PDA

Zobacz pełną wersję : Przyłącze prądu i wody



asprodek
20-02-2015, 21:00
Witam. Tak czytam forum czytam i nie mogę nic znaleźć nic na temat tego od czego zacząć wykonanie przyłączy. Nie chodzi mi o wykonawców tylko czy trzeba do tego jakiś projekt itp. Proszę w kilku pkt o wyjaśnienie od czego zacząć.

Rafal.
20-02-2015, 21:14
Witaj. Trzeba zacząć od złożenia w zakładzie energetycznym oraz wodociągach wniosku o wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci.

asprodek
21-02-2015, 20:25
I z tymi dokumentami udać się do osoby wykonującej projekt na wykonanie takiego przyłącza?

wiwa
22-02-2015, 13:27
Jeszcze trzeba załatwić mapę do celów projektowych oraz decyzję na lokalizację części przyłącza w drodze . Jeśli droga gminna to się załatwia w gminie.

Ifarrg
22-02-2015, 17:21
Znajdź sobie projektanta adaptującego bo nawet na gotowym projekcie z neta i tak musisz mieć pieczątkę i wrysowany dom w działkę) i spytaj o te rzeczy. Mój np sam składał do energetyka, ZUDP itp. A jak coś ja miałem zrobić, to mi powiedział, co i po sprawie. Zresztą co kraj to obyczaj, a co urząd to inne wymagania...

asprodek
23-02-2015, 09:35
Na razie myślę o wykonaniu przyłączy a nie o budowaniu chociaż nad tym też zaczynam powoli myśleć. lfarrg mówisz o projektancie, który projektował dom i od razu przyłącza?

kemot_p
23-02-2015, 09:40
Jeśli nie jesteś deweloperem, tylko osobą prywatną to żeby mieć doprowadzony prąd musisz mieć pozwolenie na budowę. Nie wiem, czy tak jest w całej Polsce, ale w mojej okolicy tak to wygląda.

asprodek
23-02-2015, 14:03
Jeśli nie jesteś deweloperem, tylko osobą prywatną to żeby mieć doprowadzony prąd musisz mieć pozwolenie na budowę. Nie wiem, czy tak jest w całej Polsce, ale w mojej okolicy tak to wygląda.

A nie na odwrót? Doprowadzony prąd żeby dostać pozwolenie na budowę. Czy pozwolenie na budowe przyłącza prądu?

rgal
23-02-2015, 14:40
U mnie (małopolska) bylo tak:
-do PNB trzeba mieć warunki przyłączenia tylko
-do wykonania przyłacza "budowlanego" trzeba mieć PNB
-do wykonania przyłacza docelowego (wykorzystywanego w pierwszej kolejności do celów budowy) nie trzeba PNB

kemot_p
23-02-2015, 16:45
A nie na odwrót? Doprowadzony prąd żeby dostać pozwolenie na budowę. Czy pozwolenie na budowe przyłącza prądu?

Najpierw jak dostaniesz warunki techniczne przyłącza wystepujes o PNB. Jak masz pozwolenie to zakład wykonuje przyłącze. Ma na to 18 miesięcy. Takie są zasady w PGE Dystrybucja Warszawa.

Ifarrg
23-02-2015, 20:35
Na razie myślę o wykonaniu przyłączy a nie o budowaniu chociaż nad tym też zaczynam powoli myśleć. lfarrg mówisz o projektancie, który projektował dom i od razu przyłącza?

Dlatego piszę, że co kraj to obyczaj. U mnie potrzebowali tylko info, że przyłącze wodne i prądowe będzie czyli coś n zasadzie, że mam obiecane, ze bez tego nie zostanę. Głupie to jest trochę, bo kto po ludzku myślący stawiałby się bez możliwości podpięcia do prądu... Troskliwe Państwo.

Zresztą - teraz co miało się zmienić i już tych głupich przyrzeczeń miało nie być przy projektach.

Sama promesa na prąd poszła szybko.Pismo z wodociągów miałem w ciągu godziny (gmina wiejska). U mnie PGE robi samo projekt. Pewnie wszędzie tak jest. Do wody nie musiałem. Kanalizacji jeszcze nie doprowadzili. Ale czasami z wodociągami są jaja, szczególnie tymi miejskimi.

A projektant nie robi projektu przyłącza. Masz na projekcie napisane, że projekt tego a tego przyłącza na osobnym opracowaniu. Jak jest potrzeba, to musisz zrobić sam za własną kasę. Znaczy komuś zapłacić.

Rafal.
23-02-2015, 20:59
Jeżeli chodzi o energetykę w moim przypadku Tauron w woj dolnośląskie,zrobił mi przyłącze i nie pytał o PNB. Przyłącze miałem zrobione w marcu 2014 a dokumenty o PNB składałem w kwietniu 2014. Co do wodociągów to na tą chwilę jeszcze nie potrzebuję przyłącza, ale warunki dostałem (bo potrzebne do PNB) i projekt też już mam zrobiony bo bez tego się nie obejdzie.

Rafal.
23-02-2015, 21:11
Najlepiej pojechać do ZE i wodociągów i zapytać, bo co region to inne wymagania.