PDA

Zobacz pełną wersję : Wybór antywłamaniowej klamki okiennej z kluczykiem i ługość jej trzpienia



wuszy1
27-01-2015, 10:15
Witam,

mam zamiar wymienić klamki w oknach i drzwiach balkonowych na takie, które utrudnią ich otwarcie potencjalnemu włamywaczowi. Trochę poczytałem forum i znalazłem informacje, że dobre są klamki firmy Hoppe. Mają one jednak kilka serii i oznaczeń zabezpieczenia.

Nabyłem na próbę klamkę z kluczykiem Hoppe Tokyo za 53 zł - w internecie przeczytałem, że ma oznaczenie "seco100". Jako zabezpieczenie posiada taki bolec, zwalniany kluczykiem, który blokuje możliwość przekręcenia klamką.

Teraz zauważyłem, że są również w sprzedaży klamki Hoppe "secustik + secu100" np model Luxemburg, za około 93 zł - ładna cena jak za klamkę. Ten secustic ma polegać na tym, że: "Posiada blokadę, która zapobiega obróceniu trzpienia klamki poprzez przesunięcie elementów ruchomych okucia z zewnątrz".

Czy ten system robi taką różnicę, że warto inwestować 93 zł w takie klamki, przy założeniu, że posiadam zwykłe okna i drzwi balkonowe, bez żadnych specjalnych wzmocnień i zabezpieczeń antywłamaniowych?

Mam jeszcze drugie pytanie:
Dotychczasowe klamki miały trzpień 32mm, jednak zauważyłem, że zmieszczą się takie z dłuższym trzpieniem. Po zakupie na próbę klamki z trzpieniem 37mm okazuje się, że jak się przyłoży klamkę to odstaje na 2mm, jednak można je bez problemu przykręcić tak, że nie widać żadnej różnicy (szpary). Czy takie klamki można montować, czy będą powodować jakieś naprężenia, które mogą okazać się szkodliwe dla okna i lepiej zamontować takie jak były - z trzpieniem 32mm? Tak na chłopski rozum, takie klamki z dłuższym trzpieniem powinny utrudnić złodziejowi otwarcie okna klamką z drugiej strony, a słyszałem, że są takie metody. Dlatego skłaniałbym się ku maksymalnie długim trzpieniom.

wuszy1
27-01-2015, 16:28
Trochę jeszcze poszukałem informacji w internecie, zadzwoniłem do sklepu i wychodzi na to, że jeśli będę używał kluczyka, to efekt będzie taki sam jak w przypadku tego systemu secustic. Tak więc chyba nie ma co płacić dwa razy za to samo.

W dalszym ciągu proszę o poradę co do doboru trzpienia klamek. Sądząc po zmianach w kolorze, dotychczas trzpień (32mm) był w mocowaniu na głębokość 5mm, a śruby mocujące na 1 cm. Czy to dostateczne wartości, czy lepiej kupić klamki z trzpieniem 37mm, mimo że swobodnie się nie mieszczą, ale po przy dokręceniu nie widać różnicy? Okna mają już kilkanaście lat i jak dotąd nie było z nimi problemu.

IVO333
27-01-2015, 16:33
System Secustic jeśli zapomnisz zablokować klamkę kluczem zapobiegnie tylko niektórym metodom przekręcenia jej z zewnątrz a że jest już dość znany to sam decyduj czy warto. A trzpienie zawsze możesz skrócić, lepiej nie przykręcać na siłę. Zaś teoretyzując "długość trzpienia a komfort pracy włamywacza" najlepiej jeśli trzpień kończy się równo z kasetą zasuwnicy. Ale to tylko teoretyzowanie ;)

finlandia
27-01-2015, 22:48
Secu 100 oznacza ze do zlamania zabezpieczen klamki trzeba uzyc sily 100 Newtonow. Czyli troche wiecej niz zwykle naciskasz dłonią;)
Trzpien 32 oznacza zwykle okna drewniane lub stare pcv. Jesli je dokreciles na sile to prawdopodobnie wbily sie w drewno a moze nawet odlamaly kawalek listwy. Trzpien mozna obciac. Wg mnie zwykly kluczyk bez secu 100 tez jest ok.

wuszy1
28-01-2015, 09:33
dziękuje za odpowiedzi.
Okna są z PCV. Przykręcałem ostrożnie, ni czuć było większego oporu, nie sądzę, żeby cokolwiek mogło się uszkodzić.
Ciekawe jakiej siły trzeba użyć, żeby złamać blokadę w klamce z kluczykiem bez Secu100 :)
100 N to równowartość 10kg, więc niewiele. Aczkolwiek wystarczająco, żeby utrudnić otwarcie klamki bez bicia szyby. A jak złodziej już zbije to i secustic nikomu nie pomoże.