PDA

Zobacz pełną wersję : ocieplenie ścian wełną skalną w konstrukcji szkieletowej



Krychlis
16-02-2015, 14:05
Witam,

W niedalekiej przyszłości prawdopodobnie będę ocieplał ściany starszego domku fińskiego. Obecnie jego elewacja jest drewniana bez ocieplenia. Postanowiłem oprzeć swoją inwestycję o rozwiązania proponowane przez Rockwool'a. Planuję następujące rozwiązanie:
1) impregnacja środkiem grzybo i owadobójczym obecnej drewnianej elewacji
2) montaż poziomych zaimpregnowanych listew podtrzymujących wełnę (ruszt z krawędziaka o wymiarach 5 x 5 cm mocowany gwoździamy lub wkrętami do drewnianej elewacji), rozstaw tych listew planuję zrobić o ok. 1 cm mniejszy niż szerokość/długość płyty skalnej, tak, aby wcisną wełną między dwie listwy i żeby płyta nie wypadła
3) montaż poprzez wciskanie między listwy pierwszej warstwy wełny o grubości 5 cm Superrock (1. warstwa wełny bezpośrednio będzie stykała się z dotychczasową drewnianą elewacją).
4) za pomocą zszywek przymocowanie do listew folii paroizolacyjnej Rockwool z zakładkami po 10 cm. Pytanie: czy stroną folii, która ma się stykać plecami z 1. warstwy wełny jest oznaczona? ma to znaczenie? jak sklejać ze sobą poszczególne odcinki? czy Rockwool oferuje specjalną taśmę dwustronną? czy ma znaczenie, czy folię mocujemy poziomo, czy pionowo, czy też zależy to od wygody montażu, czyli raczej montaż w poziomie?!
5) mocujemy teraz ruszty pionowe o rozstawie o ok. 1 cm węższym niż montowane płyty skalne. montujemy płyty dłuższym, czy krótszym bokiem?
6) między ruszt pionowy wkładamy drugą warstwę płyty skalnej superrock o grubości 10 cm.
7) zszywkami mocujemy folię wiatroizolacyjną rockwool
8) mocujemy listwy dystansowe o gr. 1,5 cm na ruszt pionowy
9) zamierzam zamontować płyty kerrafront firmy VOX

Moje pytania:
1) po zamontowaniu drugiej warstwy wełny między pionowy ruszt zostają mi mostki termiczne przy tym pionowym ruszcie. Czy da się je jakoś zlikwidować? inaczej montować wełnę? czy też założyć, że jeśli jest pierwsza warstwa wełny o gr. 5 cm, to ten mostek termiczny nie będzie miał dużego negatywnego znaczenia?
2) czy folię paroizolacyjną i wiatroizolacyjną można montować zarówno pionowo, jaki i poziomo?
3) czy w/w folie są oznaczone, co do prawidłowej strony montażu?
4) czy płyty superrock należy montować pionowo, czy poziomo? czy lepiej 1. warstwę dać w pionie, a drugą w poziomie?
5) czy wełnę tylko wciskać między ruszty, czy konieczne są dodatkowe kołki mechaniczne? jeśli tak, to jakie? i jak uniknąć kolejnych mostków termicznych przy takich kołkach?
6) czy zamontowana już wełna może zmoknąć przed jej ostatecznym zakryciem? montaż będę robił sam i na pewno mi zejdzie. Boję się sytuacji, gdy w trakcie montażu poszczególnych warstw złapie mnie deszcz. Co wtedy? Muszę czekać aż wełna wyschnie? nie mogę jej zakrywać np. folią, dopóki nie będę pewny, że jest sucha
7) będę również wymieniał wełnę wewnątrz domu. Czy mogę zastosować identyczną wełnę, tj. Superrock o grubości 15 cm (czy lepsze byłyby dwie warstwy: najpierw 5 cm, potem 5 cm). Jakie tutaj musiałbym dać folie: jeszcze jedną folię paroizolacyjną i na nią już płyty gk? czy w ogóle tutaj żadnych folii? między jedną, a drugą warstwą jak na zewnątrz?
8) jaki współczynnik przenikania ciepła osiągnę wg Pana przy takiej konstrukcji ścian? i jakie materiały / jakiej grubości w Pana opinii musiałbym zastosować, aby osiągnąć współczynnik przenikania ciepła na poziomie U=20. Czy np. zastosowanie 2 warstw na zewnątrz 10+10 cm miałoby duży pozytywny wpływ na koszty ogrzewania? (koszt montażu byłby tylko ok. 1000,00 zł wyższy - może byłoby warto?!)
7) w tej chwili ta drewniana elewacja nie jest jakby jednolita. Są takie dodatkowe pionowe długie listwy nabite na tę elewacyjne, co powoduje, że ta elewacja nie jest jednolita pod względem powierzchni. Czy musiałbym usunąć te zamontowane, dodatkowe listwy, czy też mogą zostać, a 1. warstwa wełny odpowiednio sama się dopasuje do powierzchni, do której jest montowana. Czy te płyty są na tyle elastyczne, odkształcalne, że faktycznie dopasują się do powierzchni?

Z góry przepraszam, że moje pytania mogą się wydać banalne, nielogiczne, ale z Waszą pomocą chciałbym wykonać powyższe prace. Z góry dziękuję za pomoc i odpowiedź na w/w pytania. Będę również wdzięczny za potwierdzenie lub korektę sposoby wykonania wszystkich prac.

Pozdrawiam

Krychlis
18-02-2015, 08:02
Witam,

Ponownie bardzo proszę o odpowiedź na mój post. Z góry dziękuję

Pozdrawiam

Krychlis
20-02-2015, 13:04
Ponownie bardzo proszę o odpowiedź na mój post.

