PDA

Zobacz pełną wersję : na co pociąć drzewo



kruszon1600
15-02-2015, 09:57
Witam.

Posiadam z cięte w zeszłym roku dwie topole. Drzewo było okorowane i cały rok leżało w powietrzu na podkładach. Teraz przygotowuje się by je pociąć w tartaku. Bedzie to około 8m sześciennych.

Moje pytanie odnoszące się do waszego doświadczenia droczy forumowicze. Jak pociąć to drzewo żeby wykorzystać je w przyszłości na budowie. Mam zamiar budować dom z projektu

http://www.dompasja.pl/projekt-domu/colorado

W mojej okolicy stoi wiele domów w których takie drzewo (topola) wykorzystywali na więźbę. Domy stoją po 20-30 lat i wszystko oki. Dlatego taki pomysł też chodzi mi po głowie(znam wszystkie opinie negatywne takiego rozwiązania więc hejterom dziekuje :-)). Chciałem też może wykorzystac na innych etapach budowy. Więc podpowiedzcie czy ciąć na baliki 7cm czy na deski calowe itp

Jestem nowy na tym forum i nie boję się konstruktywnych opinii jaki krytyki

Pozdrawiam

SO-JER
15-02-2015, 12:54
nie ryzykował bym na elementy konstrukcyjne więźby, najwyzej deskowanie dachu, podbitka lub może pomyśl w kierunku drewna w wykańczaniu domu? zabawić się w stolarza, jakies obicie schodów, parapety, blaty w kuchni, szafki

Carpenter78
15-02-2015, 13:41
Potnij na deski do szalowania ale na co najmniej 38 mm, optymalnie to 40 mm i jak najszersze. Nadają się też do tymczasowego rusztowania. Suche są lekkie i wytrzymałe.
Potem potniesz je na łaty np; 40x50 mm. Więżbę też można z tego zrobić.

Pozdrawiam!

agusia59
15-02-2015, 18:06
Ja mam jesiony ściete jesienią zeszłego roku. Leżą nie oskurowane na ziemi. Chciałabym je teraz pociąć na deski i wykorzystac na parapety, może by sie ramy łóżka udało zrobić. Tylko nie wiem jakiej grubości deski ciąć, tak żeby coś z tego zrobić. Ile takie deski muszą schnąć i jak je składować?

SO-JER
15-02-2015, 20:19
schną 1cm rok
składować przykryte od deszczu, na równym podłożu poprzekładane jakimis poprzeczkami, najlepiej z góry dociśnięte czyms cięższym żeby sie nie zwichrowały

Jarek.P
16-02-2015, 08:39
Topola - najwyżej na drewno szalunkowe, a potem na opał. Konstrukcji z tego absolutnie nie rób, nie funduj sobie na własne życzenie problemów. Że u ludzi takie domy stoją? MOże i stoją, palaczy też znam osobiście takich, co paląc nałogowo późnej starości w dobrym zdrowiu dożyli, ale to nie zmienia faktu, że palenie szkodzi, amen. Topola też szkodzi. Też amen.

majwsercu
16-02-2015, 22:37
Moim zdaniem najlepiej wykorzystać na coś dekoracyjnego w domu - jeśli oczywiście lubisz drewno, jako tego typu materiał. Topola nie jest jakimś fenomenalnym drewnem niestety.

Kominki Piotr Batura
17-02-2015, 06:58
Ja mam jesiony ściete jesienią zeszłego roku. Leżą nie oskurowane na ziemi. Chciałabym je teraz pociąć na deski i wykorzystac na parapety, może by sie ramy łóżka udało zrobić. Tylko nie wiem jakiej grubości deski ciąć, tak żeby coś z tego zrobić. Ile takie deski muszą schnąć i jak je składować?

Najpierw zobacz, czy się nie zaparzyła miazga pod korą. Może być tak, że tylko opał z tego będzie. Jak poleży jeszcze trochę w korze, opał też będzie kiepski...

Kominki Piotr Batura
17-02-2015, 06:59
Topola musi być chroniona przed wilgocią. Jak złapała jakiegoś grzyba, lepiej wykorzystać na szalunki, sztachety w płocie itp. Jeśli uda Ci się przechować w stanie nienaruszonym, ma ładne białe drewno, z którego można zrobić interesującą galanterię typu tralki, balustrady. Na stopnie trochę miękka...Chyba, że jakoś utwardzić.

mariober
17-02-2015, 18:34
Topola na trumny ! ;) jeżeli wszyscy mówią że się nie nadaje na konstrukcje - to tak jest

kruszon1600
19-02-2015, 06:42
Podjąłem decyzje. Rozmawiałem z kilkoma cieślami i kawałki od ziemi potne na baliki 7 cm, które potem można przerobić na krokwy 7cm x16cm, można dawać na mieszano z sosnowymi. Natomiast kawałki szcytowe potne na deski calowe, ktore wykorzystam m.in na szalunek fundamentu czy stropu. Zresztą każdy mówi i ojciec i teść ze "kawałek deski na budowie zawsze sie przyda"

Jarek.P
19-02-2015, 08:00
Cóż, twój dom, twój dach, rób jak uważasz.

SO-JER
19-02-2015, 08:11
W żadnym wypadku nie mieszaj gatunkuw drzewa na więźbie.Każde inaczej pracuje i po kilku latach bedziesz mial fale dunaju

Carpenter78
20-02-2015, 21:47
Calowe za cienkie, pod wpływem wilgoci będzie je gięło jak glizdę na mrozie...i popękają.

Pozdrawiam !