PDA

Zobacz pełną wersję : Wybór pompy PW - NIBE SPLIT vs PANASONIC T-Cap



prometeo
17-02-2015, 12:11
Witam,
rozglądam się mocno za pompami ciepła powietrze-woda do budowanego domu. Wiem, że potrzebuję urządzenia 9kW. Spotkałem się wieloma dobrymi opiniami na temat PANASONICA (Aquarea T-Cap) ale jeden z poleconych mi instalatorów (certyfikowany przez obie marki) zwrócił uwagę na NIBE.
Ceny są różne - oczywiście na korzyść Panasa. Forumowe grono użytkowników Panasa praktycznie nie ma nic mu do zarzucenia. Są osoby, które mają większe rozeznanie? Spotkały się z obiema markami / urządzeniami? Warto dopłacać te kilka tysięcy do NIBE?

Myślę o takich urządzeniach:

Panasonic 9kW T-CAP 1 faza WH-UX09FE5 / WH-SXC09F3E5
NIBE Split AMS 10-12/ACVM 270, inwerter, moc 3,5 – 12 kW


Z góry dziękuję za pomoc, wszelkie wskazówki, itp.

flisiu
17-02-2015, 12:34
nie warto.

prometeo
17-02-2015, 13:14
nie warto.

:) Dziękuję. A mogę prosić o jakieś argumenty?


Warto dopłacać te kilka tysięcy do NIBE?
Co do różnicy w cenie - to jest to około 4k na korzyść Panasonica.

flisiu
17-02-2015, 13:19
po pierwsze zorientuj sie jaka moc pompa Nibe ma w -15st. czy spelnia warunki twojego zapotrzebowania. Zauzmy ze instalator dobral te pompy, ze obie spelniaja twoje zapotrzebowanie cieplne to po co wydawac 4 tys wiecej ? chyba ze daja Ci w Nibe dozywotnia gwarancje :D

oberwatorPC
17-02-2015, 15:59
Warto
Nibe robi pompy ciepła .
Panasonic przerabia klimatyzatory na pompy ciepła.
A większość forumowego grona to instalatorzy i sprzedawcy.

mkm silesia
17-02-2015, 16:08
Warto
Nibe robi pompy ciepła .
Panasonic przerabia klimatyzatory na pompy ciepła.
A większość forumowego grona to instalatorzy i sprzedawcy.

Bzdura P tylko obudową przypomina klimatyzator podobnie jak D, M itd.
N robi beznadziejne pw chyba tylko po to by udowodnić że to nie działa i należy kupować ich gw

gdynia@
17-02-2015, 16:16
Panas robi klimatyzatory i pewnie dlatego parametry tych "przerobionych" klimatyzatorów są jednymi z lepszych na rynku..... hahaha
Porównaj sobie parametry obu urządzeń przy temperaturach ujemnych, a będziesz miał jasność co do wyboru.

map78
17-02-2015, 17:10
Warto
Nibe robi pompy ciepła .
Panasonic przerabia klimatyzatory na pompy ciepła.
A większość forumowego grona to instalatorzy i sprzedawcy.

Zapraszam do siebie. Nie żartuje. Sam ocenisz jaki ze mnie instalator i sprzedawca....
Potem przejedziemy się razem (15km) do mojego kolegi, który ma Nibe Split 12kW w podobnym do mojego domu i posłuchasz jak bardzo jest zadowolony. Płaci 2x większe rachunki ode mnie w domu 170m2 o podobnym standardzie, a przy -10st musi już odpalić kominek bo pompa nie daje rady.
Zresztą po co strzępić język (czy klawiaturę:)) wystarczy poczytać co sami piszą na swojej stronie internetowej. Wyraźnie jest tam napisane, że do ogrzewania sie to średnio nadaje;)
http://www.biawar.com.pl/2014-07-01-05-58-43/powietrze-zewnetrzne

asaselllo
17-02-2015, 18:21
mój znajomy instalator montuje przede wszystkim Daikiny. Jest zadowolony z marży. Panasonica, jak twierdzi nie bardzo opłaca mu się montować ale jak klient chce to też montuje. W przypadku nibe mówi, że marża też bardzo ok ale po dwóch zamontowanych pompach zrezygnował z tych pomp.

prometeo
17-02-2015, 20:10
Ano właśnie. Troszkę się potwierdza to co do tej pory zdołałem zauważyć. NIBE vs. PANASONIC -> tradycja i uznanie vs. nowoczesność i możliwości. Oczywiście określeń dla obu firm można by jeszcze namnażać, ale nie o to chodzi. Generalnie wiem, że NIBE to jedna z większych i bardzo doświadczonych firm w temacie pomp ciepła, ale nie powietrznych. Faktycznie ciekawe jest to, że SPLIT (co potwierdziłem dzwoniąc dziś do serwisu NIBE) jest na rynku około 6 lat w niezmienionej postaci. Niektórzy sprzedawcy NIBE ciągle mówią (to samo co wspomnieli wyżej map78, mkm_silesia i gdynia@ i co napisane jest na stronie Biawaru) że P-W to do CWU, a nie CO + CWU. Jest to swego rodzaju dowód na to, że pompy P-W NIBE niekoniecznie są priorytetem dla firmy i co za tym idzie - niekoniecznie są w stanie konkurować z nowoczesnymi urządzeniami, które ciągle są rozwijane i polecane (o czym pisał między innymi fisiu).

Generalnie forum traktuje jako swego rodzaju skarbnicę wiedzy osób które są o krok (dwa, pięć :)) przede mną, dlatego też zmartwiła mnie uwaga, że duża część osób hołdujących Panasowi to jego sprzedawcy i instalatorzy. Niemniej jednak zakładam, że nawet i oni mówią to co prawdziwe i dobre dla obu stron, a nie tylko dla tej żyjącej z marży... No własnie - marża - kolega asaselllo napisał, że coś się opłaca a coś nie. Znajomy nie montuje NIBE bo się nie opłaca, czy po prostu maszyneria nie spełnia oczekiwań czy też nie daje tak wiele jak DAIKIN czy PANASONIC?

Ech, trudna sprawa. Wydatek niemały, na lata, a dylematów ciągle przybywa... :)

_olo_
17-02-2015, 20:16
O czym tu dyskutować, powietrzna pompa ma więcej wspólnego z klimatyzatorem niż z gruntówką więc raczej należało by tu zaufać sprawdzonym producentom klimatyzatorów niż pomp ciepła.
Są jeszcze inne marki dostępne w PL, o których nie wiedzieć dlaczego tak mało się pisze na forach, jak np wysokowydajne samsungi czy lg. Klimy produkują chyba niezłe więc i z pc powinno być dobrze.

mkm silesia
17-02-2015, 20:29
Generalnie forum traktuje jako swego rodzaju skarbnicę wiedzy osób które są o krok (dwa, pięć :)) przede mną, dlatego też zmartwiła mnie uwaga, że duża część osób hołdujących Panasowi to jego sprzedawcy i instalatorzy. Niemniej jednak zakładam, że nawet i oni mówią to co prawdziwe i dobre dla obu stron, a nie tylko dla tej żyjącej z marży... No własnie - marża - kolega asaselllo napisał, że coś się opłaca a coś nie. Znajomy nie montuje NIBE bo się nie opłaca, czy po prostu maszyneria nie spełnia oczekiwań czy też nie daje tak wiele jak DAIKIN czy PANASONIC?

Ech, trudna sprawa. Wydatek niemały, na lata, a dylematów ciągle przybywa... :)

Dlaczego sądzisz że instalatorzy to "samobójcy".
Przecież decydując się co chcę oferować klientowi chcę mieć darmową reklamę wynikającą z zadowolenia użytkownika, a nie ciągłe kłopoty i reklamacje.
Nie wiem jak to jest z firmami które "tylko sprzedają" ale wiem że tylko sprzedając mógłbym sobie znacznie obniżyć koszty wystarczył by mi laptop i telefon, a jako instalator mam "trochę złomu" w postaci narzędzi ( w tym specjalistycznych jak stacja odzysku itp.) oraz pracowników.

asaselllo
17-02-2015, 21:05
Zadzwoniłem dzisiaj do mojego instalatora. Profity od nibe b.dobre tylko problem jest z nimi już przy 0 st. C. Stwierdził, że taka nibe 12 kw ma się nijak do np. t-capa czy daikina 11kw.
Osobiście nie znam nikogo z powietrzną pompą nibe więc jest to informacja z drugiej ręki.

map78
17-02-2015, 23:42
Z ciekawości przejrzałem tabelę mocy tej Nibe Split 12kW i wychodzi tam, że przy A-15W35 ma ona 4,5kW mocy nominalnej:o To sporo gorzej od 1-fazowej Panasonica 9kW zwykłego. Porównywanie ją do T-Capa to już czyste nieporozumienie...

map78
18-02-2015, 08:36
Zrobiłem na szybko zestawienie jednej i drugiej (NIBE ma dwie wersje więc wrzuciłem obie, ale ta pierwsza 10-8 wydaje się niepotrzebna).
Proszę potwierdźcie mi bo już sam sobie nie ufam :/. Dobrze rozumiem, że przy założeniach: zapotrzebowanie 9kW i A-15W35 zużycie prądu NIBE = 6,39 (pompa: 1,89+grzałka: 4,5), natomiast T-Cap 3,51?

Tak dokładnie:yes:
Z tymże tylko pod warunkiem, że jej te grzałki dokupisz, bo w standardzie to ona ma 3kW (jak się nie mylę). Pamiętaj też, że ta Nibe to myśl techniczna 2007, a Panasonic 2011 z poważnym liftingiem w 2014r. Na rynku pomp PW w tych latach nastąpił największy postęp, a Nibe niestety zostało daleko w tyle.

prometeo
18-02-2015, 08:43
Tak dokładnie:yes:
Z tymże tylko pod warunkiem, że jej te grzałki dokupisz, bo w standardzie to ona ma 3kW (jak się nie mylę).

Usunąłem posta podczas jego edycji... Ale zdąrzyłeś odpowiedzieć. :) Bardzo Ci dziękuję. Faktycznie - grzałki jej braknie w standardzie. Fajnie, bardzo dziękuję za pomoc. :)

Poniżej - w załączeniu wrzucam zestawienie o którym pisałem wcześniej. Ku pamięci. Może się komuś przyda. :)


Pamiętaj też, że ta Nibe to myśl techniczna 2007, a Panasonic 2011 z poważnym liftingiem w 2014r. Na rynku pomp PW w tych latach nastąpił największy postęp, a Nibe niestety zostało daleko w tyle.

