PDA

Zobacz pełną wersję : Regulator ci?gu kominowego



Patos
14-08-2004, 10:08
Czy ktoś posiada regulator ciągu kominowego?Czy to jest naprawde takie oszczędne?

Wos
14-08-2004, 18:02
To zależy o jaki regulator Ci chodzi - ja mam tę nasadę kominową firmy Polmar - nie zauważyłem większej zmiany w wielkości zużycia opału.

Patos
15-08-2004, 12:14
Czy masz to zamontowane na kominie od kominka czy od pieca.?

Wos
16-08-2004, 08:28
Na kominie od kominka

Patos
17-08-2004, 07:19
Czyli lepiej za tą kaskę kupić 5m3 dobrego drewna

Qgiel
17-08-2004, 13:40
Regulator ciągu to nie to samo co nasada kominowa.
Instaluje się go w przewodzie kominowym lub w czopuchu i ma za zadanie
w zasadzie ograniczać ciąg do nastawionej wartości w przypadku dużych wiatrów , bądź bardzo dobrych warunków termicznych. Zbyt duży ciąg bowiem może skutkować niekontrolowanym podnoszeniem temperatury na kotle, co może być dla niego groźne.
Nasada natomiast - zgodnie z nazwą - montowana jest na kominie. Ogólnie rzecz biorąc jej rola to poprawienie ciągu poprzez wyeliminowanie zawirowań powietrznych przy wylocie komina i ciągów wstecznych.
Wystarczy wpisać w przeglądarkę www.google.pl ( moja ulubiona) hasło "regulator ciągu kominowego , albo "nasady kominowe" , a dostaniesz sporo adresów na w/w tematy.
Pozdrawiam !

Wakmen
17-08-2004, 13:53
Qgiel dobrze wyjaśnił różnice.

Patos
20-01-2008, 09:13
To zależy o jaki regulator Ci chodzi - ja mam tę nasadę kominową firmy Polmar - nie zauważyłem większej zmiany w wielkości zużycia opału.
Czy z perspektywy czasu uważasz zakup RCK za trafny
Pozdrawiam Patos

FREDY
20-01-2008, 09:43
POdciągam wątek bo też jestem zainteresowany. Czy ktoś ma ten regulator zamontowany? Bo to albo super urządzonko -czytając opis, albo wielka ściema którą warto byłoby się zająć. Mam na myśli to:
http://www.polmar.bialystok.pl/zastosowaniePL.html

Kane66
21-03-2009, 12:10
Podciagam temat - ktos z forumowiczow ma jakies doswiadczenia z tego typu urzadzeniami ?

arthoor
21-03-2009, 12:58
Mam zamontowany regulator ciągu do kominka. Tanie i proste urządzenie, które chyba spełnia swoje zadanie. Jak wieje bądź przy dużych różnicach temp kiedy w kominie ciągnie zdrowo a mam 9 metrów i podwójny kanał jak do kotła to bez regulatora popiół wylatywałby kominem a tak klapka się uchyla ciąg spada i spokojnie się pali. Czy daje to oszczędności w opale i ewentualnie ile to nie wiem ale osobiście uważam, że w moim przypadku na jednym załadunku może się palić do dwóch razy dłużej. Zaraz ktoś powie, że obniżam temp w kominie ależ i oczywiście ale negatywnych stron tego faktu nie widzę. Komin na zewnątrz czysty, brak wykwitów na kominie i plam wewnątrz domu. Komin z cegły pełnej. Minusem jest to,że przy zamkniętej klapce jak wieje bądź w trakcie pracy jak są podmuchy wiatru to trochę klepie ale się przyzwyczaiłem.

Pozdrawiam
Artur

Patos
23-03-2009, 06:13
Regulator ciągu to nie to samo co nasada kominowa.
Instaluje się go w przewodzie kominowym lub w czopuchu.................
Nasada natomiast - zgodnie z nazwą - montowana jest na kominie. Ogólnie rzecz biorąc jej rola to poprawienie ciągu poprzez wyeliminowanie zawirowań powietrznych przy wylocie komina i ciągów wstecznych.

