PDA

Zobacz pełną wersję : Kolektory słoneczne - tak czy nie?



LostHighway
07-02-2015, 22:41
Witam,
Mam pytania w temacie kolektorów słonecznych, jestem całkowicie zielony dlatego proszę o podpowiedzi. :)
1. Czy instalując kolektory warto podłączać do istniejącej instalacji CO, czy używać tylko do podgrzewania wody? (jeżeli ma to znaczenie posiadamy kocioł Junkers Smart 14)
2. Jaki zasobnik oraz ile paneli zainstalować aby było to opłacalne dla 3-4 osobowej rodziny?


Ad. 1. "Mój" hydraulik sugeruje iż warto instalować panele i podłączyć je do wspomagania instalacji CO oraz dać spory zasobnik na ciepłą wodę. Jednak sceptycznie podchodzę do sprawy, gdyż oczami wyobraźni widzę brak słońca w zimie i zasypane śniegiem kolektory. Co w sumie daje zwiększone zużycie gazu na ogrzanie powiedzmy 400l zasobnika. (Na dzień dzisiejszy mamy zasobnik 120l podgrzewany gazem do temp. 38*C)


Kolejna wątpliwość - co w upalne dni, gdy słońca jest dużo i nie ma fizycznej możliwości aby zagospodarować produkowane ciepło? Np. woda w zasobniku nagrzana do temperatury maksymalnej, ogrzewanie oczywiście w lecie jest wyłączone, a słońce dalej grzeje. Co wtedy z tym ciepłem?
Czy są jakieś systemy zabezpieczające przed przegrzaniem instalacji? Czy taka instalacja jest bezpieczna i np. nie wybuchnie?! Co może się stać z instalacją gdy nie będzie zasilania?


Bardzo proszę o pomoc i zabranie głosu w powyższych kwestiach. Jestem totalnym laikiem, a muszę podjąć decyzje instalować czy rezygnować. :bash: Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi.

rwxw
08-02-2015, 19:20
1. Czy instalując kolektory warto podłączać do istniejącej instalacji CO, czy używać tylko do podgrzewania wody? Ad. 1. "Mój" hydraulik sugeruje iż warto instalować panele i podłączyć je do wspomagania instalacji CO
Podpinanie kolektorów do CO można między bajki włożyć. Ad. 1. hydra opowiada bzdury. jednak zanim podejmiesz ostateczną decyzję poczytaj i pozastanawiaj się sam, bez słuchania rad hydry, bo on nie jest obiektywny. Przemyśl też instalację paneli pv, którymi również można ogrzewać cwu, a przy okazji zasilać dom w prąd. Z decyzją się nie spiesz, decyzja musi być Twoja, my możemy co najwyżej poopowiadać jakie są możliwości i jakie są ich wady oraz zalety.

RAPczyn
09-02-2015, 13:56
Napisz coś na temat swojego domu: jaka powierzchnia, kubatura, zużycie dotychczasowe gazu, jakiego rodzaju ogrzewanie masz obecnie? I najważniejsze: ile energii w skali roku, pokryte ze słońca, będzie Cie satysfakcjonować?

LostHighway
10-02-2015, 19:07
Napisz coś na temat swojego domu: jaka powierzchnia, kubatura, zużycie dotychczasowe gazu, jakiego rodzaju ogrzewanie masz obecnie? I najważniejsze: ile energii w skali roku, pokryte ze słońca, będzie Cie satysfakcjonować?

Dzięki za odpowiedź.

Powierzchnia 139m2, kubatura 419m3, zużycie gazu 696m3 (od 11-10-2013 do 09-10-2014 ).
Jeżeli chodzi o ogrzewanie CWU oraz CO - gaz ziemny, piec Junkers SMART 14, sterowane pogodówka oraz termostaty pokojowe podłączone do modułu sterującego. Ogrzewanie mieszane tj. podłogówka dół oraz łazienka na górze; natomiast kaloryfery jeden w garażu, pokoju na dole, i cała góra. Dodatkowo dogrzewamy się kominkiem z DGP (bez płaszcza wodnego). Do CWU nie ma dodatkowych pomp cyrkulacyjnych.
CWU ustawiona na 38*C. Temperatura na dole 20-22*C; na górze 18-20*C.

Jeżeli chodzi o oczekiwania od instalacji kolektorów słonecznych to satysfakcjonowałoby mnie jakby zostało 80% kosztów za gaz w miesiącach letnich za podgrzanie wody użytkowej + koszty prądu za czas kiedy piec by nie pracował. Jakby rocznie w kieszeni zostało 800zł to cała instalacja zwróciłaby się po 3 latach (instalacja z dofinansowania). Nie wiem czy to realne założenia?

Biorąc na chłopski rozum wydaje się, że lepiej jest zdecydować się na mniejszy zasobnik (powiedzmy 200l) i dogrzewać tylko CWU w okresie letnim. Boje się, że jakbym zdecydował się na CWU i wspomaganie CO to zimą raczej jest więcej dni bez słońca i dogrzewanie zasobnika z powiedzmy 400l wody byłoby nieopłacalne. Dobrze myślę?

kolektor1
11-02-2015, 10:00
Biorąc na chłopski rozum wydaje się, że lepiej jest zdecydować się na mniejszy zasobnik (powiedzmy 200l) i dogrzewać tylko CWU w okresie letnim. Boje się, że jakbym zdecydował się na CWU i wspomaganie CO to zimą raczej jest więcej dni bez słońca i dogrzewanie zasobnika z powiedzmy 400l wody byłoby nieopłacalne. Dobrze myślę?
Dobrze myślisz. Wspomaganie to nie łatwy temat, więcj na ten temat masz tu:
http://www.słoneczny.com.pl/dogrzewanie.php

RAPczyn
11-02-2015, 15:52
Zakładając, że za 800PLN możesz kupić 320m^3 gazu (2,50PLN/m^2), to by zaoszczędzić taką ilość energii potrzeba np. ~8m^2 bardzo dobrych kolektorów próżniowo-rurowych CPC podłączonych do zbiornika "kombi" o pojemności 500-600l. Pamiętać należy, że kocioł nie musi nagrzewać całej pojemności zbiornik by przygotować c.w.u. - wystarczy już 10% górnej pojemności zbiornika by mieć ciepłą wodę w kranie.

LostHighway
13-02-2015, 20:37
Dobrze myślisz. Wspomaganie to nie łatwy temat, więcj na ten temat masz tu:
http://www.słoneczny.com.pl/dogrzewanie.php

Czyli jasna sprawa, program z którego będziemy korzystać nie daje możliwości wykorzystywania solarów do wspomagania CO. Więc chyba nawet nie ma co podpinać solarów do pieca (mimo, że ten przewiduje taką możliwość)? A ewentualne zimowe słońce wykorzystać do podgrzania cwu, bo na więcej korzyści nie ma co liczyć. :stirthepot:



Zakładając, że za 800PLN możesz kupić 320m^3 gazu (2,50PLN/m^2), to by zaoszczędzić taką ilość energii potrzeba np. ~8m^2 bardzo dobrych kolektorów próżniowo-rurowych CPC podłączonych do zbiornika "kombi" o pojemności 500-600l. Pamiętać należy, że kocioł nie musi nagrzewać całej pojemności zbiornik by przygotować c.w.u. - wystarczy już 10% górnej pojemności zbiornika by mieć ciepłą wodę w kranie.

