PDA

Zobacz pełną wersję : Przeróbka dachu



maksymilian46
25-01-2015, 10:16
Witam.

Planuje w tym roku zmienić pokrycie dachu, tylko nie wiem jak za to się zabrać .Ponieważ dach wystaje tylko ok 15 cm za mur od strony szczytowej,i mam pytanie w jaki sposób dołożyć ok 60-70 cm na bok z każdej strony.Cały dach jest odeskowany na tym papa plus eternit.

Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
07-02-2015, 22:43
Zmiana wymiaru dachu wymaga projektu i pozwolenia na budowę. Pozdrawiam.

wojtusp
08-02-2015, 14:16
303300
Według mnie będzie to najprostsze rozwiązanie. Nakładki mogę mieć długość do końca tego co wystaje, aby nie było nieestetycznego skoku grubości.

bracki88
08-02-2015, 19:28
A jak sobie radzisz po takim dosztukowaniu z nadzaciosami?

Andrzej Wilhelmi
08-02-2015, 21:58
Najprostszym i najpewniejszym rozwiązaniem będzie dołożenie 2m kawałków krokwi do boków istniejących krokwi. Tak czy siak projekt i pozwolenie na budowę konieczne. Pierwszy krok to sprawdzenie czy warunki miejscowe na taka przeróbkę pozwalają. Pozdrawiam.

Jan P.
09-02-2015, 08:34
Tylko Maksym chce poszerzyć dach. Najlepiej przedłużyć murłaty i zamontować krokiew. Jan

_olo_
09-02-2015, 09:17
Może sugestia nie na temat bo autor pyta jak a nie czy poszerzyć.
Ale zastanawia mnie po co ? Nowoczesne domy ludzie teraz budują z bezokapowymi dachami, nowoczesnymi w formie dachówkami lub gdy np Ty masz stary dach, z konstrukcją być może nie stworzoną pod dachówkę to jeszcze lepiej blachą na rąbek, mniej przeróbek konstrukcji to więcej kasy zostaje na piękne pokrycie.

A jeżeli jest tylko 15cm i brakuje nieco np do zaizolowania domu to myślę, że z 10cm to można poszerzyć wysuwając samą nadbitkę i łaty. Na okapach można przedłużyć krokwie np tak https://www.youtube.com/watch?v=yChEDRWFxbk lub ściąć i również bez okapowy zrobić.
https://www.google.pl/search?q=dach+bezokapowy&tbm=isch

bracki88
09-02-2015, 19:39
Są domy i domy. Nie każdy dom nadaje się na bezokapowy. Bezokapowe to zazwyczaj jamniki. Dom o podstawie kwadratowej albo do niej zblizonej na bezokapowy się nie nadaje (przynajmnie wg mnie). Dom piętrowy na bezokapowy też wg. mnie się nie nadaje. Co do pokrycia, to jak najbardziej płaskie albo blacha na rąbek. Wracając do wydłużenia to 60-70 cm to 3 dachówki. Taką ilość można spokojnie wypuścić na fosztach 4x15 pomiędzy łatami. Zamiast ostatniej krokwi można dać też foszta 4x16 albo 4x18. Jak poddasze jest nie ocieplone można sztukować płatwie i murłaty po "skosie w górę" w stosunku 1:1 tzn. jeśli na zewnątrz są 2 krokwie od środka murłata/płatew też powinna być przynajmniej w dwóch zaciosach. Rozwiązanie wojtusp nie jest dobrym rozwiązaniem bo zmieniają się wysokości nadzaciosów.

_olo_
09-02-2015, 21:59
Nie koniecznie od razu bezokapowo, niektóre stare domy tak były przy bardziej złożonej konstrukcji dachu wykonywane, że tych okapów było po 30-40cm, po zaizolowaniu zostało czasem po 15 dookoła + na okapach standardowe rynny i naprawdę dobrze to może wyglądać.

ORaczkowski123
10-02-2015, 14:41
Pamiętaj jedynie o tym, że jeżeli będziesz chciał robić większe prace lub jakkolwiek ingerować w projekt to niestety, ale tu zaczynają się schody z pozwoleniami.