Pozdrawiam

Krychlis
23-02-2015, 14:08
Witam,

Czy jest szansa na bezpośrednią odpowiedź od eksperta Rockwoola?!?!

A może ktoś inny jest w stanie udzielić mi odpowiedzi? ewentualnie zasugerować innego producenta wełny do którego mógłbym się zwrócił i który pomógłby mi w odpowiedzi na moje pytania i doborze właściwej wełny?

Pozdrawiam

Tomek W
04-03-2015, 13:09
Odpowiadając na pytania:
Ad.1. Punktowe mostki cieplne powstałe z krzyżującego się drewnianego rusztu można zamienić na mniejsze metalowe od wieszaków np.: typu ES. Sposób montażu rusztu i ocieplenia przedstawiony jest w krótkim filmie (http://youtu.be/ZrLBujSYzCI)
Ad.2. Nie spotkałem się ze instrukcjami, w których układ (pion/poziom) montowanej folii ma znaczenie. Najlepiej gdy łączenie folii wypada wzdłuż listew rusztu.
Ad.3. Tak, napisy na wiatroizolacji są od strony zewnętrznej ściany (nowej elewacji z desek). Paroizolacja z folii PE może być montowana dowolnie.
Ad.4. Nie ma znaczenia ustawianie wełny SUPERROCK, można ją montować dłuższym lub krótszym bokiem do listew rusztu poziomego lub pionowego.
Ad.5. Nie potrzebne są kołki do podtrzymywania wełny. Jeżeli poszczególne warstwy płyt wełny nie będą do siebie i podłoża przylegać można je zakołkować. Łączniki dobiera się w zależności od podłoża, wystarczą 2 kołki na płytę.
Ad.6. Ocieplenie z wełny w trakcie montażu należy osłaniać przed warunkami atmosferycznymi. Wiatroizolacja nazywana jest membraną paroprzepuszczalna ze względu na możliwość przepuszczania pary wodnej. Dotyczy to również sytuacji gdy zabuduje Pan mokrą wełnę.
Ad.7. Proponuję zastosować płyty SUPERROCK grubości 15cm lub 2 x 7,5cm. Współczynniki przenikania ciepła U przeliczone są w zeszycie katalogowym (str.11), który można pobrać pod linkiem (http://pobierz.rockwool.pl/media/42456/zeszyt12_e-book.pdf)
Folię paroizolacyjną warto zastosować w ścianach wewnętrznych tylko pod płyty g-k od strony pomieszczenia o większej wilgoci np. łazienka, suszarnia, itp.
Ad.8. Sugeruję kupić paczkę wełny i wykonać prosty test przylegania wełny. Obawiam się, że będzie konieczność usunięcia listew aby wełna dobrze przylegała i nie trzeba by jej kołkować.

Ekspert_Bondex
28-04-2015, 13:58
Krychlis zarówno nowe elementy, jak i stare możesz zabezpieczyć impregnatem do drewna Bondex Wood Preserver. Przeznaczony jest do profilaktycznej ochrony drewna, a także likwidacji stanów zapalnych w już zainfekowanym lub zaatakowanym przez szkodniki drewnie. Jest skuteczny przeciwko ciemnej i jasnej zgniliźnie, grzybowi domowemu, siniźnie i pleśni, a także owadom z rodziny kołatkowatych, kornikom
i termitom. Pamiętaj jednak by przed użyciem powierzchnia była odpowiednio przygotowana, czyli zeszlifowana do surowego drewna.

Elementy drewniane należy też zabezpieczyć przed działaniem wilgoci, szkodliwych promieni UV, śniegu. W tym celu możesz użyć np. żelowej lazury do drewna Bondex Premium Wood Design, która utrzyma Twoje drewno w odpowiednim stanie na blisko 10 lat, a dodatkowo podkreśli walory elementów drewnianych. Innym polecanym produktem jest Extreme Wood Care marki Bondex, która chroni, impregnuje i dekoruje – ma połyskujące wykończenie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

marcel_S
25-06-2019, 20:55
Pozwolę sobie dołączyć do pytania, bo stoję przed podobną akcją - ocieplanie starego fina.

1. Czy jest jakiś dedykowany klej (elastyczny i paroprzepuszczalny) który pozwoli przykleić wełnę bezpośrednio do drewna i jednocześnie pozwoli na paroprzepuszczalność?

2. Czy taki klej+ kołki, utrzyma na miejscu wełnę 15? Wolałbym uniknąć montowania dodatkowych stelaży do trzymania wełny.

3. Czy jest jakiś całościowy system wełna+klej+siatka+tynk paroprzepuszczalny do jednego producenta? Wolałbym używać rzeczy przetestowanych razem.

Tomek W
27-06-2019, 10:36
Witam
Odpowiadając na pytanie . Wełna elewacyjna pod tynk np. FRONTROCK MAX E zazwyczaj montowana jest wyłącznie za pomocą łączników mechanicznych bez użycia dodatkowego kleju. Taki montaż płyt jest wystarczający.
Istnieją na rynku kleje do trudnych powierzchni tzw. dyspersyjne aczkolwiek należałoby zapytać producentów chemii budowlanej jak takie kleje spiszą się na izolowanej przez Pana powierzchni. Wiem że klej dyspersyjny w swojej ofercie posiada firma FAST

Co do dedykowanych systemów to nie kojarze akurat żeby systemodawcy (producenci chemii budowlanej) posiadali w swojej ofercie dedykowane kompleksowe systemy dla ścian szkieletowych. Aczkolwiek poza różnicą w mocowaniu ( w przypadku ścian szkieletowych mocowanie łącznikami) dalsze prace niczym nie różnią się od systemów wykonywanych na ścianach murowanych

www.rockwool.pl/produkty/frontrock-max-e