PDA

Zobacz pełną wersję : Opłacalność pomp ciepła



Strony : [1] 2 3

zibuch
27-02-2015, 09:32
O tym, czy dom będzie energooszczędny świadczy również rodzaj ogrzewania. Jeśli skupimy się na tym aspekcie, to najlepiej wypadną tutaj pompy ciepła. Te, które znajdują się w ofercie Sofath są solidne i godne polecenia.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że na rynku jest dostępnych mnóstwo urządzeń grzewczych. W jaki sposób wybrać najlepsze z nich? Kierujmy się następującymi kryteriami: wysoka sprawność systemu, niskie koszty eksploatacji oraz aspekty ekologiczne. Pompy ciepła to systemy grzewcze, które spełniają powyższe wymogi. Idealnie nadają się niemal do każdego budynku i mogą zagwarantować domownikom komfort nie tylko cieplny.

Idealnym rozwiązaniem grzewczym są pompy ciepła, które bez problemu ogrzeją każdy nowo powstały budynek niezależnie od jego powierzchni. Dzięki tym urządzeniom kompleksowo możemy otrzymać ciepłą wodę użytkową, chłodzenie w upalne dni oraz podgrzać wodę w basenie. Najważniejszy jest jednak fakt uzyskania niskich kosztów eksploatacji.

Serdecznie zapraszamy na stronę internetową http://www.sofath.pl/. Chętnie odpowiemy na wszystkie Państwa pytania

stworzyłem nowy temat w odpowiednim dziale bo w tamtym było zamieszanie.

proszę napisać ile kosztuje taka kompletna instalacja CO z PC z montażem dla domku 140m2 powierzchni ok 40kWh/m2*rok? albo 60kWh - takiego jakich się najwięcej teraz buduje.

2x "niskie koszty eksploatacji". co z tego jak ogromny koszt inwestycyjny w kredycie to też comiesięczny "koszt eksploatacji".
ja bym zaryzykował twierdzenie, że "pompy ciepła są najmniej ekonomiczny rozwiązaniem do CO ze wszystkich na rynku". proszę mnie przekonać, że tak nie jest.
mój sąsiad właśnie buduje dom, CO z pompą ciepła 80tys, mój kolega buduje dom CO z pompą ciepła 60tys (ale tutaj korzystał z rabatów na dużą firmę więc mega tanio). mojemu ojcu prawie wcisnęli PC powietrzną za 30tys za samo urządzenie. oczywiście COP=3. :mad: wszystkie tematy z ostatniego półrocza

czytam w różnych wątkach "pompa ciepła z całą instalacją 20tys PLN". ja się pytam jak?

okobar
27-02-2015, 09:49
ja zrobiłem instalację PC gruntową za ok. 44k PLN....
odwierty/podłogówka/kotłownia/sama PC

Zdun Darek B
27-02-2015, 09:54
44 tysiące ?
Z podłogówką ?
Coś nie wierzę ..........
Jeśli możesz to opisz proszę poszczególne składniki kosztów .

map78
27-02-2015, 09:59
Mój dom ma 190m2 pu i jest budowany raczej w technologii zeszłego wieku - zapotrzebowanie 80kWh/m2/rok.
Pompa ciepła kosztowała 24,5tys. do tego zasobnik CWU 3tys. i instalacja 3tys. Ogrzewanie CO i CWU oraz chłodzenie latem to koszt na poziomie 2tys. zł. Grzeje drugi sezon i w tym wychodzi mi jeszcze mniej. Wcześniej był ekogroszek - wychodziło 2x drożej. Tak to wygląda w kiepsko zaizolowanym sporym domu z powietrzną pompą ciepła.
A teraz gdybym budował dom 140m2 to po pierwsze nie zbudowałbym ani komina, ani kotłowni. Pompę powiesiłbym w garażu, pralni, itp - więc w stosunku do paliwa stałego pompa byłaby właściwie za darmo. Za 25tys spokojnie kupisz pompę do 140m2 domu i to bez żadnych ulg, czy dopłat, a COP-3 jest bardzo dobry. Przy cenie taniego prądu na poziomie 33gr (nie liczę Duonów, itp) 1kWh energii cieplnej pozyskujesz za 11gr - spróbuj tego dokonać prze gazie, czy węglu.

lukasza
27-02-2015, 11:00
czytam w różnych wątkach "pompa ciepła z całą instalacją 20tys PLN". ja się pytam jak?

ja nie widziałem nigdzie wątku a już na pewno kilku wątków o PC za 20 tys z instalacją - instalacją to podłogówka - GZ.

za to sam mam PC z instalacją (zasobnik CWU, zaworki, podłączanie) poniżej 20 tys + osobno instalacja podłogowa tzw. GZ

Jak? otóż:
dostałem ofertę na PC Tcap 9kw 1 faza, zasobnik Galmet Maxi 300L, zawór Simens, podłączenie tego na gotowo za 24 000. Dostałem dotacji na czystko ok 6000 zł. Wyszło 18 000 zł.

gdybym miał dom 140m2 (o jakim piszesz) i mniejszą głównie kubaturę m3 oraz np: 40kWh/m2 (o jakim też piszesz) to kupił bym PC bez dotacji za 22 tys zł. Czyli bardzo blisko 20 tys. A być może poszedł bym w jeszcze tańszą PC i kupił ja za 19 tys bez dotacji. Także mamy 19-22 tys bez dotacji!

A jak chcesz wiedzieć to za GZ dałem kilkanaście tysięcy. Nie powiem dokładnie ile bo robiłem to dawno temu razem z CO, CWU, kanalizą i odkurzaczem centralny.
W sumie mój system całego CO i CWU kosztował 18 tys PC komplet kotłownia + pewnie GZ z 12 tys = 30 tys.

Podobno drogo dałem za GZ; część winy jest po mojej stronie bo wypuściłem z 5-6 lat temu w 4 miejsca rurki pod grzejniki i zalałem posadzkę a potem musiałem to GZ przerobić na ogrzewanie ścienne: przeróbki kosztują + ścienne jest droższe od podłogówki (inna cena rurek 14stek).

I klucz do całej sprawy. Ja w swojej kalkulacji nigdy nie biorę GZ pod wycenę instalacji bo wychodzę z założenia że nic bym sobie innego w domu nie zrobił jak wodna podłogówka. Czy to pod ekogroszek, gaz czy PC. Także na przyszłość niskotemperaturowe CO bym chciał mieć aby móc zmienić sposób dostarczania ciepła CO do domu.

W zasadzie podłogówka 100% jest tańsza niż miks podłogówki i grzejników (do tego mieszacza i osobnych rozdzielaczy). Chyba, że chcesz mieć w domu 100% kalafiorów na ścianie. To może być najtaniej.
Dziś już chyba nie ma nowego domu z 100% kalafiorami, są same podłogówki lub miks podłogówka/kalafior więc najtaniej, najsprawniej wychodzi w praktyce 100% podłogówki ( a nie miks).

Zostaje policzyć inwestycję w KOTŁOWNIĘ.
Mnie wycenili kocioł ok 7200 zł, (a są i za 10 000 zł), wkład do komina 8,5mb za ok 1500 zł, pompki 3, zasobnik ok 1000zł, rurki, robocizna na 14 000 zł (2 instalatorów). PC mam za 18 000 zł. Oczywiście pluję sobie publicznie w brode że mam komin za 5 tys (dymny i 2 wentylacyjne) w kotłowni wykończony pełnym klinkierem z 2mb ostatnie.
jakbym teraz budował dom to mam 14 tys kotłownia + 5 tys komin = 19 tys a PC za 18 tys (po dotacji). To różnice ekogroszek-PC to drobne 2-4 tys na całą budowę.

P.s. rachunek do dziś za pierwszy sezon CO i CWU od października: 718 zł. Energa G12r, całość 2T. W domu teraz popołudniami 23,7 parter, 24,5 piętro. Nie zbijam na termostacie - wietrze (nowe meble).

asaselllo
27-02-2015, 11:45
Mnie też "wcisneli" powietrzną PC ale całoroczny COP waha się w granicach 4 a nie 3. Koszt to 13 tyś zł (ale z dofinansowaniami, które zresztą załatwiła firma montująca). Koszt ogrzewania od października to do dzisiaj prawie 1200 zł. Oczywiście podłogówki nie liczę bo do każdej instalacji bym ją montował. Z komina zrezygnowałem - parę zł do przodu.

Przemek Kardyś
27-02-2015, 12:43
A ja kable mogę zamontować u siebie za 4 tyś z termostatami na gotowo. Niechby jeszcze elektryk wziął 1000zł (a nie weźmie) i bojler kosztował następny 1000zł (a nie będzie) to wyjdzie 6 tyś. i roczne rachunki za prąd 2000zł.

