PDA

Zobacz pełną wersję : Skutki przerwania przewodu PEN w instalacji jednofazowej



ilona_82jk
15-02-2015, 22:20
Z tego co czytałam w instalacji trójfazowej przerwanie przewodu PEN może spowodować, że do odbiorników 230V zacznie dochodzić napięcie 400V, co zakończy się ich szybkim zgonem.

A co będzie analogicznym skutkiem przerwania PEN w instalacji jednofazowej?
Jak rozumiem ta sama faza pojawi się na obydwu dziurkach w gniazdku?
Czy to również spowoduje spalenie odbiornika 230V? Jakie będą obserwowalne skutki takiego stanu rzeczy?

A co w przypadku gdy w układzie TN-S przerwany zostanie przewód N ale już za punktem jego podziału z z przewodem PE? Czy w takim przypadku "działający" przewód PE zneutralizuje tą sytuację? Czy zadziała wyłącznik różnicowoprądowy?

Gos**c
16-02-2015, 06:31
?
?
?
?
?


Jedni chodzili do szkoly aby sie czegos nauczyc a inni czekaja az im poda sie wszystko na tacy.
Jak nie potrafisz przeanalizowac skutkow przerwania PEN czy N to wiedza podana tu na forum i tak bedzie dla ciebie bezuzyteczna. Chyba ze chcesz to wykuc i dyskutowac z elektrykiem...

krzcel
16-02-2015, 06:53
Z tego co czytałam w instalacji trójfazowej przerwanie przewodu PEN może spowodować, że do odbiorników 230V zacznie dochodzić napięcie 400V, co zakończy się ich szybkim zgonem.

Są takie przypadki, ale ogólnie rzecz biorąc, to pytanie jest źle sformułowane i w związku z tym nie ma na nie dobrej odpowiedzi

A co będzie analogicznym skutkiem przerwania PEN w instalacji jednofazowej?

Nic się nie stanie

Jak rozumiem ta sama faza pojawi się na obydwu dziurkach w gniazdku?

Nie bo niby skąd?

Czy to również spowoduje spalenie odbiornika 230V? Jakie będą obserwowalne skutki takiego stanu rzeczy?

Nie spowoduje. Skutki będą takie, że odbiornik nie będzie pracował, bo obwód nie jest zamknięty. I będzie niebezpieczny, bo nie ma co wyłączyć przy pojawieniu się fazy na obudowie.

A co w przypadku gdy w układzie TN-S przerwany zostanie przewód N ale już za punktem jego podziału z z przewodem PE?
Nic
Czy w takim przypadku "działający" przewód PE zneutralizuje tą sytuację?
Nie
Czy zadziała wyłącznik różnicowoprądowy?
Nie

Dominik01
16-02-2015, 10:26
A co będzie analogicznym skutkiem przerwania PEN w instalacji jednofazowej?

Nic się nie stanie
Jak to nic? A pojawienie się fazy na obudowie urządzenia w pierwszej klasie przyłączonego do takiego obwodu?


Jak rozumiem ta sama faza pojawi się na obydwu dziurkach w gniazdku?

Nie bo niby skąd?
Z przewodu fazowego przez podłączone urządzenie.


A co w przypadku gdy w układzie TN-S przerwany zostanie przewód N ale już za punktem jego podziału z z przewodem PE?
Nic
W instalacji trójfazowej nie takie nic.

ilona_82jk
16-02-2015, 19:10
Z góry przepraszam za brak precyzji terminologicznej - jestem oczywiście w tym temacie całkowitą laiczką, ale żądną wiedzy :yes:

Jeżeli chodzi o przerwanie PEN w instalacji trójfazowej miałam na myśli taką sytuację (układ tn-c):
304804

Wydaje mi się, że w instalacji jednofazowej przy przerwanym przewodzie PEN faza pojawi się na "drugiej" dziurce gniazdka tak jak pisze Dominik01 poprzez podłączony odbiornik - jak na poniższym szkicu:
304805

Moje pytanie brzmi - jakie będą konsekwencje takiej sytuacji dla odbiornika? Zgodnie z tym co napisał Dominik01 - faza pojawi się na jego obudowie. Czy w związku z tym odbiornik ulegnie uszkodzeniu tak jak w przypadku z instalacją trójfazową?

Dominik01
16-02-2015, 19:26
W instalacji jednofazowej odbiornik nie ulegnie uszkodzeniu ale stwarza zagrożenie porażeniem.

ilona_82jk
16-02-2015, 20:07
Bardzo dziękuję za odpowiedź!


Mam jeszcze pytanie odnośnie układu tn-s
304810

Wydaje mi się, że w powyższym przypadku wyłącznik róznicowoprądowy R1 powinien zadziałać.
Ale jak zachowa się wyłącznik różnicowoprądowy R2? Czy również zadziała?

Czy w powyższej sytuacji (zachowana ciągłość PE) na obudowie urządzenia w I klasie ochronności również pojawi się faza?

