PDA

Zobacz pełną wersję : Modulowana wydajność grzewcza? Większy COP?



tyralek
17-02-2015, 07:46
Witam,

Zastanawiam się czy warto zainwestować w PC Nibe F1155, z funkcją o modulowanej wydajności grzewczej.
Dla kontrastu Viessmann Vitocal 300-G ma elektroniczny zawór rozprężny - RCD - większy współczynnik COP

Czy warto inwestować w takie rozwiązania?
Czy to se zwróci?
Czy taka pompa nie popsuje się szybciej?
Która z tych PC będzie lepiej pracować - zapotrzebowanie na ciepło 8 kW?

Pozdrawiam,
tyralek

okobar
17-02-2015, 07:58
czyli w skrócie
inwerter czy on/off z zaworem?

tomekwa
17-02-2015, 08:05
U mnie (najpier wygrzewanie jastrychu, teraz faza wykańczania, temp. 15/18, od polowy stycznia 16/19, bez CWU) pompa 300-G pokazuje COP 4,8. Nie wiem jak się to ma do rzeczywistości :)

tyralek
17-02-2015, 08:46
czyli w skrócie
inwerter czy on/off z zaworem?
Tak

Oraz czy warto w to inwestować?
Czy kupić np Viessmann Vitocal 200-G i zaoszczędzić kilka tyś.

gdynia@
17-02-2015, 08:48
Ciepłomierz prawdę Ci powie....

maciejzi
17-02-2015, 23:47
Jeżeli to jest zwykły dom, to lepiej nie stosować tej Nibe, bo jej COP spada przy niskiej mocy wyjściowej.
Wersja 1,5 - 6kW ma trochę za małą moc do twojego zapotrzebowania, więc musiałaby się wspomagać grzałką, co dodatkowo obniża roczny wsp. sprawności.

Wersja 4-16kW pracowałaby nieoptymalnie, bo na małej mocy, a konstrukcja tej Nibe daje najwyższy COP przy mocy maksymalnej. To pompa do pensjonatów itp., czyli sprawdza się tam, gdzie są bardzo duże różnice w zapotrzebowaniu na ciepło.

Generalnie pompa inwerterowa ma zalety: niższa temp. podłogówki, wyższa temperatura solanki powracającej z kolektora, dzięki temu wyższy COP, możliwość skrócenia kolektora (niższe koszty instalacyjne), niższy poziom hałasu, wyższa trwałość (sprężarka pracuje na niskich obrotach przez większość czasu, rzadko się włącza, dlatego rzadko pracuje na sucho bez oleju) itp. Tym niemniej wszystko zależy od konkretnej pompy. Lepszym wyborem w twoim przypadku - jak sądzę - byłaby pompa inwerterowa Daikin.

Zasadniczo pompy inwerterowe osiągają bardzo wysokie COPy. W sprzyjających warunkach może to być nawet COP=6 (w przypadku nowoczesnych sprężarek z bezszczotkowym silnikiem prądu stałego).

Pompa z elektronicznym zaw. rozprężnym jest lepsza od takiej z tradycyjnym, kwestia ceny.

tyralek
18-02-2015, 06:18
Dziękuje za wyczerpująca odpowiedz. na pewno są to pomocne informacje.

maciejzi
23-02-2015, 21:47
Dziękuje za wyczerpująca odpowiedz. na pewno są to pomocne informacje.

Bardzo proszę.
Dodatkowa zaletą modulowanej mocy jest to, że taka pompa łagodniej traktuje kolektor gruntowy. Tzn. przez większość sezonu pobiera z niego mało mocy.
Jeśli więc dobrze ocieplisz dom, powiedzmy 20cm styropianu, do tego okna trzyszybowe i wentylacja grawitacyjna, to będziesz miał zapotrzebowanie na ciepło powiedzmy ok. 2-4kW (przy maksymalnym mrozie -18'C).
Wystarczy więc jako kolektor gruntowy wrzucić 100-150mb rury PE dookoła fundamentów na początkowym etapie prac ziemnych (lub w oddzielny, specjalnie wykopany rów).
Taka operacja zajmuje jakieś 2 godziny i masz źródło ciepła do domu.