Gdybym jeszcze szarpnął się na klimatyzator za 3 tyś z montażem, to rachunki mi spadną, a będę miał w lecie chłodek.

Idea instalacji za minimum 15 tyś więcej, żeby rocznie oszczędzić 500zł jakoś więc do mnie nie przemawia.

zibuch
27-02-2015, 13:03
Mnie też "wcisneli" powietrzną PC ale całoroczny COP waha się w granicach 4 a nie 3. Koszt to 13 tyś zł (ale z dofinansowaniami, które zresztą załatwiła firma montująca). Koszt ogrzewania od października to do dzisiaj prawie 1200 zł. Oczywiście podłogówki nie liczę bo do każdej instalacji bym ją montował. Z komina zrezygnowałem - parę zł do przodu.
zmierzyłeś te COP 4?

jak kilka lat temu gadałem z kumplem, który montował PC to przyznał, po znajomości ;) , że przeważnie wychodzi "przewałka" na COP. zakłada się, że w taki i takim gruncie będzie COP 3,5 a po zamontowaniu i sprawdzeniu wychodzi 2,5. wtedy montowało się przeważnie te z kolektorem poziomym. jakoś ciężko mi uwierzyć w COP=4 dla pompy powietrznej. chyba, że się aż tak pozmieniało a ja muszę doczytać?

podłogówkę czy całe GZ trzeba liczyć bo ja chcę to porównać do instalacji, które takowych nie potrzebują.

proszę kolejnych piszących aby podawali jakie to pompy, chociaż typy albo ile wydają na ogrzewania i w jakich domach (jakie teoretyczne zapotrzebowanie). te 2 o których pisałem to z pionowymi odwiertami, zadzwoniłem do kolejnego znajomego. zapłacił 20tys za same odwierty.

jest ktoś sam sprawdził COP? ile wychodzi w praktyce?

lukasza
27-02-2015, 13:53
podłogówkę czy całe GZ trzeba liczyć bo ja chcę to porównać do instalacji, które takowych nie potrzebują.

jest ktoś sam sprawdził COP? ile wychodzi w praktyce?

czyli jak z GZ to zakładam, że GZ tyle samo by kosztowało do gazu, oleju, ekogroszku
chyba, ze porównywać z
nadmuchowym lub pełna elektryka
lub chcesz same kalafiory - ale to może w porównaniach pomiń aby nie promować rozwiązań z XX wieku

można porównać całość DZ i GZ jak najbardziej, ale inwestycje + eksploatacje. I często w inwestycji trzeba wliczyć inwestycje w ocieplanie. Bo można kable za 5 tys kupić, ale aby mieć przyzwoite rachunki trzeba to drożej ocieplić dom. Na szczęście i ceny tego ocieplenia spadają, ciepłego montażu okien itp i coraz korzystniej to wygląda.

Nie mam ciepłomierza, ale tak na oko, zużycie kWh, OZC i mierzenie grzania CWU mogę założyć COP powietrznej z 3.1. Kupowałem z myślą o min. COP 2,5. 2,7 mnie satysfakcjonowało, ale tej zimy jest chyba nico lepiej i tak 3.1 mi chyba wychodzi.

asaselllo
27-02-2015, 17:25
jeśli nie wierzysz to zapraszam, jest ciepłomierz, licznik można spokojnie prześledzić sprawność. Za poprzedni sezon grzewczy COP 4,14 o ile się nie mylę. W tym wychodzi na razie 3,81 ale dużo więcej wody CWU grzeję.W miesiącu zużywamy 23m3 wody. Ale widzię, że teraz cop znów nadrabia więc poczekajmy do końca sezonu. COP 2,5 to moja pompa osiągała przy -17 na zewnątrz. Nie ma zatem możliwości aby to była wartość średnia :)

Bez ciepłomierza... ciekawe jak Twoje oko wychwyciło ilość ciepła dostarczoną do domu...

Liwko
27-02-2015, 17:58
27tyś. Pompa+odwierty+elementy kotłowni+montaż i uruchomienie. Dom 133m2.

fachman19
27-02-2015, 18:38
jeśli nie wierzysz to zapraszam, jest ciepłomierz, licznik można spokojnie prześledzić sprawność. Za poprzedni sezon grzewczy COP 4,14 o ile się nie mylę. W tym wychodzi na razie 3,81 ale dużo więcej wody CWU grzeję.W miesiącu zużywamy 23m3 wody. Ale widzię, że teraz cop znów nadrabia więc poczekajmy do końca sezonu. COP 2,5 to moja pompa osiągała przy -17 na zewnątrz. Nie ma zatem możliwości aby to była wartość średnia :)

Bez ciepłomierza... ciekawe jak Twoje oko wychwyciło ilość ciepła dostarczoną do domu...

Jak pompa?

_olo_
27-02-2015, 18:44
27tyś. Pompa+odwierty+elementy kotłowni+montaż i uruchomienie. Dom 133m2.

To chyba po znajomości. :D

fachman19
27-02-2015, 19:07
proszę napisać ile kosztuje taka kompletna instalacja CO z PC z montażem dla domku 140m2 powierzchni ok 40kWh/m2*rok? albo 60kWh - takiego jakich się najwięcej teraz buduje.

?

A może lepiej podać moc pompy albo straty budynku , nie roczne zapotrzebowanie na ciepło.
Przecież na podstawie rocznego zapotrzebowania na ciepło nie dobiera się urządzeń grzewczych .Oczywiście można zrobić to licząc do tyłu ,ale trzeba wiedzieć dla kturej strefy klimatycznej policzono roczne zapotrzebowanie na ciepło.
Ten sam dom w Suwałkach i Wrocławiu potrzebuje inna ilość energii rocznie.
Oczywiście wszyscy mają świadectwo energetyczne i na podstawie tego skomplikowanego i mądrego dokumentu chcą dobrać urządzenia ,ale to nie ten dokument.

asaselllo
27-02-2015, 19:17
t-cap

RST
27-02-2015, 20:46
Ostatnie dwie zimy są wyjątkowo ciepłe.
Nie zapominajmy, że gdyby zima była standardowa to rachunki PC byłyby 30 % wyższe.

Są głosy, że grzejniki to XX wiek.
A mojej okolicy standardem jest podłogówka tylko w łazienkach a reszta grzejniki.

I taka instalacja jest tańsza niż podłogówka po całości a jak do tego dodamy mały kociołek na ekogroszek (7-10KW) to zamykamy się w kwocie (strzelam) 20 tys zł. (kotłownia + instalacja CO). W eksploatacja to ok. 3 tony węgla (ok 2,4 tys).
Można? Można

Nie twierdze że to lepsze od PC + podłogówka.
Oczywiście ktoś powie, że jeszcze komin... Ale to i tak taniej niż PC i gimnastyka gratis :p
Osobiście nie mam w/w rozwiązania ale chcę przypomnieć, że "stare" rozwiązania też "działają".

Przemek Kardyś
27-02-2015, 21:48
Na ile można szacować żywotność takiej pompy?

lukasza
27-02-2015, 22:25
Są głosy, że grzejniki to XX wiek.
A mojej okolicy standardem jest podłogówka tylko w łazienkach a reszta grzejniki.

I taka instalacja jest tańsza niż podłogówka po całości .

jesteś pewien?

same kaloryfery wyjdą taniej ale już miks kaloryfer/podłogówka to bardzo niewiele taniej

policzyłeś ile kosztuje osobny rozdzielacz do podłogówki i grzejników zamiast 1 dużego, zapakowania tego w 2 skrzynki, ile kosztuje mieszacz do podłogówki?
jak dodasz do tego rurki, gorsze sterowanie niż 1 temperaturą to mam wątpliwości czy to specjalnie dużo tańsze będzie.

taki średni grzejnik Purmo z termostatem i przesyłką koło 400 zł. Mam za to z 170mb rury podłogowej średniej klasy, która starcza na ok 23-25m2 pokój gdzie ten grzejnik może już być za mały. O aspekcie estetyki, odbioru ciepła i przyszłości zasilania niską temperaturą nawet nie trzeba wspominać.

AdrianEH
27-02-2015, 22:27
Przy dobrze zrobionej instalacji i pracy około 2000h/rok to lekko 2 piece na groszek przetrwa a powinna i dłużej. Biorę pod uwagę pompy gruntowe bo z powietrznymi na razie nie za wiele miałem do czynienia.

nydar
27-02-2015, 22:33
Na ile można szacować żywotność takiej pompy?

