PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka jest prawidłowa kolejność ocieplenia i położenia kostki?



rogas2000
16-02-2015, 22:23
Witam.
W tym roku planowałem położenie kostki, a w przyszłym wykonanie ocieplenia i elewacji. Jednak zacząłem się zastanawiać, czy jest to dobra kolejność.
Otóż mieszkam w domu z lat 90-tych i nadszedł czas na remonty. Na podjazd, chodnik i wokół domu jest wylany beton, który planuję skuć (wystaję on około 20cm nad poziom gruntu i dochodzi do poziomu fundamentu). Słyszałem, że wykonując ocieplenie styropianem powinienem zejść poniżej poziomu gruntu, tak aby ocieplić również fundament. Jednak jeśli położyłbym najpierw kostkę byłoby to niemożliwe. W związku z tym pomyślałem, aby kostkę odłożyć na przyszły rok i przyjąć taką kolejność:
1. Skuć cały beton
2. Wykonać ocieplenie, elewację i pomalować dom
3. Położyć kostkę
Co o tym sądzicie? Czy lepiej robić tak, czy jednak nie martwić się tym i w tym roku położyć kostkę, a w przyszłym zrobić elewację?

DSQ
16-02-2015, 22:35
Właśnie tak.
Po pierwsze, rzeczywiście należy zejść z ociepleniem poniżej poziomu gruntu, najlepiej na min. 1 m (styropianem ekstrudowanym XPS, trzy razy droższym, ale cóż). Inaczej dolny pas cokołu budunku dalej byłby dość zimny.
Po drugie, gdy kostka jest najpierw, nie wolno dojechać ze styropianem aż do niej, bo w zimie grunt się wysadza do góry i może uszkodzić styropian. W docieplanych budynkach, gdzie kostka akurat już jest, specjalnie się ją zdejmuje w pasie przy ścianie budynku i ponownie układa i przycina po skończeniu elewacji.
Po trzecie, nowa kostka ma duże szanse się uszkodzić i zachlapać od rusztowań, kleju czy tynku.

End_riu
05-03-2015, 18:26
Jesli wykonawca ocieplenia nie potrafi odpowiednio zabezpieczyc kostki, to co potrafi zdzialac na scianie :-)
Lepiej jest zrobic docieplenie, a nastepnie kostke.
Ewentualnie wyprowadzic tylko dol i ukladac kostke.