PDA

Zobacz pełną wersję : Dom z czy bez piwnic, jakie ogrzewanie?



przemo22627
23-02-2015, 13:33
Witam.

W tym roku planujemy rozpoczęcie i zakończenie 1 etapu budowy domu w Nagietkach 3 do stanu zero. Mam parę dylematów i proszę o jakieś rady bardziej doświadczonych osób.

Generalnie planujemy wybudować ten dom : http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-nagietkach-3/m480efb44117b6?gclid=CLv2nJiE-MMCFSrMtAodw2AACQ ściany porotherm 44 + 20 cm ocieplenie styropianem bez stropodachu i tutaj "mała" zmiana projektu mianowicie myśląc o centralnym ogrzewaniu na piec z podajnikiem zasilanym ekogroszkiem planujemy dodanie piwnicy gdzie ustawiony byłby piec oraz węgiel.

I teraz się zastanawiam czy jest sens się w to pchać.... (piwnice robilibyśmy tylko ze względu na to że niema gdzie zmieścić kotłowni na parterze)... może lepiej darować sobie piwnicę i zrobić podłogówkę na parterze i na poddaszu dla tych czterech pokoi i pójść w..... no właśnie w co? Gaz, prąd, pompa ciepła? Czy może na ten metraż jednak eko i podłogówki można zrobić, czy tradycyjnie grzejniki? Planujemy w salonie również kominek.

Jestem wychowany w starej technologii to jest piec na węgiel, każdy znajomy tak samo ma takie rozwiązanie, ja budując nowy dom zastanawiam się czy wciąż jest to najlepsze rozwiązanie. Oczywiście biorę pod uwagę względy tylko ekonomiczne, czyt. najbardziej zależy mi na stosunku koszty/efektywność.

jacek.zoo
23-02-2015, 14:32
po co pchasz sie w porotherm 44? bo cieply? tez tak zawsze myslalem, ale.ostatnio ktos wrzucil zdjecia termowizyjne nieocieplonego domu z porothermu i na.zamkach pionowych az na bordowo swiecilo, to czy sciana ma 25cm czy metr grubosci niewiele zmieni. lepiej daj 25 porothermu a daj wiecej ocieplenia lub o lepszej lambdzie. co do ogrzewania, jak masz gaz mziemny przy dzialce to nie ma co myslec, gazowe i piec kondensacyjny. i jezeli chcesz miec kafle w domu to podlogowka a jak drewno to grzejniki. a jak nie masz gazu to juz wolalbym pompe ciepla, mimo ze w ogole mnie nje przekonuje niz wegiel, nie po to buduje sie ladny nowy dom zeby w weglusie.babrac. zwlaszcza ze dla wegla musisz dobudowac piwnice. a za kase z piwnicy porzadny system ogrzewania zrobisz.

ja za kondensat viessmanna vitodens 100 z zasobnikiem 100L placilem 5200brutto z uruchomieniem, takze mniej niz dobry piec na groszek

przemo22627
23-02-2015, 14:47
Fakt, zupełnie mi wyleciało; mimo urokliwości miejscowości niestety jest brak instalacji gazowej.... jedynie zbiornik wchodziłby w grę... ale to chyba niema sensu. Hmm różnice w izolacji pomiędzy 44-ką a 25-ką na papierze niby są... ale fakt, te zamki i narożniki mnie zawsze zastanawiały. Na chłopski rozum pizgać musi tamtędy nie ma opcji.

APZ
23-02-2015, 14:52
Kurde wydać milion złotych na dom i być palaczem we własnym domu?
Jakieś nieporozumienie.
Długie dni na forum przed wami.
Pozdrawiam
Przemek

przemo22627
23-02-2015, 14:59
Kurde wydać milion złotych na dom i być palaczem we własnym domu?
Jakieś nieporozumienie.
Długie dni na forum przed wami.
Pozdrawiam
Przemek

Planuje w stanie surowym zamkniętym zmiescic się w 300 tys, tryb gospodarczy :p. Mam nadzieje że reszta max jakieś drugie tyle.