Oczywiście, pamiętam! Tak jak pisałem już wcześniej, potwierdził mi to konsultant z serwisu NIBE wczoraj w rozmowie telefonicznej... :) A sam fakt, olbrzymiego rozwoju w temacie pomp P-W jest niepodważalny...


Dlaczego sądzisz że instalatorzy to "samobójcy".
Przecież decydując się co chcę oferować klientowi chcę mieć darmową reklamę wynikającą z zadowolenia użytkownika, a nie ciągłe kłopoty i reklamacje.


Fakt, sam nie wiem czemu nie spojrzałem na temat z tej strony. Dzięki :)


Podsumowując: przestaję wątpić i idę w kierunku Panasonica.
Raz jeszcze dziękuję Wam wszystkim!

Oczywiście jeśli tylko znajdą się osoby, które mają ciekawe doświadczenia, spostrzeżenia, przemyślenia w tym temacie zachęcam do pisania...

plawgo
24-02-2015, 15:07
Usunąłem posta podczas jego edycji... Ale zdąrzyłeś odpowiedzieć. :) Bardzo Ci dziękuję. Faktycznie - grzałki jej braknie w standardzie. Fajnie, bardzo dziękuję za pomoc. :)

Poniżej - w załączeniu wrzucam zestawienie o którym pisałem wcześniej. Ku pamięci. Może się komuś przyda. :)



Oczywiście, pamiętam! Tak jak pisałem już wcześniej, potwierdził mi to konsultant z serwisu NIBE wczoraj w rozmowie telefonicznej... :) A sam fakt, olbrzymiego rozwoju w temacie pomp P-W jest niepodważalny...



Fakt, sam nie wiem czemu nie spojrzałem na temat z tej strony. Dzięki :)


Podsumowując: przestaję wątpić i idę w kierunku Panasonica.
Raz jeszcze dziękuję Wam wszystkim!

Oczywiście jeśli tylko znajdą się osoby, które mają ciekawe doświadczenia, spostrzeżenia, przemyślenia w tym temacie zachęcam do pisania...

Witam!
Ja też coś dorzucę do tematu...a mogę się wypowiedzieć, bo 8 kW Nibe split miałem i używałem w domu przez 1,5 roku i rzeczywiście do 0*C dawała radę, później ...dramat!!!
Od 3 miesięcy mam T-capa 9 kW ... i o dziwo wbrew przestrogom instalatorów od Nibe, pompa o podobnej mocy daje radę i nawet nie włączają się w niej bez przerwy grzałki - normalnie szok!!!

pozdrawiam i życzę trafnych wyborów.

map78
24-02-2015, 15:55
Witam!
Ja też coś dorzucę do tematu...a mogę się wypowiedzieć, bo 8 kW Nibe split miałem i używałem w domu przez 1,5 roku i rzeczywiście do 0*C dawała radę, później ...dramat!!!
Od 3 miesięcy mam T-capa 9 kW ... i o dziwo wbrew przestrogom instalatorów od Nibe, pompa o podobnej mocy daje radę i nawet nie włączają się w niej bez przerwy grzałki - normalnie szok!!!

pozdrawiam i życzę trafnych wyborów.

Chyba w ogóle się nie włączają:confused: Znaczy do defrostów owszem, ale w celach grzewczych nie powinny.

plawgo
24-02-2015, 19:45
:yes:

staszekInwestor
24-02-2015, 22:24
Dla mnie najlepsza to Danfoss

asaselllo
25-02-2015, 19:46
następy troll

oberwatorPC
25-02-2015, 20:15
Może Danfoss wykupił abonament na marketing szeptany aby się zrehabilitować :)

Artol
05-03-2015, 16:35
Witajcie, planuję budowę domu, wyjdzie około 200m2 użytkowej powitrzni. Dom będzie nieźle ocieplony (płyta fundamentowa, porotherm 24cm, szary styro 15cm, poddasze wełna 30cm, rekuperacja, okna trzyszybowe).
Jedna, nie najtansza forma instalatorska wyceniła mi na 32 000zł Nibe F2040 12kW z montażem. Piszecie że to szajs.
Czy w ogóle PC powietrze - woda wyrobi na bezproblemowe ogrzanie domu + cwu? Mam możlwiość podpięcia pod gaz ziemny. Jak sądzicie czy warto pchać się w pompę PW czy lepiej dać sobie spokój i iść w gazowy kondensacyjny kocioł?

flisiu
05-03-2015, 16:57
Bierz chlopie gaz, te pompy to w ogole nie dzialaja... :P

map78
05-03-2015, 17:01
Czy w ogóle PC powietrze - woda wyrobi na bezproblemowe ogrzanie domu + cwu? Mam możlwiość podpięcia pod gaz ziemny. Jak sądzicie czy warto pchać się w pompę PW czy lepiej dać sobie spokój i iść w gazowy kondensacyjny kocioł?

Warto. Miałem gaz, potem ekogroszek, a teraz pompę ciepła więc mam odniesienie i wiem, że teraz zawsze bym już wybrał pompę ciepła. No chyba, że wymyślą coś jeszcze lepszego;) Wszystko musisz oprzeć o jakiś rachunek ekonomiczny, ale moim zdaniem w 200m2 domu pompa szybko Ci się zwróci bo ogrzewanie będzie 2x tańsze od gazu. Nibe (PW) omijaj szerokim łukiem. Wybierz coś ze sprawdzonej trójki: Panasonic, Atlantic, Daikin i jak to mawiają "będziesz Pan zadowolony":D

Artol
06-03-2015, 08:51
Dzięki za Wasze opinie.

Map78 czy możesz napisać jaki masz dom (wielkość, izolacje) i jaki masz model pompy, jakiej mocy i jaki zasobnik?
Interesuje mnie jak wygląda zimą korzystanie z pompy, tzn. na jaką temperaturę w domu można liczyć przy -10stC i czy nie ma deficytu ciepłej wody. Przy jakiej temperaturze na zewnątrz włącza się grzałka jeśli np: w domu chcemy mieć +22stC i nagrzaną do 40stC wodę w zasobniku?
Jaki miałeś kocioł gazowy? Jakie koszty ogrzewania Ci wychodziły na gazie a jakie teraz na pompie?

map78
06-03-2015, 09:26
Dzięki za Wasze opinie.

Map78 czy możesz napisać jaki masz dom (wielkość, izolacje) i jaki masz model pompy, jakiej mocy i jaki zasobnik?
Interesuje mnie jak wygląda zimą korzystanie z pompy, tzn. na jaką temperaturę w domu można liczyć przy -10stC i czy nie ma deficytu ciepłej wody. Przy jakiej temperaturze na zewnątrz włącza się grzałka jeśli np: w domu chcemy mieć +22stC i nagrzaną do 40stC wodę w zasobniku?
Jaki miałeś kocioł gazowy? Jakie koszty ogrzewania Ci wychodziły na gazie a jakie teraz na pompie?

Większość informacji masz w mojej stopce (opis pod każdym postem). Temperaturę w domu utrzymuję stałą przez całą zimę = 23st z tolerancją max do +/-0,5st. Oczywiście w części stricte mieszkalnej, bo wiadomo, że w łazienkach mam temp wyższą, a w garażu niższą. Pompę ciepła użytkuję drugi sezon i jeszcze nie zdarzyło się żeby zabrakło wody, zrobiło się zimniej, czy włączyła się grzałka (w celach grzewczych). Najniższa temp w jakiej dotychczas pracowała to -19st (styczeń 2014r).
Co do kotła gazowego, to użytkowałem takowy w poprzednim mieszkaniu o metrażu 52m2, więc nie mogę przyrównać tego bezpośrednio do obecnego domu, a jedynie mogę porównać same metody ogrzewania i urządzenia grzewcze. Oba systemy są bezobsługowe, ale pompa jeszcze ochłodzi Ci dom latem i na pewno Cię nie zabije (wybuch, czad) - taką widzę jej przewagę już na starcie. W obecnym domu wcześniej miałem ogrzewanie kotłem na ekogroszek i to rozwiązanie nie dość, że syfiaste, obsługowe i awaryjne to jeszcze eksploatacja 2x droższa niż pompą ciepła.

Artol
06-03-2015, 09:38
Dzieki , nie zauważyłem w stopce.
Mam jeszcze pytanie: jeżeli masz na górze klimakonwektory to nie używasz do nich pompy, dlaczego nie dałeś na górze też podłogówki i całość nie ogrzewasz pompą?

lukasza
06-03-2015, 09:39
Witajcie, planuję budowę domu, wyjdzie około 200m2 użytkowej powitrzni. Dom będzie nieźle ocieplony (płyta fundamentowa, porotherm 24cm, szary styro 15cm, poddasze wełna 30cm, rekuperacja, okna trzyszybowe).
Jedna, nie najtansza forma instalatorska wyceniła mi na 32 000zł Nibe F2040 12kW z montażem. Piszecie że to szajs.
Czy w ogóle PC powietrze - woda wyrobi na bezproblemowe ogrzanie domu + cwu? Mam możlwiość podpięcia pod gaz ziemny. Jak sądzicie czy warto pchać się w pompę PW czy lepiej dać sobie spokój i iść w gazowy kondensacyjny kocioł?

15 cm styro na ścienia - standard na budowie na wsi, może nie grafit ale dalmatyńczyk
płyta fundamentowa - szał; nie widziany na wsi

po co Ci super drogie kozaki zimowe jak na plecy chcesz polarek założyć?

"Najcieplejszą" przegrodę bo do gruntu robisz drogo i super ciepło, żeby potem zimniejszą i większą m2 przegrodę jak ściany ocieplić standardowo?

Artol - ja Ciebie nie namawiam do rezygnacji z płyty fundamentowej, ale jak już zaczynasz z wysokiego pułapu ocieplenia to "ciągnij to dalej i daj min. 20 cm na ściany i pomyśl czy np: nad dociepleniem poziomej połaci dachu jak będzie bo w skosy ciężko dodawać cm wełny.
Dla przykładu Ja przy zwykłych fundamentach i 17cm styro byle jakiego, badziewnego mam straty przez posadzkę 11% a ściany średnio 20cm grafitu już 16%, okna (przez zwykłe dachowe 5 szt. i resztę ok 30m2) to 30% strat. Kasę z płyty fundamentowej można dużo lepiej - wydajniej ekonomicznie gdzie indziej zainwestować.