Potem na etapie stanu zamkniętego wystarczy zlecić instalację pompy gruntowej inwerterowej - taka instalacja jest prostsza i wygodniejsza niż pompy powietrznej, a COP sezonowy może wynieść np. 5,5. Dodatkowo w porównaniu do powietrznej pompa gruntowa jest cichsza i znacznie trwalsza niż jednostka zewnętrzna z wentylatorami, narażona na mrozy.

oberwatorPC
24-02-2015, 07:51
Masz do wyboru więcej inwerterowych pomp na szybko znalazłem:
Daikin, Ecoforest,IVT Premium Line X, SmartHeat, Nibe

okobar
25-02-2015, 07:04
ja mam inwertorową, nie mam więc bezpośredniego porównania z tradycyjną...

minusem inwertera jest to, że przejscie na system dwutaryfowy niekoniecznie musi się opłacać...
ale to każdy musi policzyć i rozważyć :P

oberwatorPC
25-02-2015, 07:35
A jakie masz ogólne wrażenia z inwertera gruntowego?

okobar
25-02-2015, 07:39
w zasadzie dobre, pc pracuje dosyć dużo, niewielką mocą, ale liczba godzin pracy jest powalająca :P

rzadko się wyłącza, rzadko się włącza, co jestem na budowie to zazwyczaj słyszę jak burczy :P

1150 kWh od 7 listopada..., z wygrzewaniem podłóg... na budowlance... nie jest chyba tragicznie

maciejzi
25-02-2015, 14:48
w zasadzie dobre, pc pracuje dosyć dużo, niewielką mocą, ale liczba godzin pracy jest powalająca :P

rzadko się wyłącza, rzadko się włącza, co jestem na budowie to zazwyczaj słyszę jak burczy :P

1150 kWh od 7 listopada..., z wygrzewaniem podłóg... na budowlance... nie jest chyba tragicznie


Masz ciepłomierz albo ta pompa podaje COP i moc chwilową? Jaką masz ustawioną temp. zasilania podłogówki?

oberwatorPC
25-02-2015, 18:46
w zasadzie dobre, pc pracuje dosyć dużo, niewielką mocą, ale liczba godzin pracy jest powalająca :P

rzadko się wyłącza, rzadko się włącza, co jestem na budowie to zazwyczaj słyszę jak burczy :P

1150 kWh od 7 listopada..., z wygrzewaniem podłóg... na budowlance... nie jest chyba tragicznie

Jeśli faktycznie wygrzewałeś dom to wg mnie bardzo dobry wynik pomijając cenę prądu budowlanego normalnie zapłaciłbyś 650 zł w normalnej taryfie więc chyba nie jest tragicznie od 7 listopada? Masz osobny podlicznik bo coś małe mi się wydaje te zużycie....

A co do czasu pracy to chyba o to w inwerterze chodzi;)

maciejzi
25-02-2015, 21:18
Tu z tego:

http://najlepszekolektory.eu/inwerterowa-pompa-ciepla-smartheat-bravour-008-ze-zbiornikiem-do-cwu-p-1625.html

wynika, że w listopadzie, gdy powrót z DZ miałem na poziomie 8-9'C, a zasilanie podłogówki 22'C, a zapotrzebowanie na ciepło ok. 1kW/h, to COP tej pompy wynosi ok. 14...

W tej chwili, jak już jadę po bandzie i tęsknię do przednówka, powrót z DZ 1,7'C, zapotrzebowanie domu na ciepło 1,5kW/h i zasilanie podłogówki 24'C, to COP by mi dramatycznie spadł do 11.

oberwatorPC
25-02-2015, 21:24
Dramatycznie?:D Czyli inwerter gruntowy wbrew opiniom ma duży sens.. Ale ciekawe ile w tym wszystkim reklamy a ile prawdy bo np. zużycie Okobara za prawie 4 miesiące z wygrzewaniem jest dziwnie małe.

maciejzi
25-02-2015, 21:35
Pomyliły mi się wykresy mocy i COP.

COP na początku sezonu około 8, teraz około 6 powinien wynieść.

Ciekawe, czy można ustawić tą pompę do grzania w 2 taryfie

okobar
26-02-2015, 06:58
Masz ciepłomierz albo ta pompa podaje COP i moc chwilową? Jaką masz ustawioną temp. zasilania podłogówki?


nie mam ciepłomierza, pompa podaje (sterownik carel) moc chwilową w V i A... obecnie moc zasilania podłogówki 26 stopni, temp powrotu z GZ 23 stopni
ustawioną temp. mam 20 stopni, 2.0K, 0-35, 10-20 stopni, temp. w pomieszczeniach 18 stopni w najchłodniejszych, 21 w najcieplejszych (termometry okienne położone na kartonkach w pokojach)
1500 ponad godzin pracy sprężarki...
wczoraj podlicznik pokazywał 1185 kWh
CWU mam ustawione 10 stopni bo nie używam....