PDA

Zobacz pełną wersję : Pomapa ciepła w małym domu - warto? Jakie polecacie?



Lidka123
23-02-2015, 11:35
Dzień dobry!
stoję przed wyborem doboru ogrzewania do mojego przyszłego domu - pow. 86 mkw., ściana beton komórkowy 24 cm + 20 cm styropianu, ocieplenie podłogi styropianem 10 cm, dach lekki (bez stropu) ocieplony wełną - 35 cm, blachodachówka, okna trzyszybowe, wentylacja grawitacyjna, ogrzewanie podłogowe, a tam gdzie deska - sufitowe, oczywiście wodne. Do tego kominek z rozprowadzeniem powietrza. Dom parterowy, bez piwnicy i garażu., dach prosty dwuspadowy. Wysokość wnętrz - w połowie domu chce "otworzyć" przestrzeń - w najwyższym punkcie 3,8 metra, w drugiej połowie standardowo zamykamy kartongipsem - 2,85. Projektant wyliczył, że będę potrzebować około 7800KWh na rok (ogrzanie domu + woda), ale jak sie okaże w praktyce - kto wie. Jedno jest pewne, lubię ciepło ( 24 -25 st. C) i często się kąpię w wannie.


Planowane ogrzewanie - w pierwszej wersji chciałam ogrzewać kotłem na pelet - cały czas tę opcję rozważam, ale po fali krytyki na forum, ze mam za mały dom na takie ogrzewanie i sugestii, że powinnam iść w prąd, postanowiłam zapytać tutaj o pompę ciepła, a w szczegolności - koszty takiego rozwiązania.

Rozważam pompę woda-powietrze, najlepiej wewnętrzna. Czy rachunki nie będą zbyt duże w stosunku do peletu? Co warto kupić i co muszę do tego jeszcze dokupić i ile to kosztuje.

Lidka123
23-02-2015, 11:37
dodam jeszcze, że wolałabym pozostać przy taryfie g11

RST
23-02-2015, 12:36
Mogłaś napisać, że chcesz grzać węglem,
dopiero miałabyś "kocioł" w wątku :lol2:

a tak poważnie to rozpisz sobie koszty inwestycji, szacowane rachunki i zobaczysz co ci się opłaca.
Na forum jest sporo "doradców" (sprzedawców) którzy mogą Ci pomóc w wyborze :D

map78
23-02-2015, 12:40
Witam!
Do wytworzenia 78000kWh będziesz potrzebować minimum 2t pelletu, cena tony to około 1000zł, czyli roczny koszt ogrzewania to 2000zł + praca własna;
Pompą ciepła wytworzenie 78000kWh będzie kosztowało około 1500zł w taryfie G11 i około 1000zł w G12 + zero syfu i pracy własnej + zaoszczędzone miejsce.

Koszt kompletnego systemu z pompą ciepła dla takiego domku to wydatek do 20tys.zł.

Lidka123
23-02-2015, 12:40
próbuje to wszystko sobie rozpisać, ale nei ogarniam kosztów instalacji - tzn. tych wszystkich urządzeń, które muszę kupić

Lidka123
23-02-2015, 12:48
Witam!
Do wytworzenia 78000kWh będziesz potrzebować minimum 2t pelletu, cena tony to około 1000zł, czyli roczny koszt ogrzewania to 2000zł + praca własna;
Pompą ciepła wytworzenie 78000kWh będzie kosztowało około 1500zł w taryfie G11 i około 1000zł w G12 + zero syfu i pracy własnej + zaoszczędzone miejsce.

Koszt kompletnego systemu z pompą ciepła dla takiego domku to wydatek do 20tys.zł.

Mógłbyś coś więcej? Jaka pompa? cCy muszę mieć bufor?

okobar
23-02-2015, 12:52
Witam!


