PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu?



skarabeusz33
03-02-2015, 13:47
Witam,
Proszę o radę jak obniżyc rachunki za ogrzewanie (gaz miejski). Proszę o radę od czego zacząć:
- wymiana pieca?
- docieplenie domu? okna?
- zainstalowanie kozy/kominka?
A może coś jeszcze można zrobić?

Dom jest z drugiej połowy lat 90-tych, ok 250 m powierzchni (parter, poddasze użytkowe, strych). Ściany: pustak ceramiczny 25cm + styropian 4cm + cegła kratówka 12 cm + styropian 12 cm, ocieplenie poddasza 20cm wełna, dachówka ceramiczna. Okna drewniane szyby zespolone (Wołomin). Piec gazowy z 1997 roku niemieckiej firmy Neue Harzer Werke, ogrzewanie na dole podłogowe, na górze kaloryfery. Rachunki za gaz grudzień i styczeń szacuje na poziomie ok. 1200 zł/mies.

Z góry dziękuję za wszelkie rady.
Marcin

asolt
03-02-2015, 14:04
Witam,
Proszę o radę jak obniżyc rachunki za ogrzewanie (gaz miejski). Proszę o radę od czego zacząć:
- wymiana pieca?
- docieplenie domu? okna?
- zainstalowanie kozy/kominka?
A może coś jeszcze można zrobić?

Dom jest z drugiej połowy lat 90-tych, ok 250 m powierzchni (parter, poddasze użytkowe, strych). Ściany: pustak ceramiczny 25cm + styropian 4cm + cegła kratówka 12 cm + styropian 12 cm, ocieplenie poddasza 20cm wełna, dachówka ceramiczna. Okna drewniane szyby zespolone (Wołomin). Piec gazowy z 1997 roku niemieckiej firmy Neue Harzer Werke, ogrzewanie na dole podłogowe, na górze kaloryfery. Rachunki za gaz grudzień i styczeń szacuje na poziomie ok. 1200 zł/mies.

Z góry dziękuję za wszelkie rady.
Marcin

Jaki budżet przewidziany na termomodernizację?

BrodowskiG
03-02-2015, 14:06
izolacja słaba
piec do takiego metrażu to tylko kondensat

skarabeusz33
03-02-2015, 14:28
Jaki budżet przewidziany na termomodernizację?

hm, właśnie chcę się zorientować co warto zrobić i ile to kosztuje. Generalnie chce jak najniższym kosztem zredukować zużycie gazu, tak aby się to zwróciło w jakiejś rozsądnej perspektywie czasu a nie za 20 lat...

kbab
03-02-2015, 14:35
hm, właśnie chcę się zorientować co warto zrobić i ile to kosztuje. Generalnie chce jak najniższym kosztem zredukować zużycie gazu, tak aby się to zwróciło w jakiejś rozsądnej perspektywie czasu a nie za 20 lat...
Najtaniej to obniżyć temp wew, w razie potrzeby szybko ją podnosić tanimi klimatyzatorami. Każdy *K to ok 7% oszczędności w gazie.

BrodowskiG
03-02-2015, 14:43
dołóż na poddaszu druga warstwe wełny
przy tylu metrach to chyba za duzo tych klimatyzatorow potrzeba, chyba że się korzysta z 2 pokojów to fajna opcja, może pompa ciepła do samej podłogowki na dole a góra przy dobrym dociepleniu wymagałaby tylko dogrzania, w sezonie przejściowym korzystać tylko z 2 drugiej taryfy i powinna byc spora oszczędnośc

skarabeusz33
03-02-2015, 14:58
dołóż na poddaszu druga warstwe wełny
przy tylu metrach to chyba za duzo tych klimatyzatorow potrzeba, chyba że się korzysta z 2 pokojów to fajna opcja, może pompa ciepła do samej podłogowki na dole a góra przy dobrym dociepleniu wymagałaby tylko dogrzania, w sezonie przejściowym korzystać tylko z 2 drugiej taryfy i powinna byc spora oszczędnośc

a jakie mniej więcej koszty pompy ciepła zakładać?
docieplenie góry wiązałoby się z rozwaleniem wszystkiego i co za tym idzie chyba dużymi kosztami. czy 20 cm to za mało?

skarabeusz33
03-02-2015, 15:00
Najtaniej to obniżyć temp wew, w razie potrzeby szybko ją podnosić tanimi klimatyzatorami. Każdy *K to ok 7% oszczędności w gazie.
co to takiego, jak działa? przepraszam, ale jestem laikiem w tej dziedzinie:)

BrodowskiG
03-02-2015, 15:07
dla wełny na suficie to mało, celowałbym w 35 a nawet 40cm
koszty pompy to przynajmniej kilkanaście tysiecy ale za to eksploatacja to cena prądu podzielona przez 3
są tez tańsze pompy basenowe ale nie wiem jak z trwałością
wielki dom to ogrzewanie musi kosztować, najtaniej to proponuje kocioł zgazujący drewno plus bufor, taki atmos 18 Kw 4800 a bufor 1000l 2850 ale jest to juz ogrzewanie obslugowe

BrodowskiG
03-02-2015, 15:08
co to takiego, jak działa? przepraszam, ale jestem laikiem w tej dziedzinie:)

klimatyzator z funkcją grzania, taka pompa ciepła powietrze-powietrze też cene prądu dzielisz przez 3

homecactus
03-02-2015, 16:00
Moim zdaniem nie da się w tym domu wymienić jednego elementu, aby nagle rachunki spadły.