Gos**c
16-02-2015, 21:49
Wydaje mi się, że w powyższym przypadku wyłącznik róznicowoprądowy R1 powinien zadziałać.
Ale jak zachowa się wyłącznik różnicowoprądowy R2? Czy również zadziała?

Nic nie zadziała bo prąd nie popłynie.

Remiks
16-02-2015, 22:19
Bardzo dziękuję za odpowiedź!


Mam jeszcze pytanie odnośnie układu tn-s
304810

Wydaje mi się, że w powyższym przypadku wyłącznik róznicowoprądowy R1 powinien zadziałać.
Ale jak zachowa się wyłącznik różnicowoprądowy R2? Czy również zadziała?

Czy w powyższej sytuacji (zachowana ciągłość PE) na obudowie urządzenia w I klasie ochronności również pojawi się faza?

A nie lepiej poczytać jakąś książkę i poznać podstawy. Zasada działania wyłącznika RCD, kiedy płynie prąd w obwodzie, co to jest izolacja podstawowa itp. Twoje pytania nie są precyzyjne w związku z tym odpowiedzi mogą wprowadzić cię w błąd (możesz z nich wysunąć błędne wnioski).

ilona_82jk
16-02-2015, 23:07
Znam zasadę działania wyłącznika różnicowoprądowego - porównuje on natężenie doprowadzonego do niego przewodem fazowym prądu z natężeniem prądu powracającego do niego przewodem neutralnym i przerywa tor fazowy jeżeli różnica jest większa od określonej wartości ,typowo 30 mA.
Wiem również, że aby prąd popłynął potrzebna jest różnica potencjałów między biegunami (napięcie).

Mam natomiast następującą wątpliwość:
Czy jeżeli mamy następujący układ:
A-------------------B C--------------------D
gdzie A i B to końcówki przewodu pod napięciem 220V zaś C i D to końcówki luźnego nie podpiętego nigdzie przewodu.
Jeżeli teraz zewrzemy końcówki B i C to pomiędzy punktami C i D pojawi się różnica potencjałów. Jakkolwiek będzie to stan bardzo krótkotrwały wynoszący tyle, aby ładunek z punktu C przemieścił się do punktu D i wyrównał różnicę potencjałów między punktami A i D to jednak przez ułamek sekundy będziemy mieli do czynienia z różnicą potencjałów.

Moja wątpliwość brzmi następująco:
Czy pomimo że obwód nie jest zamknięty, nie mamy do czynienia z niezwykle krótkotrwałym przepływem prądu z punktu C do D?

krzcel
17-02-2015, 06:44
Dla linii długiej tak, ale przy częstotliwości 50 Hz, czyli długości fali rzędu 6 000 km, ten przepływ ładunku możemy uznać za zerowy.
Pojemność linii kablowej przy nn i niewielkich odległościach również jest pomijalna, więc nie będzie prądu "pompowania" kabla.

zbich70
17-02-2015, 13:02
jestem oczywiście w tym temacie całkowitą laiczką, ale żądną wiedzy
Bez urazy Koleżanko, ale Twoja żądza wiedzy jest większa niż możliwości jej przyswojenia.
Wiedzę zdobywa się stopniowo począwszy od podstaw (napisano to już wcześniej).
Opanowując podstawy szybko spostrzeżesz, że pewne rzeczy stają się oczywiste i pytanie o nie jest nie tylko bezsensowne ale wręcz wstydliwe.
Ale jeśli daną dziedzinę wiedzy chcesz zgłębić od końca, lub od środka - to niestety taki sposób jest skazany na porażkę. Stracisz tylko czas.

krzcel
18-02-2015, 06:56
Obie pozycje są strawne dla laika.
http://allegro.pl/elektrotechnika-w-pytaniach-i-odpowiedziach-tom-i-i5075942191.html
http://www.matras.pl/instalacje-elektryczne-w-budynkach-mieszkalnych-w-pytaniach-i-odpowiedziach.html

Gos**c
18-02-2015, 07:27
A tak poza tym Ilona (czasami on czasami ona) z twoich wypowiedzi wynika, ze w szkole dostalas/es zadanie domowe i tu starasz sie szukac odpowiedzi.
Laik nawet nie wie co to jest TN-S.

krzcel
18-02-2015, 08:04
A tak poza tym Ilona (czasami on czasami ona) z twoich wypowiedzi wynika, ze w szkole dostalas/es zadanie domowe i tu starasz sie szukac odpowiedzi.
No po to jest Internet żeby szukać odpowiedzi.

Laik nawet nie wie co to jest TN-S.
To nie problem. Problem to że laik nie wie, że nie wie co to jest TN-S, a nawet jest pewien że wie.

Gos**c
18-02-2015, 09:10
No po to jest Internet żeby szukać odpowiedzi.

E-inzynier - Wylacza internet i wiedzy brak.
Autorowi tematu ewidentnie brakuje podstaw i od ich poznania powinien zaczac nauke. A z tego co czytam to zaczyna od d... strony. Tu nawet internet nie pomoze, bo taka osobe trzeba pokierowac od czego ma zaczac. Po to sa szkoly. Wiedze zdobywa sie pod podstaw.