PDA

Zobacz pełną wersję : powietrzna pompa ciepła - opinie uzytkowników



rafal.sz
30-01-2015, 10:12
Witam,
Jestem przed budową domu i staram sie wybrać jak najrozsądniejsze żródło ciepła do mojego domu.
Problem polega na tym że jestem zielony w temacie pomp ciepła.
Próbowałem zorientować sie na róznych forach odnośnie powietrznej pompy ciepła, ale nigdzie nie moge znaleść urzytkowników takich pomp i ich opini na ten temat. Moze moge liczyć na waszą pomoc.
Dom budowany tradycyjnym sposobem- porotherm 25, styropian 20 a moze nawet 25, okna 3 szybowe, dom z użytkowym poddaszem 130 m2,
1) czy powietrzan pompa ciepła wystarczy do ogrzewania domu przez cały okres zimowy, plus ewentualnie kominek z płaszczem wodnym dla ewentualnego sporadycznego wspomagania. Czy moze pompa powietrzna może służy jedynie jako wspomaganie do ogrzewania?
2) czy w okresie zimowym jej wydajność nie jest zbyt niska, a co za tym idzie koszty z byt wysokie aby ogrzewac dom tylko za jej pomocą.
3) czy taka pompa daje mozliwośc do ogrzewania wody uzytkowej.
4) jaki jest koszt całkowitej instalacji.
5) czy konieczne jest ogrzewanie podłogowe czy np w sypialniach mogą być grzejniki?
6) i oczywiscie czy ktoś korzysta z powietrznej pompy przez cały rok i moze napisać swoje spostrzezenia i uwagi?


Zgóry dziekuje za pomoc

stefan_ems
30-01-2015, 10:20
Witam,
Jestem przed budową domu i staram sie wybrać jak najrozsądniejsze żródło ciepła do mojego domu.
Problem polega na tym że jestem zielony w temacie pomp ciepła.
Próbowałem zorientować sie na róznych forach odnośnie powietrznej pompy ciepła, ale nigdzie nie moge znaleść urzytkowników takich pomp i ich opini na ten temat. Moze moge liczyć na waszą pomoc.
Dom budowany tradycyjnym sposobem- porotherm 25, styropian 20 a moze nawet 25, okna 3 szybowe, dom z użytkowym poddaszem 130 m2,
1) czy powietrzan pompa ciepła wystarczy do ogrzewania domu przez cały okres zimowy, plus ewentualnie kominek z płaszczem wodnym dla ewentualnego sporadycznego wspomagania. Czy moze pompa powietrzna może służy jedynie jako wspomaganie do ogrzewania?
2) czy w okresie zimowym jej wydajność nie jest zbyt niska, a co za tym idzie koszty z byt wysokie aby ogrzewac dom tylko za jej pomocą.
3) czy taka pompa daje mozliwośc do ogrzewania wody uzytkowej.
4) jaki jest koszt całkowitej instalacji.
5) czy konieczne jest ogrzewanie podłogowe czy np w sypialniach mogą być grzejniki?
6) i oczywiscie czy ktoś korzysta z powietrznej pompy przez cały rok i moze napisać swoje spostrzezenia i uwagi?
Zgóry dziekuje za pomoc

Na tym forum znajdziesz wszystkie odpowiedzi na Twoje pytania.
Szukaj i czytaj. We wielkim skrócie:
1. TAK. NIE.
2. NIE
3. TAK
4. ?
5. Podłogowe
6. Pełno tu takich.

Arturo72
30-01-2015, 12:14
Użytkowników powietrznych masz tutaj mnóstwo.
Czytaj.
Przede wszystkim zrezygnuj z grzejników ale nie tylko ze względu na pompę ale przede wszystkim ze względu na komfort życia.
Grzejniki to przeżytek i badziew.
W skrócie masz wyżej odpowiedzi na swoje pytania.

M.Krk
30-01-2015, 13:25
Użytkowników powietrznych masz tutaj mnóstwo.
Czytaj.
Przede wszystkim zrezygnuj z grzejników ale nie tylko ze względu na pompę ale przede wszystkim ze względu na komfort życia.
Grzejniki to przeżytek i badziew.
W skrócie masz wyżej odpowiedzi na swoje pytania.

Co za ocena, podziwiam

_olo_
30-01-2015, 14:21
Z tym badziewem grzejników można się spierać, mają swoje zalety a komfortu wcale nie psują gdy pracują z temp 45st przez większość roku.
A klimakonwektory czyli takie grzejniki z mechanicznymi wentylatorami to też badziew i przeżytek ?

Z 1, 2 i 5 odpowiedzią to można się spierać bo to zależy od wielu czynników.

Arturo72
30-01-2015, 14:30
Z tym badziewem grzejników można się spierać, mają swoje zalety a komfortu wcale nie psują gdy pracują z temp 45st przez większość roku.
A klimakonwektory czyli takie grzejniki z mechanicznymi wentylatorami to też badziew i przeżytek ?

Z 1, 2 i 5 odpowiedzią to można się spierać bo to zależy od wielu czynników.
Klimakonwektory uważam również za zbędną ciekawostkę.
1,2,5 odpowiedziane są jednoznacznie.
Jeśli ktoś ma jakieś zastrzeżenia do tych odpowiedzi to znaczy,że dokonał złego wyboru mocy grzewczej pompy,zakupil slaba technicznie pompe i ma spaprana instalacje i podlaczyl pompę do grzejników.

Jak wiadomo pompa ciepła jest to urządzenie niskotemperaturowe i będzie różnica w sprawności między zasilaniem 30st.C a 40st.C tym bardziej w duże mrozy.

_olo_
30-01-2015, 14:43
Doprawdy konieczne jest podłogowe ogrzewanie ? A co powiesz tym, którzy mają PC w mieszanym lub na samych grzejnikach, zwykłe lub z wtryskiem czynnika - nie koniecznie HT ?

A 1 i 2 to już sam wspomniałeś - zależy jaka pompa, bo niektóre nawet drogie i markowe według relacji użytkowników odpadają już < -7 st., i tu nawet nie mowa o złym doborze mocy.
A pojęcie "zbyt wysokie koszty" to jest już zupełnie względne.

M.Krk
30-01-2015, 15:48
Klimakonwektory uważam również za zbędną ciekawostkę.
1,2,5 odpowiedziane są jednoznacznie.
Jeśli ktoś ma jakieś zastrzeżenia do tych odpowiedzi to znaczy,że dokonał złego wyboru mocy grzewczej pompy,zakupil slaba technicznie pompe i ma spaprana instalacje i podlaczyl pompę do grzejników.

Jak wiadomo pompa ciepła jest to urządzenie niskotemperaturowe i będzie różnica w sprawności między zasilaniem 30st.C a 40st.C tym bardziej w duże mrozy.

Wiesz, zazwyczaj omijam takie wpisy jak te twoje dwa ostatnie. Ciekaw jestem ile badziewia by w twoim domciu znalazł.
Ty myślisz że ludzie domy budują od momentu kiedy pierwsza PC powstała ? wcześniej w lepianka się mieszkało, ja budowałem w 97 r. o podłogówce to ktoś tam słyszał, że gdzieś ktoś ją zrobił i to w łazience by po ciepłej podłodze chodzić, mam grzejniki alu z atestem na miedź, masz pojęcie jaki to był rarytas, pomijając instalacje na miedzi.
I wreszcie jaką masz alternatywę w takim domu jak gazociągu brak, podpowiedz mądralo co byś wybrał, by normalnego człowieka z torbami nie puścić, albo z łopatą do piwnicy. Guzik wiesz, wymądrzasz się tylko.

Arturo72
30-01-2015, 16:28
Ktoś się pyta o nowy dom a nie już wybudowany.
Czaisz różnicę ?

M.Krk
30-01-2015, 19:31
Jasne przeoczyłem ;)

Rotan
30-01-2015, 20:08
Witam,
Jestem przed budową domu i staram sie wybrać jak najrozsądniejsze żródło ciepła do mojego domu.
Problem polega na tym że jestem zielony w temacie pomp ciepła.
Próbowałem zorientować sie na róznych forach odnośnie powietrznej pompy ciepła, ale nigdzie nie moge znaleść urzytkowników takich pomp i ich opini na ten temat. Moze moge liczyć na waszą pomoc.
Dom budowany tradycyjnym sposobem- porotherm 25, styropian 20 a moze nawet 25, okna 3 szybowe, dom z użytkowym poddaszem 130 m2,
1) czy powietrzan pompa ciepła wystarczy do ogrzewania domu przez cały okres zimowy, plus ewentualnie kominek z płaszczem wodnym dla ewentualnego sporadycznego wspomagania. Czy moze pompa powietrzna może służy jedynie jako wspomaganie do ogrzewania?
2) czy w okresie zimowym jej wydajność nie jest zbyt niska, a co za tym idzie koszty z byt wysokie aby ogrzewac dom tylko za jej pomocą.
3) czy taka pompa daje mozliwośc do ogrzewania wody uzytkowej.
4) jaki jest koszt całkowitej instalacji.
5) czy konieczne jest ogrzewanie podłogowe czy np w sypialniach mogą być grzejniki?
6) i oczywiscie czy ktoś korzysta z powietrznej pompy przez cały rok i moze napisać swoje spostrzezenia i uwagi?