To zależy .Jak kupisz taniutką PC ze sprężarką od klimatyzatora to min.3lata. Jak kupisz ze sprężarką III generacji to i 20lat. Ale ta tania jest tania,a ta druga to droga. Izolując dobrze dom i robiąc go szczelnym ,wyjdzie taniej czystym prądem ,uwzględniając amortyzację.

lukasza
27-02-2015, 22:38
jeśli nie wierzysz to zapraszam, jest ciepłomierz, licznik można spokojnie prześledzić sprawność. Za poprzedni sezon grzewczy COP 4,14 o ile się nie mylę. W tym wychodzi na razie 3,81 ale dużo więcej wody CWU grzeję.W miesiącu zużywamy 23m3 wody. Ale widzię, że teraz cop znów nadrabia więc poczekajmy do końca sezonu. COP 2,5 to moja pompa osiągała przy -17 na zewnątrz. Nie ma zatem możliwości aby to była wartość średnia :)

Bez ciepłomierza... ciekawe jak Twoje oko wychwyciło ilość ciepła dostarczoną do domu...

zmusiłeś do liczenia
jeśli bym przyjął, że ta zima jest o 15-20% cieplejsza od przeciętnej
to wezmę na CO z OZC ok 7200kWh
przy COP od 3,8 do 4 to 1800-1950kWh

Liczę, że w tym sezonie licznik nabije 3600kWh, ale razem z CUW (jutro będzie coś koło 2700kWh)
pytanie ile odjąć na CWU?

jakbym na CWU odjął z 1000kWh (chyba za dużo) to mam 2600kWh. Tak by mi COP 2,7 wyszedł.
Przy założeniu dobrego OZC i odjęcia zużycia w ta zimę 20% jako ciepłą zimę.
Z drugiej strony to pierwszy sezon zaś CWU nie wiem czy było 1000kWh czy 800kWh.
Do końca nie wiem czy bedzie 3600kWh czy 3400kWh, ale to raczej by pod maks COP 3 podeszło.

lub wyjście ostatnie: niedopilnowana budowa. problem w tym, że pilnowałem budowy.

Wiem - tylko ciepłomierz prawde mi powie - ale nie kupie tego przy rachunku za 7msc na poziomie 1000zł.

lukasza
27-02-2015, 22:49
zmusiłeś do liczenia
.

to jeszcze się zmuszę do myślenia

jeśli przyjmę, że mam o 1,5*C cieplej niż w OZC to będzie z 10%, czyli 350kWh
jak policzę dogrzanie legionelli do 70*C czystym prądem podpiętym pod licznik PC to na 7msc będzie do 250kWh
w sumie mogę odjąć z czystym sumieniem z 600kWh

zostanie ok 3000kWh - minus z 800kWh na CWU = 2200kWh
podchodzi pod COP 3,4

niewiadoma CWU i inne drobiazgi

asaselllo
27-02-2015, 23:25
masz bufor? Taki marny COP to wychodzi jak ktoś ma klimakonwektory albo właśnie bufor. Pierwszy sezon też swoje robi.
Bez ciepłomierza nie będziesz wiedział w przyszłości czy coś z pompą złego się dzieje czy nie

JK2010
28-02-2015, 10:09
Co to znaczy opłacalność pompy ciepła? Jeżeli chcesz , żeby pompa "zwróciła się" , to nie nastąpi to nigdy. Różnica w rachunkach za co i cwu dla mojego domu (obliczone na podstawie projektu) dla pompy i gazu to 1000-1500zł różnicy rocznie na korzyść pompy. Trudno powiedzieć czy to dużo czy mało. Niemniej przy różnicy w kosztach inwestycji ewentualny zwrot to ok. 20-30 lat. Nie można w więc się tym kierować przy wyborze źródła ogrzewania. Napiszę oczywistość: podstawa to jak najlepsze zaizolowanie domu - to jest główna przyczyna niskich rachunków. Jak ktoś chce mieć system bezobsługowy a nie ma gazu (jak ja) to pompa jest jedynym wyjściem. Mogą być też zupełnie inne powody. Kolega miał pożar w bloku (na szczęście mały i niegroźny), bo zapaliła się kuchenka gazowa. W nowym domu miał mieć ogrzewanie gazowe. Jego żona się jednak nie zgodziła się na gaz po takim przeżyciu i mają pompę. Każdy dom to jednak indywidualne wybory.

Liwko
28-02-2015, 10:47
To chyba po znajomości. :D

Dzisiaj po znajomości to bym jedynie odwierty zrobił.
Jak się budowałem moja PC kosztowała 9900zł. Za odwierty dałem 10 000zl. Zbiorniki na wodę (mam dwa) i za resztę 7000zl.

Liwko
28-02-2015, 10:50
Na ile można szacować żywotność takiej pompy?

W Niemczech do dzisiaj działają pompy z przed 40 lat. W dodatku są to pompy na sprężarkach tłokowych.

Liwko
28-02-2015, 10:53
Ostatnie dwie zimy są wyjątkowo ciepłe.
Nie zapominajmy, że gdyby zima była standardowa to rachunki PC byłyby 30 % wyższe.


Przez pięć lat średnie zużycie wychodzi u mnie na poziomie 4000kWh rocznie. Różnice między zimą mroźną a łagodną są na poziome 200zł

Przemek Kardyś
28-02-2015, 11:35
W USA do dzisiaj działa żarówka z początku XX wieku, a na przykład samochody SAAB projektowano w latach 50-tych na 30 lat trwałości. Dzisiaj są inne czasy i trudno liczyć, że coś pochodzi dłużej niż 15-20 lat.

Jeśli jednak przyjąć te 20 lat dla pompy gruntowej za 30 tyś (pompa + odwierty + kotłownia), to wychodzi na to, że rocznie amortyzacji jest 1500zł.
Z drugiej strony popatrzmy na kocioł kondensacyjny za 15 tyś (dwa kotły po 10 lat pracy, komin, przyłącze, kotłownia), to będzie 750zł rocznie.

W tym momencie musiałbym mieć przy pompie niższe rachunki o 750zł, żeby to w ogóle nabrało jakiegokolwiek sensu ekonomicznego.

Dla domu 150m2 i 30kWh/m2*rok plus 2500kWh za CWU mamy 7000kWh, czyli 1470zł gazem, 1200zł PC z COP 3,5, lub 640zł taką pompą w II taryfie. Teoretycznie mamy 110zł rocznej oszczędności uwzględniając amortyzację, ale przy tym droższy prąd do innych celów i zważywszy na cenę awarii PC czy kotła, to PC wychodzi mało fajnie.

Dla domu 150m2 i 40kWh/m2*rok plus 2500kWh za CWU mamy 8500kWh, czyli 1785zł gazem, 1457zł PC z COP 3,5, lub 777zł taką pompą w II taryfie. Tu już jest 258zł rocznej oszczędności.

Dla domu 150m2 i 50kWh/m2*rok plus 2500kWh za CWU mamy 10000kWh, czyli 2100zł gazem, 1714zł PC z COP 3,5, lub 914zł taką pompą w II taryfie. Oszczędność roczna 436zł na korzyść PC w II taryfie.

Dla domu 150m2 i 60kWh/m2*rok plus 2500kWh za CWU mamy 11500kWh, czyli 2415zł gazem, 1971zł PC z COP 3,5, lub 1051zł taką pompą w II taryfie. Oszczędność roczna 614zł na korzyść PC w II taryfie.

Wychodzi na to, że jak ktoś ma dom 60kWh/m2*rok, to w jednej cenie może mieć dwie wersje:

- kotłownia gazowa + 20 lat grzania + termomodernizacja,
- pompa ciepła + 20 lat grzania.

Liwko
28-02-2015, 12:25
A dlaczego twierdzisz, że za dwadzieścia lat będę musiał wyrzucić całą PC? Po pierwsze, cała moja PC to koszt 10-12 tysięcy, po drugie jak coś się w niej popsuje to wymieniam tylko tą część. Najdroższa i jedyna mechaniczna rzecz w pompie to sprężarka przewidziana na 100 000h pracy, u mnie rocznie pracuje około 2 000h.

asolt
28-02-2015, 13:10
Wychodzi na to, że jak ktoś ma dom 60kWh/m2*rok, to w jednej cenie może mieć dwie wersje:

- kotłownia gazowa + 20 lat grzania + termomodernizacja,
- pompa ciepła + 20 lat grzania.