Jak już płyta jest lub jest w projekcji to rób ale pomyśl proszę o dołożeniu PLN na styro na ściany min. 20 cm i jak starczy PLN na okna lub porządną wentylację (u mnie starty z rekuperatorem to z 28%).

p.s. ja ogrzewam 150m2, 165m2 posadzki domu PC 9KW powietrzną i mam średnio 23.4*C, 300L CWU do 50*C, rachunek od października do dziś 749 zł, do -9-11*C mieszczę się w II taryfie prądowej a potem wchodzę w pierwszą taryfę. Ale mam zamiar usunąc 1 mostek i odciąć "pompownię" styro od domu bo nie mam gdzie trzymać w zimnie ziemniaków :) Dom się może nieco dogrzeje bo ja grzeję pierwszy sezon i mam zamiar może do -13*C nie wchodzić w drogą taryfę. Także pompa średnio w mróz pracuje 12h i ma zapasu pracy 12h na dogrzanie, ale po co mi ponad 24*C? Jak do tej płyty dołożysz styro na ściany, zadbasz o dobrą rekuperację to jest szansa, że wystarczy CI pompa np: 9kW tCap.
Zrób OZC będziesz wiedział dokładnie ile KW potrzebujesz.

map78
06-03-2015, 09:56
Dzieki , nie zauważyłem w stopce.
Mam jeszcze pytanie: jeżeli masz na górze klimakonwektory to nie używasz do nich pompy, dlaczego nie dałeś na górze też podłogówki i całość nie ogrzewasz pompą?

Klimakonwektory zasilane są z pompy ciepła. Latem chłodzą, zimą grzeją. Nie dałem tam podłogówki ponieważ dom kupiłem i niestety był to dom wyposażony w instalację mieszaną, czyli na dole miał podłogówkę, a na górze (na szczęście tylko w sypialniach) zwykłe grzejniki. Podczas modernizacji systemu grzewczego z ekogroszku na pompę ciepła wymieniłem te grzejniki na klimakonwektory wodne - właśnie po to by w pełni wykorzystać możliwości jakie daje pompa ciepła, czyli niska temp zasilania (wysoka sprawność) oraz prawie gratisowe chłodzenie poddasza latem.

Artol
06-03-2015, 09:56
Płytę planuję bo wg oferty jaką mam wychodzi mi to podobnie jak zwykłe fundamenty, około 40 - 45 tysięcy (materiał + robocizna). gdyby było sporo drożej nie pchałbym się w płytę.
Co do styro na ściany to tak, bardzo możliwe, że dam 20cm szarego bo różnica w kosztach już niewielka między 15 a 20cm.
Rekuperacja będzie jak najbardziej. Jako dodatek kominek, ale pewnie będę palił okazjonalnie. 100% podłogówka pod płytkami ceramicznymi i wykładziną dywanową na górze. Doradzają mi nie robić rozprowadzenia z kominka (rozważam DGP) bo rekuperacja w pewnym stopniu rozprowadzi ciepło, oczywiście nie tak jak DGP, ale efekt jakiś będzie.

Nie bardzo kumam o co chodzi z tym fragmentem: "pomyśl czy np: nad dociepleniem poziomej połaci dachu jak będzie bo w skosy ciężko dodawać cm wełny".

giorgina
06-03-2015, 18:21
lukasza, jaką masz pompę? Tzn jakiej firmy? instalator - znajomy bardzo poleca Nibe Split, ale Szanowny Pan Inwestor (czyt. mąż) skłania się raczej ku Panasonicowi. Jak to jest u Ciebie?

map78
06-03-2015, 18:44
lukasza, jaką masz pompę? Tzn jakiej firmy? instalator - znajomy bardzo poleca Nibe Split, ale Szanowny Pan Inwestor (czyt. mąż) skłania się raczej ku Panasonicowi. Jak to jest u Ciebie?

W tym przypadku słuchaj męża:yes:

Artol
17-03-2015, 11:49
A jeżeli dam w całym domu podłogówkę, to jak ma się funkcja chłodzenia pompą P/W przez podłogówkę. Jest to możliwe, skuteczne, czy trzeba mieć te klimakonwektory? Zależy mi w szczególności na chłodzeniu poddasza.

Czy funkcja chłodzenia PC PW wymaga jakichś dodatkowych modułów, osprzętu, sterowników czy jest to już w kupowanym komplecie i nie wymaga dodatkowych kosztów? Myślę o Panasonicu Aquarea.

tomekwa
17-03-2015, 11:55
Na pewno schłodzi ci posadzkę, co za tym idzie i częściowo temperaturę w pomieszczeniu ale nie będzie miało takiej wydajności jak KK.

brochas
08-09-2015, 16:04
mam pytanie czy taki PANASONIC T-Cap 9kw będzie wystarczający do domu parterowego z poddaszem 190m2 w całości podłogówka
dobrze ocieplony na płycie

Klimon
08-09-2015, 18:17
mam pytanie czy taki PANASONIC T-Cap 9kw będzie wystarczający do domu parterowego z poddaszem 190m2 w całości podłogówka
dobrze ocieplony na płycie

Zależy co to znaczy dobrze ocieplony, ale powinna dać radę.

Nasza najmniejsza jednostka 11kW (8kW przy -20) ogrzeje do 200m2 domu energooszczędnego.

krzysno
20-10-2015, 10:52
mam pytanie czy taki PANASONIC T-Cap 9kw będzie wystarczający do domu parterowego z poddaszem 190m2 w całości podłogówka
dobrze ocieplony na płycie

Podłączam się do pytania
Mam dom z poddaszem 170 m2 + 50 garaż i pomieszczenie gospodarcze do tej pory nie ogrzewałem, nad nim sypialnia pralnia i garderoby
Ocieplenie ściany 15cm styro podłoga tylko 10cm, poddasze 30 wełny, rekuperator Ekozefir (odzysk około 65-70%)
Kominek bez rozprowadzenia, ale bez problemu ogrzewa cały dom - umieszczony w centralnym punkcji
4 osoby
czy ta pompa ogrzeje?

elrow23
20-10-2015, 15:17
na mój gust tak, nawet można pokusić się o trochę mniejszą pompę. z kalkulatora vikersonna wychodzi 8kW na spokojnie, no ale przy pompie gruntowej, także to też trochę lepiej z mocą.

plawgo
22-10-2015, 12:49
Podłączam się do pytania
Mam dom z poddaszem 170 m2 + 50 garaż i pomieszczenie gospodarcze do tej pory nie ogrzewałem, nad nim sypialnia pralnia i garderoby
Ocieplenie ściany 15cm styro podłoga tylko 10cm, poddasze 30 wełny, rekuperator Ekozefir (odzysk około 65-70%)
Kominek bez rozprowadzenia, ale bez problemu ogrzewa cały dom - umieszczony w centralnym punkcji
4 osoby
czy ta pompa ogrzeje?

Mam 270 m2 grzanych podłóg i daje radę!

Pietrovicz
04-04-2016, 08:28
Cześć Panowie,

ja stoję przed zakupem bliźniaka ( pow. uż. 170m2 - w tym garaż 17m2 ).
Domek bedzie dopiero budowany dlatego chciałbym się Was poradzić odnośnie materiałów / ocieplenia takiego domku, tak
żeby potem pompa ciepła ( w grę wchodzi tylko P/W ) bez problemu mi te 170m2 (a w zasadzie 155m22 - bo garaż odpada ) ogrzała.

Szukałem najlepszej pompy ciepła P/W i tak dotarłem do tego posta o Panasonicu i do Was :-)
Co do pompy ciepła to już chyba pytać nie muszę bo wiem z Waszych wypowiedzi, że wyboru tego panasonica nie będę żałował :-)
Wziąłbym wersję All-In-One z zasobnikiem 200L.

A teraz pytania:

1. W bliźniaku jest podłogówka na dole, do góry na piętrze są kaloryferki.
Developer jednak nie robi problemu jednak jeśli chciałbym i na górze mieć po całości podłogówkę.
Rozumiem zatem, że jeśli mam możliwość - brać podłogówkę i na dole i na górze, prawda ? :-)

2. Ta podłogówka - to czy muszę się martwić - jak pójdą "pętelki", w jakich odstępach od siebie czy skoro developer
to robi to ich fachowcy będą sami wiedzieli jak to dobrze zrobić? Czy może lepiej w wytycznych im lepiej podać np. odstępy między rurkami?
Czytałem, że do pieca gazowego np. 15cm, a do pompy ciepła 10cm powinny wynosić odstępy między rurkami.
Czytałem jednakże również, że za gęsto też źle... bo się będzie podłoga przegrzewać... coś możecie mi poradzić w tej kwestii?

3. Domek nie ma piwnicy - fundamenty będą zatem na gruncie. Jaką zatem należy dać ocieplinę pod podłogówkę na gruncie?
10cm, 20cm styropianu? Ktoś pisał na forum, że za dużo nie ma co przesadzać bo w jakimś stopniu ciepło przenika jednak z wnętrza Ziemi?
Proszę o poradę.

4. Jak ocieplić mury? Developer daje w standardzie sytropian 15cm λ = 0,038. Rozumiem, że należy go zastąpić styropianem np. λ = 0,031 ale czy
nie lepiej dać jeszcze zamiast 15cm, np. 18cm lub 20cm teggo styropianu ? Czy to jakoś kolosalnie podwyższy koszt?

5. Ocieplenie stropu nad dachem - czy inaczej sufitu na piętrze - 30cm wełny - dobrze / źle ? Jaka wełna ewentualnie - o najniższej λ ?

6. Ocieplenie strychu czyli tego takiego trójkąta na samej górze ( dach skośny ) - standardowo developer robi schody opuszczane na górę i wybija tam podłogę płytami OSB ale nie ociepla. Cały ten "trójkąt" należy na pewno ocieplić. Wystarczy wełna dobra? 25cm ?? Pamiętajmy, że jeszcze strop / sufit parteru to 30cm wełny. Jednakże przez opuszczane schody na pewno będzie szczelinami uciekać ciepło w górę.

7. Okna w standardzie są trzyszybowe, zatem chyba tutaj można to tak zostawić?

8. Czy taka pompa panasonica / lub tak ocieplony / szczelny dom - potrzebuje rekuperatora, pewnie tak, prawda? Czy jakiś możecie polecić może do 155m2? Panasonic ma też coś dobrego?

9. Czy z tą calą instalacją pompy / rekuperatora da się jakoś spiąć zwykły kominek na drewno? Tak żeby kiedy zabraknie prądu to np. ciepło z kominka było rozprowadzane kanałmi rekuperacji?