Te 800zł to oszczędność na gazie plus dodatkowo oszczędność na prądzie kiedy piec nie będzie uruchamiany (nie wiem jak obliczyć zużycie prądu, więc przyjąłem jakąś wartość całkiem z sufitu). Ale to drobny szczegół. Tak czy siak widać, że zwrot inwestycji będzie bardziej rozłożony w czasie. Tym bardziej biorąc pod uwagę możliwości z jakich mogę skorzystać, tj. dwa panele na dachu i zasobnik 200 l.
Jakbyś mógł powiedzieć jakiego rzędu oszczędności można oczekiwać przy zastosowaniu takiej instalacji? (przyjmując, że zastosowane będą średniej jakości urządzenia - podobno "niechińskie")
Poza tym przeglądając internet widzę, że większość preferuje jak największe zasobniki, a o 200l nikt nawet nie wspomina... więc zastanawiające jest czy taka instalacja ma sens? Czy w lecie woda nie będzie się gotować? :bash:

marcinbbb
15-02-2015, 19:17
cwu nie da się zagotować da się ją ugrzać do 85 max 90oC i instalacja przechodzi w tryb stagnacji - poczytaj co to jest i do czego może doprowadzić.
Ja mam zestaw do wspomagania co i solary ustawione pod kątem 62o więc w zimę łapią najwięcej, na podłogówkę spokojnie można wypluć ciepło z solarów załączam dzisiejszy dzień i wykres temperatury spalin z kotła gdyby ktoś próbował powiedzieć że kocioł był odpalony i grzał dodatkowo wykres temperatury w domu.
304609 304610 304611

LostHighway
15-02-2015, 20:11
Jakbyś mógł napisać jaką masz instalacje tzn. ile paneli i jaki zasobnik. Pytam, bo cały czas zastanawiam się czy instalacja z dwoma panelami i 200l zasobnikiem nie będzie za mała do wspomagania instalacji CO. Jak myślisz?

marcinbbb
15-02-2015, 21:10
Mogłeś przeczytać byle pierwszy post z tematu solarów i porównania wiedział byś bez pytania ale OK.
8 płaskich solarów 7,2m2, ustawione pod kątem 62o, zapięte pod bufor kombinowany 400l.

Znaczy pytasz czy 2 panele i 200l zasobnik ma coś wspomagać, znaczy wspomagać CO? Myślę że będzie wspomagał tylko Twoje samopoczucie ale na pewno nie ogrzewanie, chyba że w największe upały gdy w pełnym słońcu jest 32oC i marzną Ci nogi to wspomożesz CO drabinką łazienkową, kosztem cwu ;)
Wybij sobie z głowy jakiekolwiek wspomaganie CO solarami! A jeśli nadal o tym myślisz przeanalizuj raz jeszcze moje wykresy co z tego że podłoga jest i była ciepła jak i tak kocioł musiałem odpalić.

Wojtko55
28-02-2015, 13:01
Również zgadzam się z Marcinbbb dwoma kolektorami słonecznymi to na pewno nie wspomożesz CO nawet jak będziesz miał zasobnik kombinowany to jest po prostu za mało. Marcinbbb a ty przez cały rok masz ustawione kolektory pod kątem 62 stopni czy po okresie zimowym zmieniasz ( jeżeli masz stelaż) na te 45-30 stopni ? bo w lato to chyba słabo przy takim nachyleniu działa :)

fachman19
07-03-2015, 17:06
Mam kolektory .W przypadku ogrzewania gazem ziemnym zdecydowanie odradzam. Wystarczy policzyć opłatę stała i odjąć od zysków..
Proponuję zamontować licznik energii i spytać jaką ilość energii zagwarantuje sprzedawca. Nikt nic nie zagwarantuje to pewne .Policzcie koszty eksploatacji.
pompy ,przeglądy ,wymiany glikolu ,zapowietrzenia ,wycieki.

marcinbbb
07-03-2015, 22:36
Przepraszam dopiero tu zaglądłem mam 4 płaskie nie 8!!! ale jak najbardziej to 7,2m2 instalacji.
Instalacja cały rok pod kątem 62o w lato ciepłą wodę mogę sprzedawać sąsiadom bo jest jej aż nad to ustawienie przy 37-45o = codzienne stagnacja. Więc wolę więcej nałapać zimą niż latem choć. Choć nie ukryję że w nawet w lato muszę wywalić ciepło z bufora jakaś łazienka. W tym roku wszystko pójdzie na pralnie i suszarnię.

fachman19 ja takie rzeczy mam w standardzie, ostatnio dopuszczanie glikolu było za free, spr. anody magnezowej za frajer Ale jak Ty odpowietrzenie i wycieki płacisz to znaczy że kupiłeś od firmy krzak and company ;) Nawet firma pode mnie napisała wygląd strony www do zarządzania solarami bo mam niestandardową instalację - też za free ;)

pawelkokosz
08-03-2015, 06:12
Przepraszam dopiero tu zaglądłem mam 4 płaskie nie 8!!! ale jak najbardziej to 7,2m2 instalacji.
Instalacja cały rok pod kątem 62o w lato ciepłą wodę mogę sprzedawać sąsiadom bo jest jej aż nad to ustawienie przy 37-45o = codzienne stagnacja. Więc wolę więcej nałapać zimą niż latem choć. Choć nie ukryję że w nawet w lato muszę wywalić ciepło z bufora jakaś łazienka. W tym roku wszystko pójdzie na pralnie i suszarnię.

fachman19 ja takie rzeczy mam w standardzie, ostatnio dopuszczanie glikolu było za free, spr. anody magnezowej za frajer Ale jak Ty odpowietrzenie i wycieki płacisz to znaczy że kupiłeś od firmy krzak and company ;) Nawet firma pode mnie napisała wygląd strony www do zarządzania solarami bo mam niestandardową instalację - też za free ;)

Podpinam się pod temat bo na dniach będę montował kolektory. Dom 170 m2 plus gabinet kosmetyczny żony 45 m2, solar próżniowy.
To polecasz kolego marcinbbb pochylenie solarów 62 stopnie ?

marcinbbb
09-03-2015, 07:47
Czy polecam.. temat dyskusyjny mam dach 2 spadowy i te 62o wyglądają raczej słabo szczególnie na małym 90m2 domku. Jednak w moim przypadku się sprawdza.Wczorajszy dzień:
307805 (uwaga czujka t3 uszkodzona i zaniża o około 5oC)
400l wody ugrzało się do 64oC i włączyła się podłogówka . Dziś słońce też już świeci ale jeszcze nic się nie ładuje a kocioł wygaszony.
pawelkokosz nie wiem jaką planujesz instalację ale nie łudź się że ugrzejesz tym chałupę, co innego cwu.
https://device.esterownik.pl/device/6959/ tu można zobaczyć kiedy wygaszony kocioł, jaka temperatura w domu jest i była, oraz temperaturę góry bufora. Niestety woda u mnie schodzi w zastraszającym tempie 8-10m3 miesięcznie.

pawelkokosz
12-03-2015, 13:40
U mnie plan wygląda następująco: montaż kolektora tylko i wyłącznie do c.w.u.
Mówisz, że 8-10m3 na miesiąc wody to dużo?
Chciałbym aby u mnie też było tak mało: czwórka domowników w tym dwie kobiety i mały ośmiolatek, który uwielbia pełną wannę wody do kąpieli - efekt około 15-17m3 na miesiąc....

marcinbbb
12-03-2015, 21:26
W takim razie nie inwestował bym w zasobnik cwu ( jako całość) tylko bufor kombinowany, który ja też posiadam. Co prawda jest w nim tylko 100-150l cwu, ale bufor ogrzeje nawet przepływowo cwu do wartości znośnej do kompieli
Albo zasobnik 300l pchać przez 3D i na instalację puszczać 40oC.