Zgóry dziekuje za pomoc

Jak już zawitałeś na ten wątek ,to trzeba było zacząć od szukania i czytania.
Ale żeby nie marnować papieru odpiszę Ci co wiem.

Ad.1) Są dwie szkoły; falenicka i otwocka. Pierwasza mówi żeby policzyć dokładnie zapotrzebowanie domu i dobrać pompę tak, aby obleciała temperaturę do -15, a wszystko co poniżej, wspomagała się grzałką elektryczną bądź mieszkańcem w roli palacza w kotłowni.
I otwocka. Ta jest dla mocno wygodnych, którzy nie chcą sobie zawracać głowy pierwszą szkołą i dobierają urządzenie do -25*C :P

Ad.2) Wróć do ad.1.

Ad.3) Nie obnażaj aż tak swojej niewiedzy. i poczytaj FM i nie tylko.

Ad.4) Spytaj jak będziesz już znał moc pompy jaką potrzebujesz.

Ad.5) Mogą być grzejniki, tylko nie ma to za bardzo uzasadnienia, a podrażają i niepotrzebnie komplikują instalację.

Ad.6) Pompa ogrzewa mój dom trzeci sezon. Mieszkam pierwszy. Jak wykończę dom i pomieszkam dłużej to będę miał więcej do powiedzenia.

Powodzenia.

funky_koval
30-01-2015, 21:53
Jak już zawitałeś na ten wątek ,to trzeba było zacząć od szukania i czytania.
Ale żeby nie marnować papieru odpiszę Ci co wiem.

Ad.1) Są dwie szkoły; falenicka i otwocka. Pierwasza mówi żeby policzyć dokładnie zapotrzebowanie domu i dobrać pompę tak, aby obleciała temperaturę do -15, a wszystko co poniżej, wspomagała się grzałką elektryczną bądź mieszkańcem w roli palacza w kotłowni.
I otwocka. Ta jest dla mocno wygodnych, którzy nie chcą sobie zawracać głowy pierwszą szkołą i dobierają urządzenie do -25*C :P

Ad.2) Wróć do ad.1.

Ad.3) Nie obnażaj aż tak swojej niewiedzy. i poczytaj FM i nie tylko.

Ad.4) Spytaj jak będziesz już znał moc pompy jaką potrzebujesz.

Ad.5) Mogą być grzejniki, tylko nie ma to za bardzo uzasadnienia, a podrażają i niepotrzebnie komplikują instalację.

Ad.6) Pompa ogrzewa mój dom trzeci sezon. Mieszkam pierwszy. Jak wykończę dom i pomieszkam dłużej to będę miał więcej do powiedzenia.

Powodzenia.

Rotan bez obrazy twojej historii nie znam ,mam kumpla który "zainwestował" w pompę i rekuperację 80tysi i już 3 lata pompa chodzi ogrzewając dom teraz już w stanie deweloperskim.Toteż trzeba mierzyć siły na zamiary.

Rotan
30-01-2015, 22:04
Nie kumam o co ci chodzi. Nawet gdyby mi zabrakło pieniędzy, to co?
A może tak bardzo jesteś ciekaw cudzych historii? Może to cię interesuje? Proszę: Ja zainwestowałem 40 tysi. w te urządzenia.

Poza tym, to nie jest związane z tematem.

rafal.sz
30-01-2015, 22:12
Dzięki za odpwiedzi.
Tu nie chodzi o to, bo przejrzałem to forum i fakt są informacje, ale np. jezeli chodzi o konkret, przykładowo "tak mam ja przez 3 lata chodzi bez problemu, koszty mniej wiecej takie i nie ma zastrzeżeń, ble ble ble..." to tego sie nie nzajdzie. Każdy pisze że chce zamontowac, ze jakiś znajomy ma albo coś w tym stylu. A ja chciał bym poznać konkretne informacje.
np nazwę pompy i jak sie sprawuje, z kosztami i czy to np jedyne źródło...
Jeżeli macie takie info to będę wdzięczny.
Pozdrawiam

maciejtoya
30-01-2015, 22:17
Ja tez przyłączam się do pytania. Ja nadal nie jestem do konca przekonany. Obawiam się, że przy dużej zimie bedzie chlodno w domu albo spore rachunki za prad. Jedne osoby zachwalają, drugie krytykuja. Przez ten tydzien spotkałem się z tyloma opiniami, że jestem w punkcie wyjscia. Duzo osob odradza mi powietrzna pompe ciepla, za to chwaląc gruntowe (u mnie to rozwiazanie nie wchodzi w gre). Jakbym miał kupic to pewnie Panasonic'a.
Czy jest ktos z wlkp. kto moglby mi pokazac jak to urządzenie działa zimą ?

Rotan
30-01-2015, 22:39
Do autora wątku:



http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciepła-powietrze-woda&highlight=powietrzna+pompa+ciepła

Poczytaj, przyjrzyj się w stopkach posiadaczy PC PW jakie mają domy, jakie zużycie prądu na CO i CW. Popytaj na forum, popytaj na PW.
Trochę poświęć temu czasu. Ale nic na siłę. Jak nie chcesz, to wybudujesz słaby, zacofany technologicznie, niekomfortowy dom który dopiero przy sprzedaży poprawi ci humor.

rafal.sz
30-01-2015, 22:44
Spokojnie byle czego nie wybuduje, o to nie musisz sie martwić. Nie jestem w gorącej wodzie kompany.
Przegladałem już to forum i przez wiekszość część jeden stara sie udowodnić drugeimu, że nie wie o czym pisze.
Ale zagłębie sie bardziej moze znjade interesujace mnie informacje.

Rotan
30-01-2015, 22:54
Pomijaj przepychanki. Poczytaj DB posiadaczy tego rozwiązania. Popytaj ich. Podjedź do najbliżej zlokalizowanych domów tak ogrzewanych. Inicjatywa musi wyjść od ciebie. Co do zaczepek i kłótni na FM, to sam widzisz sześć postów wyżej że "letko nie bedzie":popcorn:
Poza tym wszystkim ,to zacznij od projektu, rzetelnego obliczenia OZC. dopiero po tym wybierz optymalne źródło ciepła. Budowa w Polsce to wyzwanie dla "Kowalskiego" i trzeba być mocno przygotowanym. Chętnych na twoją kasę jest wielu.

Powodzenia.

P.S.
Coś mi link nie wyszedł. Tu poprawiam:
http://forum.muratordom.pl/search.php?searchid=8723616

rafal.sz
30-01-2015, 23:17
Dzięki, mam nadzieje że jakoś sie to ogranie.

P.S. teraz ten link niestety tez nie działa;)

Rotan
30-01-2015, 23:26
Działa. Masz tematy związane z PC PW.

Arturo72
30-01-2015, 23:42
"tak mam ja przez 3 lata chodzi bez problemu, koszty mniej wiecej takie i nie ma zastrzeżeń, ble ble ble..." to tego sie nie nzajdzie. Każdy pisze że chce zamontowac, ze jakiś znajomy ma albo coś w tym stylu. A ja chciał bym poznać konkretne informacje.
np nazwę pompy i jak sie sprawuje, z kosztami i czy to np jedyne źródło...
Jeżeli macie takie info to będę wdzięczny.
Pozdrawiam
Jest taki wątek:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda

tak,mam pompę powietrze-woda Panasonic T-CAP 9kW od 02.2013,nie mam żadnych zastrzeżeń,zużycie energii na c.o+cwu za okres 13.08.2013-13.08.2014 to 3300kWh gdzie 1900kWh na c.o i 1400kWh na cwu,w zeszłym sezonie było grzane w taryfie G11 przy cenie kWh 0,57zl,w tym sezonie przeszedłem na G12W i grzeję tylko w taniej taryfie przy 0,29zł/kWh,od 01.09.2014 do 31.01.2015 zużycie na c.o+cwu to 1600kWh gdzie na c.o 1000kWh a na cwu 600kWh.
W tym sezonie dzięki G12W chcę się zamknąć na rok z c.o+cwu w 1000zł
Najniższa temperatura przy jakiej pompa pracowała to -18st.C i wtedy pracowała na ogrzewanie 7h/dobę pobierając przy tym ok.3,5kWh na godzinę pracy.
Tak mało pracowała ponieważ mam pompę mocno przewymiarowaną w stosunku do obciążenia cieplnego i wystarczyło jej tylko 7h pracy,żeby utrzymać odpowiednią temperaturę w domu.
Temperatura w domu nie schodzi pon.22,5st.C a z reguły jest to 23st.C.

Ale to nic ci nie da,nic nie dadzą ci takie wyliczanki bo nie będziesz miał takiego samego domu jak ja.

