PDA

Zobacz pełną wersję : budowa połowy bliźniaka



dareker
30-01-2015, 12:40
Witam,

Chcę kupić działkę, która położona jest w obszarze dla którego obowiązuje MPZP. Plan ten dopuszcza jako funkcję uzupełniająca zabudowę bliźniaczą. Czy w takim razie mogę wybudować dom w ostrej granicy działki - jakby połowę bliźniaka? Sąsiednia działka, na której granicy miałby stać dom jest zabudowana domem wolnostojącym oddalonym o około 6 metrów od granicy (w ścianie brak otworów; dom wybudowany na długo przed wprowadzeniem Studium MPZP).

Druga kwestia jest taka, czy taka połowa bliźniaka mogłaby być tak skonstruowana, że garaż jest wysunięty z głównej bryły domu (jest jakby tarasem), ściana graniczna garażu bez otworów, a ściana domu skierowana w stronę granicy działki ma otwory (oddalone od granicy ponad 4 metry)?

Dodam, że budowa domu wolnostojącwego może być kłopotliwa, gdyż działka wydzielona przed wprowadzeniem Studium MPZP, ale plan jest tak skonstruowany, że może byc problem z domem wolnostojącym.

Pozdrawiam

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
03-02-2015, 10:02
- połowa " bliżniaka " to nie " bliżniak - tylko dom jednorodzinny wolnostojący !
- Warunki Techniczne dopuszczają lokalizację obiektu w tzw. " ostrej granicy " ( tj. 1,5m od granicy działki )
jeżeli wynika to z ustaleń Planu Miejscowego lub w przypadku, gdy szerokość działki wynosi mniej niż 16m.
( sąsiednia działka obkjęta jest " z automatu" tzw. obszarem oddziaływania )
Można się również przybliżyć całkowicie do granicy pod warunkiem, że na dz. sąsiedniej znajduje się obiekt w granicy działki,
ale to nie Twój przypadek.

dareker
03-02-2015, 10:41
Pisząc "połowa bliźniaka" miałem na myśli taki układ, że całość budynku - czyli bliźniaka - jest budowana na dwóch istniejących działkach. Wtedy na każdą połówkę trzeba wystąpić po osobne pozwolenia na budowę, ale nie musi to być w jednym czasie - jedynie to co powstanie pierwsze, determinuje to co powstanie drugie. Jeżeli obie działki są niezabudowane to problemu nie ma. Ale właśnie nie wiem co jeżeli ta druga działka jest zabudowana? czy wtedy jest możliwość aby uzyskać pozwolenie na budowę takiej "połówki"?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
03-02-2015, 12:05
... nie chce Cię wprowadzać w błąd, ale wydaje mi sę, że Projekt Budowlany powinien obejmować całość: tj. bliżniaka na dwóch działkach z możliwością etapowania inwestycji.
- dla Twojego przypadku powinny być zapisy w Planie Miejscowym dot. możliwości realizacji bliżniaka przy działce zabudowanej lub brak takiego zapisu
- proponuje Ci wystąpić pisemnie do Urzędu z Wnioskiem o wydanie Wypisu i Wyrysu z Planu Miejscowego z szczegółowym opisem planowanej inwestycji.