Niestety nie wiem jak grzejesz wodę w zimę ja mam ekogroszek w budynku gospodarczym 8m od domu i nic mnie nie interesuje a bufor ugrzany i cwu zawsze dostępna.Ty możesz mieć kociołek zasypowy?? Napisz coś więcej bo nie chce zgadywać a da to pogląd i przemyślenie czy solary (i w jakiej ilości będą niezbędne aby to miało ręce i nogi)/

pawelkokosz
13-03-2015, 10:45
Kocioł Lazar pelletowy Smart Fire 21 plus zasobnik ACV 330 l. Wszystko w kotłowni wewnątrz bryły budynku. Dół domu i gabinet żony to podłogówka, góra domu to klasycznie kaloryfery plus podłogówka z łazience.

marcinbbb
13-03-2015, 15:38
Więc jesteś trochę między młotem a kowadłem możesz grzać wodę kociołkiem nawet w lato ale przy takim zużyciu wody może to być średnio opłacalne.
Pytanie czy w zasobniku cwu masz 1 czy 2 wężownice wtedy można by ograniczyć koszty? Jakoś google za wiele na ten temat nie powiedział.

pawelkokosz
13-03-2015, 15:44
Co do zasobnika ACV jest to zbiornik w zbiorniku ( wewnętrzny zbiorniczek ma ścianki w postaci harmonii ). Ale nie bardzo rozumiem stwierdzenie: że przy takim zużyciu cwu to może być średnio opłacalne? Że niby za dużo zużywam i solar nie nagrzeje nawet w słoneczne dni letnie?

Wojtko55
14-03-2015, 07:25
Marcinbbb to w dobrej lokalizacji mieszkasz jak nawet w lato przy 62 stopniach daje Ci nadwyżkę. Zasobnik biwalentny ( czyli z 2 wężownicami) byłby najlepszy, bo do jednej podłączyć instalacje solarną, a do drugiego kocioł na dogrzanie ewentualne ;)

marcinbbb
15-03-2015, 09:12
Mieszkam prawie na naszym biegunie ciepła kod pocztowy 98-400.

pawelkokosz chodzi mi o to że 1 solar nawet ten największy w pewnych sytuacjach nie da rady, dodatkowo cena solara nie zachęca do wykonania tej instalacji. Więc może lepiej zakupić na lato dodatkową tonę pelletu za 600-800 PLN niż wydać 6-8k PLN na instalację solarną?

pawelkokosz
15-03-2015, 11:29
Solar został zakupiony 3 lata temu a fundusze na jego instalację znalazłem dopiero teraz :)
Tona dobrego pelletu to teraz około 900 PLN....

marcinbbb
16-03-2015, 09:21
Solar to dopiero połowa sukcesu jeszcze grupa pompowa i jakiś sterownik. I do dzieła aby zaraz po okresie grzewczym zaczął zarabiać na siebie.

pawelkokosz
17-03-2015, 09:55
Święta prawda....amen

marcinbbb
17-03-2015, 11:23
Ale później:)
Tylko dziś od 9:00 do 12:20 do 16:00 będzie pewnie ze 70oC
309083

pawelkokosz
17-03-2015, 13:11
Ale później:)
Tylko dziś od 9:00 do 12:20 do 16:00 będzie pewnie ze 70oC
309083

No fajnie ale ponawiam pytanie: solar ma być tylko do cwu, montaż będzie na otwartej przestrzeni działki 4-5m od domu, jaki kąt pochylenia dać?

marcinbbb
17-03-2015, 13:19
Ja bym ustawił pod kątem około 55-60o aby łapał od wczesnej wiosny do późnej jesieni, bo latem i tak będzie nadmiar gorącej wody.
A jeszcze lepiej zamontować jakiś ręczny mechanizm do zmiany ustawienia kąta solara w tym przypadku sam sobie regulujesz od powiedzmy 65o do powiedzmy 35o i będzie to najlepsze rozwiązanie z możliwych.

Pomyliłem się 70oC już teraz jest, zaraz chyba podłogówka pójdzie w ruch.

pawelkokosz
19-03-2015, 15:18
Znalazłem instrukcję od mojego zasobnika. Produkcja ACV , zbiornik wewnętrzny o konstrukcji falistej plus dodatkowo wężownica dolna do podłączenia solara....
A pochylenie jest ustawione fabrycznie na 50 stopni...

Adik50
21-04-2015, 10:22
Jeśli chodzi o kąt to dla bardzo wczesnej wiosny to bezsensu bo słonka ni ma . Kąt trzeba ustawić tak na połowę marca bo tu się słonko zaczyna pokazywać i można coś ugrać. A dla połowy marca i puzniejszych miesięcy kąt =50 a nie 60 czy 65 to bezsens i na dodatek pogarsza się na letnie misiące i to w znacznym stopniu .Jeśli nastawimy się na wiosnę to aby były uzyski w lecie to trzeba mieć przewymiarowaną ilość powierzchni bo inaczej lipa;) Chyba że będziemy przestawiać

marcinbbb
21-04-2015, 11:00
Pogorszyć to można swoją wypowiedz pisząc późnych przez "U", a nie letnich miesięcy ale cóż jak ktoś woli letnią stagnację niech ustawi sobie na 35o jego wola.

yaiba83
28-04-2015, 06:22
Święta prawda - latem prawie nie ma różnicy jak ustawisz kolektory bo i tak zacnie grzeją. Różnica jest teraz w okresach przejściowych.

panfotograf
11-06-2015, 07:15
Kolektory słoneczne - tak czy nie?

Z moich obliczeń (grzeję CWU latem kotłem na pelety) przy 3-4 osobach biorących zazwyczaj 1 prysznic na dzień, zwrot kosztów kolektora słonecznego jest po 20-25 latach :sick: No chyba że go sam zamontujesz a twoja rodzina uwielbia długie kąpiele w wannie pełnej gorącej wody.
Grzanie wody użytkowej kotłem na paliwo stałe to koszty około 100 zł/miesiąc. Grzejąc prądem wychodziło mi około 150 zł/miesiąc.

marcinbbb
11-06-2015, 16:00
Powiedz mojej 3 letniej córce że zamiast kąpieli ma zacząć brać prysznic ;) Zresztą nie wiem jak Ty ale ja mogę dowolną ilością gorącej wody napełnić basen aby dzieciaki mogły się kąpać od razu a nie czekać aż słońce nagrzeje 7000l wody ;) Napełnij jednorazowo basen 500l gorącej wody to szybko pomyślisz o solarach.

rwxw
11-06-2015, 16:33
Grzejąc prądem wychodziło mi około 150 zł/miesiąc.
Grzałeś tanim prądem, czy jednostrefowym ?

panfotograf
11-06-2015, 21:25
Grzałeś tanim prądem, czy jednostrefowym ?
Grzałem jednostrefowym

rwxw
14-06-2015, 14:58
Grzałem jednostrefowym
To tanim wyszłoby 75zł/m-c ;-)

panfotograf
14-06-2015, 21:19
To tanim wyszłoby 75zł/m-c ;-)... ale musiałbym grzać tylko w nocy? Jakie są zasady "taniego" prądu?

rwxw
15-06-2015, 20:10
... ale musiałbym grzać tylko w nocy? Jakie są zasady "taniego" prądu?
Zależy od ZE i taryfy. G12 codziennie 22-5 i 13-15, G12e codziennie 21-7 i 13-15, G12w dni robocze 22-6 i 13-15 + wszystkie weekendy. A więc jak widać do wyboru, do koloru. Najlepsza wydaje się G12w

Adik50
21-07-2015, 21:20
Powiedz mojej 3 letniej córce że zamiast kąpieli ma zacząć brać prysznic ;) Zresztą nie wiem jak Ty ale ja mogę dowolną ilością gorącej wody napełnić basen aby dzieciaki mogły się kąpać od razu a nie czekać aż słońce nagrzeje 7000l wody ;) Napełnij jednorazowo basen 500l gorącej wody to szybko pomyślisz o solarach.

