PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa domu jednorodzinnego - prosty, łatwy w budowie i tani



xchadax
01-02-2015, 08:22
Witam
Piszę do Was z prośbą o rade.
Chcę wybudować dom, mały jednorodzinny, prosta bryła bez żadnych cudów.
Działkę mam swoją.
Rozglądam się w projektach i szukam czegoś co uda mi się wybudować za 150tyś zł.
Większość prac wykonane będzie metodą gospodarczą. w zasadzie 70%.
Nie zamierzam brać wszystkiego z górnej półki, na tym na czym będę mógł będę chciał oszczędzać ile się da.

Doradźcie jaki projekt mogę wybrać by zmieścić się w tej cenie.
Myślałem o z7 jednak nie wiem czy uda mi się zmieścić w tej cenie.

Przemek Kardyś
01-02-2015, 11:16
Za 150 tyś bardzo trudno wybudować dom, ale to tylko 82m2, więc wychodzi 1830zł/m2. Budowano już taniej - na przykład ja szacuję koszty swojego na 1720zł/m2.

Nie robiłbym ścian kolankowych, tylko połączył izolację ścian i stropu, a od boku przybił jakiś siding, albo obił OSB i sitka i klej. Dachówka też raczej odpada. Drzwi tarasowe otwierane zamiast odsuwanych. Okna w projekcie są jednokwaterowe - najtańsze. Kominek zrób bez płaszcza wodnego - najwyżej z DGP. Jak chcesz sam budować, to polecam beton komórkowy 24cm - szybko się buduje i można na klej, którego mało idzie i nie trzeba mieszać ton zaprawy. Z7 nie ma ścian nośnych wewnętrznych, więc powinno pójść bardzo szybko. Na górę wieniec żelbetowy w szalunek z desek, które potem potniesz na łaty dachowe, a na wieniec konstrukcja dachu z sufitem podwieszanym.

Zastanów się nad tynkami gipsowymi Knauf Diamant - w cenie 22zł/m2 masz na gotowo robota+materiał i wychodzi jak po gładzi. Praktycznie te same pieniądze co samodzielne szpachlowanie tynków tradycyjnych, a gdyby to miała robić ekipa to już znacznie taniej. No i o wiele szybciej.

Osobne rzeczy to wentylacja mechaniczna którą warto zrobić i ocieplenie styropianem 30cm podłogi i ścian, oraz z 50cm wełny w strop. Z tym się już w budżecie nie zmieścisz, ale wtedy nie musisz robić drogiego centralnego, tylko elektryczne na klimatyzatorze i kablach. W Z7 nie ma miejsca na kocioł na paliwo stałe, więc albo gaz, albo prąd. Wybierz więc prąd, a potem panele PV z programu Prosument na dach i masz grzanie za darmo.

grend
01-02-2015, 11:29
Tani dom
- kwadrat - piętrowy ze ścianka kolankową 1,8 m - nie masz okien dachowych
- bez balkonów tarasów na pietrze bez garazu
- działka to piasek
- fundament tradycyjny
- ściany silikat 18
- białe okna
- więźba tradycyjna nie wiązary
- dach dwuspadowy bez okapów
- inwestujesz w Rekuperacje i wtedy nie robisz kominów, okna fixy - nie musi byc wysoka półka, mozesz zrobić wtedy ogrzewanie na prąd - kable (nie robisz dołacza gazowego i całej aparatury w domu)
- bez kominka
- bez jakis dziwnych podciagów
- projekt rysujesz sam pod swoje oczekiwania bo koszt jest taki sam jak gotowca
- kanaliza w jednym punkcie
Wszystko jakoby skomplikowane, drogie robisz sam - w stylu schody, montaż okien, zbrojenie, lanie betonu itd i w 1000 pln za m2 NETTO w stanie deweloperskim sie miescisz. Później jest wykończeniówka - albo to robisz za 50 tysiecy albo za 250 tysiecy....

grend
01-02-2015, 11:31
Przemek 1720 - ale na gotowo z wykończeniówką

Przemek Kardyś
01-02-2015, 12:08
Na gotowo z wykończeniówką, "kolorem" na elewacji, płytkami na schodach i podsufitką - brutto sam dom. Do tego jeszcze ogrodzenie, kostka brukowa, ogród, itp., ale to już co innego.

xchadax
01-02-2015, 12:33
Okna i drzwi uda mi się zalatwic taniej, kominek może poczekac lub bez niegp, co do ogrzewania chcialbym centralne na piec mialowy dostawic z tylu male pomieszczenie i tam, dom oczywiście bez uzyykowego poddasza sama partetowka, dużo prac zrobimy sami

Przemek Kardyś
01-02-2015, 13:30
Zamiast osobnego pomieszczenia, pieca i centralnego zrób lepszą izolację i ogrzewanie elektryczne. Serio.

xchadax
01-02-2015, 18:48
Lepsza izolacje tzn? I na jakiej zasadzie dzialana te ogrzewania elektryczne i jakie będą koszty miesięczne tego

Przemek Kardyś
01-02-2015, 19:47
Lepsza izolacja to izolacja U=0,1 W/m2K. W Z7 jest po 82m2 podłogi i stropu i 100m2 ścian. Jak dasz wszędzie po 30cm grafitowego, to razem 80m3, czyli 12 tyś złotych za styropian na cały dom. Oprócz tego kleje i tynki - 5 tyś, kable elektryczne w podłogę z regulatorami - 3 tyś i bojler do wody - 1 tyś. Razem za 21 tyś robisz ocieplenie, ogrzewanie domu i ciepłej wody, więc koszty raczej umiarkowane. Do tego warto zrobić wentylację mechaniczną za 7 tyś i masz w sumie 28 tyś.

Na tym etapie kominek to już coś dla oka i serca, a nie portfela, więc można nie robić i oszczędzić minimum 5 tyś. Ja bym jednak kominek zrobił - dla spokoju i luksusu.

I teraz koszty roczne. Do ogrzewania takiego domu zużyjesz rocznie jakieś 2700kWh. Do CWU dla 4-ch osób zużyjesz rocznie 3500kWh. Razem masz 6200kWh, więc w taryfie nocnej zapłacisz za to 1860zł rocznie, czyli 155zł miesięcznie. Czy zatem opłaca Ci się palić w śmieciuchu?

A jeśli założysz jeszcze klimatyzator za 4 tyś to obniżysz rachunki (klimatyzator tanio grzeje do -15stC), ale i zyskasz luksusowy chłodek latem.

Dobre?

xchadax
01-02-2015, 21:29
w teorii wydaje się to być ciekawe,

MeArek
04-02-2015, 08:34
Witaj. Nie zniechęcaj się. Ja buduję samemu domek w zasadzie identyczny jak ten z projektu miniaturka.Projekt mały ale wystarczający i funkcjonalny. Firmy wyceniły mi budowę ( materiały + robocizna) 120-130 tyś. z ociepleniem i oknami. Jestem na etapie stanu zero prawie :).