PDA

Zobacz pełną wersję : dom w granicy



silver15
29-01-2015, 21:40
Witam.Moj dom jest prostokatny a konkretnie najdluzsza sciana domu stoi w granicy.kilka lat temu ocieplilem od mojej strony dom,poniewaz sasiad zmienil zdanie w trakcie ocieplania budynku. Od tej pory zmagam sie z wilgocia i ogromnymi kosztami remontowymi,co roku musze malowac bo w zimie woda jest na scianach,wilgoc niszczy cale moje mieszkanie i wszystko co w nim mam jak rowniez moje zrowie i budrzet domowy. A wszystko z powodu sasiada widzimisie....Czy moge wystapic do sadu w tej sprawie o zwrot kosztow? jak mam ocieplic sciane mojego domu ktora stoi w granicy,a sasiad robi nazłosc. Prosze o pomoc....
Pozdrawiam.

Elfir
15-02-2015, 21:11
Wykup od niego grunt, który zajmie ocieplenie. Dlaczego sąsiad ma mieć ubytek we własności tylko dlatego, że postawiłeś dom w granicy?

lukpat
18-02-2015, 11:49
Witam.Moj dom jest prostokatny a konkretnie najdluzsza sciana domu stoi w granicy.kilka lat temu ocieplilem od mojej strony dom,poniewaz sasiad zmienil zdanie w trakcie ocieplania budynku. Od tej pory zmagam sie z wilgocia i ogromnymi kosztami remontowymi,co roku musze malowac bo w zimie woda jest na scianach,wilgoc niszczy cale moje mieszkanie i wszystko co w nim mam jak rowniez moje zrowie i budrzet domowy. A wszystko z powodu sasiada widzimisie....Czy moge wystapic do sadu w tej sprawie o zwrot kosztow? jak mam ocieplic sciane mojego domu ktora stoi w granicy,a sasiad robi nazłosc. Prosze o pomoc....
Pozdrawiam.

Napisz jak wykonałeś ocieplenie?, ja bym na twoim miejscu rozebrał, wysuszył i zrobił to jak należy (z paraizolacją, oraz zamontować instalację nawiewną-wywiewną, w pomieszczeniach, które ociepliłeś od wewnątrz wtedy będziesz miał spokój. Najlepiej gdybyś poprosił kogoś o projekt.

milo222
18-02-2015, 15:38
Napisz jak wykonałeś ocieplenie?, ja bym na twoim miejscu rozebrał, wysuszył i zrobił to jak należy (z paraizolacją, oraz zamontować instalację nawiewną-wywiewną, w pomieszczeniach, które ociepliłeś od wewnątrz wtedy będziesz miał spokój. Najlepiej gdybyś poprosił kogoś o projekt.

Dokładnie tak jak kolega pisze - w sądzie będziesz musiał udowodnić że to z winy sąsiada masz wilgoć a na to szans nie widzę żadnych

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
06-03-2015, 21:08
Dlaczego sąsiad ma mieć ubytek we własności tylko dlatego, że postawiłeś dom w granicy?
" Usytuowanie budynku na działce budowlanej w sposób, o którym mowa w ust. 2 i 3, powoduje objęcie sąsiedniej działki budowlanej obszarem oddziaływania w rozumieniu art. 3 pkt 20 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane. " ( WT § 12.p.4)

Elfir
06-03-2015, 21:38
obszar odziaływania - należy przez to rozumieć teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu tego terenu

Co to ma wspólnego z trwałym zajęciem cudzej działki poprzez zwiększenie grubości ocieplenia?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
06-03-2015, 21:54
Elfir
- ocieplenie tylko " dolewa oliwy do ognia "
- dom zlokalizowany w tzw " ostrej granicy " wprowadza ograniczenia w zagospodarowaniu działki sąsiedniej !!!
- ale fajnie, że czytasz Prawo Budowlane ...

Elfir
06-03-2015, 23:31
musiałam się go uczyć, jak robiłam kurs na zarządcę nieruchomości. :)

Mnie chodziło o to, że autor ma pretensje do sąsiada, że ten nie chce mu za darmo oddać tych 15-20 cm gruntu, które zajmie ocieplenie.

Sama mam budynek w granicy, ale w całości, razem z ociepleniem stoi na mojej działce. Z sąsiadem miewałam jedynie przeboje dotyczące wchodzenia na dach jego budynku gospodarczego w czasie prac. Ale obiecaliśmy zrobić dach, jakby zaczął przeciekać, więc wszystko dogadane było.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
07-03-2015, 08:39
... Prawo nie normuje "dobrosąsiedztwa", a na cudzych działkach nie można realizować swoich inwestycji ( choćby to miało być ocieplenie ) :no:
FM raczej nie jest od rozstrzygania takich sporów, raczej to co można radzić:
żyjmy w zgodzie z sąsiadami !