Opowiadasz z ,, mchu i paproci '' 7000l , ci sie chyba zera pomyliły:bash: Taki zbiornik o kurde zeby podgrzać słonkiem to trza pow solków pewnie dachu braknie ale co tam pewnie masz pole to na polu sobie stoją

Adik50
21-07-2015, 21:36
Piszesz że możesz dowolną ilością napełnić basen .Zeby zagrzać 7000l do gorącej jak piszesz ok 60C bo tyle ma gorąca woda to trzeba z 50m2 solków czyli 25 sztuk paneli ostatnio tyle widziałem na szpitalu . Pierdolisz facet farmazony

fotohobby
22-07-2015, 11:52
Ja miałem na dachu dwa kolektory, Hewalexa.
Wg odczytu ze sterownika w najbardziej upalne, słoneczne śni dawały całe 5.5 kWh dziennie...

marcinbbb
22-07-2015, 21:30
Piszesz że możesz dowolną ilością napełnić basen .Zeby zagrzać 7000l do gorącej jak piszesz ok 60C bo tyle ma gorąca woda to trzeba z 50m2 solków czyli 25 sztuk paneli ostatnio tyle widziałem na szpitalu . Pierdolisz facet farmazony

Nie wiem jak Ty ale ja bym dziecka nie wsadził do wody o temperaturze 60oC. Ja w najbardziej upalne dni dochodzę do 35kWh dziennie.

kolektor1
22-07-2015, 21:53
Kolektory słoneczne - tak czy nie?
Z moich obliczeń (grzeję CWU latem kotłem na pelety) przy 3-4 osobach biorących zazwyczaj 1 prysznic na dzień, zwrot kosztów kolektora słonecznego jest po 20-25 latach
A nie pomyliły się Tobie rachunki? Mnie stopa zwrotu jednak wychodzi szybciej. Jak obliczyłeś te 25 lat?

estifer
23-07-2015, 07:56
Ja miałem na dachu dwa kolektory, Hewalexa.
Wg odczytu ze sterownika w najbardziej upalne, słoneczne śni dawały całe 5.5 kWh dziennie...

- no to było coś nie tak... bo powinny spokojnie dawać 3 do 3,5 kWh dziennie na każdy 1 m2. Albo nieodpowiednie nastawy (przepływ, różnica temperatur), albo jakieś niedomagania (powietrze), albo co najbardziej prawdopodobne - złe bilansowanie uzysków ciepła w sterowniku.
- powodów może wiele, większość łatwo można zdiagnozować

yaiba83
23-07-2015, 18:21
Ja miałem na dachu dwa kolektory, Hewalexa.
Wg odczytu ze sterownika w najbardziej upalne, słoneczne śni dawały całe 5.5 kWh dziennie...

To coś nie tak miałeś. Ja mam 3 szt Hewalexa (czarny chrom) i bez problemu osiągają 20kWh w słoneczne dni.

panfotograf
24-07-2015, 08:48
A nie pomyliły się Tobie rachunki? Mnie stopa zwrotu jednak wychodzi szybciej. Jak obliczyłeś te 25 lat?
Grzanie ciepłej wody użytkowej kosztuje mnie około 100 zł/miesiąc - czyli 500-600 zł za rok (kocioł na pelety, lub prąd w II taryfie).
Ile lat musi minąć żeby mi się zwróciła instalacja za 15 tys? I ile lat gwarancji dają na takie instalacje?

kolektor1
24-07-2015, 10:10
Grzanie ciepłej wody użytkowej kosztuje mnie około 100 zł/miesiąc - czyli 500-600 zł za rok (kocioł na pelety, lub prąd w II taryfie).
Ile lat musi minąć żeby mi się zwróciła instalacja za 15 tys? I ile lat gwarancji dają na takie instalacje?
Jezeli tylko te czynniki bierzesz pod uwagę to faktycznie, ja jednak biorę tych czynników więcej rozpatrując stopę zwrotu.
A tak na marginesie kocioł na pellet utrzymuje 24/h żar?

panfotograf
24-07-2015, 20:30
Jezeli tylko te czynniki bierzesz pod uwagę to faktycznie, ja jednak biorę tych czynników więcej rozpatrując stopę zwrotu.
A tak na marginesie kocioł na pellet utrzymuje 24/h żar?
A co w skład tej stopy jeszcze wchodzi?
Kocioł na pellet utrzymuje 24/h żar

yaiba83
25-07-2015, 08:08
A co w skład tej stopy jeszcze wchodzi?
Kocioł na pellet utrzymuje 24/h żar

A nie wpadłeś na to że zakładając stałe zużycie przez 20lat energi na CWU dzisiaj to cię kosztuje 500zł rocznie, w przyszłym np 520zł, za 10 lat 800zł...
Jest coś takiego jak coroczne podwyżki...
Jak chcesz wiedzieć jak się takie rzeczy profesjonalnie liczy to poszukaj sobie w internecie programu kolektorek 2.0. Z tego co pamiętam to tam było wszystko uwzględnione łącznie ze jakimiś stopami dyskontowymi itp.

panfotograf
27-07-2015, 09:53
A nie wpadłeś na to że zakładając stałe zużycie przez 20lat energi na CWU dzisiaj to cię kosztuje 500zł rocznie, w przyszłym np 520zł, za 10 lat 800zł...
Jest coś takiego jak coroczne podwyżki...
Jak chcesz wiedzieć jak się takie rzeczy profesjonalnie liczy to poszukaj sobie w internecie programu kolektorek 2.0. Z tego co pamiętam to tam było wszystko uwzględnione łącznie ze jakimiś stopami dyskontowymi itp.

A nie wpadłeś na to że zakładając stałe zużycie przez 20lat energi na CWU dzisiaj to cię kosztuje 500zł rocznie, w przyszłym np 490zł, za 10 lat 400zł ? Inflacja jest zjawiskiem normalnym i nie ma wpływu na realny koszt. A opał może równie dobrze tanieć jak drożeć.
A za kolektory muszę dzisiaj wyłożyć 15 tys, zamiast je trzymać na lokacie i patrzeć jak procentują. :p

marcinbbb
27-07-2015, 16:13
No kase trzymać na lokacie z oprocentowaniem 2,6% w skali roku ( -19% podatek od zysków ). Policzmy
15000 + 2,6% = 390 PLN zysku w skali roku
390 PLN - 19% = 315 PLN zysku w skali roku
z lokaty opłaciłeś 3 miesiące ogrzewania cwu prądem ;)

Faktycznie patrze jak procentuje Twoja lokata, i oczom nie wieże że mogłeś napisać takie brednie.
Ale jedni lubią pomarańcze a inni jak im nogi śmierdzą ja wybrałem kolektory a za kilka miesięcy pakuje się dodatkowo w fotowoltanikę.

asolt
27-07-2015, 16:54
No kase trzymać na lokacie z oprocentowaniem 2,6% w skali roku ( -19% podatek od zysków ). Policzmy
15000 + 2,6% = 390 PLN zysku w skali roku
390 PLN - 19% = 315 PLN zysku w skali roku
z lokaty opłaciłeś 3 miesiące ogrzewania cwu prądem ;)

Faktycznie patrze jak procentuje Twoja lokata, i oczom nie wieże że mogłeś napisać takie brednie.
Ale jedni lubią pomarańcze a inni jak im nogi śmierdzą ja wybrałem kolektory a za kilka miesięcy pakuje się dodatkowo w fotowoltanikę.