jacek.zoo
23-02-2015, 15:14
nie wiem jak dziala kondensat z gazem z butli, nie analizowalem bo mam gaz przy plocie. tylko kwestia czy chcesz baniak w ogrodku. a co do porothermow, to sam w sobie ma.dobra lambde, tak samo bramy garazowe maja dobra, ale samego panela, a nie bierze sie pod uwage tego co dookola czyli gumowych uszczelek czy wlasnie zamkow w porothermie, a to wziac pod uwage to szlag trafia izolacyjnosc, lepiej dolozyc ocieplenia albo ladniejsze kafelki do lazienki :)

noc
23-02-2015, 16:17
Zapomnij o porotermie 44 na ściany. Na ściany jakikolwiek tani materiał konstrukcyjny- silikat, suporeks lub ewentualnie max. Co najtańsze.
Koszty jakie rozważasz są jak najbardziej realne, wystarczy spokojnie i świadomie unikać "luksusowych" , ekstrawaganckich pomysłów i niepotrzebnych wydatków.
Co do ogrzewania to daruj sobie piwnicę na skład ekogroszku, jej hydroizolację + komin+ kocioł na ekogroszek+ armatura. Zbędne wydatki. Wcale nie będzie tanio i wygodnie. Dobrze policz wszystko, masz jeszcze czas. Prawdopodobnie za tą sumę kupisz markową, bezproblemową PC. A może jeszcze na WM z rekuperatorem wystarczy jeśli nie wybudujesz kominów WG. Orientacyjne zapotrzebowanie domu na energię możesz wstępnie oszacować na http://cieplowlasciwe.pl/ . Dokładniejsze szacunki na ogrzewanie policzy Ci ktoś zorientowany w temacie np. forumowy asolt.
Na pierwszy rzut oka, z braku gazu, to prawdopodobnie PC będzie optymalnym źródłem ciepła. Przy domu podobnej wielkości , 35cm dobrej wełny w dachu, 15 styro na ścianach, 15cm w podłodze WM z reku koszt ostatniego sezonu na CO +CWU wyniósł mnie 2000zł -gaz przy ciepłej zimie. Przy PC ten koszt powinien być niższy. BEZOBSŁUGOWO! I to przy inwestycji w system CO raczej niższym niż piwnica z kotłem na ekogroch+ inne wydatki do tego.
Zrób w całym domu wodną podłogówkę a kominek możesz sobie darować, jeśli bardzo Cię nie rajcuje kotłownia w salonie. Zbędny wydatek. Podłogówka nie przeszkadza jeśli chcesz drewno lub panele na podłogach. Tylko w projekcie wziąć to pod uwagę i nieco zagęścić rurki. Bez żadnych grzejników.
I wyrwij się z wychowania w "starej technologii". Nie ma sensu nowym domem dokładać zadymienia "eko":( i to jeszcze drożej niż czystą energią.

Elfir
23-02-2015, 16:18
podstawowa zasada ścian dwuwarstwowych:
najtańszy materiał nośny (obojętnie czy cegła czy BK, czy silikat) i najlepsze, grube ocieplenie.

Ogrzewanie - piwnica to ci się za darmo zbuduje w tych 300 tysiącach?

Jak dom jest ciepły, to potrzebuje mało energii do ogrzania. A tym samym można wybrać droższy system grzewczy.

Przy podłogówce spokojnie można kłaść drewno na podłodze, byle nie w dużych elementach - bardziej mozaiki, lamelki, parkiet przemysłowy, deski warstwowe.

Liwko
23-02-2015, 16:22
noc 10/10 :)

jacek.zoo
23-02-2015, 16:36
podstawowa zasada ścian dwuwarstwowych:
najtańszy materiał nośny (obojętnie czy cegła czy BK, czy silikat) i najlepsze, grube ocieplenie.

Ogrzewanie - piwnica to ci się za darmo zbuduje w tych 300 tysiącach?

Jak dom jest ciepły, to potrzebuje mało energii do ogrzania. A tym samym można wybrać droższy system grzewczy.