Przeliczmy to dla bufora z grzałką:
koszt 12000 zł , po 20 latach ewentualnie do wymiany pompa obiegowa, pozostałe elementy zostają.
Amortyzacja 600 zł, chociaż te 20 lat to za mało, ale niech bedzie.
Koszt ogrzewania plus cwu dla domu 60 kWh/m2 to 1791 zł (dla PGE Rzeszów+Duon)
Razem:
47820 zł - bufor + II taryfa
51020 zł - pompa + II taryfa
63300 zł - gaz

Jakby nie liczyc to pompa sie nie opłaca, nie mówiąc o gazie

Liwko
28-02-2015, 13:19
Przeliczmy to dla bufora z grzałką:
koszt 12000 zł , po 20 latach ewentualnie do wymiany pompa obiegowa, pozostałe elementy zostają.
Amortyzacja 600 zł, chociaż te 20 lat to za mało, ale niech bedzie.
Koszt ogrzewania plus cwu dla domu 60 kWh/m2 to 1791 zł (dla PGE Rzeszów+Duon)
Razem:
47820 zł - bufor + II taryfa
51020 zł - pompa + II taryfa
63300 zł - gaz

Jakby nie liczyc to pompa sie nie opłaca, nie mówiąc o gazie

27tyś (moje) - 12tyś (grzałka z buforem) = 15 tyś. Myślisz że się nie opłaca?
I jeszcze jedno. Jaka będzie różnica jak doliczymy do tych systemów panele PV, żeby zużycie wyszło na 0?

asolt
28-02-2015, 14:00
27tyś (moje) - 12tyś (grzałka z buforem) = 15 tyś. Myślisz że się nie opłaca?
I jeszcze jedno. Jaka będzie różnica jak doliczymy do tych systemów panele PV, żeby zużycie wyszło na 0?

Jakie jest zuzycie na ogrzewanie i cwu, w jakiej taryfie?
Przy panelach zuzycie nigdy nie wyjdzie na 0 chyba doliczymy sprzedaz w okresie nadprodukcji energii.
Ale zeby obliczyć opłacalnosc tych paneli to trzeba znac koszt, uzysk energii, czas amortyzacji oraz spadek sprawnosci w latach.

Liwko
28-02-2015, 14:19
4000kWh rocznie (80% w taniej taryfie). Około 1200kWg to CWU a reszta CO. Zakładając że mój dom jest nędznie ocieplony niech tego CO bedzie połowa z mojego czyli 1400kWh+1200CWU=2600kWh. Dla takiej ilości zakładamy panele. Teraz licząc nędzny COP3 robi nam się 7800kWh. Ile wydamy więcej na panele żeby wyprodukowały taką ilość energii?

asolt
28-02-2015, 15:27
4000kWh rocznie (80% w taniej taryfie). Około 1200kWg to CWU a reszta CO. Zakładając że mój dom jest nędznie ocieplony niech tego CO bedzie połowa z mojego czyli 1400kWh+1200CWU=2600kWh. Dla takiej ilości zakładamy panele. Teraz licząc nędzny COP3 robi nam się 7800kWh. Ile wydamy więcej na panele żeby wyprodukowały taką ilość energii?

7800 kWh to licząc 1kWh w II taryfie 20 gr razem ok 1560 zł, wracajac do wczesniejszych obliczen, koszt pompy + kotłownia = 27000 zł, 20 lat grzania to 20*1160 zł = 23200
Razem = 50200 zł, dla bufora byłoby to 12000+20*1560= 43200 zł.
Znowu taniej niz pompą, ale mozliwosc zakupu taniej energii pojawiła sie niedawno, kto mógł to przewidziec. Jak by nie liczyc to montaz pompy w porównaniu do bufora w okresie 20 letnim jest drozszą inwestycją, nie mówiąc o koszcie ewentualnych napraw, które przy buforze są smiesznie małe.
Jezeli chodzi o panele to dla mocy 1 kWp mamy uzysk roczny ok 1000 kWh czyli trzeba ok 8 kWp (bez pompy oczywiscie) aby pokryc zapotrzebowanie przy sprzedazy nadwyzek letnich, koszt montazu to ok 40000 zł.

fachman19
28-02-2015, 16:15
Ostatnie dwie zimy są wyjątkowo ciepłe.
Nie zapominajmy, że gdyby zima była standardowa to rachunki PC byłyby 30 % wyższe.
.

To jaka zima jest normalna ?
Ta co była raz tak zimna do -20 C .Czy taka co są ostatnio od kilku lat .
Od wielu lat na forum gruntowcy straszą tą normalna zimą i nic,wszystkie są wyjątkowe ;)

rwojtek
28-02-2015, 16:49
Normalne zimy wyjechały na saksy do Ameryki Północnej :D

asolt
28-02-2015, 17:13
Jak ktoś chce mieć system bezobsługowy a nie ma gazu (jak ja) to pompa jest jedynym wyjściem.

Nieprawda, jest jeszcze inne wyjscie, a w ciagu okresu 20 lat najtansze i jednoczesnie bezobsługowe, jest to bufor z grzałkami w II taryfie (Duon) z wezownicą cwu.

Liwko
28-02-2015, 17:17
7800 kWh to licząc 1kWh w II taryfie 20 gr razem ok 1560 zł, wracajac do wczesniejszych obliczen, koszt pompy + kotłownia = 27000 zł, 20 lat grzania to 20*1160 zł = 23200
Razem = 50200 zł, dla bufora byłoby to 12000+20*1560= 43200 zł.
Znowu taniej niz pompą, ale mozliwosc zakupu taniej energii pojawiła sie niedawno, kto mógł to przewidziec. Jak by nie liczyc to montaz pompy w porównaniu do bufora w okresie 20 letnim jest drozszą inwestycją, nie mówiąc o koszcie ewentualnych napraw, które przy buforze są smiesznie małe.
Jezeli chodzi o panele to dla mocy 1 kWp mamy uzysk roczny ok 1000 kWh czyli trzeba ok 8 kWp (bez pompy oczywiscie) aby pokryc zapotrzebowanie przy sprzedazy nadwyzek letnich, koszt montazu to ok 40000 zł.

Co ty bredzisz?
Jeżeli dla pompy z nędznym COP3 jest to 1160, to dla bufora chyba będzie 3480!
3480*20+12000=81600zł
I TO LICZĄC TYLKO CO!

Dalej twierdzisz że taniej niż pompą?

asolt
28-02-2015, 17:27
Co ty bredzisz?
Jeżeli dla pompy z nędznym COP3 jest to 1160, to dla bufora chyba będzie 3480!
3480*20+12000=81600zł
I TO LICZĄC TYLKO CO!

Dalej twierdzisz że taniej niż pompą?
Nie mozesz liczyc kosztów bufora x3, gdyz pompa nie pracuje wyłacznie w II taryfie a bufor tak. przelicz powtórnie i nie liczyłem tylko co dla pompy a całe twoje zuzycie, nie ująłem twojego cwu do kosztów bufora.

Nie doliczyłem cwu, poprawiamy:
dla pompy - 4000 kWh (80%-II, 20%-I) koszt = 1160 (przyjąlem I tar = 65 gr, II tar 20 gr)
Razem= 27000+20*1160=50200 zł
Bufor - 12000 kWh - 100% II tar.
Razem = 12000+20*12000*0,2=60000 zł

Róznica na korzysc pompy, ale po 20 latach koszt ewentualnej naprawy (nie wymiany) bufora to kilkaset złotych, koszt wymiany/naprawy pompy zapewne duzo wiekszy.
Nie wliczam kosztów ewentualnych napraw w okresie uzytkowania, ale koszty duzo mniejsze przy buforze. Nie wliczam kosztów kredytu w wysokosci róznicy kosztów bufora i pompy który zniweluje w ciagu tych 20 lat róznice w całkowitych kosztach

Liwko
28-02-2015, 17:41
Nie mozesz liczyc kosztów bufora x3, gdyz pompa nie pracuje wyłacznie w II taryfie a bufor tak. przelicz powtórnie i nie liczyłem tylko co dla pompy a całe twoje zuzycie, nie ująłem twojego cwu do kosztów bufora.

Nie doliczyłem cwu, poprawiamy:
dla pompy - 4000 kWh (80%-II, 20%-I) koszt = 1160 (przyjąlem I tar = 65 gr, II tar 20 gr)
Razem= 27000+20*1160=50200 zł
Bufor - 12000 kWh - 100% II tar.
Razem = 12000+20*12000*0,2=60000 zł

Róznica na korzysc pompy, ale po 20 latach koszt ewentualnej naprawy (nie wymiany) bufora to kilkaset złotych, koszt wymiany/naprawy pompy zapewne duzo wiekszy.
Nie wliczam kosztów ewentualnych napraw w okresie uzytkowania, ale koszty duzo mniejsze przy buforze. Nie wliczam kosztów kredytu w wysokosci róznicy kosztów bufora i pompy który zniweluje w ciagu tych 20 lat róznice w całkowitych kosztach

Znowu wiele głupot w jednym poście.

Ty mi liczysz, że nie mam 100% w taniej taryfie? A może ja mam policzyć COP4 co przy pompie gruntowej jest bardziej prawdopodobne?
Teraz policz geniuszu.

asolt
28-02-2015, 17:44
Znowu wiele głupot w jednym poście.

