PDA

Zobacz pełną wersję : bardzo stare ligustry i akacje do odnowienia



magska08
17-08-2004, 10:58
Bardzo prosze o rady w nastepujacym temaie.
Zakupilam dom ze starym zywoplotem z ligustry okolo 30 m i akji 10 m.- ma chyba z 30 lat i 3 m wzrostu. Na gorze krzaki sa w miare bujnie ulistnione ale na dole same zdrewniale galezie. Czy cos sie da jeszcze z tym zrobic? Czy mozna to ciac i kiedy, na jakiej wysokosci i w jakim tempie odrosnie. Czy w miedzyczasie mozna zasadzic hedere bo ona chyba szybiej urosnie niz te krzewy(zwlaszza w czesci zacienionej pod drzewami gdzie nawet teraz ligustra wyglada mizernie)? Najchetniej to bym sie tego pozbyla, ale wizja karczowania i wyciagania korzeni mnie przeraza.
pozdrawiam
Magda

Daniel Starzec
17-08-2004, 16:14
Witaj.
Jeśli chcesz odmłodzić żywopłot z ligustru zrób tak;wczesną wiosną zetnij całośc na wysokosci 10 cm(tzn wszystkie krzewy ligustru) ,zasil to następnie nawozem wieloskładnikowym,powinno mocno odrosnąć
:) .

godzilla
17-08-2004, 16:44
ja mialem podobny problem z zywoplotem z tui.... stare toto bylo ze hej.... na dole galezie na kilkanascie cm grube.... ani tego przyciac od gory ani po bokach... wylazilo i zaslanialo widocznosc na ulicy, wiec musialem to sciac......

:(

tak toto mniej wiecej wygladalo w trakcie scinania

http://homepage.hispeed.ch/andy_k/zywoplot.JPG

a potem przyjechali chlopcy z gminy i zmielili mi to w 15 minut....

dzisiaj tez mialem wielkie mielenie galezi.... strzelilem nawet fotke przez okno....

http://homepage.hispeed.ch/andy_k/mielonka.JPG

magska08
18-08-2004, 10:53
Dzieki za rady, poczekam do wiosny, a mialam nadzieje ze rozprawie sie z tymi patykami jeszcze w tym roku.
M.

Rbit
31-08-2004, 08:45
jesli zalezy Ci na zachowaniu wielkosci zywopłotu to spróbuj wyciac najpierw gałezie z jednej strony np od płotu ( ogolić do pnia nieomal. Mozna zostawic tak na długośc 3-4 pąków) , dokladnie zasilić nawozem i czekać az zacznie puszczać odrosty. Jak odrosty beda rosły to przyciac je tak na 15 - 20cm zeby sie rozgałeziały. Oczywiscie całośc operacji nalezy zaczać wczesna wiosna. W nastepnym roku powtórzyć operacje z drugiej strony. W ten sposób odmładzamy cały krzew.
Powodzenia :)