No tak, wszystko się zgadza, tylko na stronach "www.polmar.białystok.pl" jest to opisane jako regulator, natomiast już na allegro firma napisała "
Nasada Kominowa Regulator Ciagu Kominowego".
Jakoś nikt nie pisze o tej nasadzie kominowej, czyżby to nie było godne zakupu?
Pozdrawiam
Patos

Patos
23-03-2009, 06:56
:roll: To chyba chodzi o wątpliwe działanie w stosunku do nie wątpliwej dużej ceny :o za niezbyt skomplikowane urządzenie. 8)
Cena dla wielu zaporowa, (659 zł), za połowę tej ceny firma pewnie nie ogarniała by zamówień :P i wykosiła by inne nasady z rynku. 8)
Pozdrawiam
Patos

Patos
19-05-2009, 15:42
Podciągam temat do góry, może ktoś jeszcze się wypowie na temat nasady.
Pozdrawiam
Patos

neokowal2
19-05-2009, 15:58
Taka nasada na komin to jak z placebo, nie pomoże ale też nie zaszkodzi. Szkoda kasy.

Patos
22-05-2009, 06:33
Zaszkodzi, zaszkodzi na kieszeń :evil:

kaczorr
22-05-2009, 07:05
..Takie urządzenie moim zdaniem nie jest lepsze od tradycyjnego strażaka (czyli nasady obrotowej kominowej)....
takie urządzenie to diamteralna róznica pomiędzy wszelkimi nasadami typu strażak
Strażak czyli obrotowe nasady kominowe - wspomagają ciąg kominowy,montowane przy zbyt małym ciągu kominowym,niekorzystnym ukształtowaniu terenu
..owe urządzenie to jak ja to mówię tłumnica - swego czasu ojczulek miał coś takiego założone.Są w nim śruby regulacyjne poprzez które zmienia się odstep pomiedzy poszczególnymi pierścieniami.Im odstępy mniejsze tym ciąg komina bardziej przytłumiony.Niestety owa tłumnica bardzo szybko się zabrudzała (palenie drewnem),co w konsekwencji prowadziło do częstego czyszczenia.Wg mnie owe urządzenie optymalne jest przy problemach z zbyt dużym ciągiem przy kotłach olejowych i gazowych - minimalne zabrudzanie.Do paliw stałych jak najbardziej ale przy optymalnie ustawionym kotle lub kominku - prawidłowe spalanie.
...Można by jeszcze spróbować minimalnie zmniejszyć średnicę komina na wylocie - początkowo w formie testów - jak zda egzamin to na stałe .
Ja bym tego nie montował. W efekcie finalnym powoduje zabicie komina i kotła oraz samej nasady. Przy dobrym spalaniu to wylot z komina tradycyjny żadnych nasad..to wymysły dla zbicia kasy. Przy zbyt wielkim ciągu montaż nasady stożkowej,która minimalnie zmniejszy przekrój na wylocie a tym samym poprawi wyrzut spalin z komina lub zmniejszenie ciągu poprzez podawanie mniejszej dawki powietrza do spalania.

pozdrawiam

hes
22-05-2009, 10:12
A swoją drogą to ciekawe, że sprzedaje się urządzenia do zwiększania, a także
do zmniejszania ciągu... Po co właściwie, skoro zmniejszyć ciąg można przez
proste przymknięcie w kotle czy innym piecu klapki dopływu powietrza ?

A zwiększyć ? Też prosto, palić z odpowiednio wysoką temperaturą spalin.

groszki 4700
04-10-2009, 07:55
Witam jestem nowy na forum lecz nie potrafię się zgodzić z wypowiedziami na temat regulatora ciągu kominowego firmy POL-MAR. Urządzenie te kupiłem w ubiegłym roku. Przyznam że byłem pełen obaw co jego funkcjonalności. Obawy me rozwiał fakt iż firma udziela 3 miesięcznego okresu na przetestowanie swego urządzenia w czasie którego można je zwrócić jeśli się jest nie zadowolonym z jego działania(nie spotkałem się jeszcze z firmą która udziela takiego okresu na przetestowanie swoich produktów).Przy zakupie właściciel firmy bardzo szczegółowo wyjaśnił mi zasadę działania ,montażu i regulacji regulatora. Zastosowałem się do tych wskazówek i jak do tej pory jestem bardzo zadowolony i gorąco polecam ten produkt. Fakt możliwości zwrotu w ciągu 3 miesięcy już powinien dać do myślenia innym nie zdecydowanym.

