PDA

Zobacz pełną wersję : Grzanie akumulacyjne pompą Atlantic Extensa



pychy
12-02-2015, 17:59
Mam pytanie do doświadczonych użytkowników. Czy pompą ciepła powietrze-woda Atlantic Extensa można podbijać temperaturę zasilania w wyznaczonych przedziałach czasowych, np w tanich godzinach żeby grzać podłogówkę akumulacyjnie?

chcialbympompe
14-02-2015, 07:22
Wystarczy w tanich godzinach zaprogramować strefę komfortową i nastawić wysoką temperaturę (np. temp. "nocna" 21 stopni a komfortowa 25).

Gremlinka
14-02-2015, 08:42
Samej temperatury zasilania nie można. Tylko temp. W pomieszczeniu.

pychy
14-02-2015, 15:34
No właśnie tak myślałem, że nie ma podbicia zasilania w określonych porach. Czytałem instrukcję, która jest bardzo krótka i nie było w niej mowy o podbijaniu zasilania ale miałem nadzieję, że może jednak ma tylko szersze opisy są w innych dokumentach.
Dzięki za odpowiedzi.

pychy
16-02-2015, 12:05
Rozmawiałem z gościem z Atlantica i powiedział, że ustawiając wyższą temnp w pomieszczeniu pompa ciepła sama podbije sobie temp zasilania. Ona tak jakby skakała po różnych krzywych, ponieważ czyta info z temp zewnętrznej i wewnętrznej.

chcialbympompe
16-02-2015, 17:29
Rozmawiałem z gościem z Atlantica i powiedział, że ustawiając wyższą temnp w pomieszczeniu pompa ciepła sama podbije sobie temp zasilania. Ona tak jakby skakała po różnych krzywych, ponieważ czyta info z temp zewnętrznej i wewnętrznej.

Przecież napisałem:

Wystarczy w tanich godzinach zaprogramować strefę komfortową i nastawić wysoką temperaturę (np. temp. "nocna" 21 stopni a komfortowa 25).

pychy
16-02-2015, 19:02
U mnie po ustawieniu wysokiej temperatury na regulatorze pokojowym wcale nie podbija się zasilanie. Jest on tylko i wyłącznie takie jak wynika z krzywej. Czy ustawię 25, czy 40 stopni w domu to i tak zasilanie będzie jednakowe, czyli wynikające bezpośrednio z krzywej uzależnionej od temp zewnętrznej.
Mam regulator, który daje sygnał on/off na sprężarkę (auraton), a w Atlanticu jest regulator pokojowy przekazujący temperaturę do hydroboxu i widocznie całe to ustrojstwo rządzi się innymi algorytmami niż u mnie.

chcialbympompe
16-02-2015, 19:17
U mnie po ustawieniu wysokiej temperatury na regulatorze pokojowym wcale nie podbija się zasilanie. Jest on tylko i wyłącznie takie jak wynika z krzywej. Czy ustawię 25, czy 40 stopni w domu to i tak zasilanie będzie jednakowe, czyli wynikające bezpośrednio z krzywej uzależnionej od temp zewnętrznej.
Mam regulator, który daje sygnał on/off na sprężarkę (auraton), a w Atlanticu jest regulator pokojowy przekazujący temperaturę do hydroboxu i widocznie całe to ustrojstwo rządzi się innymi algorytmami niż u mnie.

No ale ty nie masz Atlatica... Więc po co pytasz o jego działanie?

Tom OP
16-02-2015, 20:29
@pychy, jeśli masz taką pompę, jak w stopce, to znalazłem instrukcję po polsku tutaj:
http://www.dimplex.de/media/Montageanweisungen_SYS/1_Luft/dimplex_lia7-16im_fd9203_de-gb-fr.pdf
i nic z niej nie rozumiem, zwłaszcza w temacie ustawiania nachylenia krzywej i jej równoległego przesunięcia. Może ktoś będzie bardziej bystry, ale pytanie zostaje aktualne:

No ale ty nie masz Atlantica... Więc po co pytasz o jego działanie?

Gremlinka
16-02-2015, 20:52
Pychy... w tej pompie w zależności od ustawienia wpływu temperatury wewnętrznej działanie pompy będzie różne. Ona ma swój algorytm. Im większy wpływ temperatury wewnętrznej tym szybciej "goni" do zadanej. Ale bezpośrednio nie masz na to wpływu tzn. nie możesz jej zadać, wprost, że ma grzać +5 stopni jak przy grzaniu cwu. Tylko za pomocą wpływu temperatury wewnętrznej. Chciałbympompę dobrze i skrótowo napisał ;)
Chcesz zmienić pompę?

pychy
17-02-2015, 06:57
Nie chcę zmieniać pompy ciepła. Moi znajomi budują dom i chcą go grzać akumulacyjnie z podbiciem zasilania w tanich taryfach przy 100% podłogówki. Mają propozycję właśnie Atlantica i rozpytuję się w ich imieniu.
Odnośnie ustawiania krzywej w moim Dimplexie to jest to bardzo proste. Dla dwóch skrajnych temperatur zewnętrznych (np -15 i +15) zadajesz jaka ma byc temp zasilania. Wszystkie pośrednie temp są obliczane z wykresu, który powstanie, czyli prostej łączącej te dwa punkty. Przesunięcie w górę lub w dół następuje przez bezpośrednie wskazanie przesunięcia powstałej krzywej strzałkami na klawiaturze o +-5 stopni.
Nie ma tu żadnych wbudowanych gotowych krzywych. Sam musisz ją stworzyć za pomocą tych skrajnych dwóch punktów

map78
17-02-2015, 08:11
Odnośnie ustawiania krzywej w moim Dimplexie to jest to bardzo proste. Dla dwóch skrajnych temperatur zewnętrznych (np -15 i +15) zadajesz jaka ma byc temp zasilania. Wszystkie pośrednie temp są obliczane z wykresu, który powstanie, czyli prostej łączącej te dwa punkty. Przesunięcie w górę lub w dół następuje przez bezpośrednie wskazanie przesunięcia powstałej krzywej strzałkami na klawiaturze o +-5 stopni.
Nie ma tu żadnych wbudowanych gotowych krzywych. Sam musisz ją stworzyć za pomocą tych skrajnych dwóch punktów