Rotan
31-01-2015, 00:07
Ale może zechce mieć podobny.

Arturo72
31-01-2015, 00:16
Ale może zechce mieć podobny.
Podobny owszem ale nigdy nie będzie taki sam,nie będą takie same preferencje co do utrzymywania temperatury w domu czy zużycia cwu i wyniki mogą się rozjechać.
Najlepszym rozwiazaniem jest zrobienie sobie OZC i bedziemy wiedzieli jakie jest zapotrzebowanie domu na cieplo,wtedy przyjmujemy sobie COP3 lub 2,5 dla dobrego samopoczucia i wiemy wszystko.

Na pewno jednak pompka działa przy mocnych mrozach i nie wiąże się to ze znacznym zużyciem energii czy też użyciem grzałki oraz przez ten okres pracuje bezawaryjnie.

rafal.sz
31-01-2015, 13:44
Arturo72,
dzieki wielkie za taką odpowiedz, własnie o cos takiego mi chodziło. Napewno dom nie będzie taki sam ale mam przynajmniej jakies rozeznanie od człowieka który to uzytkuje. Jeszcze raz wielkie dzieki.
Pozdrawiam

lukasza
31-01-2015, 16:00
Ja tez przyłączam się do pytania. Ja nadal nie jestem do konca przekonany. Obawiam się, że przy dużej zimie bedzie chlodno w domu albo spore rachunki za prad. Jedne osoby zachwalają, drugie krytykuja. Przez ten tydzien spotkałem się z tyloma opiniami, że jestem w punkcie wyjscia. Duzo osob odradza mi powietrzna pompe ciepla, za to chwaląc gruntowe (u mnie to rozwiazanie nie wchodzi w gre). Jakbym miał kupic to pewnie Panasonic'a.
Czy jest ktos z wlkp. kto moglby mi pokazac jak to urządzenie działa zimą ?

chcesz to przyjedź
wlkp
zobaczysz że działa
mrozu niewiele ale i pompa już o 4 rano nabija dom do 23,5 i się wyłącza
kupisz-nie kupisz
ale nie będziesz wątpił, że nie działa
pisz na priv

malux20
31-01-2015, 16:57
Lukasz podrzuce ci ksera moich rachunkow żebyś koledze mógł ewentualnie pokazac
A sam się przyznaj że paalisz w miałowcu he he

A tak poważniej - jest u ciebie lepiej z prądem niż myslałes?

lukasza
01-02-2015, 08:19
Lukasz podrzuce ci ksera moich rachunkow żebyś koledze mógł ewentualnie pokazac
A sam się przyznaj że paalisz w miałowcu he he

A tak poważniej - jest u ciebie lepiej z prądem niż myslałes?

cześć
faktur nie pokazuj bo moje wynik przy Twoich to dziurawy dom i bytowy jakby się dogrzewał indukcją :)

poważnie rachunki ok, zima słaba, ale ile by mi więcej nabiło 300-400 zł na cały rok przy mroźnej zimie

żona mówiła, aby PC powietrzna brała tyle co ekogroch - bez roboty - z 2,5 tony po 900zł (co by się sam palił) plus 100 wniesienie to jakieś 2400 zł

instalator mówił, żeby się w 1999zł symbolicznie zmieścić

ja liczyłem na 1500-1800 zł - zalezy jaka zima

ale w tym sezonie idę na 1099 zł. A na wiosnę robię poprawki jak docieplić okno tarasowe (próg) jak w ogóle dać ocieplenie płyty posdzki 7cm z podłogówką co się bezpośrednio styka z płytkami tarasowymi schodów! i odcinam "pompowie" bo jest w niej 19-20*C i ziemniaki, weki tego nie lubią. Żna kazała od środka kotownie odciąć styropianem.

mitch
01-02-2015, 09:33
U mnie działa Atlantic S10. Nie zdarzyło się, żebym zamarzł, w domu trzymam 22,5. Dane w stopce. Zużycie nie najlepsze, bo i wykonanie domu pozostawia trochę do życzenia. Zużycie ze stopki uwzględnia chłodzenie pasywne pompą w lecie.

Artol
17-03-2015, 12:40
Jest ktoś może z okolic Wrocławia kto ma PC PW? Chętnie bym pogadał i zobaczył jak to działa.

Jak wygląda ekonomicznie zakup PC PW w sytuacji kiedy mam dostęp do gazu ziemnego w drodze? Warto iść w PC PW czy może zostać przy kotle gazowym kondensacyjnym?

Arturo72
17-03-2015, 13:20
Jest ktoś może z okolic Wrocławia kto ma PC PW? Chętnie bym pogadał i zobaczył jak to działa.

Jak wygląda ekonomicznie zakup PC PW w sytuacji kiedy mam dostęp do gazu ziemnego w drodze? Warto iść w PC PW czy może zostać przy kotle gazowym kondensacyjnym?
A to zależy od dużo czynników.
Ja mam gaz ziemny przy działce ale olalem go i chciałem grzać prądem bo taniej było.
Skończyło się na pompie.
Musisz znać zapotrzebowanie domu na ciepło i zużycie na cwu żeby cokolwiek porównywać.
Koszt 1kWh z gazu przy kondensacie to ok.0,22zl a przy pompie p-w ok.0,10zl.
Jak to się ma do Twojego zużycia energii na c.o+cwu i kosztów inwestycyjnych ?

Artol
17-03-2015, 13:40
Problem w tym, że nie mam jeszcze projektu (w trakcie zamawiania), nie mówiąc już o wyliczeniach zapotrzebowania na ciepło dla domu po adaptacji projektu (chcę lepiej docieplić niż w projekcie).
Jeśli chodzi o koszty inwestycyjne to gazownia wyjdzie koło 15000 - 18000zł a pompownia około 35 000zł.

Zastanawiają mnie artykuły, w których zachwalają PC PW, ale piszą, że "jest świetną alternatywą tam gdzie nie ma gazu ziemnego". Z tego wynika, że tam gdzie gaz ziemny jest to korzyści z taniej eksploatacji PC przy wyższych kosztach startowych nie sa już takie oczywiste.
Faktycznie jeśli nie miałbym gazu ziemnego pod bokiem to szedłbym jak burza w PC PW.

plusfoto
17-03-2015, 13:43
Jak liczysz się z kosztem 35K za kotłownie i przyłącze gazu to z pompą spokojnie się w tym zmieścisz i na dobre kozaki dla żony zostanie.:)Chyba że planujesz dom z 300m2 to może trochę braknąć.

Artol
17-03-2015, 13:56
Nie, nie, 35 000zł to wyjdzie pompa PW, a kotłownia gazowa 15 - 18000zł + koszty przyłączenia (koło 5000zł jak dla mnie) + koszty komina z 7000zł.

map78
17-03-2015, 14:04
Nie, nie, 35 000zł to wyjdzie pompa PW, a kotłownia gazowa 15 - 18000zł + koszty przyłączenia (koło 5000zł jak dla mnie) + koszty komina z 7000zł.

35000zł to chyba za ta Nibe liczysz;)? Panasonic zmieści Ci się w 30tys. z paluszkiem, w pewnym ciemnym miejscu:), a jak się postarasz to jeszcze mniej - 26-27tys to realna wycena dla domu 200m2 dobrze ocieplonego pod Wrocławiem.

Artol
17-03-2015, 14:25
No liczę tak z naddatkiem, bo zawsze wyceny są przy minimum opcji, zaniżane żeby haczyk złapać.

Czytając fora widzę, że PC PW NIBE ludzie odradzają. Ponoć instalatorzy mają najlepsze marże na NIBE i dlatego je strasznie wpychają, a jakość ich jest do kitu. Widzę też, że najczęściej ludzie polecają Panasonica T-Cap - mało kto wypowiada się negatywnie o tych pompach.

Na Panasonica mam wycenę: Seria SXC T-Cap 9kW, COP 2,85 (A-7W35), COP 4,84 (A7W35), COP 2,56 (A-15W35) - sama pompa 19800zł netto, a wraz z całym montażem, zasobniiem Ermet 250 (żywicowany), dwupłaszczowy 26300zł netto.
Inna opcja to 33730zł bo inny zasobnik (Aquarea tank jakiś).

asaselllo
17-03-2015, 19:56
Ostatnio jeden z forumowiczów montował w Łodzi za 27500 brutto za zestaw Panasonica t-cap 9kw + zbiornik galmet maxi 300l. + śrubunki, zbiornik przeponowy i zawór z siłownikiem. Dzwonił do mnie pochwalić się (wcześniej był u mnie obejrzeć instalację).