Koszt kompletnego systemu z pompą ciepła dla takiego domku to wydatek do 20tys.zł.

w tej cenie to pw.... ale hmm... ciężko będzie osiągnąć...
głównie koszty instalacj podłogówki i podsufitki mągą zeżreć połowę tych 20 tys.
ale to bez różnicy czy kocioł na pelet czy PC PW - ogrzewanie płaszczyznowe i tak sądząc z opisu będzie...

Lidka123
23-02-2015, 12:58
w tej cenie to pw.... ale hmm... ciężko będzie osiągnąć...
głównie koszty instalacj podłogówki i podsufitki mągą zeżreć połowę tych 20 tys.
ale to bez różnicy czy kocioł na pelet czy PC PW - ogrzewanie płaszczyznowe i tak sądząc z opisu będzie...

nie liczmy kosztów instalacji podsufitki i podłogówki - dokładnie ten koszt muszę ponieść zarówno do pieca jak i pompy, chodzi mi o koszt tego wszystkiego, co musi być, aby podłączyć do tego podłogówkę/sufitówkę, czyli pompa plus pewnie dodatkowe urządzenia

Lidka123
23-02-2015, 13:00
i oczywiście zależy mi, żeby pompa była wewnętrzna i działała w mrozy, chciałabym zachować wentylacje grawitacyjną,

chodzi mi o taką pompe, na którą nie będę narzekać

lukasza
23-02-2015, 13:01
próbuje to wszystko sobie rozpisać, ale nei ogarniam kosztów instalacji - tzn. tych wszystkich urządzeń, które muszę kupić

napisz na jakiem etapie jesteś budowy.

Pellet:
inwestycja to kocioł ... jaki wybrałaś, za 7-8 tys?, zasobnik CWU 1 tys, komin -etap budowy- masz już czy nie masz i nie musisz stawiać (kasa zostanie w kieszeni) a także jak masz komin to jaki, bo jeśli murowany to musisz doliczyć wkład do komin. Inwestycja - bez komina - to ok 11-12 tys. Oczywiście nie znam ceny twojego kotła a są różne. W cenie masz podłączenie kotła, zasobnika CWU z 2 pompki obiegowe, rurki, uruchomienie.

PC:
musisz znać obciążenie cieplne budynku bardziej niż zużycie kWh na m2. Myślę, że PC masz za ok 19 tys. W cenie PC7kW, zasobnik 240L pod PC, uruchomienie. Pompka obiegowa jest w PC, a komin Cię nie interesuje.

Rachunki to myślę, że Pellet ok 1700-1800zł a PC jak dobrze pojedziesz w II taryfie ok 800-900zł. Różnica ok 900-1000zł na korzyść PC będzie. Pellet drożeje chyba szybciej niż prąd.

także jak Cię stać to może dołożyć te 7-8 tys i mieć spokój. A w 8 lat na pewni cena inwestycji i eksploatacji pellet vs PC się zrówna.

Czysty prąd:
jeżeli masz zaufanie do danych projektanta to 7800kWh kupisz w energetyce bez łaski w II taryfie za 2100zł. Musisz tylko mieć bufor (duży baniak na wodę z 1000L /spece Ci doradzą ile/) aby tylko grzać wodę "na zapas" w taniej taryfie. Koszt tego to pewnie z jakieś 7-8 tys.

Wada:
rachunki ok 400zł tylko większe od pelletu.
Zalety:
niski koszt inwestycji -zostaje Ci na dokładanie do rachunków.
niski koszt wejścia w system na początku
nie ma się co popsuć bo masz tylko w buforze grzałkę elektryczną tanią "jak barszcz". Naprawdę pod względem żywotności i prostoty rozwiania niemal ideał.

Lidka123
23-02-2015, 13:12
tylko wolałabym uniknąć II taryfy - u mnie nie ma drugiej taryfy, jest tylko G12W, tanio to tylko u Deona, a w ryzyk oz tym dostawcą nie chcę wchodzić, w PGe wychodzi mi prawie tylko samo G12W co G11 więc najlepiej byłoby zostać przy G11

Lidka123
23-02-2015, 13:13
obciążenie cieplne budynku??? jak to wyliczyć?

