PDA

Zobacz pełną wersję : Koszty prądu przy użytkowaniu mniejszej mocy i większej oraz przy różnej fazie.



adamski9000
25-02-2015, 22:52
Witam

Proszę o radę.
Przymierzam się do założenia prądu na działce. Teren podlega pod Tauron. Za parę miesięcy będę budował altanę, a w przyszłym roku mały domek.
Z racji, iż nie chcę bawić się w złącza tymczasowe, chcę założyć od razu przyłącze stałe ( ponoć można ). W tej chwili jestem na etapie wypełniania wniosku o warunki przyłącza i muszę zadeklarować pewne parametry.
Jednakże, kompletnie nie znam się na prądzie, więc mam pytania do fachowców z forum. Wprawdzie przeczytałem dokument który nazywa się Taryfa dystrybucyjna, jednakże ze względu na techniczną terminologię, wiele rzeczy nie wszystko jest dla mnie jasne ;)

Mianowicie.

1. Czy jest jakaś różnica w miesięcznych kosztach użytkowania przyłącza o mniejszej mocy np. 6 KW a przyłączem o większej mocy np. 20 KW w taryfie G11 ( oczywiście pomijając faktyczną wielkość zużycia ) ? Pytanie nasunęło się stąd, gdyż ponoć dla taryfy C płaci się dodatkowo za zadeklarowaną moc.

2. Czy jest różnica w miesięcznych kosztach użytkowania przyłącza przy jednej fazie a trzech ? Pytanie nasunęło się stąd, iż w tabeli taryfowej pod kolumną "Składnik stały stawki sieciowej" widnieje dla taryfy G11 stawka 1.80/mies zł dla układu 1-fazowego i 3.85/mies zł za 3-fazowy.

3. Z racji, iż przez pierwsze 2-3 lat zużycie prądu będzie bardzo niskie, lepiej zadeklarować mniejsze zużycie czy docelowe ? Pytanie stąd, iż w tabeli "Stawki opłaty przejściowej" widnieje, iż przy zużyciu poniżej 500KW/rok stawka wynosi 0,25 zł/mies, 500 - 1200kW stawka 1,04, powyżej 1200KW stawka 3,29zł.

4. W sytuacji gdy zadeklaruje zużycie np. 1200KW/rok a zużyje mniej lub więcej to czymś to skutkuje ?

5. Czy urządzenia trójfazowe są kompatybilne z przyłączem jednofazowym ?

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam
Adam

krzcel
26-02-2015, 07:15
5. Czy urządzenia trójfazowe są kompatybilne z przyłączem jednofazowym ?


Ciekawe pytanie.
To zależy jakie urządzenia masz na myśli.
Rozłącznik izolacyjny np. jest kompatybilny (tylko po co?) a trajzega nie jest. Ale już trajzega zasilana z falownika (albo z kondensatorem przesuwającym fazę) jest kompatybilna.

Jarek.P
26-02-2015, 20:12
Krajzega! :)

A co do pytań - zacznij od tego, co tam planujesz mieć. Jeśli to ma być domek letniskowy, to ojednofazowe przyłącze z małą mocą wystarczy, jeśli chcesz tam docelowo mieszkać, bierz raczej trzy fazy i raczej od moc większą, niż 6kW. Czy można teraz zadeklarować mniejszą, a potem zwiększyć - nie wiem jak to jest kalkulowane pzez ZE, więc nie wypowiem się.

adamski9000
26-02-2015, 21:56
To ja wiem, że im więcej tym lepiej. Mogę zamówić 40KW i 50A i nawet założą to w tej samej senie. Pytanie tylko czy nie trzeba będzie za takie niewykorzystany nadmiar zapłacić.

zbich70
27-02-2015, 12:48
To ja wiem, że im więcej tym lepiej. Mogę zamówić 40KW i 50A i nawet założą to w tej samej senie. Pytanie tylko czy nie trzeba będzie za takie niewykorzystany nadmiar zapłacić.
Najpierw rozróżnij jednostki. Kilowatogodzina [kWh] to jednostka energii, czyli tego co zużywasz. Kilowat [kW] to jednostka mocy, czyli ile maksymalnie energii możesz pobrać w jednostce czasu.
Czytaj uważnie taryfę, tam jest wszystko opisane.

kemot_p
27-02-2015, 14:52
Mogę zamówić 40KW i 50A i nawet założą to w tej samej senie.

