PDA

Zobacz pełną wersję : jak najlepiej ustawi? dom-strony ?wiata



pawelurb
16-08-2004, 14:34
jak najlepiej ustawić dom, jaki wpływ ma ustawienie na nasłonecznienie domu?
moja działka ma wjazd od południa , wejście do domu tez musi być od południa , w projekcie do jakiego się przymierzam wygląda to tak ze okna salonu wypadaja od południa i od wschodu, od zachodu jest ślepa ściana , od północy okna kuchni i pomieszczenia gospodarczego , czy taki układ jest dobry? jaki powinien być zalecany ?

alison
16-08-2004, 14:51
Proponuję, abyś użył wyszukiwarki - ten temat był na FORUM "walcowany" już kilkakrotnie i napisano wiele - napewno będzie to dla Ciebie pomocne. Pozdrawiam.

joanka77
16-08-2004, 17:42
Możesz sobie również zamówić lustrzane odbicie projektu.

Włodek W.
16-08-2004, 17:58
W Chinach stawianie domów jest pólnoc południe .Jak by nie było na feng shui to się napewno znają :wink: Jeżli masz miejce na obrót obróć tak dom tak żebyś z tego był zadowolony :wink: :D Zeby domek cieszył twoje oczy i i drugą połowę :D Pozdr.

Grzegorz63
16-08-2004, 18:24
Kiedyś widziałem w TV domek na obrotowej platformie. Platforma obracała się w tempie 1 obrót na dobę... :D

koks
17-08-2004, 10:38
pawelurb,

najkorzystniejsze ustawienie to takie, gdzie masz najwięcej okien od południa, a jak najmniej od północy (garaż, pom.gosp itp) - południe -dom "łapie" ciepło, a od północy "traci".

Nie wiem, czy masz działkę narożną, czy środkową - w przyp. tej pierwszej możesz się jeszcze dowiedzieć, czy jest możliwość zrobienia wjazdu od innej strony.

Chyba w sierpniowym numerze Muratora jest artykuł o ustawieniu tarasu względem stron swiata. Poczytaj - ciekawe... Będziesz wtedy wiedział, czego potrzebujesz.

koks

mdzalewscy
17-08-2004, 11:08
poza oczywistymi względami umieszczania pomieszczeń w danym kierunku, np. nasłonecznienie, warto jeszcze pamiętać o takich względach jak bezpieczeństwo. Będe miał sypialnie od frontu, zawsze będą mógł w nocy zerknąć dlaczego mój pitbull tak "ujada" i czy nie trzeba z pod łóżka "obrzyna" wyjąć

gregor2
17-08-2004, 11:10
proponowałbym kuchnię od południa-będziesz widział kto idzie. w zimię będzie cieplej. Salon najlepiej południowy zachód. również będzie sie zimą nagrzewał. łazienkę proponowałbym od północy. i tylko do niej jedno okno. a pokój od wschodu. nie wiem jaki masz projekt. czy z garazem czy bez.


ja mam drogę od wschodu. nie ma garażu w domu.wejscie oczywiście od wschodu. od poł-wschodu kuchnia. jadalnia od południa. salon od południa i zachodu. 1 pokój od zachodu i północy, ale okno od zachodu. łazienka od północy, 2 pokój od północy i wschodu, ale okno od wschodu.
wybrałem takie ustawienie bo w kuchni i salonie siedzi sie dłużej niz w pokojach. jak będzie mi zimno to sie do żony przytulę. :-) i dorzucę drugą kołdrę.

am00
17-08-2004, 12:33
Masz bardzo dobry układ, nic bym nie zmieniał!

arrton
17-08-2004, 14:51
Ja też mam wejście od południa i zdecydowałbym sie na wariant z wejścia ze szczytu domu bądź nawet od tyłu, za cenę salonu od południowego zachodu, ale nie udało mi się znaleźć odpowiedniego projektu. Zakręcanie samochodem na dziełace nie jest aż tak niepraktyczne.
Wybrałem jednak lustrzane odbicie Domu w Borówkach (z garażem) i tylko przesunę taras na zachód.

3m sie,

tOMEK

Jacek Dudek
17-08-2004, 14:56
jeżeli w projekcie jest wyraźny podział na funkcję dzienną i nocną, to z zasady sypialnie powinny znajdować się od strony północnej (lub blisko niej) a a salon czyli powiedzmy pokój całodzienny od południa (lub blisko niej).

Pozdrawiam
Tomasz Pietras