PDA

Zobacz pełną wersję : tradycyjna zaprawa czy klej



kazb
16-08-2004, 10:00
czy ktoś z was robił zestawienie aktualnych kosztów - co jest tańsze klj do BK czy normalna zaprawa ?
(cement,piasek,wapno,woda,zasilanie,roboczogodzia, transport itp)

flayp
16-08-2004, 10:35
robiłem dwa lata temu ściany na klej, zestawienie nie da się zrobić dokładnie, ale .... zaprawa to: cement, taczka, jakiś żurawik, piach, trzech ludzi co najmniej (robocizna), bałagan na plac budowy i ..... nie radzę.
A klej to: waderko, wiertaka ze śmigłem, jedna osoba nawet da sobie radę i co bardzo ważne - czyściutko. Materaił jest bez wątpienia droższy ale biorąc pod uwagę robociznę ludzi może się okazać, że zaprawa cementowa się jednak nie opłaca.

Edi, czyli Edyta Zet.
16-08-2004, 10:54
robiłem dwa lata temu ściany na klej, zestawienie nie da się zrobić dokładnie, ale .... zaprawa to: cement, taczka, jakiś żurawik, piach, trzech ludzi co najmniej (robocizna), bałagan na plac budowy i ..... nie radzę.
A klej to: waderko, wiertaka ze śmigłem, jedna osoba nawet da sobie radę i co bardzo ważne - czyściutko. Materaił jest bez wątpienia droższy ale biorąc pod uwagę robociznę ludzi może się okazać, że zaprawa cementowa się jednak nie opłaca.
Z kolei nasz mistrz porzucił klej na rzecz zaprawy ccementowej. Dostawił ścianę do szóstego bloczku klejąc klejem. Potem po konsultacji z nami stwierdził że chciałby przejść na cement. Przyczyna: przy naszym domu 270 m2 tego kleju wyjdzie od gruma i ciut ciut. Mistrz ma pięciu ludzi na placu i nie słyszałam żeby narzekał na brak rąk do pracy.
Moim zdaniem nie da się zrobić kosztorysu. Wszystko zależy do ilości tego kleju, od powierzchni a raczej wysokości domu....

jajmar
16-08-2004, 11:37
Klej bo sciana jest wtedy mocniejsza. :-)

mr_misio
16-08-2004, 12:19
klej w przypadku ścian zewnętrznych jednowarstwowych bo spoiny są cieńsze i ściana jest cieplejsza, jak będzie ocieplenie to wsio ryba

Edi, czyli Edyta Zet.
16-08-2004, 12:28
klej w przypadku ścian zewnętrznych jednowarstwowych bo spoiny są cieńsze i ściana jest cieplejsza, jak będzie ocieplenie to wsio ryba
.......czyli jak dobrze zrozumiałam, w przypadku ocieplania styropianem 12 nie ma znaczenia czy kleję czy cementuję??????

Didi
16-08-2004, 12:45
Stawiałam z kleju.
Czysto, sucho, bez mostków termicznych.
Budowlańcy boją się kleju, bo muszą naprawdę pilnować pionu ścian, a przy zaprawie - tu nadrzucą tu odejmą i mają scianę prostą, a przy zaprawie klejowe już nie ma pola manewru

kazb
16-08-2004, 13:15
ściana BK 24 (600) belix +ocieplenie i tylko koszt jest ważny

Waldon
16-08-2004, 13:51
klej pod warunkiem ze bk trzyma wymiary i ma gladka powierzchie.
Takie parametry zazwyczaj trzymaj bloczki w technologi PW, oraz gladkie klasy 400. Te pozostale z tz. chwytów sa zbyt chropowate pobijane i ubytki pochlaniaj mase kleju i tu zdecydowanie zaprawa.
Edi, czyli Edyta Zet. tez mialem takigo mistrza co chcial dac spoine 1cm bo trwierdzil ze nie ma pola manewru na cienkich fugach, ale po 15 min skonczyl kariere na mojej budowie, calosc scian wymurowalem z ojcem i nie przeszkadzaly nam ciekie spoiny.

Didi
16-08-2004, 14:01
Co do bloczków to ja miałam 600 , ale na piór-wpust, wszystkie były równiótkie i gładziutkie jak pupcia niemowlaka, a do tego miałam do każdej palety 1szt worka kleju gratis.
Tak robią w Rurce pod Sczecinem

kazb
16-08-2004, 14:45
http://www.prefabet-lubartow.com.pl/public/zaprawa-koszty.htm
zmalazłem cos takiego
jaka jest wasza opinia na te wyliczanki ?i ile w tym prawdy?

am00
16-08-2004, 23:44
Klej! bo szybciej, lepiej, łatwiej i w efekcie taniej!

Wakmen
17-08-2004, 14:22
A do silikatów to tylko klej - nie widzę innnego rozwiązania.

PADI
17-08-2004, 19:34
Klej! bo szybciej, lepiej, łatwiej i w efekcie taniej!


Amoo nigdy nie jest tak rozowo

joola
17-08-2004, 21:19
U mnie jest BK na klej, ale taka specjalna odmiana, która jest do klejenia przystosowana , niby równiejszy od zwykłego BK ale i tak trzeba było szlifować. Jeśli masz zwykłe bloczki to na zwykłą zaprawę chyba będzie taniej i nie będziesz się denerwować jak Ci budowlańcy postawią ścianę z dwu centymetrową spoiną na klej :wink: Ja dla odmiany w niektórych miejscach mam prześwity(tacy oszczędni byli) :roll:
Pozdrawiam

Wakmen
17-08-2004, 21:30
.... Ja dla odmiany w niektórych miejscach mam prześwity(tacy oszczędni byli) ...
Nie oszczędni ale niechlujni.

joola
17-08-2004, 22:31
.... Ja dla odmiany w niektórych miejscach mam prześwity(tacy oszczędni byli) ...
Nie oszczędni ale niechlujni.
Otóż to, a ja nie cierpię niechlujstwa i niesolidności :roll:
Pozdrawiam