jaskul
04-10-2009, 09:17
Witam jestem nowy na forum lecz nie potrafię się zgodzić z wypowiedziami na temat regulatora ciągu kominowego firmy POL-MAR. Urządzenie te kupiłem w ubiegłym roku. Przyznam że byłem pełen obaw co jego funkcjonalności. Obawy me rozwiał fakt iż firma udziela 3 miesięcznego okresu na przetestowanie swego urządzenia w czasie którego można je zwrócić jeśli się jest nie zadowolonym z jego działania(nie spotkałem się jeszcze z firmą która udziela takiego okresu na przetestowanie swoich produktów).Przy zakupie właściciel firmy bardzo szczegółowo wyjaśnił mi zasadę działania ,montażu i regulacji regulatora. Zastosowałem się do tych wskazówek i jak do tej pory jestem bardzo zadowolony i gorąco polecam ten produkt. Fakt możliwości zwrotu w ciągu 3 miesięcy już powinien dać do myślenia innym nie zdecydowanym.
pracownik działu marketingu czy co????
żeby pracować w niedziele od rana...

groszki 4700
04-10-2009, 09:28
Żaden pracownik tylko zadowolony użytkownik regulatora.

johna2
04-10-2009, 11:15
Pokaż zdjęcia urządznia zamontowanego w Twoim domu - wtedy będziesz wiarygodny.

groszki 4700
04-10-2009, 12:05
http://img41.imageshack.us/img41/4914/dscf4984.th.jpg (http://img41.imageshack.us/i/dscf4984.jpg/)

Proszę bardzo.

kominek114
19-11-2009, 19:10
Od niecałych 10 lat użytkuję opisywany regulator ciągu kominowego Polmar na piecu spalinowym ( kocioł węglowy + drewno ) . Nie chwaląc się, od samego początku zauważyłem dużą różnicę w zmniejszonej ilości spalania opału , wydłużenia czasu spalania oraz poprawę ciągu. Obsługa pieca nie sprawia żadnego problemu, piec nie zarasta sadzą i tłustymi nagarami, z pieca nie wydostaje się zwrotny ciąg, w kotłowni od 10 lat nad piecem suszę pranie :)


Fotografia z wycieczki w Beskidy, na której widać zamontowane regulatory ciągu kominowego : ( kliknij w link poniżej )

http://img264.imageshack.us/i/regulatorr.jpg/

Poniżej link do fotografii przedstawiającej zamontowany regulator ciągu kominowego, który użytkuję już niecałe 10 lat :

http://img682.imageshack.us/i/g17j.jpg/

Często jeżdżę po stronie czeskiej, i zauważyłem iż jest tam bardzo dużo zamontowanych regulatorów firmy POLMAR.

Pozdrawiam Producenta i pozostałych użytkowników
kominek114

[/img]

lukep3
29-12-2011, 15:00
i jak jest naprawdę - czy ktoś do tego czasu przetestował to urządzonko do zmniejszenia ciągu kominowego?

jaceksw47
09-04-2012, 22:17
Odświeżę temat, czy ten regulator ciągu poprawi też pracę komina, u mnie wiatr wbija spaliny do kotłowni ,jak założę strażaka to znowu mocno rwie jak jest wiatr i na retorcie opada żar.

eniu
10-04-2012, 06:02
U Ciebie powinny pracować dwa urządzenia. Strażak zabezpieczający
przed wbijaniem spalin i moderator (kotlarze od Last Rico omawiali
tan temat jakoś na przełomie roku w OGRZEWANIU- oni nazywają
to "miarkownik ciągu")

jaceksw47
10-04-2012, 22:49
Mnie interesuje ten polmar-regulator

lukep3
11-06-2012, 16:23
to jak z tym polmarem - czy te urządzenie zdaje egzamin?
ktoś napisał na forum iż żeby zmniejszyć ciąg należy domknąć dopływ powietrza - ale jak mam domknąć jak kominek nie szczelny - a ciąg i intensywane palenie (a tak należy palić w kominku z płaszczem ) napędza zjawisko...więc może ten polmar?

mikel_1
23-10-2013, 21:35
Odkurzę wątek - też się zastanawiam nad polmarem lub czymś podobnym. Problem - producent kotła oczekuje podciśnienia 5Pa od komina, ponieważ kocioł sobie samodzielnie ciąg moduluje, a jest 10Pa i to po zamontowaniu regulatora/miarkownika (Darco, montowany akurat u mnie w wyczystce) - ponieważ regulator mniej dać nie może. Ponieważ wygląda na to, że faktycznie ciąg może być za duży (zbyt duże spalanie, ciąg "wyrywa" niedopalone cząstki), szukam jakiejś możliwości "zbicia" ciągu do 5Pa - tak trafiłem na ten Pomar.

czy są tutaj użytkownicy tego regulatora, którzy mogą o nim coś powiedzieć? (pozytywnie / negatywnie)

troche mnie niepokoi, że właściwie nikt z tych, którzy nie są przedstawicielem producenta i używają regulatora, nic nie pisze...

