PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie dachu - weryfikacja koncepcji



andrzej.pindor
13-02-2015, 15:28
Witajcie,
mój dach wygląda obecnie jak na załączonym obrazku:
304318

Ściana zewnętrzna ocieplona styropianem, który jest wyciągnięty do wysokości murłaty i ścięty pod kątem równym kątowi dachu z pozostawieniem 3cm na szczelinę wentylacyjną. Krokwie wysokości 18cm, dach deskowany, na to papa i blachodachówka. W kalenicy - rozcięte deskowanie i papa, zabezpieczone taśmą kalenicową

Chciałbym zabrać się za ocieplenie i tutaj chciałbym potwierdzić to, co udało mi się ustalić:


wełna między krokwie - 15cm - pozostaje wtedy 3cm między deskowaniem a wełną
sznurkowanie
wełna grubości 10cm nabijana na wieszaki do profili G-K
folia paroizolacyjna
zabudowa G-K


Sposób łączenia styropianu i wełny:
304319

Czyli wełna "dojdzie" do dociętego pod kątem dachu styropianu.

Czy o czymś nie zapomniałem w tym przypadku?
Pytanie dodatkowe - czy nie bezpieczniej np. wykonać sznurkowanie (lub nabicie łat) na deskowaniu, od spodu, przed pierwszą warstwą wełny, aby zapewnić, że szczelina wentylacyjna nie zostanie "zatkana" przy układaniu wełny?

Będę wdzięczny za opinie.

andrzej.pindor
13-02-2015, 17:51
Nie wiem jak to zrobiłem, że umieściłem post w sekcji "Dachy" zamiast "Izolacje". Proszę moderatora o przeniesienie.

Jan P.
13-02-2015, 18:25
Niepotrzebna robota. Będzie dobrze. Jan

andrzej.pindor
14-02-2015, 23:28
Mis*n mówisz o dodatkowym sznurkowaniu jako niepotrzebnej robocie?
Rozumiem, że reszta rozsądnie zaplanowana?

DSQ
14-02-2015, 23:44
Ściana zewnętrzna ocieplona styropianem, który jest wyciągnięty do wysokości murłaty i ścięty pod kątem równym kątowi dachu z pozostawieniem 3cm na szczeli.[/QUOTE]

Jedna uwaga: twój szkic przedstawia styropian ścięty skośnie 3 cm poniżej dolnego lica krokwi. Tymczasem powinien być ścięty 3 cm poniżej górnej powierzchni krokwi, właśnie tam, gdzie jest ta szczelina wentylacyjna nad wełną. Czy to tylko błąd na szkicu?

andrzej.pindor
15-02-2015, 12:21
Tak, rysunek faktycznie wprowadza w błąd - moje przeoczenie. Ocieplenie styropianem kończy się 3cm poniżej górnej krawędzi krokwi a tym samym 3cm przed deskowaniem. Poprawię rysunek.

Jan P.
15-02-2015, 17:39
Nie potrzeba.Bardzo dobrze.Pilnuj dokładnego ocieplenia przy murłacie, to newralgiczny punkt. Bez pustki między k/g folią i wełną- to ważne. Powodzenia. Jan

Tomek W
16-02-2015, 14:52
Krawędź pierwszego odcinka wełny układany pomiędzy krokwiami przycinamy tak aby zapewnić ciągłość z izolacją na ścianie. Kąt przycięcia wełny powinien odpowiadać kątowi nachylenia dachu. Jest to przedstawione na filmie (http://youtu.be/0OBdfQngh_M) na YouTube, po czasie 2:46.

Hanss
16-02-2015, 23:02
Wszystko pięknie, ale dlaczego tylko 25cm wełny??? Daj min. 30cm....zimą cieplej, latem chłodniej...choć trochę:P

hajnel
17-02-2015, 10:06
Jeszcze dopytam czy pomiędzy wełnę, a szczelinę (deskowanie) dawać wiatroizolację? Gdzieś czytałem, że przy pełnym deskowaniu i papie to potrzebne?

Jan P.
17-02-2015, 10:33
Niepotrzebne a nawet szkodliwe (skraplanie i zamarzanie na membranie) Jan

andrzej.pindor
17-02-2015, 10:38
Nie potrzeba.Bardzo dobrze.Pilnuj dokładnego ocieplenia przy murłacie, to newralgiczny punkt. Bez pustki między k/g folią i wełną- to ważne. Powodzenia. Jan

Ok, tylko od wewnątrz murłata została już "obudowana" bloczkami z solbetu i otynkowana - więc między murłatę a tynk wewnętrzny juz nic nie wepchnę - w najlepszym wypadku zostało tam 2-8mm miejsca. Jedyne miejsce, gdzie mogę ocieplić murłatę to to zaznaczone na zielono:
304853


Wszystko pięknie, ale dlaczego tylko 25cm wełny??? Daj min. 30cm....zimą cieplej, latem chłodniej...choć trochę:P
Gdzieś trzeba znaleźć granicę, ja uznałem, że ta jest rozsądna biorąc pod uwagę stosunek ceny do oszczędności na ogrzewaniu. 25 cm wełny 0,033 i folia metalizowana (nie wiem czy mogę podawać nazwę, żeby nie reklamować) wg mnie spełnią swoje zadanie. Można by powiedzieć zawsze 'czemu nie 35 tylko 30" ;)


Jeszcze dopytam czy pomiędzy wełnę, a szczelinę (deskowanie) dawać wiatroizolację? Gdzieś czytałem, że przy pełnym deskowaniu i papie to potrzebne?

Też zgłębiałem ten temat i jest to nadmiarowe. Przy deskowaniu i papie nie potrzeba niczego więcej między wełną. Przynajmniej ja taki wniosek wyciągnąłem - co za dużo to niezdrowo. Może pojawiać się skraplanie na tej membranie, a tego przecież chcemy uniknąć.

EDIT: o widzę już Mis*n odpowiedział podobnie :)

stefan_ems
17-02-2015, 10:59
Gdzieś trzeba znaleźć granicę, ja uznałem, że ta jest rozsądna biorąc pod uwagę stosunek ceny do oszczędności na ogrzewaniu. 25 cm wełny 0,033 i folia metalizowana (nie wiem czy mogę podawać nazwę, żeby nie reklamować) wg mnie spełnią swoje zadanie. Można by powiedzieć zawsze 'czemu nie 35 tylko 30" ;)

Porównaj sobie wyniki z OZC dla 25 i 30 cm, oszacuj różnicę w stratach dla średnich zim i ... podejmij świadomą decyzje.
Można też samemu w excelu oszacować. Nie będzie tylko tak dokładnie.

andrzej.pindor
17-02-2015, 11:09
Porównaj sobie wyniki z OZC dla 25 i 30 cm, oszacuj różnicę w stratach dla średnich zim i ... podejmij świadomą decyzje.
Można też samemu w excelu oszacować. Nie będzie tylko tak dokładnie.

W moim przypadku wychodzi 40zł na OZC, co da zwrot tych dodatkowych 5cm w 14 lat. Nie wydaje mi się to konieczną inwestycją ale oczywiście:

mogłem się pomylić
każdy ma swoje zdanie


;)