Artol
17-03-2015, 20:14
asaselllo, napisz jak Ci działa ta pompa,
- jaki masz dokładnie zestaw (pompa, zasobnik, cała reszta),
- jaki masz dom (wielkość, ocieplenie, wentylacja itd)
- jak pompa wyrabia na ogrzewanie domu i CWU przy różnych temperaturach na zewnątrz (zwłaszcza przy np -10, -15 st C)
- jakie rachunki płacisz za prąd
- kiedy i na jaki czas włącza się grzałka

Arturo72
17-03-2015, 20:47
Nie, nie, 35 000zł to wyjdzie pompa PW
A co Ty za bzdury opowiadasz.
Jesli nie masz zielonego pojęcia o obciążeniu cieplnym domu to skąd masz wyceny i na jaką mocowo pompę i skąd wiesz,że akurat taka będzie odpowiednia do Twojego domu ?
Może akurat 7kW za 15tys.zł będzie dla Ciebie odpowiednia ?

asaselllo, napisz jak Ci działa ta pompa,
- jaki masz dokładnie zestaw (pompa, zasobnik, cała reszta),
- jaki masz dom (wielkość, ocieplenie, wentylacja itd)
- jak pompa wyrabia na ogrzewanie domu i CWU przy różnych temperaturach na zewnątrz (zwłaszcza przy np -10, -15 st C)
- jakie rachunki płacisz za prąd
- kiedy i na jaki czas włącza się grzałka
Dom z obciążeniem cieplnym 3,5kW,zapotrzebowanie 40kWh/m2/rok,118m2.
T-CAP 9kW,zasobnik 300l,najniższa zaobserwowana temp.to -18st.C,zużycie przy tej temp.to 3,5kWh na godzinę pracy,przy tej.temp.6-7h pracy na dobę na c.o i 2h na cwu.
Zużycie w zeszłym sezonie na c.o to 1900kWh na cwu 1400kWh na rok,w tym sezonie będzie mniejsze bo ok.1600kWh na c.o.
W zeszłym seonie taryfa G11 i 0,57zł/kWh w tym sezonie taryfa G12W i 0,29zł/kWh.
Grzałka włącza się tylko w przypadku defrostów ale i to też nie zawsze.

Artol
18-03-2015, 08:57
Arturo72, dali mi taką wycenę, ale na podstawie swoich szacunków. Wzięli powierzchnię domu, sposób ocieplenia, rekuperację, może bryłę domu itd i na tej podstawie określili, że pompa Panasonic 9kW starczy. Nie trzymam się jednak kurczowo tej mocy, bo jak będę miał projekt i będzie wszystko znane to zlecę wyliczenie zapotrzebowania i wtedy będę rozmawiał już na konkretach. Teraz chcę zwyczajnie podjąć decyzję czy będę szedł w gaz czy w pompę PW.

Czy możecie podać jeszcze od czego zależy czy pompa ma funkcję chłodzenia czy jej nie ma? Ile taka funkcja dodatkowo kosztuje. Czy jest sens brać taką funkcję przy 100% podłogówce?
No i dlaczego jedno podłączają pod 1 fazę, a inni pod 3 fazy? Czy to jest to samo co pompa na 230V (1 faza) i 400V (3 fazy)? Może to śmieszne pytania, ale nie rozeznaję się jeszcze na tym.

map78
18-03-2015, 09:07
Czy możecie podać jeszcze od czego zależy czy pompa ma funkcję chłodzenia czy jej nie ma? Ile taka funkcja dodatkowo kosztuje. Czy jest sens brać taką funkcję przy 100% podłogówce?
No i dlaczego jedno podłączają pod 1 fazę, a inni pod 3 fazy? Czy to jest to samo co pompa na 230V (1 faza) i 400V (3 fazy)? Może to śmieszne pytania, ale nie rozeznaję się jeszcze na tym.

Wszystkie Panasoniki od 2014r mają chłodzenie w standardzie. Przy podłogówce funkcja ta nie będzie działać jak standardowa klimatyzacja, ale przy odrobinie cierpliwości pozwoli na obniżenie temp w pomieszczeniach. Piszę cierpliwości, bo trzeba pamiętać o bezwładności podłogówki.
Co to faz, to prze serii T-Cap nie ma to znaczenia, bo parametry ich są takie same, różnią się jedynie metoda podłączenia - trzeba mieć lepsze zabezpieczenia, itp. W przypadku zwykłej 9-tki ma to już duże znaczenie, bo 1-fazowa jest dużo słabsza.

Zachar72
18-03-2015, 09:37
Ja zamierzam zamontować pompę ciepła powietrzną i to właśnie panasonica. Oprócz tego założę też panele fotowoltaiczne. Pieca CO nie będę likwidował przynajmniej na razie. Za kilka tygodni mam spotkanie z zaufanym człowiekiem z panasonica i będę wiedział konkrety. Oczywiście podzielę się wiedzą. Pozdrawiam.

Artol
18-03-2015, 10:02
A wiesz już jaką te fotowoltaikę zrobisz? Jakie moce, ile paneli, ile to będzie kosztować, jakie zapotrzebowanie to będzie pokrywać?

Zachar72
18-03-2015, 10:17
temat fotowoltaiki jest na forum:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164927-Ma-kto%C5%9B-panele-fotowoltaiczne-Prosz%C4%99-o-opinie/page34
Tam napisałem kilka słów, ale to na razie jest na papierze. Po spotkaniu z człowiekiem kompetentnym i z technikiem będę wiedział konkrety i dam znać.

fachman19
19-03-2015, 15:05
Ja tez przyłączam się do pytania. Ja nadal nie jestem do konca przekonany. Obawiam się, że przy dużej zimie bedzie chlodno w domu albo spore rachunki za prad. Jedne osoby zachwalają, drugie krytykuja. Przez ten tydzien spotkałem się z tyloma opiniami, że jestem w punkcie wyjscia. Duzo osob odradza mi powietrzna pompe ciepla, za to chwaląc gruntowe (u mnie to rozwiazanie nie wchodzi w gre). Jakbym miał kupic to pewnie Panasonic'a.
Czy jest ktos z wlkp. kto moglby mi pokazac jak to urządzenie działa zimą ?

Co uważasz za spore rachunki za prąd?
Istnieje obawa ,że każde rachunki mogą być za duże :D
Przy jakiej temperaturze chcesz obejrzeć pracę PC.Przy -20 C będziesz musiał pojechać na suwalszczyznę .Może w przyszłym roku tak się zdarzy .
Jednak zanim dojedzie z wielkopolski może być już po ptakach.
Statystycznie w Wawie temperatura poniżej -8 C to 170 godzin rocznie (nie ciągle)

Zachar72
19-03-2015, 17:23
maciejtoya oczywiście, że gruntowe są pewniejsze. Tak jak napisał ci fachman19 mocne mrozy zdarzają się ale co kilka lat i to na kilka dni, co najwyżej tydzień lub dwa. Nie da się zbilansować kosztów i zysków używania tego typu urządzenia w perspektywie jednego okresu grzewczego. Moim zdaniem trzeba wziąć pod uwagę przynajmniej okres 5 lat. Wówczas zapewne trafi się jedna bardzo mroźna zima, jedna mroźna i resztę umiarkowane. Zimy z ogromnymi opadami śniegu trafiają się co kilkadziesiąt lat. Zima w Szczecinie różni się od zimy w Białymstoku, a to od tej w Zakopanem. Ja mieszkam niedaleko Białegostoku i nie obawiam się o instalację takiej pompy. Decyzję już podjąłem. Teraz kwestia znalezienia odpowiedniej marki i rzetelnej firmy, która to zainstaluje. No i oczywiście formy finansowania. Ja zamierzam zrobić duży remont mojego domu: powietrzna pompa ciepła + ocieplenie z zewnątrz + ocieplenie podłóg w dwóch pokojach + panele fotowoltaiczne. To raczej nie pozwoli mi pominąć kredytu. W BOŚ mają 1% na odnawialne źródła energii z dotacjami. Jak to się uda wszystko pogodzić jeszcze nie wiem czekam na ich konsultanta, który ma do mnie przyjechać. Firmę, która instaluje panele już mam, a ta z kolei ma partnera, który instaluje pompy. I wiem, że są to uczciwi ludzie. I jeżeli stwierdzą, że u mnie nie jest opłacalne, albo nie da się zrobić takich instalacji to na sile nie będą mi tego wciskać. Mam obecnie piec CO na węgiel. Po założeniu PPC nie będę go likwidował bo nie ma takiej potrzeby. Jak się zdarzy tak że pompa nie wydoli podgrzeję piecem. Na węgiel obecnie wydaje 5000 rocznie. Przy pompie wystarczy mi zakup drzewa za 1500. Taki mam plan żeby utrzymywać pewien zapas drzewa tak żeby nie wydawać więcej co roku jak te 1500 zł. Czyli 3500 mam oszczędności. A jak po kolei przyjdą łagodne zimy to pompa wydoli i te 1500 zaoszczędzę. Panele dadzą mi prąd, który częściowo wykorzystam częściowo sprzedam do sieci, tak żeby rocznie płacić za energię maksymalnie 200 zł anie jak teraz 2500 czyli następne ponad 2000 oszczędności. Koszt całej inwestycji zwróci mi się po 4 lub 5 latach. Kredyt wezmę na 8 lat. Spłacam to co już mam a nie kupuję to co idzie w komin. Koszty miesięczne przez kilka lat nie zwiększą się ani nie zmniejszą, bo to co wydawałem na opał i prąd oddam na spłatę inwestycji. Po kilku latach ma ogrzewanie i prąd za śmieszne koszty.
... ale pociągnąłem :)
Jak widać: nie da się tego zbilansować za jeden rok. Trzeba myśleć o kilku, kilkunastu latach.

jbloch
19-03-2015, 18:42
Zachar72 a jaki duży masz dom? i jaki remont zamierzasz robić? O by nie było tak że po zainstalowaniu pc p-w za prąd będziesz płacił ze 3k do tego dojdzie prą bytowy te 2,5k , do tego zainstalujesz te panele i dalęj będziesz płaci w cholerę za prąd , i jeszcze te 1,5k za drzewo ,toż to masakra jakaś ,masz dom 500m2?
Nie patrz przy porównaniu pc p-w do gruntówki tylko w jakieś duże mrozy , pc pw już przy -2*C jest gorsza w osiągach od gruntówki , nie słuchaj bełkotu marketingowego powietrzaków. W gruntowej przy dobrym kolektorze zasilanie dz nie spada nigdy poniżej +3*C , a i to w końcu sezonu grzewczego.