Moze nie brednie, ale zbytnie uproszczenia.
Aktualnie najtanszym inwestycyjnie sposobem przygotowania cwu jest 100% wykorzystanie II taryfy. Zadna instalacja solarna nie zapeewni nam 100% pokrycia w ciągu roku. Dla zuzycia 15 m3 zwu miesiecznie zuzycie cwu to ok 6 m3 koszt przygotowania 6 m3 w II taryfie G12w tauron to ok 800 zl (ok 42 kWh/m3 dT=35 oC (z 10 do 45 oC)
koszt przy instalacji solarnej przy 75% pokryciu roku (??) plus koszt pradu do zasilania pompy i elektroniki to ok 200-220 zł
Róznica to ok 590 zł/rok. Zwrot co najmniej po 20 latach przy uwzglednieniu braku jakichkolwiek kosztów zwiazanych z naprawą i serwisem.
Rozwiązanie dla hobbistów i pasjonatów, calkiem nieopłacalne dla 2-3 osób. To samo przy obecnych cenach dotyczy fotowoltaiki. W przyszłosci kto wie, moze koszty instalacyjne spadną do poziomu opłacalnosci.

Przewas
27-07-2015, 21:45
No kase trzymać na lokacie z oprocentowaniem 2,6% w skali roku ( -19% podatek od zysków ). Policzmy
15000 + 2,6% = 390 PLN zysku w skali roku
390 PLN - 19% = 315 PLN zysku w skali roku
z lokaty opłaciłeś 3 miesiące ogrzewania cwu prądem ;)

Faktycznie patrze jak procentuje Twoja lokata, i oczom nie wieże że mogłeś napisać takie brednie.
Ale jedni lubią pomarańcze a inni jak im nogi śmierdzą ja wybrałem kolektory a za kilka miesięcy pakuje się dodatkowo w fotowoltanikę.

I też Ci sie tak szybko ta fotowoltaNika zwróci?

Przewas
27-07-2015, 21:58
Moze nie brednie, ale zbytnie uproszczenia.
Aktualnie najtanszym inwestycyjnie sposobem przygotowania cwu jest 100% wykorzystanie II taryfy. Zadna instalacja solarna nie zapeewni nam 100% pokrycia w ciągu roku. Dla zuzycia 15 m3 zwu miesiecznie zuzycie cwu to ok 6 m3 koszt przygotowania 6 m3 w II taryfie G12w tauron to ok 800 zl (ok 42 kWh/m3 dT=35 oC (z 10 do 45 oC)
koszt przy instalacji solarnej przy 75% pokryciu roku (??) plus koszt pradu do zasilania pompy i elektroniki to ok 200-220 zł
Róznica to ok 590 zł/rok. Zwrot co najmniej po 20 latach przy uwzglednieniu braku jakichkolwiek kosztów zwiazanych z naprawą i serwisem.
Rozwiązanie dla hobbistów i pasjonatów, calkiem nieopłacalne dla 2-3 osób. To samo przy obecnych cenach dotyczy fotowoltaiki. W przyszłosci kto wie, moze koszty instalacyjne spadną do poziomu opłacalnosci.

Nie dodałeś jeszcze tych wyliczonych tak pieczołowicie przez kolege procentów. Licząc wg kolegi 315 PLN zysku na lokacie, na solarach jesteś 590-315= 275 PLN do przodu.
O wymianie zdegradowanego płynu, czy jego uzupełnianiu nie wspominając

asolt
28-07-2015, 08:32
Nie dodałeś jeszcze tych wyliczonych tak pieczołowicie przez kolege procentów. Licząc wg kolegi 315 PLN zysku na lokacie, na solarach jesteś 590-315= 275 PLN do przodu.
O wymianie zdegradowanego płynu, czy jego uzupełnianiu nie wspominając

Nie liczyłem tego az tak super dokładnie, bo musiałoby byc to spore opracowanie. Jednak jakby nie liczyc to opłacalnosci nie widzę, to samo dotyczy pomp ciepła cwu i fotowoltaiki na obecnym poziomie kosztów. Gdy one spadną to bedzie opłacalnosc.
Co do procentów to nie tak, nie bedzie 315 zł poniewaz liczymy % od róznicy nakładów inwestycyjnych, co nie zmienia faktu ze okres zwrotu jest co najmniej tak długi jak czas uzytkowania tej instalacji.

panfotograf
29-07-2015, 20:50
No kase trzymać na lokacie z oprocentowaniem 2,6% w skali roku ( -19% podatek od zysków ). Policzmy
15000 + 2,6% = 390 PLN zysku w skali roku
390 PLN - 19% = 315 PLN zysku w skali roku
z lokaty opłaciłeś 3 miesiące ogrzewania cwu prądem ;)

Faktycznie patrze jak procentuje Twoja lokata, i oczom nie wieże że mogłeś napisać takie brednie.
Ale jedni lubią pomarańcze a inni jak im nogi śmierdzą ja wybrałem kolektory a za kilka miesięcy pakuje się dodatkowo w fotowoltanikę.

Jakie brednie? Jeśli ktoś na budowę domu (z kolektorem) bierze kredyt to te 15 tys. za instalację wychodzi mu jeszcze drożej. Ale rzeczywiście jak ktoś lubi kosztowne inwestycje w "darmową" energię ta jest w sam raz dla niego.

marcinbbb
30-07-2015, 18:19
Aaaa czyli dla Ciebie normalnym jest wzięcie kredytu na dom, kolektory słoneczne, urządzenie i wyposażenie domu oraz do kompletu na samochód? Żonie kieckę kupujesz też za debet na karcie płatniczej ;)
Tak sobie myślę muszę być nieźle pokręcony, że do dnia dzisiejszego żyje bez żadnego kredytu, a nawet limitu w rachunku - uprzedzając pytanie nie pracuje, moja żona też nie pracuje... i lubię te kosztowne inwestycje w darmową energię, właśnie z tego samego powodu wcześniej wspomniałem o fotowoltanice.

panfotograf
30-07-2015, 21:06
Te słynne dopłaty do kolektorów słonecznych właśnie polegały na otrzymaniu kredytu na zakup i montaż instalacji.
Jak by nie liczyć, w moim przypadku, założenie markowych kolektorów przez firmę byłoby zupełnie nieopłacalne.

marcinbbb
31-07-2015, 08:21
Jak najbardziej masz rację polegały na wzięciu kredytu, jednak nie było najmniejszego problemu ze spłaceniem kredytu zaraz po otrzymaniu dofinansowania. W ten sposób ja kredyt wziąłem na dokładnie 1 miesiąć ;) Jeśli dla Ciebie jest to nieopłacalne może powinieneś przemyśleć czy warto brać prysznic / kąpiel w ciepłej wodzie? ;)