Ty mi liczysz, że nie mam 100% w taniej taryfie? A może ja mam policzyć COP4 co przy pompie gruntowej jest bardziej prawdopodobne?
Teraz policz geniuszu.

Tylko mnie nie obrazaj

Podałes wczesniej takie dane:
"4000kWh rocznie (80% w taniej taryfie). Około 1200kWg to CWU a reszta CO. Zakładając że mój dom jest nędznie ocieplony niech tego CO bedzie połowa z mojego czyli 1400kWh+1200CWU=2600kWh. Dla takiej ilości zakładamy panele. Teraz licząc nędzny COP3 robi nam się 7800kWh. Ile wydamy więcej na panele żeby wyprodukowały taką ilość energii?"

To są twoje słowa i do nich to przeliczyłem, tylko kłamstwa i obrazanie, nie potrafisz normalnie dyskutowac?

Liwko
28-02-2015, 17:45
I teraz do tych dwóch przypadku dolicz panele PV, tak żeby zużycie wyszło na zero. Co ci wychodzi?

Liwko
28-02-2015, 17:47
Tylko mnie nie obrazaj

Podałes wczesniej takie dane:
"4000kWh rocznie (80% w taniej taryfie). Około 1200kWg to CWU a reszta CO. Zakładając że mój dom jest nędznie ocieplony niech tego CO bedzie połowa z mojego czyli 1400kWh+1200CWU=2600kWh. Dla takiej ilości zakładamy panele. Teraz licząc nędzny COP3 robi nam się 7800kWh. Ile wydamy więcej na panele żeby wyprodukowały taką ilość energii?"

To są twoje słowa i do nich to przeliczyłem, tylko kłamstwa i obrazanie, nie potrafisz normalnie dyskutowac?

Tak, to są moje słowa. Podałem jednocześnie nędzny COP żeby udowodnić ci, że delikatnie mówiąc (żeby nie obrazić jaśnie wielmożnego), mijasz się z prawdą! :P

asolt
28-02-2015, 17:49
Tak, to są moje słowa. Podałem jednocześnie nędzny COP żeby udowodnić ci, że delikatnie mówiąc (żeby nie obrazić jaśnie wielmożnego), mijasz się z prawdą! :P

Gdzie sie minąłem z prawdą, fakt nie doliczyłem twojego cwu do bufora, ale to poprawiłem, nie było to celowe, resztę danych ty podałes, dlaczego kłamiesz. COP ty podałes, nie mam zamiaru dociekac dlaczego podałes taki a nie inny, nie dorabiaj teraz teorii aby mi cos udowodnic. Przelicz sobie COP=4 i podaj, sprawdzę twoje obliczenia.

asolt
28-02-2015, 17:53
I teraz do tych dwóch przypadku dolicz panele PV, tak żeby zużycie wyszło na zero. Co ci wychodzi?

Przelicz ty, przeciez znasz sie na tym lepiej, ja tylko sprawdzę, a gdy nie bedzie mi pasowało to podam swoje obliczenia

Liwko
28-02-2015, 17:56
Gdzie sie minąłem z prawdą, fakt nie doliczyłem twojego cwu do bufora, ale to poprawiłem, nie było to celowe, resztę danych ty podałes, dlaczego kłamiesz. COP ty podałes, nie mam zamiaru dociekac dlaczego podałes taki a nie inny, nie dorabiaj teraz teorii aby mi cos udowodnic. Przelicz sobie COP=4 i podaj, sprawdzę twoje obliczenia.

Sam sobie policz, przecież wszędzie twierdzisz, że robisz to najlepiej :P

Skoro z COP3 już ci wyszło 10000 taniej, to ile będzie z COP4?

asolt
28-02-2015, 18:03
Sam sobie policz, przecież wszędzie twierdzisz, że robisz to najlepiej :P

Skoro z COP3 już ci wyszło 10000 taniej, to ile będzie z COP4?

Zawsze i wszedzie kwestionujesz moje obliczenia, jako mój weryfikator znasz sie na tym lepiej, tego czego nie ujałem poprawiłem w kolejnych obliczeniach, wróc kilka postów wczesniej i przeczytaj dokładnie moje poprawki i pokaz gdzie napisałem ze pompa wyszła drozej. Czy zawsze musisz kłamac? To ze koszty inwestycyjne bufora są mniejsze i to o 15000 zł w tym przypadku to fakt, podaj koszt ewentualnego kredytu na pokrycie tej roznicy. Jak liczyc to liczyc wszystko.

okobar
28-02-2015, 18:04
Wychodzi na to, że jak ktoś ma dom 60kWh/m2*rok, to w jednej cenie może mieć dwie wersje:

- kotłownia gazowa + 20 lat grzania + termomodernizacja,
- pompa ciepła + 20 lat grzania.


tylko w sytuacji gdy ma gaz z sieci w działce
jak nie ma (ja nie miałem) to kocioł gazowy do niczego się nie przyda....

Liwko
28-02-2015, 18:09
Zawsze i wszedzie kwestionujesz moje obliczenia, jako mój weryfikator znasz sie na tym lepiej, tego czego nie ujałem poprawiłem w kolejnych obliczeniach, wróc kilka postów wczesniej i przeczytaj dokładnie moje poprawki i pokaz gdzie napisałem ze pompa wyszła drozej. Czy zawsze musisz kłamac? To ze koszty inwestycyjne bufora są mniejsze i to o 15000 zł w tym przypadku to fakt, podaj koszt ewentualnego kredytu na pokrycie tej roznicy. Jak liczyc to liczyc wszystko.

Trzeba się wszędzie za tobą szwendać, żebyś głupot nie pisał?
Co do kredytu. Dolicz teraz to o co cię prosiłem, czyli panele PV i policz na to wszystko koszt kredytu.

okobar
28-02-2015, 18:09
44 tysiące ?
Z podłogówką ?
Coś nie wierzę ..........
Jeśli możesz to opisz proszę poszczególne składniki kosztów .

a proszę bardzo

podłogówka z odwiertami 19000
pc z kotłownią i montażem - 25000

asolt
28-02-2015, 18:11
tylko w sytuacji gdy ma gaz z sieci w działce
jak nie ma (ja nie miałem) to kocioł gazowy do niczego się nie przyda....

To jedno, a drugi warunek jest taki ze koszt termomodernizacji jest równy róznicy zysków z pompy.

asolt
28-02-2015, 18:12
a proszę bardzo

podłogówka z odwiertami 19000
pc z kotłownią i montażem - 25000

Mozesz rozbic koszty podłgówki i odwiertów, podaj wiecej szczegółow dotyczacych odwiertów

Liwko
28-02-2015, 18:18
I jeszcze jedno panie asolt. Nawet jakbyśmy nie liczyli tych paneli i liczyli sam koszt kredytu w wysokości 15000zł, to jaki on będzie, jeżeli co roku oprócz rat kredytu spłacę zysk zaoszczędzony dzięki COP4? Jak szybciutko spłacę kredyt?

Liwko
28-02-2015, 18:30
I jeszcze jedno panie asolt. Nawet jakbyśmy nie liczyli tych paneli i liczyli sam koszt kredytu w wysokości 15000zł, to jaki on będzie, jeżeli co roku oprócz rat kredytu spłacę zysk zaoszczędzony dzięki COP4? Jak szybciutko spłacę kredyt?

I coś ci jeszcze napiszę. Te 15000zł, to jest liczone dla mojego domu i jego zapotrzebowania. Dla domu bardziej izolowanego i np. z kolektorem poziomym zrobionym samemu wyszło by grubo poniżej 10 000zł.

asolt
28-02-2015, 18:36
I coś ci jeszcze napiszę. Te 15000zł, to jest liczone dla mojego domu i jego zapotrzebowania. Dla domu bardziej izolowanego i np. z kolektorem poziomym zrobionym samemu wyszło by grubo poniżej 10 000zł.

Liczyłem dla twojego przypadku i na podstawie danych które podałes. Kazdy przypadek jest inny i dla kazdego te obliczenia trzeba powtorzyc. Ja o tym dobrze wiem bo to jest moja praca, ale jak widze chcesz mnie pouczac na kazdym kroku. Taka mentorska natura. Kazdy przypadek inny i kazdy człowiek jest inny, gdyby wszyscy i wszystko było jednakowe to byłoby nudno na tym swiecie, o fm nie wspominając.
Jezeli juz wspominasz o samodzielnym wykonaniu kolektora poziomego to wiedz ze samodzielna instalacja bufora to nie 12000 a mniej, ile mniej to uzaleznione od kosztu zakupów poszczegolnym elementów, a gdybys sam pospawał bufor jak wielu na forum to oszczednosci byłyby jeszcze wieksze.

nydar
28-02-2015, 19:21
CWU. Zakładam 200L/dobę. Temp. wody z rurociągu 8oC( średnia) . Z 8oC do 20oC podgrzanie zużytym powietrzem . Z 20oC do 45oC podgrzane grzałką za 5,8kWh . W II taryfie 5,8 x 0,2PLN= 1,17PLN/dobę x 30dni = 35PLN/m-c.
Jaka pompa ciepła pokona ten wynik ?

okobar
28-02-2015, 19:31
Mozesz rozbic koszty podłgówki i odwiertów, podaj wiecej szczegółow dotyczacych odwiertów

3 odwierty razem 190m kolektor turbo

asolt
28-02-2015, 19:40
3 odwierty razem 190m kolektor turbo

A ile sama podłogówka i ile m2?