Zachar72
19-03-2015, 18:56
Dom mam 140m2 użytkowej. Remont tak jak pisałem ocieplenie. Szczytów głównie bo resztę mam ocieplone. Dom drewniany stary (ale jary :)). W tym roku spaliłem już 4 t węgla. Ogrzewanie + woda. Sezon zacząłem w październiku. W domu 22, 23 stopnie. Ciepłolubna zona. Na górze na kaloryferach zamontowane automatyczne zawory oprócz łazienki. Tej zimy grzał tylko ten z łazienki i sporadycznie mały na korytarzu (no chyba że okno było otwarte). W dwóch sypialniach nie grzały. Temp.21 stopni całą zimę. No i wymiana podłogi na dole w dwóch pokojach (tu się zastanawiam nad ogrzewaniem podłogowym). Mam kaloryfery płaszczowe więc w obiegu jest mało wody. Z tego co wiem to dobre pompy spokojnie wydolą przy -15*C. Nie wiem czemu piszesz, że będę płacił w cholerę za prąd skoro będę miał panele fotowoltaiczne więc własną produkcję prądu.

M.Krk
19-03-2015, 19:10
Ale wy macie dylematy, dla mnie dużo za ogrzewanie to 4000zł. tyle płaciłem za węgiel. Jak zapłacę maksymalnie te 4tyś za prąd to będzie mało, bo do ogrzania domu używam jednego palca kilka razy w roku z ciekawości raczej, dodam że dom stary i grzejniki 100% :)

jbloch
19-03-2015, 19:26
Gdzieś na szybko wyczytałem że 1 kG węgla to 5,5 KW .3,5T X 5,5=19250kw dzielisz to przez cop pc pw w Białymstoku 2,5( przy kaloryferach to nawet nie osiągalne) wychodzi zużycie energii przez pc 7700 kw zimą ( a ile jeszcze drzewa spaliłeś?) dodaj jeszcze 2500 kw na cele bytowe wychodzi ponad 10000 kw rocznie .Jaka planujesz wielkościowo fotowoltaikę ? Gdzieś tak 60000 pln co najmniej musisz wydać , jakbyś chciał wyjść na zero ze zużyciem energii . Oczywiście są takie pc p-w że spokojnie do -15*C ( jak nie więcej) dadzą radę wygrzać tobie dom tylko taka pc będzie ciebie kosztować gdzieś 40000pln.
60000+40000= 100000 pln!!!+ koszt remontu domu.
Ja mam dom 140 m2 ale pow użytkowa mniejsza , dom jeszcze energetycznie nie ukończony , też żona ciepłolubna , też 22-23*C w domu, drugi sezon za ogrzewanie1600kw ( w tym częściowo cwu) , a cały system grzewczy za 17000 pln tymi ręcami
Może nie będziesz w cholerę płacił za prąd , ale za taki system jak planujesz jeszcze bardziej w cholerę zapłacisz ,no chyba że teraz na tyle zarabiasz kasy że te100000pln odłożysz w rok dwa ,a później będziesz się cieszył z niskich/zerowych rachunków za prąd.

jbloch
19-03-2015, 19:32
Ale wy macie dylematy, dla mnie dużo za ogrzewanie to 4000zł. tyle płaciłem za węgiel. Jak zapłacę maksymalnie te 4tyś za prąd to będzie mało, bo do ogrzania domu używam jednego palca kilka razy w roku z ciekawości raczej, dodam że dom stary i grzejniki 100% :)

Ja nie mam dylematów , zgadzam się z Tobą , ja nawet jakbym miał więcej płacić za prąd przy ogrzewaniu przez pc , toteż bym poszedł w pc .Bezobsługowość ,czystość ( gazu u mnie niet) brak kotłowni to jednak dodatkowy bonus.

Zachar72
19-03-2015, 20:04
Drzewa nie spaliłem bo nie mam tylko węgiel. Węgiel liczę 4 T na ten sezon bo jeszcze trochę spalę. Jak mówiłem jeszcze mam docieplić dom więc wszystko się zmieni. Na dole dom jest dziurawy. Jak nie ma wiatru jest ok, a jak jest to szybko ciepło ginie. Jak ocieplę i wymienię podłogi bo są na legarach bez żadnej izolacji to parametry ogromnie się zmienią. Jak pisałem wcześniej poddasze mam zrobione od nowa i ocieplone więc tam rzadko kiedy włączają się kaloryfery w sypialniach. Ktoś wcześniej napisał jak to wychodzi z taka pompą. Mam tez kilka informacji, od osób, które mają takie pompy i są zadowoleni. Warunek: dobra pompa, dopasowana do potrzeb (przeszacować nie zaszkodzi), ocieplony dom, mało wody w obiegu co, perfekcyjne wykonanie instalacji. Mam wstępną wycenę Pompy na 30k i tak samo panele więc razem 60k. Po dofinansowaniu mój koszt to 42, 45k. Tylko panele w 2016 roku bo wtedy gwarantowane stawki za sprzedaż do ZE 0,65 gr. Instalacja paneli 4,5 kW

M.Krk
19-03-2015, 20:41
Ja nie mam dylematów , zgadzam się z Tobą , ja nawet jakbym miał więcej płacić za prąd przy ogrzewaniu przez pc , toteż bym poszedł w pc .Bezobsługowość ,czystość ( gazu u mnie niet) brak kotłowni to jednak dodatkowy bonus.

U mnie z gazu tylko butla, zresztą jakoś nie mam zaufania do gazu, natomiast propan wyszedł by mnie 7tyś jak złoto, w tym roku 2 tyś z małym hakiem mnie wyjdzie więc jest bardzo dobrze, a PC mam ponoć chińską i niech jej będzie :)

jbloch
20-03-2015, 07:38
Zachar72
Ocieplenie domu i jego szczelność to podstawa niskich rachunków na ogrzewani.
A co z ciepłą wodą u ciebie , też w tych 4 t węgla? Ja też nie liczyłem 4 t tylko3,5 , a i cop bardzo optymistycznie potraktowałem.
Z instalacji fotowoltaicznej 4,5 kw new uzyskasz rocznie więcej jak 4000 kw energii,to za mało aby być niezależnym energetycznie, to raczej nie pokryje potrzeb samej pc. Pamiętaj że te 0,65 pln za 1kw , to jest teraz , ale wystarczy jeden podpis odpowiedniego ministra i już nie będzie 0,65 pln , i wtedy zostaniesz na lodzie. Wtedy najbardziej opłacalne jest konsumpcja tego co się wyprodukuje na bieżąco, tylko co z tego skoro najwięcej pożytku z fotowoltaiki będziesz miał latem , a zimą to najwyżej na fotowoltaice zasilisz lodówkę i 1 żarówkę i to nie przez 24/h.