Przewas
31-07-2015, 09:38
Jak najbardziej masz rację polegały na wzięciu kredytu, jednak nie było najmniejszego problemu ze spłaceniem kredytu zaraz po otrzymaniu dofinansowania. W ten sposób ja kredyt wziąłem na dokładnie 1 miesiąć ;) Jeśli dla Ciebie jest to nieopłacalne może powinieneś przemyśleć czy warto brać prysznic / kąpiel w ciepłej wodzie? ;)

Tak. 1 miesiąc, do tego koszt prowizji, podatek. Liczyłeś ile realnie wyszła Ci ta dotacja? Nie chcesz przyjąć do wiadomości, że grzanie wody można było zrealizować taniej i w mniej skomplikowany sposób? Twoja sprawa. Ale nie wprowadzaj w błąd ludzi.
Stopa zwrotu na fotowoltaice w większości przypadków otrze się może o 4-5%, choćby instalator wyliczał Ci inaczej to na złotym kalkulatorze.
Chciałbym, żeby w PL zaroiło się od fotowoltaiki ale szarpie mnie jak widzę ściemę typu Prosument.
Najbardziej rozwalają mnie ulotki, gdzie klientowi wylicza się zysk z PV mnożąc ilośc kWh * 0,65 PLN, a instalację montuje i zgłasza dzisiaj, "bo jest dotacja i zaraz sie skończy" nie informując, że po Prosumencie to o stawkach gwarantowanych może pomarzyć.
Druga sprawa, że te słynne 0,65 PLN dostanie dopiero z nadwyżki tego co mu pozostanie, czyli w średnim domu i średniej instalacji, stawek FIT nie ujrzy na oczy.
Acha, dla uzupełnienia. Jestem instalatorem, dystrybutorem, aktualnie buduję 3x1MW PV, robię tez małe instalacje, ale mam taki głupi charakter , że nie lubię ciemnoty ludziom wciskać.

marcinbbb
31-07-2015, 10:45
Oczywiście że liczyłem i mi dofinansowanie wyszło bardzo atrakcyjnie. Dlaczego bo miałem dofinansowanie z m2 instalacji posłużę się wyliczeniami przed instalacją z maila " koszt 18800 - 45% dofinasowania daje koszt 10340, zl Panowie maja koszta bankowe ok 2000 zl daje nam 12340 zl dodatkowe prace centralnego ok 1000 -2000 zl w zaleznosci od materialu max kwota To 14 000,00 zl min 12 000,00zl z materialem"
Wyliczenia z lipca 2013r.
W ten oto sposób w kwocie 13000 mam:
- problem z ciepłą wodą rozwiązany
- bufor 400l + zasobnik cwu
- wykonaną instalację co ( podłogówka + kaloryfery )
Kolektory są na gwarancji jeszcze 9 lat
Do dnia dzisiejszego instalacja pozyskała ponad 6500kWh grzejąc grzałką w 1 taryfie *65grkWh = 4200 PLN 1/3 inwestycji zwróciła się po niespełna 2 latach. Dlaczego nie liczę po 2 taryfie bo jej nie mam i nie zamierzam mieć. Stąd 1kWh = 65gr

Wracając do PV oczywiście taryfą FIT oraz liczeniem kWh po 65 gr. to jakaś pomyłka bo nikt nigdy nie będzie miał takich stawek, i nikt nie mówi ile kosztuje polskiej produkcji panel PV aby dostać Prosumenta. Jednak PV to coś więcej niż tylko nadprodukcja energii i odsprzedaż jej do sieci po 19 gr/kWh.
Skoro jesteś instalatorem to powiedz jak podłączyć 1 fazowy inwerter do 3 fazowej instalacji aby to miało ręce i nogi. Bo 3 kW wpakować w 1 fazę ma sens ale 1kW w każdą 3 faz już nie. Albo zostaw jakiś kontakt do siebie chętnie przedzwonię i obgadam temat z kimś kto ma pojęcie o tym. Bo na razie biję się z myślami.

Przewas
31-07-2015, 12:57
Oczywiście że liczyłem i mi dofinansowanie wyszło bardzo atrakcyjnie. Dlaczego bo miałem dofinansowanie z m2 instalacji posłużę się wyliczeniami przed instalacją z maila " koszt 18800 - 45% dofinasowania daje koszt 10340, zl Panowie maja koszta bankowe ok 2000 zl daje nam 12340 zl dodatkowe prace centralnego ok 1000 -2000 zl w zaleznosci od materialu max kwota To 14 000,00 zl min 12 000,00zl z materialem"
Wyliczenia z lipca 2013r.
W ten oto sposób w kwocie 13000 mam:
- problem z ciepłą wodą rozwiązany
- bufor 400l + zasobnik cwu
- wykonaną instalację co ( podłogówka + kaloryfery )
Kolektory są na gwarancji jeszcze 9 lat
Do dnia dzisiejszego instalacja pozyskała ponad 6500kWh grzejąc grzałką w 1 taryfie *65grkWh = 4200 PLN 1/3 inwestycji zwróciła się po niespełna 2 latach. Dlaczego nie liczę po 2 taryfie bo jej nie mam i nie zamierzam mieć. Stąd 1kWh = 65gr


Uważam że kolektor sam w sobie jest doskonałym urządzeniem do produkcji ciepłej wody tyle że kosztuje o wiele za dużo w stosunku do jego realnych kosztów produkcji. Doliczając wszelkie dodatki, koszt kompletnej instalacji rośnie do takiego poziomu, że zwrot robi się nieopłacalny.
Bufor + 2 -3 kolektory nie powinny kosztować więcej niż 8- 10 tys bez dotacji i wtedy to powoli może miec sens.
Oczywiście, że grzejąc wodę kolektorami, taryfa strefowa Ci nie jest porzebna ale gdybyś kolektorów nie montował, to najprostsza i najtańsza opcja grzania wody.



Wracając do PV oczywiście taryfą FIT oraz liczeniem kWh po 65 gr. to jakaś pomyłka bo nikt nigdy nie będzie miał takich stawek, i nikt nie mówi ile kosztuje polskiej produkcji panel PV aby dostać Prosumenta. Jednak PV to coś więcej niż tylko nadprodukcja energii i odsprzedaż jej do sieci po 19 gr/kWh.
Skoro jesteś instalatorem to powiedz jak podłączyć 1 fazowy inwerter do 3 fazowej instalacji aby to miało ręce i nogi. Bo 3 kW wpakować w 1 fazę ma sens ale 1kW w każdą 3 faz już nie. Albo zostaw jakiś kontakt do siebie chętnie przedzwonię i obgadam temat z kimś kto ma pojęcie o tym. Bo na razie biję się z myślami.

Tak jak gdzieś pisałem, same panel, inwertery są od przynajmniej roku dwóch na tym samym poziomie cenowym. To wymagania BOŚu i udziwnienia, spowodowały, że cena poszła do góry. Co do podłączenia inwertera, to wszystko zależy co chcesz osiągnąć. Aby zmaksymalizować samokonsumpcję, jednofazowy wpinasz tam gdzie masz największe zużycie . U mnie siebie mam dwa falowniki po 4.2 kVA na fazę. Jak będziesz chciał to pisz na prv.