Ocieplenie tego domu wcale nie jest takie tragiczne. Łącznie 15cm na ścianach i 20cm na suficie to nie są jakieś kiepskie wartości, a zużycie gazu spore, szczególnie, że rok raczej ciepły.

Ocieplenie samego stropu do 40cm niewiele da, bo ocieplać trzeba kompleksowo i w miarę równomiernie wszystkie przegrody. Co z 40cm wełny na stropie, jak ciepło będzie uciekać głównie oknami...

W tym przypadku na prawde trzeba pokusić się o dokładniejsze wyliczenie.
1. Ile będzie kosztować pogrubienie izolacji ścian
2. ile będzie kosztować pogrubienie izolacji strychu
3. ile będzie kosztować wymiana okien na 3 szybowe

oraz jaki każdy z powyższych typów modernizacji przyniesie skutek w postaci zapotrzebowania budynku na ciepło.

Jednak w pierwszej kolejności, zastanowił bym się jeszcze, czy dom nie ma gdzieś mostków termicznych, w szczególności liniowych, które w tej chwili powodują znaczne utraty energii:
1. Wokół okien
2. okolice murłaty
3. podmurówka/fundament

Dodatkowo, spore straty pewnie są przez wentylację.

Obstawiam (do przeliczenia), że słabym ogniwem są okna, bo w w latach 90 okna po prostu dobre nie były. Wymiana okien to trochę rewolucja, jednak przy okazji mógłbyś zadbać o dobre ocieplenie glifów wokół okien, tak żeby izolacja nachodziła na ramę. Dokładnie trzeba przyjrzeć się też montażowi parapetów zewnętrzych.

uris
03-02-2015, 20:30
A jaką temperaturę w domu utrzymujesz bo to kluczowe pytanie .

Marek13
04-02-2015, 12:09
Polecam wejść na stronę http://cieplowlasciwie.pl/

Po wypełnieniu formularzy zobaczysz propozycje zmian.

U mnie zaproponował program ocieplenie domu i policzył potencjalne korzyści. Wyszło, że obniżę rachunki o 17%.
I tu dochodzimy do ekonomii. Niech docieplenie domu kosztuje 25000 zł. Koszty ogrzewania roczne niech będą 5 000 (trzeba wyłączyć zużycie CWU). To moje oszczędności wyniosą niecały 1000 zł. Czyli żeby zaoszczędzić 1000 zł muszę wydać 25 000 zł.

Sam zastanawiam się nad powietrzną pompą ciepła. W okresach przejściowych będą miał ciepło w niższej cenie niż z gazu, a latem będę dodatkowo miał klimatyzację.

marchew
04-02-2015, 12:35
W kwestii mostków - ile tam jest balkonów?
I jak rozwiązany problem ich ocieplenia?
A garaż? Przyklejony, ogrzewany, ocieplony od domu?
Poczytaj o mostkach cieplnych. Albo wyobraź sobie dobrą izolację, która pokrywa wszystko co może się nagrzać od wnętrza domu. (coś mi się kojarzy, że taki wystający balkon - czyli przedłużenie ciepłej podłogi z domu - oddaje ciepło aż na 1,2 m od ściany).


Może być taka konstrukcja, że nic się nie da zrobić. Tylko płacić.A i tak będzie taniej niż kupować te wszystkie cud urządzenia.

skarabeusz33
05-02-2015, 22:11
W kwestii mostków - ile tam jest balkonów?
I jak rozwiązany problem ich ocieplenia?
A garaż? Przyklejony, ogrzewany, ocieplony od domu?
Poczytaj o mostkach cieplnych. Albo wyobraź sobie dobrą izolację, która pokrywa wszystko co może się nagrzać od wnętrza domu. (coś mi się kojarzy, że taki wystający balkon - czyli przedłużenie ciepłej podłogi z domu - oddaje ciepło aż na 1,2 m od ściany).


Może być taka konstrukcja, że nic się nie da zrobić. Tylko płacić.A i tak będzie taniej niż kupować te wszystkie cud urządzenia.