Z góry bardzo dziękuję za wszelkie odpowiedzi!

lukasza
04-04-2016, 12:52
Cześć Panowie,

A teraz pytania:

1. Zdecydowanie tak: wszędzie podłogówka

2. Wszystko zależy od tego jak "ciepły" jest dom a nie czym grzejesz. Jak ocieplisz dobrze to co 13cm starczy a w łazience co 10cm.

3. Minimum 15 cm. Styropian jest tani, robota jedna (nie powinni za robocizę dołożyć), pod posadzka nie poprawisz. Ja bym dałem 17-18cm a teraz bym robił 20cm..

4. Lepiej 20cm słabszego styro niż 15 cm cieplejszego. Ja sobie bym dał to 20cm.

5. 30cm nie jest źle. Włena 0,30 czy 0,31 a nawet 0,33 jest droga. Myslę, że 0,035 to takie optimum cena/jakosć-sztywność/ciepło.

6. Cos tu mieszasz bo piszesz o parterze a dom pietrowy. Schody na strych kup "ciepłe" pewnie z 300-400zł droższe od zwykłych. Stryszek dopciepl, 25cm będzie nawet za dobrze. Jak masz kase można robić ale 25cm to chyba 2x warstwa. Ja mam 15cm między krowiami i jest ok. Zatrzyma ciepło znad piętra na stryszku zanim pójdzie poza dach. Jakbym miął kase bym zrobił 15cm+5cm (na krzyż i na krowkiwe) i byłoby jak dla mnie bardzo dobrze.

7. Nie jest źle, Byle jes tylko solidnie i szczelnie zamontowali.

8. Zalezy jaka moc PC, ale żadna z nich nie potrzebuje rekuperatora. Jak moc PC jest odpowiednia to nagrzeję Ci te 155m2 bez problemu. Rekuperator po uwzględnieniu kosztu działania (prąd+filrty) oszczedza w domu od kilku do 25% rachunku za CO. Zdania sa podzielone, ale przy PC i rachunkach za prąd rocznie rzędu1000-1500zł to bez rekuperacji rachunek będzie o kilkadzięciąt do 200zł wyższy. Dla zysku rekuperator Ci sie nie zwróci, a PC bez niego da radę. Jak chcesz to kupuj go dla komfortu.

9. PC bez kominka działa. Z kominkiem tez działa. Twój wybór. Ważnejszy jest aspekt czy Ci realnie na dłużej może braknąć prądu? Kilka h wyłaczenia prądu w mrozy to dom traci 0,3 do 1 st C bez grzania. Bez kominka jest ok. Jak chcesz kup, zamontuj ale mały, prosty, tani jesli ma to być system rezerwowy, bez rozporwadzania ciepła. Jak do patrzenia w niego to kup jaki uważasz.
A jak kupisz rekuperator to juz jest wazne system dostarczenie poiwetrza do kominka i szczlnoci wkładu.

Busters
04-04-2016, 20:21
8. a od kiedy to rekuperacje sie robi, zeby cokolwiek oszczedzac?
rekuperacje zawsze warto zrobic.

Konsultant Viessmann
05-04-2016, 10:25
Cześć Panowie,

ja stoję przed zakupem bliźniaka ( pow. uż. 170m2 - w tym garaż 17m2 ).
Domek bedzie dopiero budowany dlatego chciałbym się Was poradzić odnośnie materiałów / ocieplenia takiego domku, tak
żeby potem pompa ciepła ( w grę wchodzi tylko P/W ) bez problemu mi te 170m2 (a w zasadzie 155m22 - bo garaż odpada ) ogrzała.

Szukałem najlepszej pompy ciepła P/W i tak dotarłem do tego posta o Panasonicu i do Was :-)
Co do pompy ciepła to już chyba pytać nie muszę bo wiem z Waszych wypowiedzi, że wyboru tego panasonica nie będę żałował :-)
Wziąłbym wersję All-In-One z zasobnikiem 200L.


Witam! A czy jesteś już przekonany co do tej firmy?
Jeśli miałbyś ewentualne wątpliwości to służę pomocą. Nasi specjaliści chętnie doradzą i dobiorą urządzenie z oferty firmy Viessmann więc jestem otwarty na wszelkie pytania.

Mamy też wiele referencji - polecam przeglądnąć BAZĘ (http://webapps.viessmann.com/refdb/?lang=pl&country=pl,de)

Pietrovicz
05-04-2016, 18:19
Dziękuje za odpowiedzi! Szczególnie Tobie Łukasz.

Co do Viessmann'a to tam chyba nie ma tam gwarancji 100% sprawności do -15 stopni jak w w TCap'ie? A jeśli nie ma gwarancji to chyba nawet nie ma co się zastanawiać nad Viessmanem. Tak uważam.

Jeszcze lepsza opcją będzie chyba nawet Mitsubishi Zubadan!

leonard80
30-01-2017, 11:30
(...)
Co do Viessmann'a to tam chyba nie ma tam gwarancji 100% sprawności do -15 stopni jak w w TCap'ie? A jeśli nie ma gwarancji to chyba nawet nie ma co się zastanawiać nad Viessmanem. Tak uważam.

Jeszcze lepsza opcją będzie chyba nawet Mitsubishi Zubadan!

Wszystkie wspomniane pompy ciepła (Panasonic, Viessmann, Mistubishi) to wszystko pracuje tak samo. Gwarancja mocy dzięki technologii T-CAP, czy Zubadan? To nie jest technologia tylko odpowiednio pokazywane punkty mocy. Norma, na którą się wszyscy powołują EN14511 mówi o punktach temperatury powietrza i wody grzewczej, dla których należy określić moc grzewczą, moc elektryczną i tym samym COP... jednocześnie norma milczy w temacie obciążenia falownika. Tak więc nie ma informacji o tym na jakim obciążeniu pracuje pompa ciepła przy np. A-7/W35 i np. A2/W35. W każdym punkcie pompa ma pewne widełki (moc minimalna i moc maksymalna) i zawsze można podać taką wartość mocy, która będzie osiągana dla A-15, A-7, A2 i A7 i tym samym można pokazać wspaniałość swojego rozwiązania "stałej mocy". Zauważcie jak dynamicznie rośnie pobierana moc elektryczna wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej = utrzymanie mocy grzewczej wiąże się ze wzrostem mocy elektrycznej.

Jak chcecie porównywać urządzenia to sprawdźcie na karcie technicznej (dokładana wraz z etykietą ErP do urządzenia) wskaźniki sezonowej efektywności eta(S) dla klimatu umiarkowanego i chłodnego. To daje lepszy obraz pracy niż wskaźniki mocy i COP wg EN14511.

Ważny jest hałas i tutaj poszuka leży wartości mocy akustycznej (np. z etykiety ErP).

Pozrówki

covallus
03-03-2017, 14:40
jestem dopiero na etapie wgryzania się w parametry i specyfikacje producentów - z kart technicznych zwykły użytkownik to chyba na pierwszy rzut oka powinien się doktoryzować :)

trochę mniej na temat - czy do domu z OZC:

Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 5827 W
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 9407 kWh/rok

po doliczeniu ~2kW na CWU = ~8kW nie będzie problemów z wyborem nieco większej pompy?

Poza współczynnikami czysto technicznymi jakie macie doświadczenia z awaryjnością, serwisem, dostępnością części zamiennych, ew. jakością pracy po kilku latach - biorę pod uwagę:

Panasonic Aquarea T-CAP 9 kW
Daikin Altherma LT 7,4 kW
Mitsubishi Electric Zubadan 8 kW

czy słusznie?
w naszym klimacie brać pod uwagę raczej te modele o wysokiej wydajności do niskich temperatur, czy również rozważać "standardowe" + większy udział grzałki?


Zauważcie jak dynamicznie rośnie pobierana moc elektryczna wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej = utrzymanie mocy grzewczej wiąże się ze wzrostem mocy elektrycznej.

Któryś raz już na forum widzę taką informację - gdzie to dokładnie wyczytać w tabelach producenta?
Czy wszyscy udostępniają takie informacje (np. wymagania UE), czy to zależy od "dobrej woli"?


Czy z pośród ww. trójki brać po prostu co tańsze i z lepszym/pewniejszym montażem/serwisem?

rk80
03-03-2017, 15:38
Panasonic Aquarea T-CAP 9 kW
Daikin Altherma LT 7,4 kW
Mitsubishi Electric Zubadan 8 kW



daikin 7,4 kW jest mocą nominalną przy +7/+35, producent nawet nie podaje ile ma przy -7/+35 bo pewnie nie ma się czym pochwalić, to nie jest odpowiednik pozostałych dwóch wymienionych przez Ciebie ,prędzej 11kW


daikin 11 kW = nominalna przy +7/+35,
= 8,81 kW przy -7/+35
=8,16 kW przy -7/+45

zródło:
ECPPL14-724_Daikin Altherma low temperature heat pump_LR-tcm478-337530.pdf

bezsenne
23-02-2018, 22:17
Wszystkie wspomniane pompy ciepła (Panasonic, Viessmann, Mistubishi) to wszystko pracuje tak samo. Gwarancja mocy dzięki technologii T-CAP, czy Zubadan? To nie jest technologia tylko odpowiednio pokazywane punkty mocy. Norma, na którą się wszyscy powołują EN14511 mówi o punktach temperatury powietrza i wody grzewczej, dla których należy określić moc grzewczą, moc elektryczną i tym samym COP... jednocześnie norma milczy w temacie obciążenia falownika. Tak więc nie ma informacji o tym na jakim obciążeniu pracuje pompa ciepła przy np. A-7/W35 i np. A2/W35. W każdym punkcie pompa ma pewne widełki (moc minimalna i moc maksymalna) i zawsze można podać taką wartość mocy, która będzie osiągana dla A-15, A-7, A2 i A7 i tym samym można pokazać wspaniałość swojego rozwiązania "stałej mocy". Zauważcie jak dynamicznie rośnie pobierana moc elektryczna wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej = utrzymanie mocy grzewczej wiąże się ze wzrostem mocy elektrycznej.

Jak chcecie porównywać urządzenia to sprawdźcie na karcie technicznej (dokładana wraz z etykietą ErP do urządzenia) wskaźniki sezonowej efektywności eta(S) dla klimatu umiarkowanego i chłodnego. To daje lepszy obraz pracy niż wskaźniki mocy i COP wg EN14511.