Forest-Natura
24-10-2013, 09:00
Witam.
5 Pa ... hmm ... nie byłbym pewien czy takie ciśnienie poradzi sobie z przepchnięciem wystudzonych gazów spalinowych przez kilka metrów komina ... to jest naprawdę znikome ciśnienie w kominie ...
Inna rzecz, że jeżeli kocioł sobie sam moduluje siłę z jaką wyrzuca spaliny to robi to także na podstawie oporu z jakim one wychodzą, czyli m.in. na podstawie ciśnienia jakie na nie oddziałuje w przewodzie kominowym oraz na podstawie ilości powietrza i jego ciśnienia jakie trafia do komory spalania z czerpni powietrza.
Nie wiem jaki masz piec, ale na tym polega modulacja procesu spalania np. w peleciakach. Piec z modulacją procesu spalania sam sobie w pewnym sensie wytwarza potrzebne ciśnienie w kominie, które jest mu w danej chwili potrzebne. Kombinowanie więc i zmienianie ciśnienia kominowego przy takim piecu będzie na pewno miało negatywny wpływ na sam proces spalania, a już jego (ciśnienia) obniżanie może nieść za sobą bardzo poważne skutki w postaci cofki (jeżeli piec nie jest przed czymś takim zabezpieczony) produktów spalania z powrotem do pieca i do powstawania spalania niezupełnego (bo cofające się spaliny ograniczają ilość tlenu w samym procesie spalania) i wytwarzania się dużych ilości tlenku węgla czyli czadu ...
Pozdrawiam.

Frankai
31-10-2013, 16:13
Jak wypowiada się osoba, która ma kilka postów, to wszystko jest dla mnie jasne. Groszki4700 ma 3, a Kominek114 ma 1. Wszystkie w tym wątku i wszystkie o tym regulatorze. Trzeba być początkującym sprzedawcą, by w swojej naiwności wierzyć, że są tacy co się nabiorą. Siła forów internetowych bierze się z tego, że ludzie się także "poznają" ze sobą. No ale na to potrzeba kilku lat i setek postów.
EDIT: żeby nie było wątpliwości - nie poddaję w wątpliwość samego rozwiązania, bo może jest dobre, tylko sposób jego sprzedawania. Zdecydowanie wolę jak fachowiec zakłada profesjonalny (płatny) profil i nie jest farbowanym lisem. Stawiam na jawność, a nie na oszustwo. Może dlatego, że po latach pracy z automatyką, zostałem... sprzedawcą :)

Mi też grozi, że będę musiał walczyć ze zbyt dużym ciągiem, ale najpierw chcę poczekać na jakiś mrozik, by wyłączyć gaz, sprawdzić już zdobytą na forum wiedzę i "molestować" specjalistów.

Frankai
31-10-2013, 16:31
He, he - ubawiłem się. Na stronie Polmaru (http://www.polmar.net.pl/s,efekty_zastosowania,18.html) oszczędności są 15, 25 i 40%, a u sprzedawcy (http://www.valkor.pl/pl/c/Regulatory-Polmar/32) już rosną do 20, 40 i 70%. Co prawda u pierwszych są to wartości "co najmniej" a u drugich "do", ale obie budzą mój logiczny sprzeciw.
Forest - przyznaj się, czy robisz tak nieekonomiczne kominki, że można w nich zaoszczędzić 40% (i nie jest to mowa o sprawności <60%) drewna mimo prawidłowego palenia?
Zastanawia mnie skromoność sprzedawcy - czemu nie zaproponował 80%? Albo 90%? Albo jak Wałęsa 100%?! Wszak "do" do niczego nie zobowiązuje. Zresztą - czemu się ograniczać do Wałęsy. Lepiej iść w ślady za "Alternatywy 4": "150% strat".

mariusz244
22-12-2018, 18:13
witam
Minęło kilka lat. Czy ktoś z użytkowników nasady kominowej POLMAR zechciałby podzielić sie swoimi doświadczeniami z użytkowania tego ogranicznika ciągu ?