Na dole jest tylko taras, góra żadnych balkonów, garażu nie ma. I w ogóle to jest bliźniak, więc sąsiad niby mnie grzeje. Co do mostków, to chyba jedyny sposób żeby to sprawdzić to kamera termowizyjna.

skarabeusz33
05-02-2015, 22:13
A jaką temperaturę w domu utrzymujesz bo to kluczowe pytanie .

ok 18 stopni, w puchowej kamizelce siedze:)

מרכבה
05-02-2015, 22:41
Program z linka jest wg mnie bardzo dobry do szkicowania, przymierzania się do prawdziwego OZC.
Trzeba siąść i wyliczyć dokładnie, zliczyć okna i wyliczyć zyski od nich. Mostki termiczne, położą każdy dom,
ten program z linku musi brać jakiś ryczałt na nie, jeśli nie to już wynik może być +30 % większy.
Co nie zmienia faktu że program jest i tak lepszy niż szaman z ulotką od producenta kotłów.


ok 18 stopni, w puchowej kamizelce siedze toś Ty jeszcze zimna w domu nie widział.
Rarytas +18 st, a mieszkałem chwilę w dworze, gdzie woda w wiadrze za kotarą zamarzałą ..to 60cm cegły nic to.


Poczytaj o mostkach cieplnych. Albo wyobraź sobie dobrą izolację, która pokrywa wszystko co może się nagrzać od wnętrza domu. masz rację, temat wystarczy aby za sygnalizować do lektury jest tego sporo.


że taki wystający balkon - czyli przedłużenie ciepłej podłogi z domu - oddaje ciepło aż na 1,2 m od ściany). goły balkon wystający ze ściany traci 0,7-0,9 W/mK co daje po przeliczaniu na 10mb 7-9 W/K to tyle ile 70-90 m2 ściany o współczynniku U 0,1 W/m2K. i odpowiednio 3,5-4,5 pas ściany U 0,2 W/m2K


Może być taka konstrukcja, że nic się nie da zrobić. Tylko płacić.A i tak będzie taniej niż kupować te wszystkie cud urządzenia. to musiał by być arcy trudny przypadek aby nie dało się nic zrobić. Terapia 30 i więcej cm izolacji nawet najgorszemu na dobre wyjdzie + zastosowanie WM

GraMar
06-02-2015, 11:57
Moi rodzice mają znaczne gorsze parametry na ścianach zewnętrznych, także z pustką powietrzną i nie jest tak zimno.
Te ściany zewnętrzne, uważam-są nieźle docieplone!

Weź kogoś do ustawienia tego pieca, bo to horror takie opłaty.
Poza tym, jakie masz ocieplenie NAD poddaszem, ten sufit nad powierzchnią mieszkalną?
Jakie jest ocieplenie fundamentów oraz podłogi na gruncie?



Witam,
Proszę o radę jak obniżyc rachunki za ogrzewanie (gaz miejski). Proszę o radę od czego zacząć:
- wymiana pieca?
- docieplenie domu? okna?
- zainstalowanie kozy/kominka?
A może coś jeszcze można zrobić?

Dom jest z drugiej połowy lat 90-tych, ok 250 m powierzchni (parter, poddasze użytkowe, strych). Ściany: pustak ceramiczny 25cm + styropian 4cm + cegła kratówka 12 cm + styropian 12 cm, ocieplenie poddasza 20cm wełna, dachówka ceramiczna. Okna drewniane szyby zespolone (Wołomin). Piec gazowy z 1997 roku niemieckiej firmy Neue Harzer Werke, ogrzewanie na dole podłogowe, na górze kaloryfery. Rachunki za gaz grudzień i styczeń szacuje na poziomie ok. 1200 zł/mies.

Z góry dziękuję za wszelkie rady.
Marcin

skarabeusz33
07-02-2015, 22:49
Poza tym, jakie masz ocieplenie NAD poddaszem, ten sufit nad powierzchnią mieszkalną?
Jakie jest ocieplenie fundamentów oraz podłogi na gruncie?

ocieplenie nad poddaszem - nie wiem czy w ogóle jest. Mam informacje z projektu, że "stropy gęstożebrowe Teriva 24 cm" - z tego wynika że raczej nie ma. Niestety w dużej mierze jest strop miedzy piętrem a poddaszem otwarty aż do dachu (ok.30-35% powierzchni).
Fundamenty - beton B15 25cm + styropian 4cm + bloczki betonowe 12cm
podłoga na parterze - 10cm styropianu

skarabeusz33
07-02-2015, 22:53
Polecam wejść na stronę http://cieplowlasciwie.pl/

Po wypełnieniu formularzy zobaczysz propozycje zmian.