Ważny jest hałas i tutaj poszuka leży wartości mocy akustycznej (np. z etykiety ErP).

Pozrówki

Cześć,
Panasonic w katalogu pokazuje maksymalne parametry tzn. przy maksymalnej częstotliwości dla danego punktu pracy. Info od producenta.

Moc pobierana rośnie, bo taka jest fizyka zjawiska.

Zgadzam się co do kontroli etha(s). Najlepiej z pełną kartą i porównaniem temperatury biwalentnej

Nie zgadzam się co do hałasu, który oprócz konstrukcji jest również wypadkową mocy grzewczej (im wyższa tym większy hałas, co jest spójne z granicznymi wymaganiami normy). Dlatego pomijając konstrukcję porównanie hałasu ma sens przy tej samej mocy grzewczej obydwu urządzeń np. w klimacie umiarkowanym czy chłodnym.

:hug:

Maciek85
08-01-2019, 12:01
Wszystkie wspomniane pompy ciepła (Panasonic, Viessmann, Mistubishi) to wszystko pracuje tak samo. Gwarancja mocy dzięki technologii T-CAP, czy Zubadan? To nie jest technologia tylko odpowiednio pokazywane punkty mocy. Norma, na którą się wszyscy powołują EN14511 mówi o punktach temperatury powietrza i wody grzewczej, dla których należy określić moc grzewczą, moc elektryczną i tym samym COP... jednocześnie norma milczy w temacie obciążenia falownika. Tak więc nie ma informacji o tym na jakim obciążeniu pracuje pompa ciepła przy np. A-7/W35 i np. A2/W35. W każdym punkcie pompa ma pewne widełki (moc minimalna i moc maksymalna) i zawsze można podać taką wartość mocy, która będzie osiągana dla A-15, A-7, A2 i A7 i tym samym można pokazać wspaniałość swojego rozwiązania "stałej mocy". Zauważcie jak dynamicznie rośnie pobierana moc elektryczna wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej = utrzymanie mocy grzewczej wiąże się ze wzrostem mocy elektrycznej.

Jak chcecie porównywać urządzenia to sprawdźcie na karcie technicznej (dokładana wraz z etykietą ErP do urządzenia) wskaźniki sezonowej efektywności eta(S) dla klimatu umiarkowanego i chłodnego. To daje lepszy obraz pracy niż wskaźniki mocy i COP wg EN14511.

Ważny jest hałas i tutaj poszuka leży wartości mocy akustycznej (np. z etykiety ErP).

Pozrówki

Chcę się upewnić czy dobrze czytam i rozumiem etykietę.

Mam ofertę na pompę pw Nibe Split AMS 10-6.

Wg. cieplowlasciwie.pl wychodzi mi:


4,9kW: max potrzebna moc grzewcza
2,4kW: przeciętna moc grzewcza (średnia dobowa 1,5 oC)
10 123kWh = 37GJ: całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie
3kW: dodatkowa moc na CWU


Chodzi o parterówkę ~120m2 pow. ogrzewanej - tylko podłogówka.

Rozumiem, że ta strona może być niedokładna – będę jeszcze zlecał OZC – dla potrzeb mojego pytania załóżmy proszę, że to są poprawne dane.

No i patrzę sobie teraz na etykietę tej pompy (źródło: https://www.nibe.eu/assets/documents/24417/NIBE%20F2040-6.pdf).


Rated heat output to będzie ile energii będzie w stanie dostarczyć przy danej temperature zewnętrznej (np. dla -7oC to będzie 4,7kW).
Seasonal space heating energy efficiency to będzie COP przy danej temperaturze zewnętrznej (np. dla -7oC to będzie COP=1,88 ).
Dla -15oC są puste pola… co tu dopiero mówić o -20oC.
Operation limit temperature = -10oC: Czyli poniżej -10 pompa przestaje działać? Czy załącza się [B]Supplementary heater[B] 1,2kW?


Póki co badam ten model tej konkretnej marki, bo czekam jeszcze na inne oferty. Próbuję rozgryźć temat żeby nie wpakować się w pompę, która może ‘nie dać rady’ i zrozumieć na tyle dużo żeby podjąć rozsądną decyzję.

Wychodzi mi, ze ta konkretna pompa nawet przy -7 miała by lekki problem, albo była by 'na granicy' swoich sił (zakładając, ze podane powyżej obliczenia OZC były by poprawne). Ostatnie zimy (okolice Łodzi) nie raczą nas często temperaturami poniżej -10. No ale teoretycznie może przyjść taka zima, że przez 2-3 tygodnie będzie powiedzmy -15 co noc. Co wtedy?

Kompletnie odwróciłem kota ogonem czy jednak jestem w okolicach logiki i prawdy?

maciejos36
08-01-2019, 12:26
Operation limit temperature = -10oC: Czyli poniżej -10 pompa przestaje działać? Czy załącza się [B]Supplementary heater[B] 1,2kW?
[/LIST]


Nibe to szrot, do tego drogi. Sami się reklamowali kiedyś, że ich pompy powietrzne są do wspomagania systemu grzewczego. Czyli tak jak sam rozkminiłeś: do jakiś -10 a potem kociołek albo grzałki. Postaw na sprawdzone tu rozwiązania. Panasonic, Daikin, Mitsubishi czy może nawet Buderus. Ostatnio ktoś nawet polskiego Hewalexa polecał.

Fugaz
08-01-2019, 20:46
Cześć. Jestem podobnie jak Ty na etapie szukania. Ten model który podałeś potrzebuje wsparcia innego źródła jeśli dobrze rozumiem tę etykietkę. Nie ma wbudowanej grzałki. Ogólnie dobór to ciężki temat bo szkół jest kilka.
- dobór przewymiarowanej pompy żeby grzać w taniej taryfie
- dobór pompy tak, aby miała taką moc jaką masz potrzebną w swojej strefie czyli np 4,9kW przy -20
- dobór tak, żeby przy około -12...-15 dołączała się grzałka i osiągnęła przy -20 daną moc
Potem jeszcze dochodzi wybór monoblo/split
Nibe sprzedaje bardzo dużo pomp w skandynawii więc można założyć, że temat nie jest im obcy - mają też swój serwis co jest na plus. Większość firm nie ma swojego serwisu tylko gwarancja/serwis jest po stronie twojego instalatora (poprawcie mnie proszę jeśli coś tu pokręciłem) - taka specyfika branży zaczerpnięta z klimatyzatorów.

zibizz1
08-01-2019, 22:51
Nibe polecam ale gruntową. Ewentualnie monoblok F2120. Splita bym unikal.

Maciek85
09-01-2019, 06:58
Cześć. Jestem podobnie jak Ty na etapie szukania. Ten model który podałeś potrzebuje wsparcia innego źródła jeśli dobrze rozumiem tę etykietkę. Nie ma wbudowanej grzałki.

No właśnie sam juz nie wiem jak to jest z ta grzałką.
Wyżej podałem przez przypadek link do etykiety pompy F2040, ale ta AMS 10-6 nad którą się zastanawiam ma identyczne parametry (jedyne różnice to monoblok vs. split, ta pierwsza jest o 1dB cichsza i trochę tańsza).
Gdyby ktoś chciał sobie porównać to: https://www.nibe.eu/assets/documents/24418/AMS10-6.pdf

No i z tej etykiety wynika:
Equipped with supplementary heater: No (Backup needed)

Ale dalej można też przeczytać:
Supplementary heater – rated heat output 1,2kW (type of energy input: electric)

Czyli jest grzałka czy nie ma? :D



Ogólnie dobór to ciężki temat bo szkół jest kilka.
- dobór przewymiarowanej pompy żeby grzać w taniej taryfie
- dobór pompy tak, aby miała taką moc jaką masz potrzebną w swojej strefie czyli np 4,9kW przy -20
- dobór tak, żeby przy około -12...-15 dołączała się grzałka i osiągnęła przy -20 daną moc

Ja raczej nie będę miał taryfy z podziałem na tani/drogi prąd (częsta praca przy komputerze z domu) i pewnie dlatego u mnie wyjdzie podobnie jak będę grzał częściej, ale słabiej (czyli nie stawiam na tonę akumulacji, tylko ciągłą dostawę energii cieplnej).
Stąd może i taka słabsza pompa ze wspomaganiem będzie w sumie nie taka zła. Ale czytam o temacie raptem od 3 tygodni, więc sam już nie wiem.



Nibe sprzedaje bardzo dużo pomp w skandynawii więc można założyć, że temat nie jest im obcy

No niby tak. Ale ‘opinie’ i tak są różne. A ja już nie potrafię odróżnić uczciwych opinii od marketingu. Tu na forum są ludzie, którzy ewidentnie sprzedają konkretne marki (próbując wyglądać przy tym na obiektywnych), ale na bank są też zwykli zjadacze chleba. Do tego dochodzi fakt, że przeważnie każdy chwali to co wybrał. Także ja mam chaos w głowie, a niestety nie znam nikogo osobiście, kto mógł by mi opowiedzieć jak to faktycznie wygląda (co w sumie też by nie było w 100% miarodajne, bo każdego dom/sytuacja są ciut/znacznie inne).


Nibe polecam ale gruntową. Ewentualnie monoblok F2120. Splita bym unikal.
Aha, OK., to wszystko jasne ;-)
Ale dlaczego taka opinia?

Andrzej5101
09-01-2019, 08:24
Bardzo istotne aby kumaty instalator był blisko domu.

bobrow
09-01-2019, 08:40
A ja tylko dodam do tego co kol. Kubson napisał :
Panas to może i nie ta liga co Mitsubishi czy Daikin ,ale za to ma "ligowe" parametry (potwierdzone badaniami certyfikowanych jednostek).
Reszta ,to już indywidualna sprawa...

zibizz1
09-01-2019, 08:41
Chcę się upewnić czy dobrze czytam i rozumiem etykietę.

Nibe Split AMS 10-6.
No i patrzę sobie teraz na etykietę tej pompy (źródło: https://www.nibe.eu/assets/documents/24417/NIBE%20F2040-6.pdf).


Rated heat output to będzie ile energii będzie w stanie dostarczyć przy danej temperature zewnętrznej (np. dla -7oC to będzie 4,7kW).
Seasonal space heating energy efficiency to będzie COP przy danej temperaturze zewnętrznej (np. dla -7oC to będzie COP=1,88 ).
Dla -15oC są puste pola… co tu dopiero mówić o -20oC.
Operation limit temperature = -10oC: Czyli poniżej -10 pompa przestaje działać? Czy załącza się [B]Supplementary heater[B] 1,2kW?