Gdzie tak masz, że koszt przyłącza nie zależy od mocy? U mnie w okolicy koszt to x*ilość kilowatów. Czyli przyłącze 40kW wychodzi 5 razy drożej niż przyłącze 8kW.

adamski9000
27-02-2015, 19:32
W Tauron koszt przyłącza jest stały i wynosi ok 570 zł. Tak przynajmniej powiedziała pani na infolinii. Pobieżne rzucenie okiem na taryfikator potwierdza to. No chyba że gdzieś w umowie jest jakaś haczyk lub gwiazdka ;)

zbich70
28-02-2015, 08:15
Nie ma haczyka ani gwiazdki, jest napisane czarno na białym

5.5. Za przyłączenie podmiotów zakwalifi kowanych do IV i V grupy przyłączeniowej
oraz podmiotów zakwalifi kowanych do VI grupy, przyłączanych do s ieci o napięciu
znamionowym nie wyższym niż 1 kV, innych niż określone w pkt. 5.2., pobiera się
opłatę, która stanowi iloczyn stawki opłaty za przyłączenie zawartej w poniższej
tabeli oraz wielkości mocy przyłączeniowej określonej w umowie o przyłączenie,
z zastrzeżeniem pkt. 5.6.

Remiks
28-02-2015, 10:27
Zapis jasny "iloczyn" stawki z tabeli i zapotrzebowanej mocy.

adamski9000
02-03-2015, 19:00
Dzięki. Rzeczywiście jest punkt z iloczynem :)
Trzeba być prawnikiem i jednocześnie elektrykiem i mieć porządny kalkulator aby to umowę na 39 stron, kilkaset podpunktów i kilkanaście wzorów poprawnie ogarnąć :)

Cholera, że też nie mogli zrobić prostego formularza na stronie www typu: podaje ilość zapotrzebowania a on mi wyliczy koszty przyłączenia i całą resztę. Ale po co nie się klient sam głowi, bo przecież niema wyboru i tak musi się podpiąć.

zbich70
02-03-2015, 19:20
Cholera, że też nie mogli zrobić prostego formularza na stronie www typu: podaje ilość zapotrzebowania a on mi wyliczy koszty przyłączenia i całą resztę. Ale po co nie się klient sam głowi, bo przecież niema wyboru i tak musi się podpiąć.
Cholera, że też nie mogli zrobić lepszego systemu edukacji, by tabliczka mnożenia była przyswajalna dla każdego,

adamski9000
04-03-2015, 11:18
Zbich70 taki mądry jest. Pewnie na wszystkim się zna jak większość polaków, ale jak przyjdzie kupić komputer to leci to szwagra informatyka, kupić samochód to do znajomego mechanika itd.

Jest takie powiedzenie. Jeśli jesteś specjalistą w pewnej dziedzinie, to jesteś ignorantem w każdej innej.
Nie można znać się na wszystkim.

krzcel
04-03-2015, 11:44
Nie można znać się na wszystkim.
No ale tu trzeba tylko umieć czytać i rozumieć podstawowe pojęcia jak np. iloczyn.
W takim kraju żyjemy, że jak nie umiesz czytać to cię bank albo inne ZE nauczy.

kemot_p
06-03-2015, 08:01
W takim kraju żyjemy, że jak nie umiesz czytać to cię bank albo inne ZE nauczy.

To fakt, bank nauczy skutecznie :)