Lidka123
23-02-2015, 13:16
w kwietniu dopiero ruszam z budową

asolt
23-02-2015, 13:21
tylko wolałabym uniknąć II taryfy - u mnie nie ma drugiej taryfy, jest tylko G12W, tanio to tylko u Deona, a w ryzyk oz tym dostawcą nie chcę wchodzić

Posiadasz informacje potwierdzajace ze Duon jest niewiarygodnym sprzedawcą prądu, Moze jakies przekrety , oszustwa z jego strony. Mozesz wiesz o czyms o czym inni nie wiedzą, forum jest po to aby dzielic sie informacjami, ale informacjami sprawdzonymi. Jest tu na forum conajmniej kilku, co ma podpisane umowy z Duonem i nie narzekają. Napisz cos wiecej o tym ryzyku.

asolt
23-02-2015, 13:24
obciążenie cieplne budynku??? jak to wyliczyć?

Na przykład za pomocą :
http://pl.sankom.net/do-pobrania/programy-demonstracyjne
audytor ozc 6.5 pro demo

lukasza
23-02-2015, 14:05
tylko wolałabym uniknąć II taryfy - u mnie nie ma drugiej taryfy, jest tylko G12W, tanio to tylko u Deona, a w ryzyk oz tym dostawcą nie chcę wchodzić, w PGe wychodzi mi prawie tylko samo G12W co G11 więc najlepiej byłoby zostać przy G11

nie wiem jak to liczysz ...
ale czy aby na pewno w kalkulacji policzyłaś przesył prądu? Cene masz na Energa Dystrybucja.
nazywa to się stawka zmienna za dystrybucję od kWh, w nocy z 3 grosze a w dzień z 25 groszy.

nadal twierdzisz że masz takie same ceny dzień/noc.

p.s. jeżeli dom przed budową to jesteś minimum 3 tys do przodu za komin jakiego do pelletu nie musisz stawiać. A jak komin byś chciała ładnie wykończyć ponad dachem to może i 4-5 tys do przodu. Także musisz z 3-5 tys doliczyć do inwestycji w pellet. W takim razie PC się zwróci o kolejne kilka lat szybciej.

Liwko
23-02-2015, 16:16
Dzień dobry!
stoję przed wyborem doboru ogrzewania do mojego przyszłego domu - pow. 86 mkw., ściana beton komórkowy 24 cm + 20 cm styropianu, ocieplenie podłogi styropianem 10 cm, dach lekki (bez stropu) ocieplony wełną - 35 cm, blachodachówka, okna trzyszybowe, wentylacja grawitacyjna, ogrzewanie podłogowe, a tam gdzie deska - sufitowe, oczywiście wodne. Do tego kominek z rozprowadzeniem powietrza. Dom parterowy, bez piwnicy i garażu., dach prosty dwuspadowy. Wysokość wnętrz - w połowie domu chce "otworzyć" przestrzeń - w najwyższym punkcie 3,8 metra, w drugiej połowie standardowo zamykamy kartongipsem - 2,85. Projektant wyliczył, że będę potrzebować około 7800KWh na rok (ogrzanie domu + woda), ale jak sie okaże w praktyce - kto wie. Jedno jest pewne, lubię ciepło ( 24 -25 st. C) i często się kąpię w wannie.


Planowane ogrzewanie - w pierwszej wersji chciałam ogrzewać kotłem na pelet - cały czas tę opcję rozważam, ale po fali krytyki na forum, ze mam za mały dom na takie ogrzewanie i sugestii, że powinnam iść w prąd, postanowiłam zapytać tutaj o pompę ciepła, a w szczegolności - koszty takiego rozwiązania.

