PDA

Zobacz pełną wersję : Którą działkę wybrać ? MAPKA w temacie



kamil2k3
27-01-2015, 19:38
Witam, po dość długich szukaniach jestem już niemal zdecydowany na miejsce w którym kupie działkę będzie to niedawno podzielona ziemia na mniejsze działki w kwadracie po około 10 arów.

Mam mały dylemat odnośnie tego którą z działek wybrać 1 czy 2 (według mapki)
Wybierając jedynkę chciałbym negocjować jeszcze podzielenie 3 działki na połowę i kupno jednej połowy a ktoś kto by zakupił 2 działki wyżej zakupił by 2 połowę ( brak ich na tej mojej mapce ale to sprawa drugorzędna na razie)

Która waszym zdaniem działka lepiej nada się na parterówkę metraż około 80 m2
Strony świata są jak widać po skosie i już sam nie wiem jak będzie lepiej.

Działki są w kwadracie choć mapka nie jest do końca idealna no ale ustalmy że jest tylko poglądowa.
2 działka jest o kilka metrów większa koło 8 m2 więcej, ale jest na granicy z innymi działkami 1 od prawej strony ma wolną przestrzeń widok na pole.

Wjazd na posesję jest z drogi wewn i według warunków wejście ma być skierowane do drogi właśnie.

NOWA MAPKA W OSTATNIM POŚCIE

aiki
27-01-2015, 20:10
1

Pasqud
27-01-2015, 20:42
Wyżej położoną. :) A najlepiej posiedzieć przez chwilę na jednej i na drugiej i wybrać tą, gdzie się lepiej poczujesz.
Bo z samego rysunku to bym na nr 1 wskazywał.

kamil2k3
27-01-2015, 21:11
No mi 1 też bardziej odpowiada właśnie i chciałem po prostu nieco się utwierdzić, na 1 jest lepszy widok i nie będę okrążony innymi domami.
Co do położenia wszystkie są właśnie na równym terenie jeden z plusów tych działek.

kater-acme
27-01-2015, 21:14
A ustawienie domku na działce? Gdzie będziesz miał taras? Osobiście bym nie chciał mieć tarasu na wschodzie. A tak mi to patrzy na nr 1, skoro wejście/wjazd masz na Z/PD. Chyba, że w projekcie taras/zaplecze domku jest inaczej jakoś.

kamil2k3
27-01-2015, 21:34
Tzn tak taras wypada na wschodzie tzn tak po skosie południowy wschód

kater-acme
27-01-2015, 21:42
Czyli taras na popołudniową sjestę się średnio nadaje :( Tzn. ja to tak widzę. Lato, robisz gryla, albo leżaczek, po pracy. W cieniu. Hmmmm. Zimą też nieciekawie i ciemno.

Nie wiem, może przesadzam, ale jak bywamy u teściów to widzę jak ich sąsiedzi po drugiej (złej hehe) stronie ulicy siedzą po południu w cieniu to trochę żal.

CityMatic
27-01-2015, 22:06
A mnie bardziej podoba się NR 2, bo słoneczko przez większość roku jest na zachodzie, a nie na południu, ponadto latem i tak się szuka cienia, a nie słońca , a pokazany układ z trzech stron będzie dawał słoneczko więc domek będzie doświetlony z trzech stron. Projekt wybrać taki, aby taras był od wejścia(kuchnia) na prawą stronę(salon).Sypialnie ustawić od sąsiada (gdzie już się buduje dom) i tam garaż(na poziomie "0" albo jeszcze lepiej na " - 3 m" Od drogi dojazdowej piękny ogródek i pergolę z pnącymi kwiatami a od strony drogi wewnętrznej iglaki i rośliny cieniolubne.

kamil2k3
27-01-2015, 22:29
Dzięki właśnie za takie rady bo fakt słońce latem na pewno lepiej jak by na taras padało mały minus że widok będę miał na budynek a nie na otwarte pole ale z drugiej strony kto wie czy od prawej też kiedyś tego na działki nie podzielą na razie jest to działka rolna.
No i dodatkowy plus tej działki 2 to te pare metrów więcej

kamil2k3
01-02-2015, 02:46
Ok, zdecydowałem już jaki projekt będzie kupowany no i po wielu pozytywnych opiniach padło na chyba już osławionego Z7 :)
I teraz tak ponawiam pytanie bo sam już nie wiem co będzie lepsze dlatego proszę o jakieś rady dlaczego ta działka a nie inna.