U mnie zaproponował program ocieplenie domu i policzył potencjalne korzyści. Wyszło, że obniżę rachunki o 17%.
I tu dochodzimy do ekonomii. Niech docieplenie domu kosztuje 25000 zł. Koszty ogrzewania roczne niech będą 5 000 (trzeba wyłączyć zużycie CWU). To moje oszczędności wyniosą niecały 1000 zł. Czyli żeby zaoszczędzić 1000 zł muszę wydać 25 000 zł.
.
Zrobiłem test w tym programie - ale dziwnie wyszło. Zalecenie - ocieplić ściany zewn, ale zmniejszyłoby to koszty jedynie o 7%! Nie wiem, może coś źle wypełniłem, bo wyszło lepiej niż jest w rzeczywistości...

skarabeusz33
07-02-2015, 22:59
Zrobiłem test w tym programie - ale dziwnie wyszło. Zalecenie - ocieplić ściany zewn, ale zmniejszyłoby to koszty jedynie o 7%! Nie wiem, może coś źle wypełniłem, bo wyszło lepiej niż jest w rzeczywistości...
tu jest wynik: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/lea

kbab
08-02-2015, 09:01
A czego się spodziewałeś? Temat był już wielokrotnie wałkowany. Kiedyś to policzyliśmy dla przeciętnego domu.

mark3k
08-02-2015, 09:23
U siebie policzyłem zapotrzebowanie na moc grzewczą (oczywiście na stronie http://cieplowlasciwie.pl/ i wyszło , że mam dom typu perpetum mobile i powinienem spalać ok 9 ton węgla, a spalam ok 4 tony przy założonej temp wnętrza ok 22,5oC. Moc kotła z programu to z CWU ok. 22kW, mam 17kW i kocioł za bardzo nie ma co robić. Średnia moc w tym sezonie (od października 2014) to ok 5kW. :)

BogdanNalej
18-02-2015, 10:45
My swego czasu zdecydowaliśmy się na kupno domu z rynku wtórnego, udało nam się całkiem sporo przyciąć na cenie- no ale te pieniądze zostały przeznaczone na termoizolację, wymianę okien no i zrobiliśmy sobie kanałówkę. Początkowo chcieliśmy się porywać na ogrzewanie podłogowe ale po przekalkulowaniu stwierdziliśmy że kanałowe będzie lepsze. Systemy zamówiliśmy w hydropie, i pomogli nam tam wyliczyć ile czego potrzebujemy – planujemy wyburzyć narożnik w salonie i zrobić tam przeszklone ściany i wyjście na taras, także dogrzanie takiej powierzchnie przy zwykłych grzejnikach graniczyłaby z cudem.

asolt
18-02-2015, 13:13
U siebie policzyłem zapotrzebowanie na moc grzewczą (oczywiście na stronie http://cieplowlasciwie.pl/ i wyszło , że mam dom typu perpetum mobile i powinienem spalać ok 9 ton węgla, a spalam ok 4 tony przy założonej temp wnętrza ok 22,5oC. Moc kotła z programu to z CWU ok. 22kW, mam 17kW i kocioł za bardzo nie ma co robić. Średnia moc w tym sezonie (od października 2014) to ok 5kW. :)

Tyle jest warte ciepłowlasciwe.pl, dla niektórych jak wyrocznia

asolt
18-02-2015, 13:14
My swego czasu zdecydowaliśmy się na kupno domu z rynku wtórnego, udało nam się całkiem sporo przyciąć na cenie- no ale te pieniądze zostały przeznaczone na termoizolację, wymianę okien no i zrobiliśmy sobie kanałówkę. Początkowo chcieliśmy się porywać na ogrzewanie podłogowe ale po przekalkulowaniu stwierdziliśmy że kanałowe będzie lepsze. .

Tańsze czy lepsze?

BrodowskiG
18-02-2015, 15:27
Tyle jest warte ciepłowlasciwe.pl, dla niektórych jak wyrocznia

zrobiłem przykład
powierzchnia ogrzewana 101, budynek pietrowy, na scianach 15cm styro, w duch 25 wełny, w podlodze 10cm styro, 8 okien, 2 drzwi
wyszło 42W/m^2, więc chyba w miarę dobrze

oszczedzanie
07-10-2015, 20:47
Koszty ogrzewania nie są małe, teraz zbliża się kolejny sezon zimowy i układam strategię jak oszczędzić na ogrzewaniu mieszkania w którym mieszkam, jest to dwupokojowe mieszkanie o wielkości 42 metrów. Szukam wszelkich porad, będę chętny za wszelkie Wasze wskazówki. Jedyne co znalazłem to artykuł z 24 poradami jak zmniejszyć koszty ogrzewania (http://kobieco.pl/24-sposoby-jak-obnizyc-koszty-ogrzewania/) zimą. Jednak liczę na dalsze wskazówki! z góry dziękuję, pozdrowienia
G. Szaliński

BrodowskiG
07-10-2015, 21:14
w mieszkaniu za dużo nie zdziałasz jedynie temp. w dół