PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła do przygotowania ciepłej wody, poza sezonem grzewczym



beatagl
01-02-2015, 16:50
Witam
Szukam rozwiązania dla przygotowania wody ciepłej w moim domu, czy ktoś posada pompę ciepła do wody ciepłej i może podzielić się spostrzeżeniami. Mam zasobnik 300l i do niego chciałabym dostosować pompę, rodzinka 2+1.

jasiek71
01-02-2015, 16:58
a czym grzejesz dom ...?

beatagl
02-02-2015, 21:01
jeszcze nie mieszkam :( ale kocioł mam groszek, pellet, zboża, drewno ale nie chce rozpalać pieca co drugi dzień poza sezonem grzewczym i szukam optymalnego rozwiązania

ProStaś
02-02-2015, 21:12
Mam, Zintegrowaną z zasobnikiem.
Urządzenia do oddzielnego zasobnika Ci nie polecę (wiem, że hawelex robi takie), natomiast sama idea jest bardzo ekonomiczna eksploatacyjnie.
Jak ogarniesz finansowo zakup to polecam.
Koszt ogrzania CWU jest b. niski.

AdrianEH
04-02-2015, 08:49
Nic innego w zakładce "pompy ciepła" nie polecę jak pompy ciepła. Można w rozsądnych pieniążkach kupić małą pompę zabudowaną na zasobniku CWU, ustawić w garażu, na strychu podłączyć i zapomnieć w okresie wiosna-jesień o grzaniu wody :)

Andrzej Radom
04-02-2015, 20:31
Nie tylko Hewalex ma takie pompy ciepła bez zbiornika są inne Polskie firmy, które w swojej ofercie takie rozwiązania, np. Novotechnic

Konsultant Viessmann
17-12-2015, 09:28
My również posiadamy ciekawe rozwiązania - wygodne niezawodne i tanie w eksploatacji. Jeśli chodzi o polecenie konkretnego urządzenia, to mogę podsunąć np. nowy vitocal 060A.
Ma wbudowany zasobnik 251, 254 w zależności od modelu.
Możesz ją podłączyć do kotła o mocy nawet 35 kW.
Tania w eksploatacji - obliczono dla przeciętnych warunków pracy, że przygotowanie ciepłej wody w tym zasobniku to około 42 PLN/miesięcznie.
Jak chcesz poczytać więcej: http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/pompy-ciepla/pompy-ciepla-do-cieplej-wody-uzytkowej/vitocal-060-a.html

Jak masz pytania - służę pomocą.

ewa.834
17-12-2015, 11:55
Nic innego w zakładce "pompy ciepła" nie polecę jak pompy ciepła. Można w rozsądnych pieniążkach kupić małą pompę zabudowaną na zasobniku CWU, ustawić w garażu, na strychu podłączyć i zapomnieć w okresie wiosna-jesień o grzaniu wody :)

pompy do cwu są coraz ładniejsze i przede wszystkim ciche, więc niekonieczne jest ustawianie w garażu czy na strychu. taką pompę możesz ustawić blisko pomieszczen uzytkowych i nie sprawi problemu

Konsultant Viessmann
21-12-2015, 11:56
pompy do cwu są coraz ładniejsze i przede wszystkim ciche, więc niekonieczne jest ustawianie w garażu czy na strychu. taką pompę możesz ustawić blisko pomieszczen uzytkowych i nie sprawi problemu

Ale jeżeli np mamy piwnicę w której przetrzymujemy warzywa, lub garaż czy poddasze, to możemy pomieszczenie chłodzić i osuszać równocześnie - pompa ciepła może pobierać energię z powietrza wewnętrznego, którego wahania temperatur są zdecydowanie mniejsze niż temperature zewnętrzne.

imrahil
21-12-2015, 17:33
Ale jeżeli np mamy piwnicę w której przetrzymujemy warzywa, lub garaż czy poddasze, to możemy pomieszczenie chłodzić i osuszać równocześnie - pompa ciepła może pobierać energię z powietrza wewnętrznego, którego wahania temperatur są zdecydowanie mniejsze niż temperature zewnętrzne.

na ile czasu tego powietrza wystarczy?

ewa.834
23-12-2015, 00:33
na ile czasu tego powietrza wystarczy?