Taki jesteś pewien że mało wody w obiegu co , takie dobre dla pc jest ? zwłaszcza przy kaloryferach , słyszałeś coś o ,,załadzie" wody w obiegu co przy pc?Kaloryfery masz dobrane po pc? Bo jeśli liczysz że podasz trochę wyższą tem na kaloryfery , rzędu 45-50*C i będziesz miał ciepło , będziesz miał ciepło szczególnie jak przyjdzie rachunek z elektrowni , a tym swoim 4,5 kw fotowoltaiki to się nie łudź wtedy.
Załatw sobie też to dofinansowanie ,tak na papierze , zobaczymy czy te 30k + 60k trochę w górę nie poszybują

jbloch
20-03-2015, 07:46
U mnie z gazu tylko butla, zresztą jakoś nie mam zaufania do gazu, natomiast propan wyszedł by mnie 7tyś jak złoto, w tym roku 2 tyś z małym hakiem mnie wyjdzie więc jest bardzo dobrze, a PC mam ponoć chińską i niech jej będzie :)

Pc masz na 100% chińszczyznę , ale nie upatrywałbym tutaj jakiegoś problemu. 2 tyś pln za ogrzewanie Twojego domu , tą chińską pc to jest niski rachunek , tak uważam, tylko jak przyjdzie zima ( raz na parę lat jednak jest) to będziesz miał rachunek ok 4000 pln.
Z tym gazem to jakaś dziwna mania , ciągle ludzie mają w głowąch zakodowane , jaka to wygoda i tanie ogrzewanie ,przynajmniej w mojej okolicy tak ludzie myślą , ostatnio nawet przyszli do mnie po podpis , na budowę sieci gazowej do mojej miejscowości , jak im zacząłem tłumaczyć na temat kosztów gazu ,i że nie mam zamiaru inwestować w gaz po to aby mieć wyższe rachunki za ogrzewanie, to popatrzyli na mnie jakbym zmysły postradał , a wręcz chyba sobie wrogów stworzyłem.

jbloch
20-03-2015, 09:32
Swoją drogą , ten zestaw fotowoltaiki bez dotacji możesz mieć gdzieś tak za 40k , z dotacją 60k super sprawa te dotację -banki dotujesz

map78
20-03-2015, 09:46
Mam wstępną wycenę Pompy na 30k i tak samo panele więc razem 60k. Po dofinansowaniu mój koszt to 42, 45k. Tylko panele w 2016 roku bo wtedy gwarantowane stawki za sprzedaż do ZE 0,65 gr. Instalacja paneli 4,5 kW

Na Twoim miejscu zamiast PV zainwestowałbym tą kasę w wymianę grzejników na klimakonwektory. Z taką operacją powinieneś spokojnie się w tych 42-45tys. zmieścić, a zyskasz ogrzewanie niskotemperaturowe, więc i sprawność Twojej pompy będzie wyższa, a rachunki niższe. Dodatkowo zyskujesz pełnosprawną klimatyzację całego domu latem.

plusfoto
20-03-2015, 10:54
Swoją drogą , ten zestaw fotowoltaiki bez dotacji możesz mieć gdzieś tak za 40k , z dotacją 60k super sprawa te dotację -banki dotujesz
jabloch cały tekst brzmi tak:
Mam wstępną wycenę Pompy na 30k i tak samo panele więc razem 60k. Po dofinansowaniu mój koszt to 42, 45k. Tylko panele w 2016 roku bo wtedy gwarantowane stawki za sprzedaż do ZE 0,65 gr. Instalacja paneli 4,5 kW

malux20
20-03-2015, 11:36
przy dobrze zaizolowanym domu to nie ma sensu gruntowa- tak uważam na podstawie 3 sezonów grzewczych z powietrzną
ale oczywiście mój licznik i podliczniki mogą wprowadzać w błąd

tymi ogniwami też jestem zainteresowany
ale przy 3900 kwh rocznie cały dom to te ogniwa musiałyby sensownie kosztować
na moje oko z max 10 tyś zl

Zachar72
21-03-2015, 11:49
Na Twoim miejscu zamiast PV zainwestowałbym tą kasę w wymianę grzejników na klimakonwektory. Z taką operacją powinieneś spokojnie się w tych 42-45tys. zmieścić, a zyskasz ogrzewanie niskotemperaturowe, więc i sprawność Twojej pompy będzie wyższa, a rachunki niższe. Dodatkowo zyskujesz pełnosprawną klimatyzację całego domu latem.

O tym też myślałem. Tak jak już wcześniej pisałem to wszystko to teoria na papierze. Będzie u mnie technik to mi powie co się opłaca i co będzie realne do zrobienia w przyzwoitych kosztach. Jak też mówiłem podzielę się tym co usłyszę.

Zachar72
21-03-2015, 12:05
przy dobrze zaizolowanym domu to nie ma sensu gruntowa- tak uważam na podstawie 3 sezonów grzewczych z powietrzną
ale oczywiście mój licznik i podliczniki mogą wprowadzać w błąd

tymi ogniwami też jestem zainteresowany
ale przy 3900 kwh rocznie cały dom to te ogniwa musiałyby sensownie kosztować
na moje oko z max 10 tyś zl

Oczywiście, że sprawa izolacji jest priorytetem. I tego też się trzymam. Oczywiście nie zrobię ze starego domu, domu pasywnego, ale zbliżyć się do tego mogę. Pisałem wcześniej, że obecnej zimy moje poddasze (po remoncie z dobrą izolacją) było mało co ogrzewane. Mam tam jakieś 55m2. Grzejnik na korytarzu mały, w łazience i po jednym w dwóch sypialniach. W łazience grzał cały czas, na korytarzu sporadycznie a w sypialniach praktycznie w ogóle się nie grzały (mam automaty założone) i temperatura 21*C to jakie to mogą być koszty? Większość ogrzewania pochłania dół, który jest przed remontem i mocno niedocieplony z podłogami drewnianymi, pod którymi jest gleba. Jeżeli to porządnie ocieplę to jaki to może być koszt ogrzewania?
Panele jak mówiłem 4,5 kW 30.000 - dotacja = 18.000 w kredycie 1% do 15 lat. I to nie jest tak, że wytwarzasz energię i ją wykorzystujesz, tu się liczy ile zużyjesz i ile oddasz. Koszty i zyski bilansuje co 6m ZE. Opłaca się to np. przy zużyciu na poziomie 30% resztę odsprzedajesz. Poczytajcie forum o fotowoltaice. Panele w 2016 roku bo wtedy gwarantowane ceny odsprzedaży na 15 lat 0,75 lub 0,65 gr.

jbloch tak woda jest w tych 4 tonach węgla. Poza sezonem grzewczym chodzi bojler na prąd. Pompa powietrzna ciepła pobierze więcej jak bojler? Być może panele fotowoltaiczne połączę z ogrzewaniem wody bo takie są rozwiązania i jeszcze z tego będę czerpał. Ja na razie jestem optymistą, a czy tym optymista zostanę na papierze czas pokaże.

malux20
22-03-2015, 06:08
a przy tych ogniwach nie ma jakiś pułapek typu nowe akumulatory co kilka lat?
mi koszt 18,5 tys nie pasuje zupełnie
mam za to na 10 lat prądu na cały dom

Zachar72
22-03-2015, 13:59
Nie wiem czy mnie pytałeś ale 18.000 po odjęciu dotacji. Dla mnie to koszt energii na 9 lat. Tylko weź pod uwagę, że po 9 latach masz już tylko zysk, a te 18.000 to jest w twoim sprzęcie a nie wydane do ZE.

Artol
22-03-2015, 14:04
Weź pod uwagę, że w zimie ogniwa są dużo mniej wydajne niż w lecie. Do tego doliczyć trzeba koszty przeglądów, serwis, może ubezpieczenia. Po 10 latach ogniwa mogą być do wymiany, a na pewno są mniej wydajne niż nowe (mają taką właściwość, że po pewnym czasie ich skuteczność spada).
Ich opłacalność jest dla mnie wątpliwa.

jbloch
22-03-2015, 16:09
10 lat to wyraźna przseada

jbloch
22-03-2015, 16:22
jabloch cały tekst brzmi tak:
Mam wstępną wycenę Pompy na 30k i tak samo panele więc razem 60k. Po dofinansowaniu mój koszt to 42, 45k. Tylko panele w 2016 roku bo wtedy gwarantowane stawki za sprzedaż do ZE 0,65 gr. Instalacja paneli 4,5 kW
Faktycznie masz raję z tymi liczbami , przeoczyłem , reszta i tak błędna .Zachar72,brzmi trochę jakby zachar był powiązany fotowoltaiką. Choć z lektury raczej wiem że tak ne jest. Wycena jest wstępna , poczekajmy ,a jaka będzie końcowa i jakim będzie wynik końcowy instalacji ( chodzi wynik kosztów instalacji i kosztów zysków) życzę powodzenia , tylko Zachazr 72 ,zdejmnij różowe okólary

jbloch
22-03-2015, 16:35
Oczywiście, że sprawa izolacji jest priorytetem. I tego też się trzymam. Oczywiście nie zrobię ze starego domu, domu pasywnego, ale zbliżyć się do tego mogę. Pisałem wcześniej, że obecnej zimy moje poddasze (po remoncie z dobrą izolacją) było mało co ogrzewane. Mam tam jakieś 55m2. Grzejnik na korytarzu mały, w łazience i po jednym w dwóch sypialniach. W łazience grzał cały czas, na korytarzu sporadycznie a w sypialniach praktycznie w ogóle się nie grzały (mam automaty założone) i temperatura 21*C to jakie to mogą być koszty? Większość ogrzewania pochłania dół, który jest przed remontem i mocno niedocieplony z podłogami drewnianymi, pod którymi jest gleba. Jeżeli to porządnie ocieplę to jaki to może być koszt ogrzewania?
Panele jak mówiłem 4,5 kW 30.000 - dotacja = 18.000 w kredycie 1% do 15 lat. I to nie jest tak, że wytwarzasz energię i ją wykorzystujesz, tu się liczy ile zużyjesz i ile oddasz. Koszty i zyski bilansuje co 6m ZE. Opłaca się to np. przy zużyciu na poziomie 30% resztę odsprzedajesz. Poczytajcie forum o fotowoltaice. Panele w 2016 roku bo wtedy gwarantowane ceny odsprzedaży na 15 lat 0,75 lub 0,65 gr.

jbloch tak woda jest w tych 4 tonach węgla. Poza sezonem grzewczym chodzi bojler na prąd. Pompa powietrzna ciepła pobierze więcej jak bojler? Być może panele fotowoltaiczne połączę z ogrzewaniem wody bo takie są rozwiązania i jeszcze z tego będę czerpał. Ja na razie jestem optymistą, a czy tym optymista zostanę na papierze czas pokaże.