Ta etykieta jest dla 55 stopni zasilania, czyli do -10 na zew pompa jest w stanie pracowac na takiej temperaturze. (W nagłówku karty masz: Temperature application: Medium temperature (55 °C)).

Jak chcesz to dokladniejsze parametry i wykresy masz jak wpiszesz w google "instrukcja instalatora" i model pompy. Szukaj pod koniec pliku. Dla powietrznych Nibe te wykresy i wartosci sa do -20 tylko w przedziale -15 do -20 masz juz COP ~2 i moc maksymalna to polowa nominalnej. Czyli pompa 6kW przy -20 daje już poniżej 3kW na zasilaniu 35 stopni.

Kwestia jeszcze tego czy można wiertzyć w te wykresy:)

Jak bym miał brac Nbe split do swojego domu to bym zastanawiał się miedzy
AMS 10-12 a AMS 10-16. Tak ksiązkowo to trzeba by wziac pierwszą ale przy -15 -20 grzałka musiałaby brac z 50-70kWh na dobe.Tydzien takich mrozów na sezon to 250zł za samą grzałke

Tulisko
09-01-2019, 10:07
Oczywiście ja dodam, że "zwykły" Panas ma takie same "ligowe" parametry jak LG, Samsung czy nawet 5kW Mitsubishi Ecodan,bo wyższe jednostki w Mitsubishi to już inna bajka, ale algorytmy pracy np. defrost, grzanie CWU są dla wszystkich M takie same. Niestety w innych firmach tak nie jest. Oczywiście pomijam kupno Panas w wersji T-CAP do domu o zapotrzebowaniu 5kW, bo najmniejsza jednostka to 9kW, no ale jeżeli ktoś chce to czemu nie.
Jeżeli chcemy w nowym domu zrobionym z głową, pracować na sprężarce do -20C z dobrym COP-em i z wysoką sprawnością we wszystkich temperaturach to tylko Daikin.

Aha nie wiem czy kolega wie, ale Panasonic podaje chyba w nowym katalogu , że T-CAP ma 100% mocy do temp -15C.

Pozdrawiam.

Kiedyś bawiłem się w excelu parametrami zapotrzebowania i powstało mi coś takiego. No i jak dobrać pompę?
Daikin jest wysoko nad kreską;-)

https://drive.google.com/open?id=0B9pL93PW_bJPSWtkUk12Z1RTVEZob0FHQVNMZ1lZc VUzb1dN

maciejos36
09-01-2019, 12:47
No widać muszą się tutaj jeszcze dużo niektórzy uczyć.
.

Dziękuję. Mam takie pytanie do Ciebie jako większego znawcy tematu: w Oświęcimiu jest renomowany przedstawiciel NIBE, co więcej notowany na GPW. Czyli nie jakiś Czesio. I z jakiś powodów nie chciał mi zaoferować pompy PW tylko gruntówkę. Gruntówka to oczywiście sprzęt pierwsza klasa. Ale jak doszło do rozmów to wolał mi dać 2 razy za mocną pompę powietrzną i oczywiście odpowiedni droższą, bylebym się nie zdecydował. Parametry nie rzuciły mnie na kolana. Powiedz, dlaczego tak zrobił? Nie jest pewny tego co sprzedaje?

zibizz1
09-01-2019, 16:04
nie chciał mi zaoferować pompy PW tylko gruntówkę. Gruntówka to oczywiście sprzęt pierwsza klasa. Ale jak doszło do rozmów to wolał mi dać 2 razy za mocną pompę powietrzną i oczywiście odpowiedni droższą, bylebym się nie zdecydował. Parametry nie rzuciły mnie na kolana. Powiedz, dlaczego tak zrobił? Nie jest pewny tego co sprzedaje?

Bo wiekszosc pomp PW na rynku traci polowe mocy przy -20 i Nibe do nich nalezy. Takie pompy z moca katalogowa 8kW przy -20 biora 2kW energii elektrycznej i daja 4kW ciepla. T-CAP 9kW natomiast w takich warunkach bierze 4kW i daje ponad 8kW ciepla.

O ile wsrod gruntowek Nibe jest w czolowce jesli chodzi o parametry to w PW jest w srodku peletonu i odstrasza wysoka cena.

Przedstawiciel naklania Cie do gruntowki bo na tym polu ma konkurencyjnie rynkowe rozwiazania choc na pewno do tanich nie naleza. Jesli natomiast powiesz ze chcesz PW i koniec kropka to bedzie musial jakas oferte przedstawic. Oferujac duzo mocniejsza pompe PW zmniejsza ryzyko niezadowolonego klienta ktory negatywnie bedzie wplywal na marke.

Fugaz
09-01-2019, 17:15
Maciej zobacz sobie ten wykres co kolega wrzucil. Zobacz jak spada wydajnosc pomp roznych producentow. Najtanszy z nich to samsung najdrozszy daikin.
Malo ktory instalator bedzie chcial ci sprzedac odpowiednia pc. Drozsza pc to wiecej kasy. Mi w sumie tylko jeden przeprowadzil symulacje i wyszlo ze nie ma sensu doplacac do wiekszej.

Fugaz
09-01-2019, 18:37
Ja bym obstawił Stibela HPA-O 4 Plus lub HPA-O 6, pokłonił bym się nad monoblokiem LG na R32 coś w deseń 5KW bo 7kW mogłoby być za sporo. Dalej samsung/panas/nibe, a jak budżet pozwoli to Daikin, Mitsubishi lub Hitachi. Takie ot moje rozważania - ale podkreslam to tylko moje rozważania na podstawie zebranych ofert.

zibizz1
09-01-2019, 19:50
To dlatego Nibe to szrot, bo traci moc?
Co to jest moc katalogowa?

Ta moc pobrana i dana T-CAP to dla ogrzewania na wyjście ok 35C?

Fakt gruntówki tanie nie są. Jakie rozwiązanie dla domu jak kolega 4,5kW?

Katalogowa moc, mialem na mysli taka przy +7/35 czyli ta liczba w nazwie modelu u roznych producentow.

Nibe to nie szrot. Sam mam Nibe i chwale sobie, szcegolnie stopniominuty w sterowniku. Pewnie jestem nieobiektywny. Moc i COP to nie wszystko. Jest duzo innych czynnikow jak wlasnie sterowanie. Obejrzyjcie sobie jak wyglada instrukcja instalatora takiej pompy Nibe. Jakie ladnie wykresiki I tabelki. Kwestia tego zeby kazdy wiedzial jak jego przyszla pompa bedzie sie zachowywala.

Tak tamte dane dla T CAP to na 35 tak w przyblizeniu zeby bylo wiadomo o co chodzi, z tego co mi sie na szybko udalo znalezc a nie bylo to latwo.

Co do wyboru to juz indywidualna sprawa. Ja np wole troche sumarycznie przeplacic a potem cieszyc sie duzym COP. Czesto jest tak ze ktos wie i jest przygotowany na grzalki a jednak jak przychodzi duzy mroz to meczy to psychicznie mimo ze grzalki to bedzie tylko 5-10% kosztu sezonu. Gruntowa ponizej 5kW to troche jak armata na wrobla. Raczej szukalbym powietrznej ktora przy -15 da z 5kW

Arturo72
10-01-2019, 00:13
Bo wiekszosc pomp PW na rynku traci polowe mocy przy -20 i Nibe do nich nalezy. Takie pompy z moca katalogowa 8kW przy -20 biora 2kW energii elektrycznej i daja 4kW ciepla. T-CAP 9kW natomiast w takich warunkach bierze 4kW i daje ponad 8kW ciepla.

No i co w związku z tym ?
Bo od czapy widzę twierdzenie.COP przy -20st.C przy "spadającej pompie" będzie ok.2(4kW/2kWh) i przy T-CAP również ok.2(8kW/4kWh) jak zresztą przy każdej markowej pompie przy tej temperaturze.

A moc grzewcza pompy ?
Powinna być dobierana do wyliczonego obciążenia cieplnego domu przy temp.obliczeniowej z danej strefy klimatycznej.
Tylko tyle i nie wiem skąd u niektórych powstają jakieś idiotyczne teorie i wygłaszane brednie w tym temacie czyli doboru mocy grzewczej.

Oczywistym jest,że dla domu w III strefie,którego obciążenie cieplne wynosi 4kW nikt nie kupi pompy o mocy 15kW przy -18st.C tylko 4kW dla -18st.C i podobnie dla domu z obciążeniem 15kW nikt nie kupi pompy o mocy 4kW tylko kupi 15kW

Arturo72
10-01-2019, 00:32
Kiedyś bawiłem się w excelu parametrami zapotrzebowania i powstało mi coś takiego. No i jak dobrać pompę?
Daikin jest wysoko nad kreską;-)

https://drive.google.com/open?id=0B9pL93PW_bJPSWtkUk12Z1RTVEZob0FHQVNMZ1lZc VUzb1dN (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fdrive.google.com% 2Fopen%3Fid%3D0B9pL93PW_bJPSWtkUk12Z1RTVEZob0FHQVN MZ1lZcVUzb1dN)
Ja bym brał Altherme ponieważ jako jedyna dobrana jest pod obciążenie cieplne domu.
Jeśli znacznie tańsze są i Yutaki(?) i Samsung to też nie głupie opcje ale pon -18st.C już na grzalkach i 24h/dobę czyli sprezara będzie dużo pracowała.
Panas 7kW za słaby wg mnie i dla mnie.

Ja mam dom 3,5kW i od 6 lat T-CAP 9kW i narazie nic nie wybuchło ;)

Tulisko
10-01-2019, 07:22
Ja bym brał Altherme ponieważ jako jedyna dobrana jest pod obciążenie cieplne domu.
Jeśli znacznie tańsze są i Yutaki(?) i Samsung to też nie głupie opcje ale pon -18st.C już na grzalkach i 24h/dobę czyli sprezara będzie dużo pracowała.
Panas 7kW za słaby wg mnie i dla mnie.

Ja mam dom 3,5kW i od 6 lat T-CAP 9kW i narazie nic nie wybuchło ;)

https://drive.google.com/open?id=14Jnk5MRqt5O7ymBj207gyF9tDo-HrYd0
Zaktualizowane z TCapem 9kW. Do -15st. przy tym obciążeniu nawet zwykła Aquarea 5kW SDC daje radę;-)

Arturo72
10-01-2019, 08:11
Masz gdzieś dane ile godzin może pracować sprężarka, tylko takie przez producenta.