ja niestety nie odpowiem na ile, ale wiem, że trzeba spelnic na pewno dwa warunki przy takiej pompie - pod kątem tego powietrza własnie. po pierwsze kubatura pomieszczenia musi być odpowiednia (min. 15 m kw.) i drugie, ale bardzo wazne - drzwi do takiego pomieszczenia powinny mieć kratkę wentylacyjną, żeby to powietrze miało skąd napływać

ewa.834
28-12-2015, 18:26
Witam,

Marka Junkers w swojej ofercie posiada powietrzną pompę ciepłą do c.w.u. SUPRAECO. Urządzenie to posiada kompaktowe wymiary, ciekawy design oraz ładowany warstwowo wymiennik o pojemności 260 litrów. Dzięki wykorzystaniu energii powietrza otoczenia urządzenie to osiąga sprawność nawet do 430%. Pompa cechuje się ponadto bardzo cichą pracą oraz możliwością podłączenia do niej kolektorów słonecznych.
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam,

________________________________
Konsultant marki Junkers

a czy pompę można podłączyć do fotowoltaiki?

Konsultant Viessmann
29-12-2015, 11:20
a czy pompę można podłączyć do fotowoltaiki?

To ja pozwolę sobie odpowiedzieć na to pytanie :)
Pompa ciepła to urządzenie potrzebujące energii elektrycznej do pracy więc jeżeli energię pozyskamy z własnego ekologicznego źródła to jak najbardziej wyjdzie nam to korzystnie (przede wszystkim dla portfela).
Pompy ciepła muszą mieć możliwość współpracy z falownikiem, Umożliwia to funkcja SG Ready. Taką funkcje ma nowa pompa vitocal 060A.
Może ona w takiej konfiguracji pracować bezpiecznie - tzn nawet przy nagłej przerwie w produkcji energi z fotowoltaiki dalej pracuje pobierając energię z sieci.
Nie musimy się martwić, że sprężarka ulegnie uszkodzeniu.

ewa.834
30-12-2015, 17:49
To ja pozwolę sobie odpowiedzieć na to pytanie :)
Pompa ciepła to urządzenie potrzebujące energii elektrycznej do pracy więc jeżeli energię pozyskamy z własnego ekologicznego źródła to jak najbardziej wyjdzie nam to korzystnie (przede wszystkim dla portfela).
Pompy ciepła muszą mieć możliwość współpracy z falownikiem, Umożliwia to funkcja SG Ready. Taką funkcje ma nowa pompa vitocal 060A.
Może ona w takiej konfiguracji pracować bezpiecznie - tzn nawet przy nagłej przerwie w produkcji energi z fotowoltaiki dalej pracuje pobierając energię z sieci.
Nie musimy się martwić, że sprężarka ulegnie uszkodzeniu.

o tym, że można podłączyć oczywiście wiem. pytałam konkretnie o junkersa czy posiadają taką możliwość. bo wspominali tylko o kolektorach, a ja nie popieram tego pomysłu, wiec pytam o pv - czy istnieje mozliwosc latwego podlaczenia ich pompy

Poster
01-01-2016, 21:05
Witam
Mam pytanie bo w tym wątku są osoby zainteresowane a nie znalazłem nigdzie tego problemu(albo źle szukałem)

Posiadam pompę do CWU jeszcze nie odpalaną - nowy dom parterowy
Pompa będzie pracowała wiosną i latem stoi w pomieszczeniu przy garażu i przewody wchodzą w strop na poddasze (nieużytkowe)
Zimne powietrze z pompy odprowadzam kanałem do spiżarni a zasysać pompa ma ... i tu pytanie:
- wer1 - z poddasza 160 m2 - ale obawiam się ,że latem będzie tam za gorąco.
- wer2 - z zewnątrz - otwór zrobię w podbitce i rurą160 doprowadzę do pompy około 1,5 m

Jak będzie lepiej by wykorzystać maksymalnie jej COP.
Plan jest taki by zaprogramować ją na grzanie w taryfie II mam taryfę G12W.

DomPrzyKalinowej
01-01-2016, 21:35
o tym, że można podłączyć oczywiście wiem. pytałam konkretnie o junkersa czy posiadają taką możliwość. bo wspominali tylko o kolektorach, a ja nie popieram tego pomysłu, wiec pytam o pv - czy istnieje mozliwosc latwego podlaczenia ich pompy

Podłączanie PV do pompy jest możliwe ale niepotrzebnie komplikuje układ, skończy się tym że ilość kosztów którą będzie poniesiona na zbudowanie takiej instalacji nigdy się nie zwróci.