Z tą wodą cwu pisałem bo nie ująłeś jej w ogólnym bilansie jaki masz TERAZ w kosztach .Oczywście że pc będzie potrzebowała mniej energii niż bojler , ale zapomniałeś tej informacji podać, może twój ZAUFANY instalator zapomniał ci podać jakiś innych ważnych informacji ( raczej na pewno ZAPOMNIAŁ) o tej powietrznej pc p-w .
Myślałem o czymś takim-http://najlepszekolektory.eu/zestaw-fotowoltaiczny-lg-ongrid-mocy-832-kw-inwerterem-sma-p-1980.html- w dobrym wykonaniu izolacji można się pokusić o jakieś REALNE korzyści

jbloch
22-03-2015, 16:42
Nie wiem czy mnie pytałeś ale 18.000 po odjęciu dotacji. Dla mnie to koszt energii na 9 lat. Tylko weź pod uwagę, że po 9 latach masz już tylko zysk, a te 18.000 to jest w twoim sprzęcie a nie wydane do ZE.

[MODEROWANO] 18000 / 9 lat = 2000 pln/rok W ogóle to najpierw uzyskaj te180000 pln . Zapewniam ciebie ze po zainstalowaniu tej pc pw to te 2000 to będzie ułałmek kosztów,

jbloch
22-03-2015, 16:46
przy dobrze zaizolowanym domu to nie ma sensu gruntowa- tak uważam na podstawie 3 sezonów grzewczych z powietrzną
ale oczywiście mój licznik i podliczniki mogą wprowadzać w błąd

tymi ogniwami też jestem zainteresowany
ale przy 3900 kwh rocznie cały dom to te ogniwa musiałyby sensownie kosztować
na moje oko z max 10 tyś zl
[MODREOWANO].Tutaj decydują tylko i wyłącznie koszty inwestycji i cop/koszty ogrzewania końcowe. Ja swoją pc gruntową śmiem twierdzić z cop lepszym twojej, zainstalowałem za 17000 pln , taniej ciebie wyniosła twoja?

Dor&Seb
31-03-2015, 17:26
Ratunku!!!! powietrzna czy gruntowa? Projekt to Atlant PS, czyli parter, 116m użytkowych, prosta bryła, 100% ogrzewanie podłogowe, no i problem, czy jak wstawimy powietrzną pompę to jak dowali mrozu przez 2 tygodnie to nie będziemy gnieździć się w salonie przy kominku bo pompa nie ogrzeje wystarczająco (jakieś 22-23st.)? Póki co to im więcej czytam, tym większy bałagan w głowie, ilu użytkowników tyle opinii. Pozdrawiam, Dorota

Arturo72
31-03-2015, 17:41
Ratunku!!!! powietrzna czy gruntowa? Projekt to Atlant PS, czyli parter, 116m użytkowych, prosta bryła, 100% ogrzewanie podłogowe, no i problem, czy jak wstawimy powietrzną pompę to jak dowali mrozu przez 2 tygodnie to nie będziemy gnieździć się w salonie przy kominku bo pompa nie ogrzeje wystarczająco (jakieś 22-23st.)? Póki co to im więcej czytam, tym większy bałagan w głowie, ilu użytkowników tyle opinii. Pozdrawiam, Dorota
Po pierwsze,jakie obciążenie cieplne domu,jak będzie wiadomo,wtedy dobierzecie odpowiednią moc grzewczą pompy,żeby nawet przy -30st.C mogła tylko ona służyć do ogrzewania,dotyczy powietrznej.
Po drugie ? Czemu przy dużych mrozach powietrzna nie będzie w stanie ogrzać domu ? Skąd takie mity ?

Dor&Seb
31-03-2015, 18:13
wg projektu jest to Q=9 349W (z tym, że zmniejszyliśmy trochę okna w salonie i z tego co pobieżnie sprawdzałam to lekko może się ten wskaźnik zmienić) a co do tych mitów to chyba biorą się stąd, że u nas w rodzinie jest silne lobby pomp gruntowych :) może też dlatego, że niewiele osób ma powietrzne w okolicy. Odwiedziłam ostatnio znajomego ogrzewającego 2 rok swoje 300m pompą powietrzną Panasonic i zadowolony bardzo. Co sądzicie o tym żeby przygotować instalację pod rekuperator a podłączyć go później, czy to ma sens?

imrahil
31-03-2015, 19:35
wg projektu jest to Q=9 349W (z tym, że zmniejszyliśmy trochę okna w salonie i z tego co pobieżnie sprawdzałam to lekko może się ten wskaźnik zmienić) a co do tych mitów to chyba biorą się stąd, że u nas w rodzinie jest silne lobby pomp gruntowych :) może też dlatego, że niewiele osób ma powietrzne w okolicy. Odwiedziłam ostatnio znajomego ogrzewającego 2 rok swoje 300m pompą powietrzną Panasonic i zadowolony bardzo. Co sądzicie o tym żeby przygotować instalację pod rekuperator a podłączyć go później, czy to ma sens?

80 W/m2 w nowym domu to raczej nierealne. zrób OZC :)

Zdun Darek B
31-03-2015, 23:15
Ratunku!!!! powietrzna czy gruntowa? Projekt to Atlant PS, czyli parter, 116m użytkowych, prosta bryła, 100% ogrzewanie podłogowe, no i problem, czy jak wstawimy powietrzną pompę to jak dowali mrozu przez 2 tygodnie to nie będziemy gnieździć się w salonie przy kominku bo pompa nie ogrzeje wystarczająco (jakieś 22-23st.)? Póki co to im więcej czytam, tym większy bałagan w głowie, ilu użytkowników tyle opinii. Pozdrawiam, Dorota

22-23 st ... lubisz mieć ciepło w domu .
Jakoś dziwnie nie mam zaufania do pomp powietrznych..... czyżby to od słuchania narzekań klientów którzy takowe posiadają a u nas później zamawiają kominki ?

JTKirk
01-04-2015, 05:24
to że nie masz do czegoś zaufania, to nie znaczy ze coś nie działa...

a że jest na rynku dalej mnóstwo partaczy, którzy nie potrafią dobrze dobrać mocy urządzenia grzewczego do domu, to inna kwestia (i najczęstsze źródło problemów)

Dor&Seb
01-04-2015, 09:18
Co do tej temperatury to lubię kiedy jest ciepło a wkurzają mnie opowieści jak to ludzie mało opału spalą czy mało prądu zużyją a w domu 17st. i wszyscy w polarach i grubych skarpetach chodzą ;) mój hydraulik stwierdził, że najlepsza byłaby Nibe 8kw (wystarczy podobno 6) i 2 odwierty po 100m, bo lepiej trochę przewymiarować, jednak mnie kusi powietrzna, nie ukrywam, że chodzi tu też o cenę. A bajzel jak miałam tak mam. Rzeczywiście trzeba będzie policzyć to OZC w wolnej chwili...

mkm silesia
01-04-2015, 09:27
22-23 st ... lubisz mieć ciepło w domu .
Jakoś dziwnie nie mam zaufania do pomp powietrznych..... czyżby to od słuchania narzekań klientów którzy takowe posiadają a u nas później zamawiają kominki ?