Pytaniem było którą z tych 2 działek wybrać wrzucam nową mapkę z dokładniejszym wymiarowaniem działka jest mniej więcej wyskalowana do wielkości domu no i wrzuciłem tam projekt Z7 ustawiony wejściem do drogi.
Jak widać strony świata są po skocie które ustawienie waszym zdaniem będzie lepsze dla tego domku?
Jedną z tych działek niedługo będę kupował i już sam nie wiem która była by lepsza.
1. Działka jest o 10m2 większa ale za płotem miał bym działkę budowlaną która pewnie w przyszłości zostanie zamieszkana
2. Działka jest z widokiem na pole uprawne myślę, że to nieco spokojniejsze miejsce by było a słońce idąc ze wschodu na zachód i tak by mocno zahaczało o taras tym bardziej, że słońce idzie po południowej części, można by ewentualnie dać lustrzane odbicie tak aby kuchnia, salon i taras wychodził na południowy wschód.
Czekam na wasze opinie i rady na dniach trzeba podjąć decyzję no a później domu nie przeniosę jak się nie spodoba coś stąd te niezdecydowanie :D


http://iv.pl/images/46486949161439614054_thumb.jpg (http://iv.pl/viewer.php?file=46486949161439614054.png)
Wersja lustrzana na działce 2 :
http://iv.pl/images/90093195327984341287.png

A tu plan w powiększeniu domu bo na mapce słabo widać
http://z500.pl/thumb/res/rzuty/Z7/Z7_rzut1_0_0_tl_normal.png

bowess
01-02-2015, 13:23
Osobiście wybrałabym działkę 2 i projekt w odbiciu lustrzanym.
Na pewno sporo zależy od indywidualnych upodobań i oczekiwań, ale z własnego doświadczenia i obserwacji polecam otwarcie domu na słoneczne strony świata. Poza walorami optycznego powiększenia niedużego domu (a dobre, naturalne doświetlenie części dziennej bezpośrednio się na to przekłada), przy dobrej izolacji termicznej dostęp energii słonecznej pozwala sporo skrócić sezon grzewczy. Przegrzewanie latem z moich obserwacji nie dotyczy domów parterowych w Polsce. Słońce latem jest dość wysoko na niebie, jest jeszcze okap dachu. Za to w zimnym półroczu dostęp światła jest bardzo cenny - dogrzewa, nastraja optymistycznie. :)

Działka 2 także z tego względu, że ogródek będzie nasłoneczniony, a to daje więcej możliwości w kwestii zagospodarowania (może własne owoce i warzywa, może opcja ustawienia basenu ogrodowego latem, opalanie się, suszenie prania itp.). Ogólnie jestem za tym, żeby więcej słońca było za domem.

W projekcie gotowym rozważyłabym kilka korekt. Na pewno dodałabym okno w strefie jadalnej - na południowy zachód, żeby część dzienna była doświetlona przez cały dzień. W zamian zmniejszyłabym nieco okno tarasowe południowo wschodnie, żeby była troszkę większa długość ściany od narożnika do okna, bo to bardzo ułatwia późniejsze meblowanie. Do tego też dostosowanie okien frontowych (kuchnia i jedna sypialnia) - też żeby nie były tak blisko narożnika budynku, no i ustalenie wysokości - czy będzie Wam odpowiadał parapet na równo z blatem kuchennym. Pod oknem w kuchni jest zlewozmywak. Czy okno będzie fixem? Jak w stosunku do skrzydeł lub skrzydła okiennego wypadnie bateria zlewozmywakowa? To takie tam detale.

kamil2k3
01-02-2015, 17:36
Dzięki wielkie za tak szczegółową odpowiedz i rady, właśnie podobne założenia miałem bo też bardziej skłaniałem się na 2 działkę do tych wszystkich rzeczy dochodzi też widok zdecydowanie ładniejszy na pole i panoramę okolicy niż czyjś dom.
Dokładnie myślałem o oknie na wysokości stołu od jadalni oświetli to wnętrze domu do wieczora, co do innych zmian też wezmę je pod uwagę.
Rozumiem więc że słusznie zakładałem, że 2 działka i odbicie lustrzane będzie chyba najlepszym wyborem.
Dzięki za wszystkie rady

Draco2
09-02-2015, 11:21
Działka nr 2 to marzenie wielu osób, które były zmuszone do posiadania wjazdu od południa lub od zachodu. Ja bym jeszcze ten dom przytulił do wschodniej granicy, żeby oddalić się trochę od drogi dojazdowej na zachodzie. Przy tej wschodniej granicy będzie zawsze cień. W ogóle to jak by była możliwość, to kupił bym tę działkę na wschód od nr2