Rozważam pompę woda-powietrze, najlepiej wewnętrzna. Czy rachunki nie będą zbyt duże w stosunku do peletu? Co warto kupić i co muszę do tego jeszcze dokupić i ile to kosztuje.

Wszędzie podłogówka?
Zastanów się jeszcze nad tym rozprowadzeniem ciepła z kominka. Strasznie brudzą się miejsca wkoło wylotów takiego ogrzewania. Fakt faktem mam wprawdzie antresolę i dom z poddaszem, ale 133m2 ogrzewałem raz przez trzy dni zwykłym kominkiem 6kW bez żadnego rozprowadzenia (wystarczyło pootwierać drzwi). No i jeszcze nad wentylacją mechaniczną. Dążysz do wysokiego komfortu, a odrzucasz istotną w tym temacie rzecz. Tym bardziej, że rozprowadzenie takiej wentylacji w parterówce jest "debilnie" proste.

Tomek B..
23-02-2015, 18:13
Jak to kobieta lubi otwierać okna:)
Ciekawe czy to różne robactwo, które uwielbia parterówki też polubi.
Zdaje się, że wszystko w tym domu zostało przemyślane...oprócz tego czym grzać i wentylować, czyli sprawy priorytetowe.
Lidka wiemy, że ma być ładnie, ale daj jeszcze coś do tego - trochę komfortu i niskich rachunków.

Lidka123
23-02-2015, 19:05
Posiadasz informacje potwierdzajace ze Duon jest niewiarygodnym sprzedawcą prądu, Moze jakies przekrety , oszustwa z jego strony. Mozesz wiesz o czyms o czym inni nie wiedzą, forum jest po to aby dzielic sie informacjami, ale informacjami sprawdzonymi. Jest tu na forum conajmniej kilku, co ma podpisane umowy z Duonem i nie narzekają. Napisz cos wiecej o tym ryzyku.

ja nie mówię, że duon jest zły, tylko dla mnie, jeśli ktoś daje tak dużą przebitkę w stosunku do reszty, to taka polityka może się szybko skończyć, Duon może w pewnym momencie podnieść ceny, więc ja wolę oszacować przyszłe koszty na podstawie cen reszty dostawców, a nie od najtańszej

Lidka123
23-02-2015, 19:07
nie wiem jak to liczysz ...
ale czy aby na pewno w kalkulacji policzyłaś przesył prądu? Cene masz na Energa Dystrybucja.
nazywa to się stawka zmienna za dystrybucję od kWh, w nocy z 3 grosze a w dzień z 25 groszy.

nadal twierdzisz że masz takie same ceny dzień/noc.

p.s. jeżeli dom przed budową to jesteś minimum 3 tys do przodu za komin jakiego do pelletu nie musisz stawiać. A jak komin byś chciała ładnie wykończyć ponad dachem to może i 4-5 tys do przodu. Także musisz z 3-5 tys doliczyć do inwestycji w pellet. W takim razie PC się zwróci o kolejne kilka lat szybciej.

komin i tak stawiam, bo chcę kominek w domu

Liwko
23-02-2015, 19:12
ja nie mówię, że duon jest zły, tylko dla mnie, jeśli ktoś daje tak dużą przebitkę w stosunku do reszty, to taka polityka może się szybko skończyć, Duon może w pewnym momencie podnieść ceny, więc ja wolę oszacować przyszłe koszty na podstawie cen reszty dostawców, a nie od najtańszej

Mam podpisaną umowę z Duonem na trzy lata i przez ten czas mam gwarantowane ceny. Po tym okresie jak nie będą konkurencyjni, to znowu w ciągu niemal kilku minut (tyle czasu zajmuje zmiana z twojej strony) znowu zmienię operatora.

I tak ci dodam. Bardzo dobrze, że nie idziesz w paliwa stałe, po wejściu w życie ustawy o OZC to raczej głupota.