Myślę że powinni narzekać na instalatorów którzy robią takie instalki że nawet dobre pompy się poddają.
Mam nadzieję że kominki robisz lepsze od tych instalacji tzn. dobrze działające.

lukasza
01-04-2015, 09:29
Co do tej temperatury to lubię kiedy jest ciepło a wkurzają mnie opowieści jak to ludzie mało opału spalą czy mało prądu zużyją a w domu 17st. i wszyscy w polarach i grubych skarpetach chodzą ;) mój hydraulik stwierdził, że najlepsza byłaby Nibe 8kw (wystarczy podobno 6) i 2 odwierty po 100m, bo lepiej trochę przewymiarować, jednak mnie kusi powietrzna, nie ukrywam, że chodzi tu też o cenę. A bajzel jak miałam tak mam. Rzeczywiście trzeba będzie policzyć to OZC w wolnej chwili...


jak hydraulik widzi (gdy nie ma warunków szczególnych) że starczy 6kW pompy A 200mb odwiertów to już bym mu podziękował.

mkm silesia
01-04-2015, 09:29
Co do tej temperatury to lubię kiedy jest ciepło a wkurzają mnie opowieści jak to ludzie mało opału spalą czy mało prądu zużyją a w domu 17st. i wszyscy w polarach i grubych skarpetach chodzą ;) mój hydraulik stwierdził, że najlepsza byłaby Nibe 8kw (wystarczy podobno 6) i 2 odwierty po 100m, bo lepiej trochę przewymiarować, jednak mnie kusi powietrzna, nie ukrywam, że chodzi tu też o cenę. A bajzel jak miałam tak mam. Rzeczywiście trzeba będzie policzyć to OZC w wolnej chwili...
Tylko jak jednak by była pw to pamiętaj nie Nibe!

mkm silesia
01-04-2015, 09:31
jak hydraulik widzi (gdy nie ma warunków szczególnych) że starczy 6kW pompy A 200mb odwiertów to już bym mu podziękował.
A może ma kiepskie warunki byłeś ? wiesz ?

lukasza
01-04-2015, 10:45
A umiesz czytać?
to czytaj co napisałem w nawiasie (...)

p.s. zresztą i tak bym zmienił hydraulika nawet jak ma warunki szczególne złe/kiepska gleba - bo skoro by PC 6kW miała dać radę (wg. hydraulika) to po co pchać się w 2x droższą PC gruntową z odwiertami = 200 mb jak można kupić do takich warunków powietrzną z 9kW duuuużo taniej? Sam wiesz najlepiej.

JTKirk
01-04-2015, 12:10
lukasza - masz duzo racji w tym co piszesz...
przy czyms takim od razu powinna się zapalić ostrzegawcza czerwona lampka....

Dor&Seb
01-04-2015, 13:07
lukasza - masz duzo racji w tym co piszesz...
przy czyms takim od razu powinna się zapalić ostrzegawcza czerwona lampka....
Dobrze, to teraz poproszę jak pastuch krowie: Czy tak naprawdę to nie muszę obawiać się, ze powietrzna pompa nie poradzi sobie w większe mrozy i nie ma sensu przepłacać dodatkowo za odwierty? Przepraszam, że nie rzucam tu wyliczeń, kombinacji cyfr i ogólnie mało profesjonalna jestem ale to mój pierwszy dom i dopiero się uczę. Przy 3 obiecuję, że się poprawię...

map78
01-04-2015, 13:42
Dobrze, to teraz poproszę jak pastuch krowie: Czy tak naprawdę to nie muszę obawiać się, ze powietrzna pompa nie poradzi sobie w większe mrozy i nie ma sensu przepłacać dodatkowo za odwierty? Przepraszam, że nie rzucam tu wyliczeń, kombinacji cyfr i ogólnie mało profesjonalna jestem ale to mój pierwszy dom i dopiero się uczę. Przy 3 obiecuję, że się poprawię...

To zależy co rozumieć pod pojęciem "większe mrozy"? Jeżeli nie mieszkacie w miejscu gdzie tygodniami utrzymują się mrozy poniżej -25st, to raczej nie ma się czego obawiać. U mnie taka pompa pracuje już drugi sezon i z powodzeniem daje radę. Najniższa temp z jaką się mierzyła to -19st w styczniu 2014 i wszystko było OK. W domu utrzymuję cały czas >23st, rachunki mam bardzo przyzwoite i gdybym miał drugi raz wybierać to bez zastanowienia byłaby to pompa powietrzna. Na prawdę ie widzę żadnego sensu w przepłacaniu za drogie kolektory gruntowe, a gdy w grę wchodzą jeszcze jakieś pozwolenie i biurokracja to już w ogóle.

JTKirk
01-04-2015, 14:12
ja najniższą zanotowaną temperaturę miałem -21C przez kilka godzin....od wprowadzenia, czyli trochę ponad 5 lat.
Dzisiaj prawdopodobnie wziąłbym p-w (mam gruntówkę - DZ poziome) - chociaż gruntówka ma niepowarzalna zaletę - nikt mi nic nie "zabezpieczy" ani nie uszkodzi :P
vide http://forum.muratordom.pl/showthread.php?232823-Dajmy-szans%C4%99-firmie-Danfoss

Dor&Seb - jak będzie mocy brakować, to sobie w ostateczności PC załączy grzałki

Dor&Seb
01-04-2015, 15:28
Dzięki, o to chodziło :)

jerzyoz
01-04-2015, 20:28
Co myślicie o pompie samsung ehs na stronie producenta pojawiła sie inforamacja:
Praca w funkcji grzania przy -25 st. C. i niżej!
Sterowanie przez wi-fi z telefonu i internetu!
Nowa inwerterowa pompa obiegu wodnego!
Nowy lepszy model procesu odszraniania!
Nowa udoskonalona praca w funkcji QUAIET!
Obsługa dodatkowego zaworu mieszającego!
Funkcja osuszania i wstępnego wygrzewu podłogi!
Nowy sterownik!

mkm silesia
01-04-2015, 20:44
Kiedyś nawet chciałem 'zająć się" S ale coś mi tam nie pasowało już nie pamiętam co dobre rozwiązanie S to możliwość podłączenia do inst freonowej jednostek klimatyzacyjnych

mkm silesia
02-04-2015, 08:28
Dzięki, o to chodziło :)
Tylko jeszcze raz jak powietrze woda to nie Nibe pompy producentów kotłów też są dziwnie mniej wydajne chyba po to by użytkownik kupił kocioł jako źródło szczytowe

JTKirk
02-04-2015, 08:36
Tylko jeszcze raz jak powietrze woda to nie Nibe pompy producentów kotłów też są dziwnie mniej wydajne chyba po to by użytkownik kupił kocioł jako źródło szczytowe

to samo chciałem napisać
mkm - nie pamiętam kto to pisał, może nawet ty, ale nie raz padło sformułowanie, że niektórzy producenci (specjalnie) tak konstruuja pompy p-w żeby do tego kupić w pakiecie dodatkowe urządzenie szczytowe, jakby chcieli udowodnic, że taka pc nie może sama ogrzać domu. Z tego co pamiętam, to były tutaj wymieniane urządzenia V i N właśnie
popraw mnie jeśli się mylę

mkm silesia
02-04-2015, 16:23
to samo chciałem napisać
mkm - nie pamiętam kto to pisał, może nawet ty, ale nie raz padło sformułowanie, że niektórzy producenci (specjalnie) tak konstruuja pompy p-w żeby do tego kupić w pakiecie dodatkowe urządzenie szczytowe, jakby chcieli udowodnic, że taka pc nie może sama ogrzać domu. Z tego co pamiętam, to były tutaj wymieniane urządzenia V i N właśnie
popraw mnie jeśli się mylę

Dodam jeszcze DD przy - 15 koniec pracy jak stare on off bez evi
Nie wiem kto jeszcze o tym pisał ale ja na pewno chociaż nie powinienem jako instalator co to tylko naciąga klientów ;-)

jerzyoz
02-04-2015, 17:16
Kiedyś nawet chciałem 'zająć się" S ale coś mi tam nie pasowało już nie pamiętam co dobre rozwiązanie S to możliwość podłączenia do inst freonowej jednostek klimatyzacyjnych

Jak mozesz napisz co Ci nie pasowało bo mam ofertę tańszą niż na panasa o 2 tys. zł a z mojego punktu widzenia niczym się to nie różni.

mkm silesia
02-04-2015, 20:58
Jak mozesz napisz co Ci nie pasowało bo mam ofertę tańszą niż na panasa o 2 tys. zł a z mojego punktu widzenia niczym się to nie różni.

Po trzech albo czterech latach to już naprawdę nie pamiętam.
Coś mi się tam kołacze ale nie jestem pewien że chyba chcieli wysyłać kogoś na uruchomienia czyli klient np. dzwoniąc z sprawą gwarancyjną do mnie tak naprawdę musiałby czekać aż ja ściągnę serwis S nie pasował mi taki łańcuszek wolę bezpośrednio odpowiadać za swoją "robotę".
Odnośnie ceny to 2tyś na takiej instalacji to nic można zaoszczędzić choćby na zbiorniku to Ty będziesz ponosił koszty eksploatacji więc tania instalacja zwykle = droga eksploatacja.
Ja bym skupił się na szczegółach oferty jaki zbiornik, rozdzielacze, ile rury na ogrz. podłogowe, przekroje rurociągów (wew. nie zewn.),czy styropian czy sama folia itd.
Co do różnych pomp to najłatwiej sprawdź moc i cop przy -15

AdrianEH
04-04-2015, 09:03
Znalazłem fajną stronkę z instalacjami OZE. W niektórych instalacjach są podane dane właściciela i pewnie po umówieniu się można podjechać i zobaczyć.

http://www.repowermap.org