PDA

Zobacz pełną wersję : Gruntowny remont mieszkania w bloku kilka pytań



antraxcdt
01-02-2015, 09:56
Witam,
w najbliższym czasie zamierzam remontować całe mieszkanie, i w związku z tym mam kilka pytań. Przeszukałem już dość dokładnie internet ale niestety do niektórych informacji bardzo ciężko się dokopać przez natłok bezwartościowych. Chcę zrobić gruntowny remont od sufitu podwieszanego przez prostowanie ścian po podłogi. Większość prac zamierzam wykonać samemu jedynie kuchnie, łazienkę i cześć prac elektrycznych zamierzam pozostawić fachowcom.
Zacznijmy od kolejności prac, poprawcie mnie jeśli się mylę. Chciał bym zacząć na początku od "prostowania" ścian, po tym osadzenie drzwi, podwieszane sufity, na końcu podłogi.

Pytania:
1) do prostowania ścian raczej chcę wykorzystać tynku cementowo-wapiennego, czy mogę do wygładzenia użyć szpachli gipsowej?

2) by zrobić proste ściany gdyż nie mam doświadczenia chcę użyć listw podtynkowych. Wyczytałem by je przyklejać na zaprawie gipsowej, z tym się wiąże kolejne pytanie czy te listwy wyciągać czy zostawiać, jeśli zostawiać to czy nie lepiej przykleić je na tej samej zaprawie co tynk? Po 2 jeśli wyciągać to czy w miejscu klejenia tam gdzie będzie zaprawa gipsowa i nałożę zaprawę cementowo-wapienną nie będzie ten tynk osłabiony? Po 3 jak wyciągam to kiedy? Tuż po zrobieniu ściany czy odczekać aż tynk lekko zwiąże?

3) na narożnikach oczywiście daję listwy, ale czy listwy mają być tylko na narożnikach wypukłych czy na wklęsłych także? Po nałożeniu tynku ( widziałem to na filmikach ) listwy narożne zostają widoczne gdyż tynk równali do ich wysokości, więc jak je zamaskować po wszystkim ( robi się to przy kładzeniu gładzi ? ).

4) jak zrobić prostowanie ścian przy oknach i drzwiach wejściowych?

5) przed wyrównywaniem ścian mam zamiar wyciągnąć wszystkie framugi, z tego co się dowiedziałem nowe wstawia się dopiero po zrobieniu ścian, jak przygotować miejsce osadzenia nowych framug? Jakiego tynku użyć w takich miejscach i jaki prześwit zostawić by nie trzeba było kuć.

6)ściany zewnętrzne, wewnątrz ( czyli te które dzielą mnie od sąsiadów ) chce wygłuszyć, z racji tego iż nie chcę zbytnio tracić miejsca w mieszkaniu chcę użyć pianki zamiast wełny, na stelażu drewnianym by nie robić mostków akustycznych. Niestety nie znalazłem filmu, ani instrukcji jak taki stelaż budować i mocować do ściany ( z poziomowaniem i pionowaniem ), wszystko co znalazłem to jak się już ma gotowy stelaż i jak mocować płyty GK. Mógłby ktoś mi to łatwo i przyjemnie wyjaśnić?

7) na koniec podłoga, Jeszcze nie wiem jak bardzo jest nierówna ale jeśli będzie trochę pofalowana to jak można położyć prosto panele na nią bez konieczności wylewania wylewki samopoziomującej? I to samo pytanie jeśli chodzi o płytki.

Z góry dziękuję za pomoc i wyrozumiałość
Pozdrawiam
T.M.

antraxcdt
02-02-2015, 12:43
Pierwsze pytanie jakie się nasuwa, będziesz to robić sam, czy przy pomocy jakiejś ekipy ?

Przecież napisałem
Większość prac zamierzam wykonać samemu jedynie kuchnie, łazienkę i cześć prac elektrycznych zamierzam pozostawić fachowcom.


Jeszcze jedno pytanie przyszło mi właśnie podczas oględzin mieszkania. Będę jednak wymieniał grzejniki bo te żeliwne całkowicie do niczego nie pasują. Ale niestety nie zdążę ich wymienić od razu. I teraz pytanie czy mogę zrobić w pokoju 3 ściany te bez kaloryfera zakończyć prace w narożnikach i podczas wymiany kaloryfera dokończyć ścianę? jeśli tak to jak powinienem w narożniku zakończyć tynkowanie by po kilku miesiącach mógł dokończyć ostatnią ścianę bez obaw o pękanie itp? Opóźnienie wynika z tego iż mamy okres zimowy i ciężko będzie namówić administrację budynku do pozwolenia na wymianę kaloryfera nawet przy użyciu zamrażania rur.