Liwko
28-02-2015, 19:42
CWU. Zakładam 200L/dobę. Temp. wody z rurociągu 8oC( średnia) . Z 8oC do 20oC podgrzanie zużytym powietrzem . Z 20oC do 45oC podgrzane grzałką za 5,8kWh . W II taryfie 5,8 x 0,2PLN= 1,17PLN/dobę x 30dni = 35PLN/m-c.
Jaka pompa ciepła pokona ten wynik ?

Jak to jaka? Latem kiedy nie grzeję CO zużycie na CWU to 2-3kWh w tanim prądzie. Dla trzech osób.

okobar
28-02-2015, 19:45
A ile sama podłogówka i ile m2?

zielonego pojęcia nie mam... jeśli powierzchnia podłóg mam 173m2, podłogówki nie mam tylko w garażu, rozstaw różny średnio 15-20 cm
ile metrów weszło nie mam pojęcia, w całym domu bodajże 17 pętli....
o ile pamiętam podłogówka kosztowała mnie 7k

Przemek Kardyś
28-02-2015, 19:58
Czyli całe CO na PC-G kosztuje 40K PLN?

Była mowa o buforze, ale za te pieniądze można zrobić kable w podłodze, bojler CO, klimatyzator kanałowy z kanałami, wentylację mechaniczną, i zostaje jeszcze 20 tyś złotych, co wystarczy na dopłatę do bardzo dobrych okien i kupno 100m3 styropianu grafitowego.

Może i w starym domu PC-G ma sens, ale w nowym to już żadnego.

nydar
28-02-2015, 20:03
Jak to jaka? Latem kiedy nie grzeję CO zużycie na CWU to 2-3kWh w tanim prądzie. Dla trzech osób.

Ups. A koszt inwestycyjny?

asolt
28-02-2015, 20:03
Może i w starym domu PC-G ma sens, ale w nowym to już żadnego.

Powiedz to Liwkowi, ale nie wiem czy podzieli twoje zdanie

Liwko
28-02-2015, 20:04
Czyli całe CO na PC-G kosztuje 40K PLN?

Była mowa o buforze, ale za te pieniądze można zrobić kable w podłodze, bojler CO, klimatyzator kanałowy z kanałami, wentylację mechaniczną, i zostaje jeszcze 20 tyś złotych, co wystarczy na dopłatę do bardzo dobrych okien i kupno 100m3 styropianu grafitowego.

Może i w starym domu PC-G ma sens, ale w nowym to już żadnego.

Ile rocznie kWh na CO dla ciebie to nowy dom?

Liwko
28-02-2015, 20:07
Ups. A koszt inwestycyjny?

Pompa grzeje i CWU i CO jakbyś nie wiedział. Do tego mam odwierty, które planuje wykorzystać do chłodzenia domu klimakonwektorem, jednocześnie ładnie regenerując DZ. Do tego przy mniejszym zużyciu prądu będą tańsze panele PV. Pogadamy za kilka lat ;)

rwxw
28-02-2015, 20:23
Czyli całe CO na PC-G kosztuje 40K PLN?
Pc można założyć i za 80kzł i więcej, to nie sztuka. Ale nie znaczy to, że nie da się taniej.

Arturo72
28-02-2015, 20:25
stworzyłem nowy temat w odpowiednim dziale bo w tamtym było zamieszanie.

proszę napisać ile kosztuje taka kompletna instalacja CO z PC z montażem dla domku 140m2 powierzchni ok 40kWh/m2*rok? albo 60kWh - takiego jakich się najwięcej teraz buduje.

2x "niskie koszty eksploatacji". co z tego jak ogromny koszt inwestycyjny w kredycie to też comiesięczny "koszt eksploatacji".
ja bym zaryzykował twierdzenie, że "pompy ciepła są najmniej ekonomiczny rozwiązaniem do CO ze wszystkich na rynku". proszę mnie przekonać, że tak nie jest.
mój sąsiad właśnie buduje dom, CO z pompą ciepła 80tys, mój kolega buduje dom CO z pompą ciepła 60tys (ale tutaj korzystał z rabatów na dużą firmę więc mega tanio). mojemu ojcu prawie wcisnęli PC powietrzną za 30tys za samo urządzenie. oczywiście COP=3. :mad: wszystkie tematy z ostatniego półrocza

czytam w różnych wątkach "pompa ciepła z całą instalacją 20tys PLN". ja się pytam jak?
Pozdrów sąsiada jak ciemny ;)
Jakie jest obciążenie cieplne tego domu 140m2 ? Sądzę,że ok.4kW przy -20st.C
Pytasz się jak ? A czytaty i pisaty jesteś ? Ile zapytań wysłałeś o koszt instalacji ?
Po Twoim poście sądzę,ze jesteś potencjalną owcą do strzyżenia jak Twoj sąsiad i znajomy.
Skoro dom 140m2 ma obciążenie cieplne ok.4kW to zamiast pier...ć głupoty zorientuj się ile będzie kosztowała pompa Panasonic WH-UD07FE5 i WH-SDC07F3E5

Powodzenia i się ogarnij bo nie jest być przyjemnie owcą...

nydar
28-02-2015, 20:29
Pompa grzeje i CWU i CO jakbyś nie wiedział. Do tego mam odwierty, które planuje wykorzystać do chłodzenia domu klimakonwektorem, jednocześnie ładnie regenerując DZ. Do tego przy mniejszym zużyciu prądu będą tańsze panele PV. Pogadamy za kilka lat ;)

No tak ,ale tych 35PLN /m-c niczym nie przebijesz z uwzględnieniem kosztów inwestycyjnych .

Liwko
28-02-2015, 20:32
No tak ,ale tych 35PLN /m-c niczym nie przebijesz z uwzględnieniem kosztów inwestycyjnych .

Dlatego jak się budowałem myślałem o całości, a tu mi jeszcze spada taki bonusik w postaci PV :)

nydar
28-02-2015, 20:35
Dlatego jak się budowałem myślałem o całości, a tu mi jeszcze spada taki bonusik w postaci PV :)

Ale przy tych 35PLN ,też mogę dać ten bonusik w postaci PV,tylko ,że sensu w tym nie widzę:D

Liwko
28-02-2015, 20:38
Ale przy tych 35PLN ,też mogę dać ten bonusik w postaci PV,tylko ,że sensu w tym nie widzę:D

Nie? A ile rocznie płacisz za prąd w CAŁYM domu? CWU to tylko jeden element układanki ;)

nydar
28-02-2015, 20:48
Tak się składa,że wtedy,kiedy PV dają dużo,nie potrzebuję dużo prądu . Dużo potrzebuję wtedy gdy słońca brak i jest pochmurno i zimno.
Zużywam +/- 200PLN/2m-ce. Ok. 1000PLN/rok

Przemek Kardyś
28-02-2015, 20:48
Powiedz to Liwkowi, ale nie wiem czy podzieli twoje zdanie

Liwko skocz po notatnik i zapisz:

Udowodnij Przemkowi, że PC-G w nowym domu ma sens jakikolwiek, a nie kupa kasy i zdziwko,
a jak go przekonasz - argumentem, nie chamstwem, to z chęcią postawi Ci wódkę, winko, czy piwko.

Liwko
28-02-2015, 20:50
Przemku odpowiedz najpierw na moje pytanie.


Ile rocznie kWh na CO dla ciebie to nowy dom?

Przemek Kardyś
28-02-2015, 21:01
Przemku odpowiedz najpierw na moje pytanie.

Zacznijmy od wymagań prawnych - nie znajdę w tym stanie,
przejdźmy przez 40 wiadomych jednostek - bo to z sensem rozwiązanie,
potem na "domu izolowanym" Brzęczkowskiego się zakręcimy,
i na pasywnym poniżej 15-tu skończymy.

Czy odpowiedź ta podstawę da Ci do odpowiedzi,
co w owym domu inwestorowi w interesie leży?

