-01-2015, 19:31
Moj trawnik nad kolektorem poziomym.

http://szkut.com/dom/Dom92.jpg

nydar
21-01-2015, 20:23
Przy poziomym masz ,,prostokąt " który leży .On ma prostokąt w pionie .Wydaje się ,że przy odwiertach pionowych koncentracja chłodu na m2 powierzchni będzie większa niż przy płaskim kolektorze. Nie podejrzewam kol. ezg2014 ,że czarne dał na spód a żółte na górę.:D

Pyxis
21-01-2015, 20:28
Kolektor w warstwie przy powierzchni regeneruje sie od gory. Nie ma znaczenie ulozenie rur w tej gornej warstwie, bo pewnie one tez leza nie zaraz pod samym trawnikiem, tylko glebiej - podobnie jak w kolektorze plaskim.
Przypominam, ze my mowimy o kilkunastu a co najwyzej kilkudziesieciu cm gornej warstwy gruntu w ktorej korzeni sie trawa.

Przy pracach ziemnych nigdy nie otworzysz w pelni pierwotnego uwarstwienia gleby. Juz sama woda (ktorej przy odwiertach uzywa sie sporo) potrafi bardzo skutecznie wyplukac z gleby azot, a tego pierwiastka trawa potrzebuje najwiecej do ladnego wygladu i duzego tempa wzrostu.

I_vonne
23-04-2015, 12:42
Jeśli Pan pozwoli/pozwolisz :D chciałabym otrzymać poradę fachowca w temacie "pompa ciepła a trawa". To już nasz drugi sezon pod tytułem "Pompa ciepła i brzydka trawa" :( Na początku nie pomyślałam, ze ta brzydka, żółta, sucha trawa to wina pompy. Z przodu domu jest ładna i po jednym boku. Kapnęłam się dopiero jak mąż powiedział, że dokładnie tam, gdzie wkopana jest pompa (kolektor poziomy) ta trawa jest taka (jakieś 4 ary ) Najgorzej po zimie :( Dużo naczytałam się o trawach - mam trójkę dzieci więc kupiłam taką, która nadaje się na place zabaw i boiska sportowe - SOLIDE firmy Barenbrug i w tych miejscach bez pompy naprawdę sprawdziła się, ale tam, gdzie pompa .. płakać się chce... już nie wiem co mam robić - najgorsze, że właśnie przymierzam się do nasadzeń - na brzegach działki wydzieliłam kilka miejsc na tuje szmaragdy i inne mniejsze drzewka i krzaczki (sporo ma ich być) a tu... czytam, ze być może wszystko będzie suche jak ta trawa :( wklepałam w internecie i znalazłam to forum. Proszę napisz co byś mi doradzał - dodam, że mam system nawadniania-mąż na całej działce zrobił te zraszacze, po bokach ma być linia kroplująca (dla tych tuj i innych nasadzeń). Jesienią wysypałam nawóz do trawy - kupiłam też wertykulator, walec, siewnik. Może pomoże to w regeneracji...:D Czy myślisz, ze to kwestia nawozu i częstego podlewania, żeby wszystko było jak należy. Co Ty robisz, że masz taki ładny trawni??? Co mi radzisz zrobić. Z góry dziękuję za poświęcony czas na przeczytanie mojej epopei :) i za poradę.