PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła na 2 mieszkania w kamienicy.



alferus
09-02-2015, 12:48
Witam forumowiczów,
Mam pytanie: czy ktoś kiedykolwiek stosował takie rozwiązanie ?
Stan na chwilę obecną:
Kamienica z początku XX wieku dość spora powierzchnia ok.108 m2, wysokie stropy. Ogrzewanie poprzez piece kaflowe z wkładami elektrycznymi (strasznie prądożerne ustrojstwo). Ciepła woda z piecyka gazowego.
W planach o ile możliwości pozwolą jest podział tego mieszkania na 2 mniejsze.I teraz najważniejsze: wybór ogrzewania i ciepła woda. W kamienicy jest kotłownia gazowa ale trudno powiedzieć czy właściciel (firma tam urzędująca) wyraziłaby zgodę na podłączenie się do nich (możliwości kotła pozwalają na to, mają spore rezerwy), MPEC aż tak daleko nie sięga a poza tym musiałaby się reszta lokatorów zgodzić i wyłożyć kasę na podłączenie do miejskiej sieci i przebudowę instalacji. Wpadłem na szalony pomysł żeby zainstalować powietrzną pompę ciepła, nie wiem czy w dobrym kierunku zmierzam. W grę wchodzi kapitalny remont, poza ścianą nośną budynku będzie ingerencja praktycznie we wszystko. Proszę o odpowiedź czy da się taką instalację wykonać, ile to mniej więcej może kosztować i czy ktoś już coś takiego instalował w kamienicy. Z góry dziękuję. Pozdrawiam.

Andrzej

Rotan
09-02-2015, 14:00
Witam forumowiczów,
Mam pytanie: czy ktoś kiedykolwiek stosował takie rozwiązanie ?
Stan na chwilę obecną:
Kamienica z początku XX wieku dość spora powierzchnia ok.108 m2, wysokie stropy. Pozdrawiam. Andrzej

12 lat temu mierzyłem się z podobnym problemem. Niestety, na tamte czasy miałem jedno (brak gazu) wyjście- ekosyf. Teraz sprawę rozwiązałbym inaczej.(Mieszkanie jeszcze mam i używam, także wszystko przede mną). Ponieważ to substancja zabytkowa miasta, to nie można ocieplać z zewnątrz.
Dla tego ociepliłbym od środka, a do ogrzewania zastosowałbym klimatyzator z funkcją grzania.

alferus
10-02-2015, 08:46
Dzięki za odpowiedź. Musiałbym dorzucić do tego nawilżacz jakiś bo powietrze z klimatyzatora jest strasznej jakości. Klimatyzator to chyba nie najlepsze rozwiązanie. Może jest lepszy pod względem kosztu instalacji ale na pewno tani nie jest w eksploatacji. Ale dalej nie wiem czy nawet jakbym miał wyłożyć te 20-30 tys. na pompę ciepła powiedzmy z zasobnikiem 200-300 litrów to czy będzie to dobre rozwiązanie dla mieszkania w kamienicy?

gdynia@
10-02-2015, 09:05
Zanim zaczniesz poszukiwać pompy powietrznej, dowiedz się, czy pozwolą Ci zawiesić na elewacji jednostkę zewnętrzną. Kamienice rządzą się swoimi prawami i nie na każdej można to zrobić.

alferus
10-02-2015, 09:42
Myślę, że nie powinni mieć nic przeciwko gdyż jednostka zewnętrzna byłaby zainstalowana na ścinie od podwórka, do którego żadne osoby poza mieszkańcami nie mają dostępu i w ogóle nie będzie widoczna od strony ulicy, ewentualnie można też zainstalować na ścianie na balkonu od strony podwórka gdyż jak wspominałem odległości między stropami są między 3,4 a 3,6 m.

Rotan
10-02-2015, 14:48
Nie ważne czy klima czyPC. Musisz to ocieplić. Dobrze by było zrobić WM z odzyskiem. Tak czy siak inwestycja masakryczna. Do PC jeszcze dolicz koszty podłogówki. Oczywiście wszystko zależy od ocieplenia. Czym lepsze, tym podłogówka mniej komfortowa.