PC do CWU kosztuje jakieś 1,5zł dziennie, czyli miesięcznie 45zł.
Instalacja PV nawet jakiejś małej instalacji to wydatek z 8tyś zł. i to naprawdę za "byle co"
Zakładając że wydajnie PV działa przez 6 miesięcy to zwracało by się przez 30lat, !!! gdyby miało chodzić z samą pompą.
Przy cenach prądu jakie mamy teraz PV + PC się nie opłaca.
Kupić samą pompę ciepła do wody i dać sobie spokój z fotowoltaiką,
Ostatnio znalazłem takie coś:
http://olx.pl/oferta/pompa-ciepla-do-wody-uzytkowej-cwu-midea-300l-z-wezownica-CID628-IDdc1aw.html#854741985b
pompa markowa midea 300L z wężownicą o dużej mocy. za 6099zł !!! co więcej potrzeba?

AdrianEH
01-01-2016, 21:44
Witam
Mam pytanie bo w tym wątku są osoby zainteresowane a nie znalazłem nigdzie tego problemu(albo źle szukałem)

Posiadam pompę do CWU jeszcze nie odpalaną - nowy dom parterowy
Pompa będzie pracowała wiosną i latem stoi w pomieszczeniu przy garażu i przewody wchodzą w strop na poddasze (nieużytkowe)
Zimne powietrze z pompy odprowadzam kanałem do spiżarni a zasysać pompa ma ... i tu pytanie:
- wer1 - z poddasza 160 m2 - ale obawiam się ,że latem będzie tam za gorąco.
- wer2 - z zewnątrz - otwór zrobię w podbitce i rurą160 doprowadzę do pompy około 1,5 m

Jak będzie lepiej by wykorzystać maksymalnie jej COP.
Plan jest taki by zaprogramować ją na grzanie w taryfie II mam taryfę G12W.

Jeżeli masz możliwość to zrobiłbym to na trójniku i w razie potrzeby możesz korzystać z 2 źródeł powietrza. Poddasze odizolowane od góry?

ProStaś
01-01-2016, 22:03
Witam
Mam pytanie bo w tym wątku są osoby zainteresowane a nie znalazłem nigdzie tego problemu(albo źle szukałem)

Posiadam pompę do CWU jeszcze nie odpalaną - nowy dom parterowy
Pompa będzie pracowała wiosną i latem stoi w pomieszczeniu przy garażu i przewody wchodzą w strop na poddasze (nieużytkowe)
Zimne powietrze z pompy odprowadzam kanałem do spiżarni a zasysać pompa ma ... i tu pytanie:
- wer1 - z poddasza 160 m2 - ale obawiam się ,że latem będzie tam za gorąco.
- wer2 - z zewnątrz - otwór zrobię w podbitce i rurą160 doprowadzę do pompy około 1,5 m

Jak będzie lepiej by wykorzystać maksymalnie jej COP.
Plan jest taki by zaprogramować ją na grzanie w taryfie II mam taryfę G12W.

Żeby to było takie proste.
Nie wiem, jak chcesz grzać w zimie. Poczytaj i ewentualnie jak masz chęć pytaj.


PC do CWU (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?219660-Kompletny-system-grzewczy-do-15-ty%C5%9B-z%C5%82-rach-do-3-ty%C5%9B-za-sezon-CO-CWU&p=6681180&viewfull=1#post6681180)

nydar
01-01-2016, 22:11
Przebijcie ten pomysł.
Niezaizolowany zbiornik w pomieszczeniu gospodarczym nagrzeje się do nastu stopni a w sprzyjających warunkach do >20oC. Sporo więcej jak 8oC z wodociągu. Reszta z przepływowego ogrzewacza 1:1.

DomPrzyKalinowej
01-01-2016, 22:50
policz powierzchnię nagrzewania, czyli wysokość, razy średnica i 3,14 potem policz sobie moc grzewczą oddawanej powierzchni w oparciu o różnicę temperatur na poziomie około 10st. C.
Wyjdzie na to że 200L wody będzie się nagrzewać 4 dni i po Twoim pomyśle.

DomPrzyKalinowej
01-01-2016, 22:50
To nie grecja że wywalasz bojler na dach i masz ciepłą wodę...

Poster
01-01-2016, 22:57
Jeżeli masz możliwość to zrobiłbym to na trójniku i w razie potrzeby możesz korzystać z 2 źródeł powietrza. Poddasze odizolowane od góry?

Trójnik ... muszę poszukać w necie - proste a na to nie wpadłem :D
Na stropie 25 cm wełny w "kostkach", przykrytej kartonem takim w rolkach. Obawiam się ,że zasysając powietrze pompa morze zabierać też kurz i przez spiżarnie pchać mi go do domu.
Dom odizolowany od poddasza u góry "hula wiatr"
ProStaś dzięki za linka poczytam i potem dopytam.