PDA

Zobacz pełną wersję : Spalanie kondensata 7 godzin pracy - 9m3 ogrz. podłogowe czy jest OK ?



johanson
26-01-2015, 09:48
niedawno miałem kłopot z niedogrzewaniem pomieszczeń i ciągłą pracą pieca (praktycznie nie wyłączał się) victricx immergas, który spalał ok 10 m3 na dobę (ok 170 m2 pow użytkowej) przy zasilaniu podłogówki po całości temp. ok 26/ 27/28 stopnia. Wydawało mi się, że coś jest nie tak z moim układem grzewczym
Dzięki poradom forumowiczów

link do mojego tematu: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?233800-Kondensat-b-ma%C5%82a-r%C3%B3%C5%BCnica-zasilania-i-powrotu-ok-3-stopnii&p=6739882#post6739882

podniosłem minimalną temperaturą zasilania na 28 stopnia i pomogło do tego stopnia, że piec zaczął się wyłączać, bo dogrzał dom
Ustawiłem to tak:
temperatura dzienna 21 stopnia, praca w godzinach 04.00 - 7.30 -
oraz godzina 16.00 - 19,30
temperatura nocna 20,3 C w godz 7,30 -16,00 oraz 19,30 - 04.00
Piec w tych siedmiu dziennych godzinach włączał się i grzał z temperaturą ok 30/31/32 stopnia dogrzewając pomieszczenie do ok 20, 5 stopnia i się wyłączał. Ku mojemu zaskoczeniu temperatura ładnie trzymała się w domu w tych pozostałych 18 "nocnych" godzinach i piec nie pracował (poza kilkoma wyjątkami coś tam sobie dogrzewał). Byłbym wielce zadowolony gdybym nie spojrzał po kilu dniach na licznik gazowy.
Przez 5 dni spalił 45 m3 czyli 9m3 na dobę. Jeżeli policzę sobie,że poprzednio mi spalał 10m3/24h tj 0,41 m3 na godzinę przy temp. zasilania podłogówki ok średnio 27/28 to liczyłem, że jak teraz popracuje z temperaturą 30/32 spali pesymistycznie licząc około 50% więcej na godzinę tj. 0,65 x 7h = 4,55 m3 plus ok 1m3 jak czasem coś tam sobie dogrzewał czyli matematycznie powinien spalić ok 5,5 m3 plus ok 1 m3 na ciepłą wodę (grzeję tylko rano 2 i wieczorem 2 godziny) Reasumując powinno być coś około 6,5 m3 (przynajmniej tak mi się wydawało) a jest 9m3.

Jeszcze dodam, że dogrzewając w tej dziennej temperaturze kocioł spala czasem na świeczce (na wyświetlaczu victrix to oznaka mocy minimalnej) czasem na jednej kresce, czasem pół jednej (maksymalnie są 3 )
Co może być przyczyną ?

fotohobby
26-01-2015, 09:59
Cudów nie ma. Twoj dom na pokrycie strat potrzebuje pewnej ilości energii i czy kocioł bedzie pracował 24h na dobę, czy 8, to musi spalić taką ilość gazu, aby tą energię wytworzyć.

montixe
26-01-2015, 13:58
Jeszcze dodam, że dogrzewając w tej dziennej temperaturze kocioł spala czasem na świeczce (na wyświetlaczu victrix to oznaka mocy minimalnej) czasem na jednej kresce, czasem pół jednej (maksymalnie są 3 )
Co może być przyczyną ?
Po jaką cholerę stosujesz przedziały czasowe?Ani komfortu, ani oszczędności z tego. Ile można gadać/pisać, że przy podłogówce trzyma się stałą temp. przez całą dobę ze względu na dużą bezwładność. Jeśli nie praca ciągła to ewentualnie mała histereza 0,3-0,4*C utrzymywana przez sterownik na podstawie strat temp., a nie na podstawie stref czasowych i temperaturowych jednocześnie. U ciebie ta różnica może wynosić przy tych ustawieniach, które podałeś nawet 1*C. To dużo przy podłogówce. Teraz masz efekt, zamiast zyskać, tracisz. Jest tyle informacji w internecie, potwierdzających tą regułę, a ciągle się znajdują ludzie co wiedzą lepiej i muszą po swojemu. Kocioł moc dostosowuje na podstawie temperatury wody powrotnej, a wartością temp. jaką nakazuje krzywa, mówiąc wprost chodzi o różnicę tych wartości ....., teraz pomyśl i resztę dopowiedz sobie sam, co takiego dzieje się w twoim kotle po sygnale startu grzania . Masz prosty układ 100% podłogówki, a komplikujesz sobie życie, po co?
To, że kocioł pokazuje na wyświetlaczu tylko świeczkę, to nie oznacza że idzie minimalną mocą, jest to pewien zakres mocy (np. strzelam 3-8kW przy kotle 3-23,6kW, zakres faktycznie może być trochę węższy), a konkretnie jest to zakres obrotów wentylatora. Jeśli u siebie obetniesz znacząco moc na kotle(parametr S3) i kocioł wystartuje i będzie dążył do uzyskania wskazanej temp., a powrót będzie bardzo zimny, to kocioł nie będzie w stanie na początku uzyskać temp.żądanej przez krzywą (zbyt niskie obroty wentylatora), jednak wskaźnik będzie na maksa(będzie to max dostępnych obrotów wentylatora), a mocy tylko np 8kW czy do ilu tam obetniesz. Jasne?
Dla przykładu podam ci takie dane: victrix24, moc max-nastawy fabryczne, w obu poniższych przypadkach różnica temp. zasilanie/powrót wynosiła 7*C i na wyświetlaczu była tylko świeczka, przy temp zasilania 33*C spalił 0,425m3/h, a przy temp. zasilania 37*C spalił 0,6m3/h. Czyli w żadnym przypadku nie była to moc minimalna, przy której Victrix 24 spala 0,33m3/h
a na wyświetlaczu tylko świeczka, więc jak widzisz mało dokładne wskazanie
poczytaj sobie artykuł z linka poniżej, co prawda paliwo inne, ale zasada jest ta sama, bo nie ważne z czego pozyskiwana jest energia na pokrycie potrzeb.
http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/jak-ogrzewac-by-sie-ogrzac/