Dokładnie tak samo jest w Panasonicu. Jest to mega proste i skuteczne. Jak ustawiłem 1,5 roku temu to ani razu nie było potrzeby się tego dotykać. Z kolei dla porównania mój bliski kolega ma Nibe Split i tam to jest jakaś tragedia, nie dość, że jakieś numery krzywych bez żadnego opisu to jeszcze do tego stopniominuty i inne cuda:eek: Ja w tej kwestii cenię sobie jednak prostotę, a już najbardziej nie lubię jak urządzenie próbuje być mądrzejsze ode mnie:)

pychy
17-02-2015, 08:31
Tak samo jak Panasie bo to jest Panas 7kW z naklejką Dimplexa. Te same flaki i sterownik. A tak najbardziej dokładnie :) to niemiecka firma KVS produkuje pompy na podzespołach Panasonica i sprzedaje je Dimplexowi, który nakleja swoje naklejki hehe.

Gremlinka
17-02-2015, 19:27
Atlantic nie jest jakiś ekstra przyjazny. Znalezienie odpowiedniej krzywej tez nie, Chociaż nie jest to skomplikowane z drugiej strony.. Ustawienie własnej krzywej byłoby chyba prostsze...

Starter464
06-03-2019, 11:05
Witam,jestem posiadaczem pompy ciepła atlantic extensa duo 14 KW od dwóch lat.Pierwszego roku ogrzewałem dom powierzchnia ok.350 m2 dobrze docieplony.Pompa ustawiona była na temperature komfortową 19*C (podłogówka) natomiast woda użytkowa wyłączona.W okresie od 20 października do 1 marca średni dobowe zużycie energii to 90 Kwh co mnie łacznie kosztowało 12.150 zł.

2 rok pompa ciepła została włączona 30 paździenika do 1 marca.2019r z ustawieniem komfortowym na 23*C woda użytkowa wyłączona bo jeszcze w tym domu nie mieszkam, w tym okresie koszt za energie elektryczną wyniósł 14.337zł. ustawienie krzywej grzewczej 0.26

Prosiłbym o informację i radę czy da się jakoś zmniejszyć koszt użytkowania.

Drugie moje pytanie zamontowane naczynie przeponowe przez montera w załączniku przesyłam zdjęcia jest podłaczone do zimnej wody sieci wodociągowej czy tak prawidłowo powinno być?

magdaseb
06-03-2019, 11:16
Witam,jestem posiadaczem pompy ciepła atlantic extensa duo 14 KW od dwóch lat.Pierwszego roku ogrzewałem dom powierzchnia ok.350 m2 dobrze docieplony.Pompa ustawiona była na temperature komfortową 19*C (podłogówka) natomiast woda użytkowa wyłączona.W okresie od 20 października do 1 marca średni dobowe zużycie energii to 90 Kwh co mnie łacznie kosztowało 12.150 zł.

2 rok pompa ciepła została włączona 30 paździenika do 1 marca.2019r z ustawieniem komfortowym na 23*C woda użytkowa wyłączona bo jeszcze w tym domu nie mieszkam, w tym okresie koszt za energie elektryczną wyniósł 14.337zł. ustawienie krzywej grzewczej 0.26

Prosiłbym o informację i radę czy da się jakoś zmniejszyć koszt użytkowania.

Drugie moje pytanie zamontowane naczynie przeponowe przez montera w załączniku przesyłam zdjęcia jest podłaczone do zimnej wody sieci wodociągowej czy tak prawidłowo powinno być?

Chyba raczej nie grzejesz pompą ciepła, ale czystym prądem z sieci...

codix
06-03-2019, 13:53
Witam,jestem posiadaczem pompy ciepła atlantic extensa duo 14 KW od dwóch lat.Pierwszego roku ogrzewałem dom powierzchnia ok.350 m2 dobrze docieplony.Pompa ustawiona była na temperature komfortową 19*C (podłogówka) natomiast woda użytkowa wyłączona.W okresie od 20 października do 1 marca średni dobowe zużycie energii to 90 Kwh co mnie łacznie kosztowało 12.150 zł.

2 rok pompa ciepła została włączona 30 paździenika do 1 marca.2019r z ustawieniem komfortowym na 23*C woda użytkowa wyłączona bo jeszcze w tym domu nie mieszkam, w tym okresie koszt za energie elektryczną wyniósł 14.337zł. ustawienie krzywej grzewczej 0.26

Prosiłbym o informację i radę czy da się jakoś zmniejszyć koszt użytkowania.

Drugie moje pytanie zamontowane naczynie przeponowe przez montera w załączniku przesyłam zdjęcia jest podłaczone do zimnej wody sieci wodociągowej czy tak prawidłowo powinno być?

Jak bym miał tyle płacić za prąd to bym chyba sobie w łeb strzelił albo ten dom zburzył.
Kto Ci to podłączył,toz to chyba 100% na grzałkach chodzi

A nie masz czasem gniazdka zewnetrznego jak tam jeszcze nie mieszkasz to moze masz sprytnego sąsiada ;)

toommm
06-03-2019, 16:19
Piękna reklama tej pompeczki .... ciekawe na czyje zlecenie ...