Mr A
31-07-2015, 13:02
Jak najbardziej masz rację polegały na wzięciu kredytu, jednak nie było najmniejszego problemu ze spłaceniem kredytu zaraz po otrzymaniu dofinansowania. W ten sposób ja kredyt wziąłem na dokładnie 1 miesiąć ;) Jeśli dla Ciebie jest to nieopłacalne może powinieneś przemyśleć czy warto brać prysznic / kąpiel w ciepłej wodzie? ;)

Ale już w domu mieszkałeś? Bo warunki są takie, że a i owszem dostajesz dofinansowanie, ale tak naprawdę po odbiorze budynku. Wcześniej masz kredyt na całą kwotę. Dopiero miesiąc po odbiorze można spłacić kredyt.

Przewas
31-07-2015, 15:06
Oczywiście że liczyłem i mi dofinansowanie wyszło bardzo atrakcyjnie. Dlaczego bo miałem dofinansowanie z m2 instalacji posłużę się wyliczeniami przed instalacją z maila " koszt 18800 - 45% dofinasowania daje koszt 10340, zl Panowie maja koszta bankowe ok 2000 zl daje nam 12340 zl i., do tych kosztow zapomniałeś dodać podatek od dotacji.

marcinbbb
31-07-2015, 22:14
, do tych kosztow zapomniałeś dodać podatek od dotacji.
Przecież instalator to napisał " Panowie maja koszta bankowe ok 2000 zl" znaczy chodziło pewnie o podatek?? A może darowiznę?? Łapówkę?

Ale już w domu mieszkałeś? . Pewnie dom postawiono po wojnie w 1952r ja urodziłem się w 1981r. więc "pewnie mieszkałem" i pewnie wziąłem dofinansowanie... i też pewnie ogrzewanie podłogowe robiłem w 1953r. A to wszystko stało się faktem jak mi kolektory na dachu zainstalowali w 2013r.

Przewas ale ja tylko prosiłem o kontakt, i pomoc w instalacji. A Ty na mnie naskakujesz? Instalator chcący zarobić na PV dałby znać (nawet na PW) a Ty szufladkujesz klientów. Dobrze znajdę konkurencję, która odpowie na pytania, podniesie temat i rozwiąże kłopoty.

Ty potencjalnemu klientowi który chce kontakt do Ciebie zamykasz drzwi - mogłeś zarobić bo jestem zdecydowanym klientem który wie czego chce ( jak we wcześniejszym poście 3kW on grid ) Tym samym dobrej nocy... żaden z obecnych tu instalatorów solarów glikolowych nie zaliczył by takiej wpadki - Ty ją zaliczyłeś więc robisz kiepską reklamę, lub kiepski produkt który reprezentujesz.

Jestem instalatorem, dystrybutorem, aktualnie buduję 3x1MW PV, robię tez małe instalacje, ale mam taki głupi charakter , że nie lubię ciemnoty ludziom wciskać.
Cieszy mnie to, i podziwiam za "wkład" do dyskusji/ Kolejnych MW życzę ;)

mitch
01-08-2015, 08:50
Aby zmaksymalizować samokonsumpcję, jednofazowy wpinasz tam gdzie masz największe zużycie .
Jeśli mi mówimy o on-grid to bzdura.


Skoro jesteś instalatorem to powiedz jak podłączyć 1 fazowy inwerter do 3 fazowej instalacji aby to miało ręce i nogi. Bo 3 kW wpakować w 1 fazę ma sens ale 1kW w każdą 3 faz już nie. Albo zostaw jakiś kontakt do siebie chętnie przedzwonię i obgadam temat z kimś kto ma pojęcie o tym. Bo na razie biję się z myślami.
To nie chodzi o sens czy bezsens. Inwerter 1 fazowy podłączasz z zasady pod fazę na której masz największe obciążenie. Jednak nic nie szkodzi podłączyć go pod fazę gdzie nie zużywasz kompletnie nic. To tylko kwestia rozłożenia obciążenia na fazy.

65 gr - instalatorzy świeci nie są. Ale komu by się chciało tłumaczyć kwestie stawek.. ja mam 2 taryfy, a mimo to w wyliczeniach muszę uwzględnić stawkę ponad 70 gr. Instalatorzy nie mają czasu na takie pierdoły. Ale przeginają w druga stronę.

Przewas
01-08-2015, 12:54
Przecież instalator to napisał " Panowie maja koszta bankowe ok 2000 zl" znaczy chodziło pewnie o podatek?? A może darowiznę?? Łapówkę?

Podatek dochodowy płacisz Ty, od dodatkowego przychodu jakim jest dotacja. Rozliczenia "bankowe" z Panami to odrębna kwestia, bo rozumiem, że po prostu FK została zawyżona i zapłaciłeś Panom za dodatkowy podatek. To i tak nie zwalnia Cię z rozliczenia z doliczenia dotacji do przychodu przy rozliczeniu rocznym. Jak zawyżyłeś FK, dotacja też wyszła większa no i podatek wyjdzie Ci większy. W zależności od skali.
A teraz policz sobie ile realnie tej dotacji dostałeś.

Przewas
01-08-2015, 12:58
Jeśli mi mówimy o on-grid to bzdura.

A możesz jakiś argument podać czy po prostu nie bo nie?


To nie chodzi o sens czy bezsens. Inwerter 1 fazowy podłączasz z zasady pod fazę na której masz największe obciążenie. Jednak nic nie szkodzi podłączyć go pod fazę gdzie nie zużywasz kompletnie nic. To tylko kwestia rozłożenia obciążenia na fazy.

Bzdura. Głownie chodzi o sens. To że z technicznego punkt widzenia jest to obojętne, nie ma tu nic do rzeczy. Liczy się ekonomia bo to jest głównym powodem instalowania PV.




65 gr - instalatorzy świeci nie są. Ale komu by się chciało tłumaczyć kwestie stawek.. ja mam 2 taryfy, a mimo to w wyliczeniach muszę uwzględnić stawkę ponad 70 gr. Instalatorzy nie mają czasu na takie pierdoły. Ale przeginają w druga stronę.
Pieprzenie. Bierze kasę i to niemałą za to własnie żeby wytłumaczyć. A jak mu się nie chce, to niech idzie bułki sprzedawać. To nie jest produkt za 100 czy 200 PLN

Przewas
01-08-2015, 13:04
Przewas ale ja tylko prosiłem o kontakt, i pomoc w instalacji. A Ty na mnie naskakujesz? Instalator chcący zarobić na PV dałby znać (nawet na PW) a Ty szufladkujesz klientów. Dobrze znajdę konkurencję, która odpowie na pytania, podniesie temat i rozwiąże kłopoty.

W którym miejscu "naskoczyłem"? Próbuję Ci pokazać, że to nie jest taki złoty biznes jak Ci sie wydaje, zwłaszcza, że masz już kolektory, czy w zasadzie jedyne sensowne wyjście które pozwala zgarniać nadwyżki żeby nie dostarczać ich do sieci, u Ciebie odpada. Nie szufladkuję klientów, bo nie ich wina, że ktoś ich w błąd wprowadził. Pokazuję Ci drogę, żebyś sobie sam policzył po pierwsze ile będziesz miał z tej cudownej dotacji, a po drugie, kiedy ta instalacja Ci się zwróci, bo jeżeli to jedyny powód jej zakupu, to w Twoim przypadku wg mnie bez sensu. Zrobisz jak chcesz. Jak chcesz do konkurencji, mogę Ci kilka adresów podesłać , bo ja nie robię raczej małych .


[Ty potencjalnemu klientowi który chce kontakt do Ciebie zamykasz drzwi - mogłeś zarobić bo jestem zdecydowanym klientem który wie czego chce ( jak we wcześniejszym poście 3kW on grid ) Tym samym dobrej nocy... żaden z obecnych tu instalatorów solarów glikolowych nie zaliczył by takiej wpadki - Ty ją zaliczyłeś więc robisz kiepską reklamę, lub kiepski produkt który reprezentujesz.