Lidka123
23-02-2015, 19:41
Mam podpisaną umowę z Duonem na trzy lata i przez ten czas mam gwarantowane ceny. Po tym okresie jak nie będą konkurencyjni, to znowu w ciągu niemal kilku minut (tyle czasu zajmuje zmiana z twojej strony) znowu zmienię operatora.

I tak ci dodam. Bardzo dobrze, że nie idziesz w paliwa stałe, po wejściu w życie ustawy o OZC to raczej głupota.

jeszcze się nie zdecydowałam, czy idę w paliwa stałe czy nie, na razie liczę

Liwko
23-02-2015, 19:44
jeszcze się nie zdecydowałam, czy idę w paliwa stałe czy nie, na razie liczę

Tu nie ma co liczyć. Jesteś w wybornej sytuacji, ponieważ możesz dobrać kredyt na ogniwa i go spłacać zyskami z wyprodukowanej energii. Nad czym się tu jeszcze zastanawiać?

asolt
23-02-2015, 21:00
Bardzo dobrze, że nie idziesz w paliwa stałe, po wejściu w życie ustawy o OZC to raczej głupota.

OZE, nie OZC, ozc to całkiem co innego

Liwko
23-02-2015, 21:54
OZE, nie OZC, ozc to całkiem co innego

No tak :D

lukasza
23-02-2015, 22:30
komin i tak stawiam, bo chcę kominek w domu


i co to zmienia? Dom stawiasz też to postaw obok drugi ...bo niby zrobi się przy okazji i za darmo?

chyba, że chcesz 1 komin do kotła na pellet i do kominka ...

kupisz drugi komin taki Schiedel to z 2500zł bekniesz. Ktoś za postawienie drugiego komina kasę zażąda. Na górze czymś to wykończysz i znowu m2 na płytki, klinkier itp i m2 na robociznę. I co 3000-4000 zł dodatkowo. Zrobisz komin z cegły to też kosztuje (cegła i robocizna), zakończysz cegła pełna klinkierową znowu koszt a jeszcze się wkład w komin za 1200 zł przyda. Zawsze drugi komin to większy wydatek, nie od razu wzrost o 100% bo 2 kominy tańsze od jednego ale te 3000zł dokładasz. A możesz to do PC dołożyć.

Teraz będę z Ciebie żartował -aby sobie to przemyślała - wydajesz grube dziesiątki tysięcy na kominek, komin do tego, rozprowadzenie ciepła, wykończenie estetyczne kominka w domku - tak od 10 000 zł wzwyż. A masz wątpliwości czy dołożyć z 5 tys do pompy ciepła przy założeniu, że nie wybudujesz komina do kotła?? Halo ziemia??

Mam nadzieję, że też paliłaś wcześniej w kominku i strasznie Cie to jara. Bo tak na ogół 90% posiadaczy kominków pali w nim kilka razy w roku a potem o nim zapomina i większość na niego żałuje kasy. Bo chyba nie chcesz oszczędzać na rachunkach za prąd przy pompie ciepła rzędu 900 zł bawiąc się w kotłownie w salonie?

Lidka123
24-02-2015, 10:58
i co to zmienia? Dom stawiasz też to postaw obok drugi ...bo niby zrobi się przy okazji i za darmo?

chyba, że chcesz 1 komin do kotła na pellet i do kominka ...

kupisz drugi komin taki Schiedel to z 2500zł bekniesz. Ktoś za postawienie drugiego komina kasę zażąda. Na górze czymś to wykończysz i znowu m2 na płytki, klinkier itp i m2 na robociznę. I co 3000-4000 zł dodatkowo. Zrobisz komin z cegły to też kosztuje (cegła i robocizna), zakończysz cegła pełna klinkierową znowu koszt a jeszcze się wkład w komin za 1200 zł przyda. Zawsze drugi komin to większy wydatek, nie od razu wzrost o 100% bo 2 kominy tańsze od jednego ale te 3000zł dokładasz. A możesz to do PC dołożyć.

