PDA

Zobacz pełną wersję : betonowa wylewka...- jak wykonać?



eneduerabe
16-08-2004, 18:00
Witam,
przygotowuje się do wykonania betonowej wylewki w łazience. Pomieszczenie znajduje się w najnizej połozonej części domu, a wylewka ma być wykonana na "gołą ziemię". Chciałbym dowiedzieć się o czym powinienem pamiętać, i czego nie należy robić w trakcie jej tworzenia.
W jakiej kolejności ukłać poszczególne warstwy(folia, styropian). Jakiej grubości powinienem położyć styropian? i o jakiej wytrzymałości, jakiej grubości powinny być poszczególne warstwy?czy przed połozeniem styropianu, powinienem wykonać cienką wylewkę?
Aha, na wylewce mają być położone płytki gresowe.
Dziękuję za wszystkie rady
pozdrawiam

pattaya
16-08-2004, 18:10
Goła ziemia czy piach?

eneduerabe
16-08-2004, 19:56
żwirek:)

invx
16-08-2004, 19:57
-na chudym betonie podkładowa papa termozgrzewalna przeciw kapilarnemu przenikaniu wilgoci z gruntu,folia nie stanowi izolacji gdyż 0,2 mm położone na betonie ulegnie natychmiast przekłuciu w setkach tysięcy miejsc.
-warstwa foli budowlanej jako tylko i wyłacznie dystans między papą i styropianem
-odpowiedniej grubości styropian FS 20 zalecana grubość od 5-10 cm
-folia budowlana jako dystans i warstwa poślizgowa między styropianem i zaprawą jastrychową
-jastrych o minimalnej grubości 50 mm ,przy 100 mm styropianu 70 mm jastrychu
-przy ścianie taśma dylatacyjna z pianki polipropylenowej o gr 5mm,a przy ogrzewaniu podłogowym 10 mm

P.S.
ten bold jest zbedny :D

eneduerabe
16-08-2004, 20:24
Czy jedynym sposobem izolacji jest użycie papy termozgrzewalnej?
Powierzchnia jest stosunkowo nieduża (ok.9m kw). Dlatego chciałbym się dowiedzieć czy można w jakiś inny sposoób wykonać dobrą izolację przeciwwilgociową. Jeżeli tak, to jak?
pozdrawiam

wprus
17-08-2004, 08:42
standardowo daje sie tylko folie pod styropian.
u mnie jest:
folia 0,3
styropian 8cm
wylewka 4cm

bez papy i bez drugiej warstwy folii. rozne sa szkoly wylewek i nie da sie na 100% powiedziec ktora jest lepsza.

eneduerabe
17-08-2004, 10:35
dzięki za odpowiedzi,
zastanawiam się, czy wystarczy ułozyć styropian (mam FS20 - 5cm)na podłoze żwirowe, na niego rozłozyć folię(udało mi się zdobyć jedynie 0,2 mm, grubszych nie mieli), na to zrobić wylewkę -ok 6 cm, trochę ją uzbroić. I czy przez tak wykonaną wylewkę nie będzie " wychodziła" wilgoć?, czy w przypadku późniejszego ułozenia płytek, nie będą one odklejac się od podłoża itp?
pozdrawiam

invx
17-08-2004, 19:08
folia nie moze stanowic izolacji przeciwwilgociowej, stykajac sie z betonem czy podlozem, tak wiec wilgoc bedzie podciagana kapilarnie

PADI
17-08-2004, 19:25
folia nie moze stanowic izolacji przeciwwilgociowej, stykajac sie z betonem czy podlozem, tak wiec wilgoc bedzie podciagana kapilarnie

Moglbys troszke wiecej szczegolow napisac.
Dlaczego nie folia a tylko i wylacznie rozw. prawie najdrozsze jakim jest papa termozgrzewalna.
POZDR

invx
17-08-2004, 19:27
pisalem juz o tym troszke wyzej, ale powturze:
folia ulozona na podsypke z piasku, czy chudy beton, i przykryta betonem, ulegnie mikro, przekluciom, na ziarnach ostrego piasku, po prostu bedzie miala dziury,

pyrka
18-08-2004, 09:28
jak będą chodzić z brudnymi od piachu buciorami po folii też porobią dziurki.

Tomek_J
18-08-2004, 09:34
folia ulegnie mikro, przekluciom, na ziarnach ostrego piasku, po prostu bedzie miala dziury,

No dobrze, ale przecież papa też nie jest wieczna, też powstają w niej pęknięcia pod wpływem różnych czynników...

eneduerabe
18-08-2004, 13:12
Widziałem niedawno jak doświadzczony murarz robił wylewkę stosując jedynie styropian i folię..Jak narazie niema problemu z przenikaniem wilgoci. Zależy mi na położeniu niezbyt grubej warstwy wylewki,żeby nie ograniczać przestrzeni...Moze więc sama folia wystarczy:/

invx
18-08-2004, 18:47
nic nie jest wieczne :), ale papa, jest, grubsza, mocniejsza, i nie ulegnie przedziurwaieniu, ja tez widzialem nie raz jak robia wylewki stosujac folie, ale robili to po prostu nieprawidlowo, powinno stosowac sie pape :)