Widzisz, dalej nie rozumiesz. Ja nie jestem tu po to żeby robić reklamę. Uważam, że każdy wybierając PV powinien znać prawdziwe argumenty za i przeciw. Świetnie , że jesteś zdecydowany, na pewno ktoś zarobi, a czy Ty będziesz z tego zadowolony.... pewnie i tak się nie pochwalisz ;)

mitch
01-08-2015, 13:58
A możesz jakiś argument podać czy po prostu nie bo nie?
Oczywiście :) Wybacz, że tak krótko i dosadnie napisałem, ale z telefonu pisałem i nie miałem czasu się rozwodzić. Przepraszam, jeśli za mocnego słowa użyłem. Co do meritum - napisałem, że przy on-grid to bzdura. Przy off-grid, samo przez się się rozumie, czemu trzeba postępować jak napisałeś. Przy on-grid nie ma to najmniejszego znaczenia, ponieważ ZE po oficjalnym "pozwoleniu" na użytkowanie PV montuje licznik, który kompensuje produkcję z tzw. zużyciem chwilowym. W praktyce wygląda to tak, że np. mając obciążoną odbiornikami fazę "1" powiedzmy na 1 kW, a na "2" fazie masz podpięty inwerter produkujący 3 kW licznik zarejestruje pobór chwilowy z sieci 2 kW. Co innego, jeśli ktoś ma nielegalnie użytkowaną instalację, ale takie przypadki pomijam z oczywistych względów.


Bzdura. Głownie chodzi o sens. To że z technicznego punkt widzenia jest to obojętne, nie ma tu nic do rzeczy. Liczy się ekonomia bo to jest głównym powodem instalowania PV.
Masz 100% racji. Dlatego jest to obojętne z powodu, który opisałem wyżej.


Pieprzenie. Bierze kasę i to niemałą za to własnie żeby wytłumaczyć. A jak mu się nie chce, to niech idzie bułki sprzedawać. To nie jest produkt za 100 czy 200 PLN
I znowu masz 100% racji. Ja tylko napisałem, jaka jest praktyka. A praktyka jest taka, jak ogólnie przy budowie domu. Czyli dobrze będzie tylko wtedy, gdy sam się za to weźmiesz. Ja nie zamierzam się kopać z koniem i zmieniać świata. Wolę sam sobie policzyć i jak coś, być złym na siebie. Jeśli wiem, że dana firma robi dobre instalacje, ale traktuje po macoszemu temat wyliczeń, to nie zamierzam szukać ze świeczką przez następne 5 lat firmy, która zrobi mi prawidłowe wyliczenia. Wyliczenia sobie sam zrobiłem.

Przewas
01-08-2015, 15:14
Oczywiście :) Wybacz, że tak krótko i dosadnie napisałem, ale z telefonu pisałem i nie miałem czasu się rozwodzić. Przepraszam, jeśli za mocnego słowa użyłem. Co do meritum - napisałem, że przy on-grid to bzdura. Przy off-grid, samo przez się się rozumie, czemu trzeba postępować jak napisałeś. Przy on-grid nie ma to najmniejszego znaczenia, ponieważ ZE po oficjalnym "pozwoleniu" na użytkowanie PV montuje licznik, który kompensuje produkcję z tzw. zużyciem chwilowym.

Jesteś pewien? bo ja nie ;) Moc z każdej fazy liczy się oddzielnie. Kwestią oddzielną jest jak to ZE potraktuje. Nie byłbym taki pewien, czy akurat policzy to z korzyścią dla Ciebie.



I znowu masz 100% racji. Ja tylko napisałem, jaka jest praktyka. A praktyka jest taka, jak ogólnie przy budowie domu. Czyli dobrze będzie tylko wtedy, gdy sam się za to weźmiesz. Ja nie zamierzam się kopać z koniem i zmieniać świata. Wolę sam sobie policzyć i jak coś, być złym na siebie. Jeśli wiem, że dana firma robi dobre instalacje, ale traktuje po macoszemu temat wyliczeń, to nie zamierzam szukać ze świeczką przez następne 5 lat firmy, która zrobi mi prawidłowe wyliczenia. Wyliczenia sobie sam zrobiłem.

No jasne ale TY WIESZ jak to policzyć, to liczysz sam i twoim jedynym wyborem jest wtedy kto to zrobi , za ile i ewentualnie sprawdzasz czy porządnie. Jesteś rzadkim przypadkiem kogoś , kto świadomi potrafi to ocenić.
Problemem jest to, że zasada rozliczania korzyści z PV jest mocno skomplikowana jak dla przeciętnego Kowalskiego i ludzi którzy są w stanie to policzyć jest pewnie poniżej 1%, zwłaszcza, że bazują na nierzetelnych danych od instalatora. Każdy przed zakupem powinien móc liczyć na pomoc firmy która to oferuje i wtedy sam podejmuje decyzję o zakupie.
A manipulowanie danymi uważam za zwykłe oszustwo. Mało kto z klientów zdaje sobie sprawę, że korzystanie z Prosumenta z BOŚ wyklucza stawki gwarantowane, a uwierz, że takich wyliczeń z kosmosu widziałem przez ostatnie tygodnie sporo, ba sam dostałem ulotkę do domu. Ba, bardzo często stosuje się zagrywkę zachęcania klientów do kupna już teraz instalacji, bo cały limit 300+500MW ma się skończyć w styczniu.
Tyle że nikt nie mówi, że montując dziś, jest się automatycznie wykluczonym z nowego systemu. Widziałem nawet limit 0,3 MW/0,5 MW, sugerujący, że już po 100 instalacjach FIT się skończy. Też nie mam zamiaru walczyć z wiatrakami ale wkurza mnie jak widzę jak z fajnej idei instalacji prosumenckich robi się jedna wielka k..pa.

mitch
01-08-2015, 15:43
Jesteś pewien? bo ja nie ;) Moc z każdej fazy liczy się oddzielnie. Kwestią oddzielną jest jak to ZE potraktuje. Nie byłbym taki pewien, czy akurat policzy to z korzyścią dla Ciebie.

Tak, jestem pewien. Zostało to już przetestowane przez użytkowników PV i udowodnione, że tak to działa.


A manipulowanie danymi uważam za zwykłe oszustwo. Mało kto z klientów zdaje sobie sprawę, że korzystanie z Prosumenta z BOŚ wyklucza stawki gwarantowane, a uwierz, że takich wyliczeń z kosmosu widziałem przez ostatnie tygodnie sporo, ba sam dostałem ulotkę do domu. Ba, bardzo często stosuje się zagrywkę zachęcania klientów do kupna już teraz instalacji, bo cały limit 300+500MW ma się skończyć w styczniu.
Tyle że nikt nie mówi, że montując dziś, jest się automatycznie wykluczonym z nowego systemu. Widziałem nawet limit 0,3 MW/0,5 MW, sugerujący, że już po 100 instalacjach FIT się skończy. Też nie mam zamiaru walczyć z wiatrakami ale wkurza mnie jak widzę jak z fajnej idei instalacji prosumenckich robi się jedna wielka k..pa.
Nie mam nic więcej do dodania. Taki rynek mamy. A ludzie z tym w żaden sposób nie walczą, bo najważniejszy jest rabat, a nie cena. Co zrobić, że ludzie podstaw matematyki nie kumają.