Teraz będę z Ciebie żartował -aby sobie to przemyślała - wydajesz grube dziesiątki tysięcy na kominek, komin do tego, rozprowadzenie ciepła, wykończenie estetyczne kominka w domku - tak od 10 000 zł wzwyż. A masz wątpliwości czy dołożyć z 5 tys do pompy ciepła przy założeniu, że nie wybudujesz komina do kotła?? Halo ziemia??

Mam nadzieję, że też paliłaś wcześniej w kominku i strasznie Cie to jara. Bo tak na ogół 90% posiadaczy kominków pali w nim kilka razy w roku a potem o nim zapomina i większość na niego żałuje kasy. Bo chyba nie chcesz oszczędzać na rachunkach za prąd przy pompie ciepła rzędu 900 zł bawiąc się w kotłownie w salonie?

planuję jeden komin do kominka i pieca, więc dodatkowy koszt to drugi wkład tylko. Ja się na tym forum nie pytam, czy mam budować kominek, nie tego dotyczy temat. jak mi tutaj chcesz znajdować oszczędności, to sobie daruj. Nie mam zamiaru rezygnować z połowy rzeczy w domu, żeby na PC zaoszczędzić, nie tędy droga. Używasz PC powietrze woda? Szukam opinii o tych pompach konkretnie i na konkretne odpowiedzi liczę

lukasza
24-02-2015, 11:39
planuję jeden komin do kominka i pieca, więc dodatkowy koszt to drugi wkład tylko. Ja się na tym forum nie pytam, czy mam budować kominek, nie tego dotyczy temat. jak mi tutaj chcesz znajdować oszczędności, to sobie daruj. Nie mam zamiaru rezygnować z połowy rzeczy w domu, żeby na PC zaoszczędzić, nie tędy droga. Używasz PC powietrze woda? Szukam opinii o tych pompach konkretnie i na konkretne odpowiedzi liczę

jasno pytałaś o koszt PC vs Pellet to Ci dałem odpowiedź w tym sugerowane ceny w PLN

jesteś przed budową więc koszt podwójnego komina (do pelletu) to koszt do uniknięcia, czyli nadal jest to w temacie ceny inwestycji w Pellet vs PC

czuję, że boli Cię kominek. Boli on większość co go mają a potem nie używają. To się dobrze zastanów czy go chcesz. Nikt nie każe Ci go nie robić! Ale jak stać Cię na kominek tylko dla zabawy i przyjemności - bo nie dla grzania czy szukania w nim oszczędności przy cenach grzania PC - to można domniemywać że stać Cię na dołożenie kilku tys PLN do PC zamiast iść w komin z pelletem aby uniknąć zabawy w zakup, palenie i skąłdowanie opału. W małym domu każdy m2 wolny się przyda.

i to Ci radzę. A PC dobirze z obciążenia cieplnego a nie zużycia kWh na m2 od projektanta bo rzadko, który projektant robi to dobrze - Twój może być wyjątkiem tylko się upewnij czy na pewno się do tych danych przyłożył.

PC pow-woda używam; czytaj stopkę masz jak byk jaką; przeczytaj co tu w tysiącach wpisów jest napisane (znajdziesz też ile za to ogrzewanie płacę i ile za PC) bo tam te twoje problemy były wielokrotnie opisywane i liczone bo to typowe pytania

zasadniczo to jeśli dla Ciebie G11 i G12W mają podobne ceny bo uważasz stronę PGE Obrót za wyznacznik ceny prądu zapominając o przesyle z PGE Dystrybutor to większość forumowiczów nabiera wątpliwości co wiesz a czego nie i szczerze ci radzi "od podstaw".