Arturo72
28-02-2015, 21:07
Liwko skocz po notatnik i zapisz:

Udowodnij Przemkowi, że PC-G w nowym domu ma sens jakikolwiek, a nie kupa kasy i zdziwko,
a jak go przekonasz - argumentem, nie chamstwem, to z chęcią postawi Ci wódkę, winko, czy piwko.
Osobiście uważam,że dzisiaj,przy dzisiejszym budowaniu pompa grunt-woda nijak ma się w
oplacalności.

Liwko
28-02-2015, 21:13
Osobiście uważam,że dzisiaj,przy dzisiejszym budowaniu pompa grunt-woda nijak ma się w
oplacalności.

Tym bardziej że kosztuje dwa razy mniej niż twoja a COP lepszy? Na prawdę czasami nie rozumiem twojego toku myślenia.

Liwko
28-02-2015, 21:14
... - nie znajdę w tym stanie,


W takim razie porozmawiamy jutro :)

Arturo72
28-02-2015, 21:16
Tym bardziej że kosztuje dwa razy mniej niż twoja a COP lepszy? Na prawdę czasami nie rozumiem twojego toku myślenia.
To zrozum po poniższym:


Skoro dom 140m2 ma obciążenie cieplne ok.4kW to zamiast pier...ć głupoty zorientuj się ile będzie kosztowała pompa Panasonic WH-UD07FE5 i WH-SDC07F3E5

Taka pompa jest w sam raz do takiego domu.
Chodzi mi o moc grzewczą a nie konkretnie o pompę.

RST
28-02-2015, 21:16
To jaka zima jest normalna ?
Ta co była raz tak zimna do -20 C .Czy taka co są ostatnio od kilku lat .
Od wielu lat na forum gruntowcy straszą tą normalna zimą i nic,wszystkie są wyjątkowe ;)
kilku lat? A ile to wg Ciebie?
bo właśnie dwie ostatnie (zimy) są "ciepłe".
I nie chodzi o straszenie ale realizm.
Przypomnij sobie zimę sprzed 3 lat...

nydar
28-02-2015, 21:20
Osobiście uważam,że dzisiaj,przy dzisiejszym budowaniu pompa grunt-woda nijak ma się w
oplacalności.

Żadna powyżej 5oooPLN nie ma sensu.

nydar
28-02-2015, 21:24
kilku lat? A ile to wg Ciebie?
bo właśnie dwie ostatnie (zimy) są "ciepłe".
I nie chodzi o straszenie ale realizm.
Przypomnij sobie zimę sprzed 3 lat...

Przeanalizujcie temp gruntu przez ostatnie 10lat. To jest wykładnik chłodu i oddziaływania na dom . A czy zima częściowo mroźna,czy łagodna jak tegoroczna ma nieznaczny wpływ na zużycie energii. Najważniejsza jest jakość wykonania budynku i wilgotność izolacji.

Liwko
28-02-2015, 21:43
Najpierw piszesz tak


Osobiście uważam,że dzisiaj,przy dzisiejszym budowaniu pompa grunt-woda nijak ma się w
oplacalności.

A później tak



To zrozum po poniższym:

Taka pompa jest w sam raz do takiego domu.
Chodzi mi o moc grzewczą a nie konkretnie o pompę.

A przecież tak na prawdę wyznacznikiem jest cena a nie rodzaj PC.

kolektor1
28-02-2015, 21:51
Pompa grzeje i CWU i CO jakbyś nie wiedział. Do tego mam odwierty, które planuje wykorzystać do chłodzenia domu klimakonwektorem, jednocześnie ładnie regenerując DZ. Do tego przy mniejszym zużyciu prądu będą tańsze panele PV. Pogadamy za kilka lat ;)
A niby to jak zregenerujesz dolne źródło? Pompując tam ciepło?

Liwko
28-02-2015, 21:53
A niby to jak zregenerujesz dolne źródło? Pompując tam ciepło?

Dokładnie :yes:

kolektor1
28-02-2015, 22:00
Dokładnie :yes:

No popatrz, próbuję to zrobić od 5 lat pompując tysiące kWh i jakoś mi się to nie udaje. Masz na to jakiś patent, zdradzisz?

marmag
28-02-2015, 22:06
CWU. Zakładam 200L/dobę. Temp. wody z rurociągu 8oC( średnia) . Z 8oC do 20oC podgrzanie zużytym powietrzem . Z 20oC do 45oC podgrzane grzałką za 5,8kWh . W II taryfie 5,8 x 0,2PLN= 1,17PLN/dobę x 30dni = 35PLN/m-c.
Jaka pompa ciepła pokona ten wynik ?

Na przykład moja.

Średnie zużycie na CWU za ostatnie 12 miesięcy to 33,64 pl/m-c, a zużywam 2 razy więcej wody niż w przykładzie.

Przemek Kardyś
28-02-2015, 22:06
Cebula! Rozmawiajcie zamiast walczyć. Rozmowa dąży do przekonania drugiego i zyskania sprzynierzenca. Walka kończy się zaś samotnością.

Liwko
28-02-2015, 22:08
No popatrz, próbuję to zrobić od 5 lat pompując tysiące kWh i jakoś mi się to nie udaje. Masz na to jakiś patent, zdradzisz?

Mam ale nie mogę.

pitersson
28-02-2015, 22:12
Pozdrów sąsiada jak ciemny ;)
Jakie jest obciążenie cieplne tego domu 140m2 ? Sądzę,że ok.4kW przy -20st.C
Pytasz się jak ? A czytaty i pisaty jesteś ? Ile zapytań wysłałeś o koszt instalacji ?
Po Twoim poście sądzę,ze jesteś potencjalną owcą do strzyżenia jak Twoj sąsiad i znajomy.
Skoro dom 140m2 ma obciążenie cieplne ok.4kW to zamiast pier...ć głupoty zorientuj się ile będzie kosztowała pompa Panasonic WH-UD07FE5 i WH-SDC07F3E5

Powodzenia i się ogarnij bo nie jest być przyjemnie owcą...

Arturku skad znow ten ,,agresor'' ?:no: Z takim ,, termosikiem'' (4kW) to pompka nie jest az taka naj, naj ;)

Liwko
28-02-2015, 22:12
kolektor1, ale pojechałeś z tą swoją czerwoną stopką :D
No chyba że ci o PV chodziło :)

nydar
28-02-2015, 22:13
No popatrz, próbuję to zrobić od 5 lat pompując tysiące kWh i jakoś mi się to nie udaje. Masz na to jakiś patent, zdradzisz?

Nie zdradzi:).wydaje mu się ,że posiadł grala.

Liwko
28-02-2015, 22:13
Arturku skad znow ten ,,agresor'' ?:no: Z takim ,, termosikiem'' (4kW) to pompka nie jest az taka naj, naj ;)

Nie pompa a cena powinna być wyznacznikiem.

marmag
28-02-2015, 22:14
Żadna powyżej 5oooPLN nie ma sensu.

zamiast grzać czymkolwiek cywilizowanym - polecam ognisko w salonie - zostanie 5000 na opał

nydar
28-02-2015, 22:16
Na przykład moja.

Średnie zużycie na CWU za ostatnie 12 miesięcy to 33,64 pl/m-c, a zużywam 2 razy więcej wody niż w przykładzie.

400L/dzień x 30 dni =12m3 wody 45oC . Piszemy o domach jednorodzinnych a nie o hotelach.

kolektor1
28-02-2015, 22:19
Mam ale nie mogę.
Nie wierzę. Gdybym miał na to patent to opływał bym w bogactwa do 5 pokolenia.


kolektor1, ale pojechałeś z tą swoją czerwoną stopką :D
No chyba że ci o PV chodziło :)
To jest po to aby koliło naszego wspólnego znajomego a nie żadnego a Was

pitersson
28-02-2015, 22:19
kolektor1, ale pojechałeś z tą swoją czerwoną stopką :D
No chyba że ci o PV chodziło :)

Kolega kolektor1 nie dopisal ze chodzi o budynki uzytecznosci publicznej np.( szpitale) lub przy doplacie 60% . :offtopic: takze szaaa !!!

kolektor1
28-02-2015, 22:23
Ale dziwne jest, że kolega Brzęczu jeszcze tu nie wyjechał ze swoimi inwertorami! Czyżby zaniemógł?

nydar
28-02-2015, 22:26
zamiast grzać czymkolwiek cywilizowanym - polecam ognisko w salonie - zostanie 5000 na opał

Myślisz,że wyznacznikiem cywilizacji jest stopień komplikacji i cena ? Co widzisz w ,,dobrze zaprojektowanym kominku?" Można i popiołu w domu nie wyrzucać. Kwestia konstrukcji. Puki co wg. twojej nomenklatury,najbardziej cywilizowanym jest ogrzewanie kablami w II taryfie, akumulacyjne w płycie akumulacyjnej ,czy fundamencie ,w domu poniżej 30kWh/m2. PC to fanaberia w kontekście kosztu inwestycyjnego.

pitersson
28-02-2015, 22:42
Myślisz,że wyznacznikiem cywilizacji jest stopień komplikacji i cena ? Co widzisz w ,,dobrze zaprojektowanym kominku?" Można i popiołu w domu nie wyrzucać. Kwestia konstrukcji. Puki co wg. twojej nomenklatury,najbardziej cywilizowanym jest ogrzewanie kablami w II taryfie, akumulacyjne w płycie akumulacyjnej ,czy fundamencie ,w domu poniżej 30kWh/m2. PC to fanaberia w kontekście kosztu inwestycyjnego.

