PDA

Zobacz pełną wersję : Rozłącznik izolacyjny 3+1 VS cztery oddzielne rozłączniki izolacyjne



ilona_82jk
16-02-2015, 20:40
Jaka jest różnica pomiędzy:
a) 4 biegunowym rozłącznikiem izolacyjnym (3fazy + wydzielony Neutralny)
b) czterema pojedynczymi rozłącznikami o analogicznych parametrach?

Chodzi mi o główny wyłącznik prądu w instalacji trójfazowej. Czy rozwiązania a) i b) są równoważne i mogą być stosowane zamiennie?

krzcel
17-02-2015, 06:49
Nie mogą być stosowane zamiennie, nie są równoważne, podstawowa różnica jest chyba oczywista.
A teraz zadam ci pracę domową. Poszukaj na necie czym się różni 4 biegunowy rozłącznik izolacyjny oznaczony 4P od 4 biegunowego rozłącznika izolacyjnego oznaczonego 3P+N.

ilona_82jk
17-02-2015, 22:20
Zapewne chodzi o to, że w przeciwieństwie do rozłącznika 4P ,rozłącznik 3P+N zawsze jako pierwsze rozłącza tory fazowe, a potem tor neutralny, zaś podczas włączania jest odwrotnie.
Chciałbym jednak wiedzieć czy oprócz pilnowania właściwej kolejności rozłączania torów fazowych i neutralnego są jeszcze jakieś inne różnice? Czy rozłączniki 4 biegunowe 4P lub 3P+N posiadają jakieś dodatkowe zabezpieczenia/cechy, których brak w przypadku zestawu czterech oddzielnych 1 biegunowych rozłączników.

przemo1
18-02-2015, 19:20
Zastanów się:
rozwiązanie a: w pośpiechu (awaria, uszkodzenie urządzenia) wyłączysz wszystko za jednym ruchem ręki
rozwiązanie b: w pośpiechu wyłączysz.... co się trafi (jedną fazę albo N, albo jeszcze inna kombinacja)
"...Czy rozłączniki 4 biegunowe 4P lub 3P+N posiadają jakieś dodatkowe zabezpieczenia/cechy, których brak w przypadku zestawu czterech oddzielnych 1 biegunowych rozłączników."
Tak - pierwsze rozłączają wszystko razem, drugie-pojedynczo :). Elektrykiem nie jestem, ale jak dla mnie:
Instalacja III fazowa= rozłącznik 4 biegunowy; Instalacja I fazowa= pojedyncze

_olo_
18-02-2015, 22:34
Pytanie jakie należy stosować do zabezpieczania całej instalacji - 3P+N czy 4P, te pierwsze chyba mniej popularne, w tych drugich jest większe ryzyko, że nie załączy się pierwsza linia N i na odbiornikach 230V pojawi się więcej niż 230. A może nie rozłączać N i stosować 3P ?

Gos**c
19-02-2015, 06:54
A moze zadac sobie pytanie jaki jest cel stosowania rozlacznika izolacyjnego?

Dominik01
19-02-2015, 08:36
Pytanie jakie należy stosować do zabezpieczania całej instalacji - 3P+N czy 4P, te pierwsze chyba mniej popularne, w tych drugich jest większe ryzyko, że nie załączy się pierwsza linia N i na odbiornikach 230V pojawi się więcej niż 230. A może nie rozłączać N i stosować 3P ?

Od kiedy to rozłącznik służy do zabezpieczania instalacji?

krzcel
19-02-2015, 08:44
A moze zadac sobie pytanie jaki jest cel stosowania rozlacznika izolacyjnego?
Cel jest jak w nazwie aparatu, a stosowanie zależy od tego czy jest z widoczną przerwą w zasilaniu czy bez tej funkcjonalności.


. A może nie rozłączać N i stosować 3P ?
Tak. Chociaż nie w każdym przypadku.

_olo_
19-02-2015, 14:07
Od kiedy to rozłącznik służy do zabezpieczania instalacji?

Tak mi się tylko napisało, w zasadzie to nie wiem czemu ma służyć poza zabezpieczeniu użytkownika podczas ingerowania w instalację no i w sensie możliwości "zabezpieczenia" instalacji przez odłączenie budynku od sieci np w czasie burzy.

I nie wiem jaki to jest ten "nie każdy przypadek" gdy należy lub można stosować 3P ?

W zasadzie gdy chcemy odłączyć całkowicie sieć od instalacji to potrzebny 4P, gdy chcemy to zrobić bezpieczniej dla urządzeń to 3P+N, odłączając również N mamy pewność, że nie wystąpi taka, pewnie niezbyt częsta i nieprzewidywalna sytuacja, że na skutek zwarcia fazy z neutralnym (np gałąź spadająca z drzewa na linię napowietrzną tuż przy naszym przyłączu) zamknie się obwód przez nasze uziemienie i zanim zadziała zabezpieczenie transformatora nasz kabel w ziemi się rozpuści.

krzcel
20-02-2015, 07:37
Długi post bym musiał napisać, więc tyko rzucę hasłowo.
TT, IT,TN, GSU, połączenia wyrównawcze, uziemienie ochronne, wartość napięcia.

kasprzyk
25-02-2015, 18:46
Długi post bym musiał napisać, więc tyko rzucę hasłowo.
TT, IT,TN, GSU, połączenia wyrównawcze, uziemienie ochronne, wartość napięcia.
Od tego należałoby zacząć.
Obstawiam, że kolega zakładający wątek ma w nadwyżce kilka pojedynczych "S"-ów i szuka poparcia dla ich zastosowania.
Jaki masz układ sieci zasilającej ?

Robinson74
11-04-2021, 21:53
Podłączę się pod temat.
Mam sieć TT i elektryk zastosował główny rozłącznik 4P Hagera - SBN463.
Czy nie powinien to być 3P+N? Ale możliwe, że Hager takiego nie ma w asortymencie.

454801