PDA

Zobacz pełną wersję : Piece gazowe: otwarta komora czy zamkni?ta ?



arrton
16-08-2004, 10:17
Witam,

Generalny wykonawca (któru buduje mi dom) proponuje mi piec Immergas
AVIO 21 Maior. Sądząc po cenie (która jest wliczona w cenę domu) nie jest on jakiś tragiczny (aczkolwiek sa dużo droższe), ale niewiem czy jest dobry, czy może mieć sterowanie pogodowe, a przede wszystkim co znaczy w praktyce otwarta komora spalania.

Czy ktoś może mi coś podpowiedzieć ?

tOMEK

bedi
16-08-2004, 15:05
Polecam z zamkniętą komorą. We wszystkich nowoczesnych domach gdzie nie ma oddzielnego pomieszczenia na kotłownię, a przeważnie jest to pomieszczenie wielofunkcyjne (suszarnia, pomieszczenie gospodarcze itp) piec z otwartą komorą będzie powodował wychładzanie.
Dla tych z otwarą normy wymagają wstawienia kratki w ścianie do poboru powietrza.

Nie polecam natomiast pogodówki, nie ma jak pomiar temp wew obiektu. Ja po pierwszym sezonie na jesieni zamontuję sobie sterownik tzw pokojowy.

bedi
16-08-2004, 15:42
Po pierwsze tyko proszę bez epitetów.

Po jednym sezonie ekspoatacji kotła CERAPUR Junkersa
z wbudowanym sterownikiem pogodowym stwierdzam, że lepszym i tańszym rozwiązaniem dla małych obiektów jest sterownik pokojowy, gdzie pomiar temp występuje tam gdzie się nia steruje. Nie trzeba pracochłonnie ustawiać krzywej grzania, itp. Sterowanie pogodowe ma tylko sens w obiektach wielorodzinnych gdzie niemożliwe jest ustalenie punktu pomiaru temperatury wewnątrz budynku. Ale instalatorzy lubią naciągać inwestorów na różnie niepotrzebne wydatki.

W pomieszczeniu gdzie mam kocioł jest wentylacja nawiewno wywiewna i nie ma ona nic wspólnego z doprowadzeniem powietrza do spalania przy tradycyjnym kotle. Ale może wyjaśnisz mi do czego kocioł z zamkniętą komorą spalania potrzbuje tej wentylacji? Powietrze doprowadzane jest dwuścienną rurą z zewnątrz.

I tylko proszę bez wyzwisk.