Rotan
24-02-2015, 17:11
komin i tak stawiam, bo chcę kominek w domu


jeszcze się nie zdecydowałam, czy idę w paliwa stałe czy nie, na razie liczę

Może spytaj chłopa czy chce być palaczem! :lol2::lol2::lol2:

Arturo72
25-02-2015, 09:01
tylko wolałabym uniknąć II taryfy - u mnie nie ma drugiej taryfy, jest tylko G12W, tanio to tylko u Deona, a w ryzyk oz tym dostawcą nie chcę wchodzić, w PGe wychodzi mi prawie tylko samo G12W co G11 więc najlepiej byłoby zostać przy G11
Nie widzę problemu z tym.Masz bardzo mały domek ładnie zaizolowany to i koszty w G11 będą minimalne.
Weź sobie na poczatek G11,na rok potem przejdź na G12 i bedziesz miała porównanie.
Ja tak se zrobiłem,pierwszy sezon w G11 i 1700zł za rok,drugi mam G12W w Tauronie po 0,29zł/kWh i sądzę,że w 1000zł za rok się zmieszczę.
Dla mnie to jest dalej faza testów,G12 ma też swoje wady także zobaczymy jak będzie po 12 miesiącach,chociaż narazie G12 ma więcej zalet niż wad w stosunku do G11.


komin i tak stawiam, bo chcę kominek w domu
Masz rację,kominek to fajna sprawa i podstawa wystroju salonu.Gdybym miał ogrzewanie za darmo też kominek byłby.
Co prawda przy pompie nie będziesz w nim paliła wogóle bo się nie opłaca ale sam fakt,że jest jest fajny.

_olo_
25-02-2015, 14:22
Kominki to fajna sprawa. Ale niestety pociąga to za sobą kolejne inwestycje.
Konieczne tu jest wybudowanie wychodka z serduszkiem na podwórku. Kominek, drewno z kornikami znoszone do domu, popiół w salonie i wychodek za domem, do którego zimą trzeba się przedzierać przez zaspę śnieżną stanowi już niemal pełny zestaw przaśnej rozrywki na zimowe wieczory.
Do tego jeżeli jest jeszcze studnia czerpana wiadrem lub siekiera nad brzegiem bajorka do zrobienia przerębla by nabrać wody na herbatę z produkowanym we własnym zakresie "prądem" (oczywiście z ziemniaków z własnej uprawy) to już jest po wypasie, marzenie każdego mieszczucha o kominku w salonie nabiera nowego wymiaru.

Reasumując - jak do rozrywki to kominek elektryczny, dzisiejsze produkty rewelacyjnie imitują ogień (np przy pomocy odparowywanej wody), 1000zł a jak się znudzi to można komuś podarować żeby się też przez rok nacieszył i opchnął dalej.
Ale to tylko moje prywatne zdanie na temat czadu i kilku trupów w domu (czytaj - kominków w salonie).

Arturo72
25-02-2015, 15:03
Reasumując - jak do rozrywki to kominek elektryczny, dzisiejsze produkty rewelacyjnie imitują ogień (np przy pomocy odparowywanej wody), 1000zł a jak się znudzi to można komuś podarować żeby się też przez rok nacieszył i opchnął dalej.
Ale to tylko moje prywatne zdanie na temat czadu i kilku trupów w domu (czytaj - kominków w salonie).
Żaden kominek elektryczny czy biokominek nie zastąpi nam prawdziwego ognia.
Mylnie sądzisz,że mając kominek i paląc w nim,w nowym domu trzeba w nim palić na ogrągło.
U mnie palenie w kominku to trzy drewienka i tyle,nie dokładam nic i nie chodzę nigdzie po nic,wypali się ten wsad to znaczy koniec palenia.
Drewienka dlatego bo bo brykiety dla mnie nie są atrakcyjne podczas palenia,nie ma takiego efektu jak przy drewienkach.
Od nowego roku nie było ani razu palone a od początku sezonu grzewczego tylko 4 takie wsady.