Przy podłogówce spokojnie można kłaść drewno na podłodze, byle nie w dużych elementach - bardziej mozaiki, lamelki, parkiet przemysłowy, deski warstwowe.

oj ile ja sie naczytalem na ten temat, narozmawialem z fachowcami. ale postawilem na.podlogowce w lazienkach, kuchni i kotlowni, tm gdzie plytki, a tam gdzie parkiet to grzejniki. jezeli o mnie chodzi bardziej przekonuje mnie ze.drewno jest izolatorem i ze sie.bardziej rozsycha, niz argumenty zwolennikow.

ale na pewno od wegla uciekalbym daleko

Elfir
23-02-2015, 19:22
Jacek - każdemu wolno mieć jakieś uprzedzenia, czemu nie :)

APZ
23-02-2015, 20:02
Planuje w stanie surowym zamkniętym zmiescic się w 300 tys, tryb gospodarczy :p. Mam nadzieje że reszta max jakieś drugie tyle.

Znam podobny projekt faktycznie bez działki stan surowy zamknięty kosztował około 300 tyś. ale gdzie tam koniec... Powierzchnia użytkowa ponad 300 m.kw. System gospodarczy, tanie materiały, średnie okna, wykończenie w stanie średnim. Nie z Castoramy ale bez szału. A gdzie tam jeszcze działka płot...

przemo22627
24-02-2015, 10:24
Zapomnij o porotermie 44 na ściany. Na ściany jakikolwiek tani materiał konstrukcyjny- silikat, suporeks lub ewentualnie max. Co najtańsze.

podstawowa zasada ścian dwuwarstwowych:
najtańszy materiał nośny (obojętnie czy cegła czy BK, czy silikat) i najlepsze, grube ocieplenie..

Ok z poro 44-ki mnie "wyleczyliście - przemyśle to jeszcze...


Znam podobny projekt faktycznie bez działki stan surowy zamknięty kosztował około 300 tyś. ale gdzie tam koniec... A gdzie tam jeszcze działka płot...

Działka jest (40m na 800m), płot też już jest to może się uda... myślę teraz cały czas nad tą piwnicą, eko groszek mam za pół darmo - wstawiłbym podłogówkę jakiś zsyp przemyślny, mniejszy piec, może tak tragicznie nie wyjdzie...


Co do ogrzewania to daruj sobie piwnicę na skład ekogroszku, jej hydroizolację + komin+ kocioł na ekogroszek+ armatura. Zbędne wydatki. Wcale nie będzie tanio i wygodnie. Dobrze policz wszystko, masz jeszcze czas. Prawdopodobnie za tą sumę kupisz markową, bezproblemową PC.
Wszystko ok, ale co z ciepłą/gorącą woda? Sama PC chyba nie dogrzeje tak wody... a przypominam gazu brak na działce.

Elfir
24-02-2015, 10:44
PC własnie służy bardzo dobrze do produkcji ciepłej wody.

oj, wiele, wiele czytania przed tobą.

A jak wygląda powietrze wokół domu opalanego węglem można się przekonać oglądając filtry rekuperatorów. SYF! I tym będziesz truł siebie, dzieci i sąsiadów.

stefan_ems
24-02-2015, 10:47
Ok z poro 44-ki mnie "wyleczyliście - przemyśle to jeszcze...

Przemyśl! Decyzję podejmij analizując i porównując wiele właściwości materiałów.
M.in. termoprzepuszalność i szczelność (dla ściany a nie dla pojedynczego pustaku), właściwości akustyczne i mechaniczne. Właściwości akumulacyjne ciepła i wilgoci, oraz tego wpływ na mikroklimat wnętrz. Gęstość materiału. No i oczywiście cena.


Działka jest (40m na 800m), płot też już jest to może się uda... myślę teraz cały czas nad tą piwnicą, eko groszek mam za pół darmo - wstawiłbym podłogówkę jakiś zsyp przemyślny, mniejszy piec, może tak tragicznie nie wyjdzie...

Pozwolę sobie dobitnie coś napisać, choć pewnie wielu samorobow może się tu nie zgodzić. Jeśli będziesz robić piwnice to NIE DASZ RADY DOPROWADZIĆ TEGO BUDYNKU DO STANU DEWELOPERSKIEGO ZA 600 kZL!

Wszystko ok, ale co z ciepłą/gorącą woda? Sama PC chyba nie dogrzeje tak wody... a przypominam gazu brak na działce.

Doczytaj.

Pozdrawiam


.