Jak wybuchnie to zaboli finansowo. @bobrow podawał, że koszt samej sprężarki to 4 tyś, tylko to ebay i chyba USA. U nas pewnie drożej. Dolicz czynnik, coraz droższy i więcej niż w mniejszej PC, robociznę itp itd. To wyjdzie tak ok 6 tyś. To, że Ci ten T-CAPek pracuje z niską sprawności to już jest inna kwesta.
W przeciwieństwie do Ciebie u mnie od 6 lat już pracuje i jeszcze sporo lat pochodzi także mnie już nie musisz straszyć kosztem sprężarki ;)

Natomiast co do sprawności,przez te 6 lat może pracuje ze średnim COP2 ale to znaczy,że wybudowalem znacznie "cieplejszy" dom niż wynika to z OZC bo zużycie na ogrzewanie za sezon to ok.2000kWh co z COP2 daje 4000kWh zamiast wyliczonego zapotrzebowania 5600kWh.
Niech i tak będzie ;)

Tulisko
10-01-2019, 08:56
Niech nawet będzie, te 2,7-2,8 zgodnie z wyliczeniami. To jest raczej kiepski COP jak na samo ogrzewanie. Zresztą inni też tak mają z przewymiarowanymi pompami.

Ja Cię nie straszę. Piszę tylko,że w przypadku za dużej PC koszt naprawy dużo droższy. Jakbyś miał Panas 5kW tak jak pisze @Tulisko to tez byś dał spokoje radę, na starcie pewnie 8 tyś by zostało. Patrz ile to lat grzania. Po co przepłacać jak nie widać różnicy. Wiem wiem, pisałeś już że Twój T-CAP to przypadek, ale tu chodzi też o nowe osoby.
Życzę Ci niech działa jak najdłużej. Tak szczerze.

https://drive.google.com/open?id=1q433mcL5KpVltMw-2OElvSF7gPfcahIR
Jest i Altherma 4kW i Stiebel 6kW ;-)

zibizz1
10-01-2019, 14:35
Swietna robota, ja bym wybral
Altherma III 6kW jesli chodzi o dom autora watku

Arturo72
10-01-2019, 17:56
Do tego grzanie w tylko w 2T. Dla mnie to nie jest do zrozumienia. Kładę podłogówkę wodną kupuje droższą bo za dużą PC, której sprawność jest kiepska w tym przypadku i do tego mam grzać tak jak bym miał kable w wylewce. To przecież można położyć kable w takim domu, bo takie domy to kablami przecież można spokojnie ogrzać. A tu problem przy PC, bo zapłacę 100 zł na rok bo użyję grzałek .

Żebyśmy widzieli o czym mówimy,przez te 6 lat na obecną chwilę nastukałem z cwu 19000kWh z COP3,co przy grzaniu tylko w II taryfie dało mi ok.5700zł.
Gdybym grzał prądem(ale nie kablami bo to bzdura),o czym myślałem zresztą,z tych 19000kWh zrobiłoby się 57000kWh a w PLN 17100zł.
Różnica 11400zł,6 lat temu różnica między prądem a pompą to było ok.15000zł.
Wniosek ?

Maciek85
10-01-2019, 18:10
https://drive.google.com/open?id=1q433mcL5KpVltMw-2OElvSF7gPfcahIR
Jest i Altherma 4kW i Stiebel 6kW ;-)

Świetny wykres - dzięki za Twoją robotę i udostępnienie!

Ta nibe przez którą odkopałem ten wątek wygląda OK dla takiego domu do -15 stopni. Mój wg. cieplowlasciwie.pl wychodzi podobnie - powiedzmy +0,4kW przy -20 więcej niż ten na Twoim wykresie.

Między -15 a -20 wygląda to już słabo.

Bazuję ten wniosek z tego PDFa ze strony Nibe: https://www.nibe.pl/nibedocuments/25294/331953-2.pdf (strona 47).

Czyli taka zima jak była do tej pory (Łódzkie) to taka pompa daje radę spokojnie. Ale zima się jeszcze nie skończyła i ostatnie 5-6 lat to był pikuś, a nie zima przy tym co pamiętam jak byłem nastolatkiem (rocznik 85). A przecież jeszcze "Paaaaanie, a w latach 70 to dopiero były zimyy" etc.

Pytanie dla pesymistów: A jak nadejdzie powiedzmy zima stulecia i przez 2-3 tygodnie będzie -15/-20 za dnia i -25 w nocy to co? Spuszczam wodę, barykaduję dom i idę do hotelu na przeczekanie? :D

Pytam bo myślę właśnie jak się zabezpieczyć. Tzn. przy pompie bym nie robił komina (stopę już zrobiłem - mam obecnie stan zero). I się zastanawiam czy to nie będzie błąd. Brak prądu, pompa nie da radę itp to przy małym kominie z szachtu wentylacyjnego z kwasówką dowalam kózkę i mam jakieś tam grzanie. Czy to głupie myślenie w tych czasach?

zibizz1
10-01-2019, 18:57
Jak przy -20 braknie Ci 2 kW na samej sprezarka to te 2kW uzupelniasz grzalkami. Srednio co roku jest killa takich dni wiec w odpowiednio dobranej pompie grzalki to maks 5%rocznie. Gdyby byl kataklizm I spadlo ponizej -25 to czesc pomp bedzie miala COP 1.5 wiec zamiast katowac sprezarke mozna przejsc na prad w innych sprezarka sie wylaczy bo temp wyjdzie poza zakres pracy, wtedy same grzalki. Jesli moc grzalek bedzie za mala to zawsze mozesz wylaczyc dodatkowo np suszarke 2kW albo piekarnik 3kW. Gdyby lód zerwal przewody to dobrze jest miec agregat taki z 5kW.

Fugaz
10-01-2019, 18:59
Maciek nie stresuj się. Jeśli zamontujesz tylko pompę ciepła - to musisz mieć zamontowane awaryjne grzałki. Dla przykładu ja mam wstępnie zapotrzebowanie 7kW przy -20 i instalatorzy proponują pompę wraz z grzałkami około 9kW. Czyli nawet jak pompa przestanie grzać to spokojnie poleci na grzałkach i nigdzie nie musisz się ewakuować.

Arturo72
10-01-2019, 19:01
Czyli taka zima jak była do tej pory (Łódzkie) to taka pompa daje radę spokojnie. Ale zima się jeszcze nie skończyła i ostatnie 5-6 lat to był pikuś, a nie zima przy tym co pamiętam jak byłem nastolatkiem (rocznik 85). A przecież jeszcze "Paaaaanie, a w latach 70 to dopiero były zimyy" etc.

Pytanie dla pesymistów: A jak nadejdzie powiedzmy zima stulecia i przez 2-3 tygodnie będzie -15/-20 za dnia i -25 w nocy to co? Spuszczam wodę, barykaduję dom i idę do hotelu na przeczekanie? :D

Pytam bo myślę właśnie jak się zabezpieczyć. Tzn. przy pompie bym nie robił komina (stopę już zrobiłem - mam obecnie stan zero). I się zastanawiam czy to nie będzie błąd. Brak prądu, pompa nie da radę itp to przy małym kominie z szachtu wentylacyjnego z kwasówką dowalam kózkę i mam jakieś tam grzanie. Czy to głupie myślenie w tych czasach?
Po pierwsze bez OZC to możesz tylko pogdybac sobie i nic poza tym.
Po drugie,jeśli z tego gdybania dobierzesz pompę ciepła o zbyt małej mocy to praktycznie każda powietrzna ma w sobie grzalke min.3kW.
Jeśli i to będzie za mało przy X temperaturze na zewnątrz to pozostaje Ci ognisko na środku salonu rozpalić albo gnac do instalatora o większą grzalke.
Jeśli nie chcesz kominka to generator Ci wystarczy albo butla z gazem jako rezerwa.

Co do temperatur,na Śląsku praktycznie co zima występują temp.poniżej -20st.C przez kilka czy kilkanascie dni. Tej zimy narazie najzimniej to -12st.C jakiś tydzień temu.

Maciek85
11-01-2019, 21:06
Podaję moje dalsze spostrzeżenia i rozważania.

Wcześniej badałem temat 'czy pompa X da radę ogrzać dom Y przy temperaturze zewnętrznej Z?'. I myślę, że dzięki Waszej pomocy tutaj i ogólnie na forum (nabywając przy tym zdolność filtrowania BSu i dziecinnych kłótni) jestem już sobie sam w stanie odpowiedzieć na to pytanie.

No i zacząłem badać kolejny temat: hałas jaki wydobywa się z jednostki zewnętrznej. Dla większości pomp PW wartości podane przez producentów są bardzo zbliżone (+/- ~6bB). Znalazłem fajnego PDFa jednej z takich firm, gdzie opisują jak rozchodzi się dźwięk i jak to sobie oszacować dla swojej sytuacji: http://www.alpha-innotec.pl/fileadmin/sap/EN/A0030/83051400.pdf (strony 10 i 11)

U mnie sytuacja wyglądała by następująco:

https://i.imgur.com/4SUXPM1.png

Wyczytałem na innym wątku, że wg. przepisów prawa, pompa nie może być głośniejsza niż 50dB w dzień i 40dB w nocy (przy granicy mojej działki).
Myślę, że przy mrozach, nie ma szans aby w konkretnie mojej sytuacji osiągnąć taką wartość.
Jest oczywiście wiele ale i można gdybać:
A może sąsiadom by to w ogóle nie przeszkadzało.
A może 'ściana' z thuj tłumiła by część tych dźwięków.
A może zimy będą tylko łagodne i pompa nie będzie się darła powyżej 50dB/40dB.
A może da się to jakoś zabudować i zniwelować kilka dB (widziałem filmik z taką konstrukcją drewnianą - domek dla PC)
itp.

Ale nie wiem czy chcę ryzykować i potencjalnie zmagać się z sytuacją gdzie sąsiad mi marudzi, żę mu coś brzęczy i potencjalnie będzie mi groził kontrolami itp.
Wpisałem sobie na YouTube dla przykładu po prostu 'Nibe Split' (bo nad tą pompą się najbardziej zastanawiałem póki co) i jest tam sporo filmów przy jednostce zewnętrznej (głównie z Czech o dziwo). Na niektórych pompa lekko mruczy (pewnie jak jest cieplej), a na niektórych dźwięk jest okropny i chyba sam bym na siebie dzwonił po kontrolę, gdyby takie coś mi pół nocy pod ścianą się darło...