_olo_
25-02-2015, 15:11
Ogień w domu w celach rekreacyjnych to taka pozostałość po czasach, gdy człowiek siedział w jaskini odziany w skórę mamuta, którego upolował i ogrzewał się przy ognisku zajadając resztą tegoż zwierza, tak to lata takiego życia w mózgownicę ludziom wprasowały że dziś, w XXI wieku nadal chcą siedząc na skórzanej sofie patrzeć na ogień tlący się w salonie.

Liwko
25-02-2015, 15:13
Ogień w domu w celach rekreacyjnych to taka pozostałość po czasach, gdy człowiek siedział w jaskini odziany w skórę mamuta, którego upolował i ogrzewał się przy ognisku zajadając resztą tegoż zwierza, tak to lata takiego życia w mózgownicę ludziom wprasowały że dziś, w XXI wieku nadal chcą siedząc na skórzanej sofie patrzeć na ogień tlący się w salonie.

Powiem ci w takim razie, że ja mam dwa, a znam takich co mają trzy :D

_olo_
25-02-2015, 15:37
Powiem ci w takim razie, że ja mam dwa, a znam takich co mają trzy :D

Mamucie skóry, sofy czy kominki :confused:

Liwko
25-02-2015, 15:41
Mamucie skóry, sofy czy kominki :confused:

kominki :D

_olo_
25-02-2015, 17:46
To ja w takim razie od dzisiaj też mam własne NIE na forum. ;)
Trochę mniejsze niż twoje ale zawsze to własne NIE.

Liwko
25-02-2015, 18:38
To ja w takim razie od dzisiaj też mam własne NIE na forum. ;)
Trochę mniejsze niż twoje ale zawsze to własne NIE.

Mi to rybka, ale dla twojej wiadomości w tym drugim kominku spalam ścinki i okorki tartaczne. Dostaje je niemal za darmo, bo nikt ich nie chce. W pierwszym spalam około 0,5m3 drewna rocznie.
I dla twojej wiadomości drewno to paliwo odnawialne, przy spalaniu zużywa tyle samo tlenu co wyprodukuje podczas wzrostu.
Też nie jestem za tym by palić nim na co dzień, ale od czasu do czasu jest to bardzo przyjemne. Ja nawet ziemniaki piekę w swoim kominku :D
I nie mów mi, że nie lubiłeś/lubisz bawić się przy ognisku ;)

nydar
25-02-2015, 21:25
Ogień w domu w celach rekreacyjnych to taka pozostałość po czasach, gdy człowiek siedział w jaskini odziany w skórę mamuta, którego upolował i ogrzewał się przy ognisku zajadając resztą tegoż zwierza, tak to lata takiego życia w mózgownicę ludziom wprasowały że dziś, w XXI wieku nadal chcą siedząc na skórzanej sofie patrzeć na ogień tlący się w salonie.

Biedactwo.

elrow23
03-03-2015, 14:21
Nie widzę przeciwskazań dla takiego domku na pompę ciepła, jeszcze przy tak dobrej izolacji. Spokojnie możesz celować w te najmniejsze pompy na poziomie 6kW, chyba, że znajdziesz jeszcze coś mniejszego, ale to już lekkie ryzyki jak dla mnie

owp
04-03-2015, 17:26
Możecie podać, gdzie znaleźć pompę na gotowo za 19tys?
Bo był tu temat, gdzie gość szukał i nie znalazł...
Liwko - te panele i cała ta ustawa to jeden wielki bubel - użytkownik na tym nie zarobi, państwo straci, zyskują chyba tylko instalatorzy, banki i producenci.

Arturo72
04-03-2015, 17:44
Możecie podać, gdzie znaleźć pompę na gotowo za 19tys?

Zależy pod jakie obciążenie cieplne,wiadomo,że jak 10kW będzie ciężko ale 4-5kW jest to możliwe jak najbardziej:

ja na Panasonica 7 kW w zeszłym roku miałem wycenę 20 tys. zł za kompletną kotłownię. nie wiem jak teraz jest