PDA

Zobacz pełną wersję : kolektory słoneczne- problem



lustrzana
01-02-2015, 11:19
Dzień Dobry
Od roku mam solary słoneczne (płaskie 3 szt na dachu) i jakiś czas temu pojawił się problem.
Od początku pięknie grzały wodę w zbiorniku, natomiast od jakiegoś czasu mam taką sytuację, ze woda w zbiorniku na termometrze dolnym ma tylko 16-20st, solar rozgrzany w słoneczny dzień tak jak teraz np. 125stC a temperatura wody w zbiorniku ani drgnie.
Dodatkowo pojawił się wyciek z dolnego zaworu bezpieczeństwa. Kilka litrów na 3dni.
Temperatura na termometrach czerwony 20st, niebieski 60st.
Pompka ustawiona na 1bieg.
Na ciśnieniomierzu obok automatyki a przed naczyniem wzbiorczym ciśnienie niespełna 1atm.
Mam wrażenie, ze równocześnie pojawił się wyciek z dolnego zaworu i brak grzania wody w zbiorniku.
Zbiegło się to z podniesieniem ciśnienia w instalacji wodnej przeze mnie do ok 4atm.
Czy jakieś sugestie?
Pozdrawiam

RAPczyn
02-02-2015, 11:06
Prawdopodobnie uszkodzeniu mogło ulec naczynie przeponowe. Brak poduszki powietrznej spowodował, że płyn w instalacji nie miał się gdzie rozszerzyć i został wypuszczony przez zawór bezpieczeństwa ( powinno być naczynie wyłapujące wypływ z zaworu bezpieczeństwa).
Trzeba sprawdzić naczynie, sprawdzić czy pojemność jest dobrze dobrana, nastawić odpowiednie ciśnienie i przepłukać oraz odpowietrzyć instalację.

jasiek71
02-02-2015, 13:29
a pompa obiegowa to działa chociaż ...???
jak dla mnie to brak obiegu i się gotuje ...:rolleyes:

lustrzana
02-02-2015, 13:45
Serdecznie dziękuję za naprowadzenie mnie.
Pompa działa.
A czy konieczna będzie wymiana glikolu?
Rozmawiałam z serwisem przed chwilą jeszcze. Proponują przepłukanie i odpowietrzenie instalacji z wymianą glikolu i dobicie powietrza do naczynia.
Wyciek może być spowodowany zbyt wysokim ciśnieniem w instalacji (mam ok. 4 barów). Proponują założenie reduktora.
Myślałam o obniżeniu ciśnienia w instalacji głównej o 1 bara - to mogę zrobić sama, ale resztą chyba musi zająć się serwis.

yaiba83
03-02-2015, 20:57
A co to za serwis, że do kolektorów nabija 4 bary? Nie spotkałem sytuacji w domkach jednorodzinnych by było potrzebne więcej jak 2,5bara.
Wymiana glikolu to niekoniecznie, ale odpowietrzenie instalacji na pewno nie zaszkodzi.

RAPczyn
04-02-2015, 13:03
Te 4 bary to zapewne ciśnienie wody w wodociągu - brak wpływu na instalacje kolektorów.

kolektor1
05-02-2015, 21:46
Pompa działa.

A jak to sprawdziłaś?

lustrzana
06-02-2015, 20:10
Słyszę, ze działa.
Myślę, ze najbardziej prawdopodobny ubytek glikolu ewentualnie z jakąś nieszczelnością. Bo ciśnienie na manometrze z napisem solar jest 0.
Dziękuję za pomoc i tak pozostaje mi wezwać kogoś z zewnątrz:(.