PDA

Zobacz pełną wersję : Stara podłoga w starym budownictwie/ Opada podłoga !!



Sylwiusz28x
21-01-2015, 17:11
Witam wszystkich :-)


Chciałbym po prosić was o radę jeśli reflektujecie w tym temacie, bo nie jest to prosta sprawa a wydaje mi się że bardziej skomplikowane.
Mianowicie chodzi o zamieszczoną na zdjęciach podłogę w starym budownictwie tak starym, że ściany dziadka Szredera pamiętają dokładniej ściany są z gliny a podłoga jest z desek a pod deskami chyba kantówki które ją utrzymują.
Co do utrzymania to jak może widać na zdjęciach podłoga opada i to pod oknem w jednym rogu aż na 10-15 cm albo i więcej dlatego piszę o rade jak ją wypoziomować nie wiem może na lagery ale tak aby dalej nie opadała.
Jak wy to widzicie??

Balto
21-01-2015, 20:17
Zanim zaczniesz poziomowa - zobacz co jest pod spodem. Dawne podłogi miały naprawdę dziwną "podsypkę" na którą mogły się składać trociny pomieszane z wapnem i czymś jeszcze po to by robal nie wlazł, wilgoć nie siedziała i mysza nie goniła. Jeżeli podłoga siada to oznacza, że coś jest nie teges... Pytanie co.

Adam1983
22-01-2015, 12:04
Podbijam. Mam podobny problem, z tym że u mnie jest podłoga z desek na legarach. Pod spodem podsypane tak jak napisałeś. Jako że jest nierówna, i gdzieniegdzie w granicach 2-3 cm, chcę ją jakoś wyrównać. Ktoś mi podpowiedział, że najlepiej w te deski powkręcać pionowo wkręty, tak żeby nimi złapać poziom na całej powierzchni, a następnie na to położyć płytę OSB lub MFP, i ją dokręcić do desek. Ponoć ten sposób poziomowania znalazł kiedyś w czasopiśmie Murator. Czy ktoś z Was się w takie coś bawił ? Jeśli tak, to jak gęsto wkręcać śruby do wypoziomowania całej powierzchni, żeby płyta dobrze na nich leżała ?

Balto
22-01-2015, 19:18
Ja bym tak nie robił. Jeśli legary są w naprawdę dobrym stanie, nie dzieje się z nimi nic, a deska podłogowa także jest ok i ma wystarczającą grubość to może lepiej by ją po prostu potraktować jak parkiet: wyrównać, wyczyścić i zabezpieczyć? To są naprawdę dobre materiały... Chyba że zużycie jest duże, wówczas dopiero myśleć nad czymś innym albo nad położeniem w tym samym systemie nowej podłogi...

koziaj
23-01-2015, 09:44
Witam. Jeśli pod spodem wszystko jest w porządku, to podłogę faktycznie można próbować wyrównać. Chyba że się nie da, albo masz jednak inną koncepcję jej wykończenia. Można też próbować taką nierówną podłogę ustabilizować i usztywnić płytą drewnopochodną (OSB, MFP).
Tak jak w tym artykule: Na starej podłodze z desek (http://www.designerer.com/artykul/172/na-starej-podlodze-z-desek.html?category_id=18)
Powodzenia!

koziaj
23-01-2015, 09:51
Sylwiusz28x, faktycznie powinieneś najpierw sprawdzić co jest pod spodem. Dopiero wtedy można podjąć sensowną decyzję co dalej.
Prawdopodobnie problemem jest znaczny ciężar wypełniającej strop warstwy izolacyjnej (polepy). Jeśli belki konstrukcyjne są zdrowe i nie wymagają wymiany, to wystarczy zastąpić oryginalną polepę lżejszym materiałem.


Pozdrawiam!

Sylwiusz28x
25-01-2015, 19:20
Czyli podłoga na deskach ok bez wymiany polepy ok.
Dalej to jedną deske wyrwałem a pod deską jak by mniejsza belka leżała na głównej po długości pokoju, a są ich 3 i śmieci jakieś wszystko pomieszane takie coś oraz ta polepa mocna jak trza.
Jutro wezmę od sąsiada breche i bardziej odkryje podłoge żebym miał lepszy podgląd i mógł za decydować co dalej no i umieszczę tu jeszcze fotki.

Balto
26-01-2015, 20:30
Zobacz jak siedzą legary, na których masz deski podłogi. Sprawdź ich poziom i spróbuj metodą naciski: klawiszują czy nie. Jeśli ok to wyrównaj deski podłogi o te kilka mm...