Piszę to dla potomności - temat do przeanalizowania. W mojej konkretnej sytuacji nie widzę tego zbyt różowo, chociaż instalator zapewniał mnie, że 'u mnie jest cicho - mogę pokazać'. Ale nawet stricte z punktu widzenia przepisów o dozwolonych bD może być kiepsko (ponownie: w tej mojej konkretnej sytuacji - każdy musi to sobie sam przeanalizować).

agb
11-01-2019, 21:31
U mnie sytuacja bardzo podobna. Z kalkulatora na Panasonic pro club wychodzi, że musiałbym jednostkę 14m od ogrodzenia odsunąć ;)

marcin225
11-01-2019, 22:00
Nie możesz zabudować jednostki zewnętrznej pompy. Weź dobrze instrukcję poczytaj, bo u mnie np jest wyraźnie napisane że do 6 metrów przed jednostką zewnętrzną nic nie powinno się znajdować . Mnie też najbardziej temat hałasu stresuje ale u mnie od ogrodzenia pompa będzie jakieś 8-9 metrów no i wybrałem monobloka niby cichego :D

Arturo72
11-01-2019, 22:08
Nie możesz zabudować jednostki zewnętrznej pompy. Weź dobrze instrukcję poczytaj, bo u mnie np jest wyraźnie napisane że do 6 metrów przed jednostką zewnętrzną nic nie powinno się znajdować . Mnie też najbardziej temat hałasu stresuje ale u mnie od ogrodzenia pompa będzie jakieś 8-9 metrów no i wybrałem monobloka niby cichego :D
A jeździsz max.50km/h w terenie zabudowanym ? Nie wierzę a jeśli nie to przeczytaj sobie kodeks drogowy.
Przed jedn.zewnętrzną mało mnie interesuje co będzie się działo.Ważne,że mi w domu nie słychać nic.

marcin225
11-01-2019, 22:43
A jeździsz max.50km/h w terenie zabudowanym ? Nie wierzę a jeśli nie to przeczytaj sobie kodeks drogowy.
Przed jedn.zewnętrzną mało mnie interesuje co będzie się działo.Ważne,że mi w domu nie słychać nic.

Nie wniosłeś nic do tematu zresztą jak zwykle.

Arturo72
11-01-2019, 22:46
Nie wniosłeś nic do tematu zresztą jak zwykle.
Odniosłem się jedynie do tego:

Nie możesz zabudować jednostki zewnętrznej pompy. Weź dobrze instrukcję poczytaj, bo u mnie np jest wyraźnie napisane że do 6 metrów przed jednostką zewnętrzną nic nie powinno się znajdować
Na myśl przyszedł mi kodeks drogowy.

budowa129
10-02-2019, 13:22
Uzywam nibe 10-12 od 8.12.2018,budynek 180m2 podłogówki,niemam jeszcze drzwi wewnętrznych,temp.na pompie ustawiona na17 w budynku jest 20,temperatura stała.kosztowała 29.400z montażem ,bez podłogówki,niejest podłączona rekuperacja ,narazie .,zużycie to pierwszy miesiac 950kwh drugi miesiac 800kwh,drugi miesiac był zimniejszy .Ogólnie jestem zadowowlony ,biorac poduwage ze to pierwsze miesiace,mysle ze mozna te koszty zaakceptowac,.

Szklara
10-02-2019, 14:17
Podaję moje dalsze spostrzeżenia i rozważania.

Wcześniej badałem temat 'czy pompa X da radę ogrzać dom Y przy temperaturze zewnętrznej Z?'. I myślę, że dzięki Waszej pomocy tutaj i ogólnie na forum (nabywając przy tym zdolność filtrowania BSu i dziecinnych kłótni) jestem już sobie sam w stanie odpowiedzieć na to pytanie.

No i zacząłem badać kolejny temat: hałas jaki wydobywa się z jednostki zewnętrznej.................

Nie możesz dać jednostki z przodu garażu na wprost tej wiaty? Z autopsji wiem, że pompa za rogiem jest kompletnie niesłyszalna. A z przodu jakiś ażurek i róża pnąca. Odległość do kotłowni nie powinna być za duża. Po granicy tuje, od strony podjazdu ażurek, lub... tuje by zasłonić. Nie wiem jak wiata garażowa, czy pełna zabudowa (żeby znów nie odbijał się dźwięk), czy raczej słupy i kratownica.

5kt
13-03-2019, 08:12
Witam
Jestem w trakcie budowy domu. Do ogrzewania i do ciepłej wody użytkowej planuję wstawić pompę ciepła powietrze – woda. Dane domu:
- domek o pow. użytkowej 110 m2, pow. podłóg 117 m2, pow. całkowita 161 m2,
- domek bez garażu,
- dachówka ceramiczna,
- poddasze ocieplone wełną mineralną (dwie warstwy, 15 cm i 10 cm), membrama,
- wentylacja grawitacyjna,
- rodzina 4 osobowa,
- ściany wykonane z pustaka ceramicznego Eder 24cm,
- ocieplenie styropian grafitowy 033 grubości 17 cm, tynki zewnętrzne akrylowe,
- okna PCV 3-szybowe Salamander na profilach Streamline 76 oraz BlueEvolution 92 z szybami U =0,5,
- podłogi na parterze ocieplone styropianem grafitowym (dwie warstwy, po 5 cm),
- wszędzie ogrzewanie podłogowe,
- nie mam kominka,
- miejsce budowy 3 km od Legnicy, woj. dolnośląskie.
Mam ofertę na dwie pompy ciepła (od sprawdzonej firmy z ponad 20 letnim doświadczeniem w tej dziedzinie):
1) zestaw Nibe Split 8kW: Nibe AMS 10-8 jednostka zewnętrzna zasilana powietrzem zewn. o modulowanej mocy 3-8 kw, Nibe jednostka wewn. HK 200 S. wbudowany zbiornik c.w.u. - cena brutto około 26.800 zł (z uwzględnieniem szwedzkiej dotacji,
2) pompa ciepła Panasonic Generacja H 7 kW: jednostka wewn. WH-SDC07H3E5-1, jednostka zewn. WH-UD07HE5-1, zasobnik c.w.u. serii MEGA W-E 220.81 – cena brutto około 25.400 zł
Którą wybrać? Trochę czytałem na forum, ale nie znam się na tym kompletnie. Niektórzy piszą, że jak Nibe to tylko pompy gruntowe, a powietrzne z Nibe to stara technologia z 2007 r. i przy niskich temperaturach nie dają rady. Czy ta pompa z Niebe też do nich należy? Czy może jest już nowszej generacji? Proszę o poradę. Dziękuję.

Andrzej5101
13-03-2019, 08:42
Należy wykonać OZC budynku.
Jakie grube wylewki podłóg? będą decydować o ogrzewaniu w T1 czy T2.

5kt
13-03-2019, 09:00
Jeszcze nie mam wylewek. Jakie najlepiej zastosować? Myślę, że firma przedstawiająca ofertę to wyliczyła. Miałem jeszcze inne oferty z innych firm i proponowane pompy ciepła dla takiego domku były w granicach 7 - 8 kW. Chodzi mi bardziej o wybór firmy, Nibe czy Panasonic?

vvvv
13-03-2019, 09:46
Należy wykonać OZC budynku.
Jakie grube wylewki podłóg? będą decydować o ogrzewaniu w T1 czy T2.

Należy? Czy można inaczej?

No to mnie nie proponował zrobienia ozc tylko chcial przyjac wskaznikowo i mialem wrazenie, ze tak dziala standardowo, tak wiec nie wiem o czym piszesz ....
Można. Nie ma konieczności. Robi tak Karbon i jest super. Jeden z najlepszych ludzi, co się znają na PC.

asolt
13-03-2019, 09:50
Jeszcze nie mam wylewek. Jakie najlepiej zastosować? Myślę, że firma przedstawiająca ofertę to wyliczyła.

Ja mysle ze nic nie liczyła

Andrzej5101
13-03-2019, 10:45
Jeszcze nie mam wylewek. Jakie najlepiej zastosować?
Myślę, że firma przedstawiająca ofertę to wyliczyła.
Poproś ich o wyliczenia.
Jeżeli by wyliczyła, to byś wiedział jakie masz dać wylewki.
Im grubsze wylewki tym b.będziesz mógł grzać w T2
Koniecznie zrób OZC profesjonalnie

Chodzi mi bardziej o wybór firmy, Nibe czy Panasonic?
Czytałeś temat od początku???

5kt
13-03-2019, 11:04
Tak czytałem. Tylko, że pierwsze posty w tym temacie są z przed kilku lat. Może ta pompa Nibe, którą mi zaproponowano jest już nowszej generacji? Nie wiem, dlatego pytam. Więcej osób poleca tu Panasonica, ale Nibe to chyba trochę wyższa półka, a cena podobna, chyba że się mylę.

Andrzej5101
13-03-2019, 11:07
B.istotne - to kumaty instalator blisko domu, abyś miał Go pod ręką.
Przestudiuj tabele z mocami pomp dla niskich temperatur.

CNC_POMPY_CIEPLA
13-03-2019, 13:53
Tak czytałem. Tylko, że pierwsze posty w tym temacie są z przed kilku lat. Może ta pompa Nibe, którą mi zaproponowano jest już nowszej generacji? Nie wiem, dlatego pytam. Więcej osób poleca tu Panasonica, ale Nibe to chyba trochę wyższa półka, a cena podobna, chyba że się mylę.

Nibe to modele głównie z 2013 roku, modele F2040 i AMS to wg. tego co teraz jest zabytkowe sprzęty do tego są to modele na licencji Mitsubishi Hevy,
Czyli mocne przestarzałe sprzęty, nowszy sprzęt z Nibe to model F2120, ale to monoblok więc słąbo, do tego bez typowej jednostki wewnętrznej a do tego w cenie nie pasującej do parametrów.

Panasonic wypuszcza co roku praktycznie jakieś nowości w swoich urządzeniach, teraz wychodzi seria J i na znów kilka zmian na plus względem starszej serii,
- filtr magnetyczny na CO
- zmiana zworu bezpeczeństwa
- zmiana przyłącza do naczynia CO
- zmiana położenia pompy obiegowej
- zmiana lokalizacji przyłączy freonowych
- zmiana oprogramowania oraz usprawnienia grzania wody użytkowej.

A nibe w modelach z 2013 z tego co wiem to nic nie zmieniło, a świat idzie do przodu,

428014