PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła powietrze - woda zamiast solarów



danon1973
23-01-2015, 21:42
Witam

Chcieliśmy z żoną wziąć do ogrzewania wody solary (tylko w okresie wiosenno-letnim, żeby piec na ekogroszek cały rok nie musiał pracować).
Sprzedawca doradził nam jednak pompę ciepła powietrze - woda.
Powiedział, że koszt jest dużo tańszy a jeśli ma być używana tylko do ogrzania wody w okresie wiosny i lata, to nie opłaca się brać solarów, które zwrócą się po wielu latach.

Orientujecie się może jak taka pompa sprawuje się w użytkowaniu?
Czy duży jest koszt ogrzania wody dla 3 osobowej rodziny?
I czy możecie jakieś konkretne modele polecić?

Pozdrawiam
Daniel

sly1234
28-01-2015, 14:02
1. Czy ten Piec na Eko juz stoi fizycznie w kotłowni ??
2. Czy tę pompę poleca ci ten sam sprzedawca, instalator?

pozdrawiam

RAPczyn
29-01-2015, 09:08
Jeśli porównać koszt uzyskania ciepłej wody użytkowej z pompy ciepła pow.-wod. (PCi tylko do c.w.u.) i kolektorów słonecznych, to nie wdając się w szczegóły z kolektorów będzie tańszy jakieś 100 krotnie.

Zakładając, że rocznie na ciepłą wodę zużywać 2236kWh/a + straty zbiornika 900kWh/a = 3136kWh/a.
Roczny uzysk energii z 5m^2 kolektora p.r. CPC do ciepłej wody można przyjąć na poziomie 2250-2750kWh/a
Zużycie energii elektryczny przez instalację kolektorów w roku będzie w okolicach 60kWh/a.

Pompa ciepła do c.w.u. aby wyprodukować 2500kWh zużyje od 650 do 1000kWh energii elektrycznej.

Dane poglądowe.

AdrianEH
29-01-2015, 09:36
Dobra. Dane poglądowe. Pytanie tylko o ile wyższe są koszty montażu solarów i jak jest z ich "bezobsługowością". Po kilkukrotnym przegotowaniu glikolu trzeba go wymieniać. Odbiór wody musi być ciągły. Nie wygląda to tak kolorowo. Jednakże (przynajmniej u mnie w okolicy) urząd miasta i unia na tyle dotowali solary, że kosztowały około 1500 zł a to zmienia postać rzeczy. Za 12000 czy 14000 zł solarów bym nie założył, ale to tylko moje subiektywne zdanie.

Vld
29-01-2015, 09:51
Solary lub pompki do cwu mają sens tylko przy kotłach zasypowych i leniwych palaczach. No jeszcze jak ktos dzieki temu ma szanse zmiescic sie w tanszej taryfie na gaz, ale tu już sprawa mocno dyskusyjna.
Mam na mysli oczywiscie domy jednorodzinne, nie hotele, bliźniaki i temu podobne.

AdrianEH
29-01-2015, 10:00
A jeżeli gazu brak? Niestety nie wszędzie jest do niego dostęp.

Moim zdaniem palenie groszkiem cały rok, żeby mieć ciepłą wodę latem też nie jest do końca idealnym rozwiązaniem.

Vld
29-01-2015, 11:48
Świat generalnie nie jest idealny.
Do groszka też się nie kalkuluje, bo obsługa prawie żadna i koszt rzędu 100 na miesiąc. Oszczedność do pompki ok 50zł na miesiąc, zwrot za 20 lat :D
Jedynym argumentem pozostaje lenistwo lub brak czasu palacza lazić codziennie np o 6-7 rano do kotłowni napalić w kotle zasypowym by rodzina mogła się umyć. Ale nawet wtedy w relacji do grzałki w G11 okres zwrotu ok 10lat. Bezsens!
Sens zaczynał by się dopiero powyżej 10-15kWh zużycia CWU na dobę, no ale to już nie dom jednorodzinny.

RAPczyn
30-01-2015, 08:47
... Pytanie tylko o ile wyższe są koszty montażu solarów i jak jest z ich "bezobsługowością".

PCi do c.w.u. pracująca w temperaturach -8stC do 45stC kosztuje katalogowo netto 13689PLN.
AquaPakiet dla 1-3 osób kosztuje katalogowe netto (od) 12069,58PLN.
AquaPakiet dla 3-4 osób kosztuje katalogowe netto (od) 14265,75PLN.


Po kilkukrotnym przegotowaniu glikolu trzeba go wymieniać. Odbiór wody musi być ciągły.

Instalacja napełniona wodą.

Jeśli instalacja jest napełniona płynem niezamarzającym, to w małych instalacjach, napełnionych dobrej jakości płynem, nawet kilkukrotne przekroczenie temperatur 160-180stC niestanowi większego problemu.
W dużych, glikolowych instalacjach to zupełnie inna bajka.

Vld
30-01-2015, 10:08
:D
Tzw Bezsens pospolity.

AdrianEH
30-01-2015, 16:59
Nie wiem skąd cena 12 czy 14k. Pewnie są i po 20k. Zewnętrzną część napełnia się wodą? Co do sensu czy bezsensu to każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Pompą na CWU to raczej poniżej 10 stC się już nie grzeje bo CO działa.

Ponadto jest to dyskusja typu czy kupi samochód 3-4 letni czy nowy? Jakie jest ekonomiczne uzasadnienie zakupu nowego samochodu? Dużo się traci, jest szansa, że nie będzie się psuł ale pewności nie ma. Czy np zakup diesla. Czy wyjdzie taniej? jest droższy w zakupie ale czy warto? A jak Common Rail padnie albo turbina?
Jak kto lubi. Stać mnie na nowy wóz i nie zależy mi czy traci wartość to kupuje. Stać mnie na pompę bo chce mieć spokój - to kupuję. Pasuje mi to, co taka instalacja oferuje to kupuję. Jeżeli nie, to nie ma co na siłę czegoś takiego kupować. Każdy ma inny dom i sytuację materialną i inne priorytety w domu i życiu. Moim zdaniem każdy ma swoje racje i nie ma co "krzyczeć" i opluwać się na forum. Jestem na forum drugi miesiąc i czasami naprawdę mi brzydną niektóre dyskusje. Zawsze każdy chwali swoje bo ma "najlepsze i najlepiej zrobione". Tyle...

P.S.
Co do wytycznych przy budowie kolektorów to są dostępne VDI oraz PORT PC. Tam jest wszystko.

Jeżeli ktoś jeszcze nie widział to polecam

https://www.youtube.com/watch?v=s6Km6ZHeZn8