Wez pod uwage ze Pc to tez pewnego rodzaju ,,lansik":cool: i wiesz jestes ,,eko'';) Ja tego tak nie czuje ale moi goscie tak to widza ,w moim przypadku to ekonomia akurat i wygoda.

pitersson
28-02-2015, 22:44
Ale dziwne jest, że kolega Brzęczu jeszcze tu nie wyjechał ze swoimi inwertorami! Czyżby zaniemógł?

Aaaa wiesz łykend jest trza to zrozumić:D

marmag
28-02-2015, 22:47
400L/dzień x 30 dni =12m3 wody 45oC . Piszemy o domach jednorodzinnych a nie o hotelach.

Mogę cię jedynie przeprosić, że zużywam tyle wody - w domu - ale za tą cenę co będę sobie żałował.

pitersson
28-02-2015, 22:58
Mogę cię jedynie przeprosić, że zużywam tyle wody - w domu - ale za tą cenę co będę sobie żałował.

Ja sobie nie zaluje bo nie ma czego ale przy rodzince (jeszcze) 2+1 zuzywam 12-15 m3/msc. calosciowo wode ,moze cos zle zczytales :confused:

kolektor1
28-02-2015, 23:06
Aaaa wiesz łykend jest trza to zrozumić:D
Dla Brzęcza lykend nie łykend jedzie jak czołg.

marmag
28-02-2015, 23:13
Myślisz,że wyznacznikiem cywilizacji jest stopień komplikacji i cena ? Co widzisz w ,,dobrze zaprojektowanym kominku?" Można i popiołu w domu nie wyrzucać. Kwestia konstrukcji. Puki co wg. twojej nomenklatury,najbardziej cywilizowanym jest ogrzewanie kablami w II taryfie, akumulacyjne w płycie akumulacyjnej ,czy fundamencie ,w domu poniżej 30kWh/m2. PC to fanaberia w kontekście kosztu inwestycyjnego.

Myślę, że wyznacznikiem cywilizacji jest stopień dopasowania do oczekiwań oraz zapewnienie oczekiwanego efektu najniższym kosztem (finansowym/społecznym/ środowiskowym- wszystko w długim okresie - nie patrzę tylko na czubek nosa).
W dobrze zaprojektowanym kominku widzę - tfu potrzebę wycinania lasu i palenia w salonie.
Kable w II taryfie? - TAK - w malutkim domku owszem (80-90m2), ale wszędzie gdzie potrzeba jest więcej energii tylko PC.
Koszt inwestycyjny PC jest niższy lub porównywalny z kosztem dachu - czy dach też nazwiesz fanaberią - przecież można namiot.

Sorry ale nie zgadzam się z Twoją opinią o braku przesłanek ekonomicznych do montowania PC.
Uważam, że jest to świetny sposób ogrzewania domów - nie tak drogi inwestycyjnie jak go malują, a przy tym zapewniający pełną bezobsługowość, komfort i możliwość maksymalnego poszanowania środowiska. Przy okazji dając szansę na najniższe możliwe do osiągnięcia koszty eksploatacyjne. (co potwierdzają moje opłaty za prąd)
Nie widzę alternatywy - jeśli spojrzę dalej niż czubek...

pitersson
28-02-2015, 23:25
narmag ma racje,poza tym lasem(bo tym kominkiem to go malo zuzywasz %,) wiecej ,,wycinasz'' go nieswiadomie w zyciu codziennym;)
i jeszcze nie ma racji zym domkiem 80-90m2 bo domek np.200m2 moze miec rownie niskie straty.

Arturo72
28-02-2015, 23:38
Żadna powyżej 5oooPLN nie ma sensu.
Mylisz się.
Dom wg OZC zużywa na c.o 5000kWh ale na cwu zużywam następne 4500kWh czyli lącznie 9500kWh.
Za poprzedni sezon zuzyłem na c.o+cwu 3300kWh(1900kWh na c.o i 1400kWh na cwu) czyli o 6200kWh mniej niż powinienem.
Ile to jest 6200kWh ?
Wg mnie i mojej taryfy ok.2000zł czyli tyle mniej zapłaciłem gdybym mial COP1.

pitersson
01-03-2015, 00:06
2000zł hmmmm..... :sick : pewnie po ok. 10 latach bedziesz na zero do COP1 a pewnie i dluzej;)

Arturo72
01-03-2015, 00:20
2000zł hmmmm..... :sick : pewnie po ok. 10 latach bedziesz na zero do COP1 a pewnie i dluzej;)
Tak sądzisz ?
Kospel+ bojler to jakieś 5tys.zł,pompka 8kW to jakieś 20tys.zł czyli róznica ok.15tys.zł.
Róznica w rachunkach to 2tys.zł rocznie.

Arturku skad znow ten ,,agresor'' ?:no: Z takim ,, termosikiem'' (4kW) to pompka nie jest az taka naj, naj ;)
Zatem oprócz termosika jest drugie tyle na cwu o czym zwolenicy prądu zapominają ale ja nie zużywam jak prądowcy 15l/osobę/dobę tylko normalnie się kąpie.
Ja mam w swoim "termosiku" 3,5kW.

nethorse
01-03-2015, 02:55
W odniesieniu do kilku wypowiedzi w tym wątku (a nie tylko do ostatnich postów) ja nie zgodzę się tylko z jedną. Mianowicie nigdy w życiu nie pchał bym się w kable grzejne, niby najtaniej w wykonaniu, ale jesteśmy uwiązani tylko jednym nośnikiem energii. Reszta to tylko kwestia gustu i upodobań.
Dając kable jesteśmy uzależnieni od prądu, nic poza tym w nie nie puścimy, Mając niskotemperaturowe ogrzewanie wodne możemy podłączyć pod to co tylko nam się żywnie podoba, lub co bardziej w danej chwili jest opłacalne.
Pomijając "tyć" większe koszty wykonania podłogówki wodnej w porównaniu do kabli grzejnych mamy same plusy na korzyść tego pierwszego systemu.
A teraz jeśli chodzi o koszty eksploatacji i możliwości konfiguracji:
kable grzejne = podłogówka wodna + kocioł elektryczny => koszty eksploatacji takie same.
podłogówka wodna + PC => Koszty eksploatacji mniejsze, większe koszty ponoszone na "samo" źródło ciepła w porównaniu do kabli.
podłogówka wodna + kocioł tradycyjny (śmieciuch) => Koszty eksploatacji... ??? Jak policzyć spędzony czas przy kotle i przygotowaniu opału, natomiast na pewno najniższe koszty wykonania.
Wnioski:
Ile razy pojawiła się "podłogówka wodna" a ile razy "kable" ? Odpowiedzi na to pytanie będę broniła własną piersią ;-)
A w odniesieniu do ostatnich postów to moim skromnym zdaniem takie siłowanie na argumenty w "obecnym lub przyszłym" sezonie grzewczym nie ma zbytniego sensu. Można wypowiedzieć swoje zdanie ale wybór należy do każdego z osobna (poza podłogówką którą bronię ;-) ) Bardzo długi czas królowało ogrzewanie węglowe na kaloryferach, nie miało konkurencji ekonomicznej oraz technologicznej, więc ten okres można pozostawić bez zbędnych komentarzy. Później na krótki okres pojawiła się konkurencja w postaci gazu i kaloryferów (nadal ogrzewanie wysokotemperaturowe). Pamiętam czasy jak górnicy sprzedawali deputat węglowy, ponieważ ogrzewanie gazem było tańsze pomimo nisko sprawnych kotłów gazowych i instalacji na wysokich parametrach. Ten okres jednak szybko minął i do dziś demontuję piece gazowe u klientów które wyglądają jak nówki bo paliło się w nich przez dwa sezony... Przełomem było wprowadzenie ogrzewania niskotemperaturowego, czyli tzw. podłogówek, później również gazowych kotłów kondensacyjnych. Obecnie są PC które w eksploatacji wydają się być najbardziej ekonomiczne (oczywiście w połączeniu z nowoczesną instalacją grzewczą), jednak w tym momencie pojawia się podział na dwa obozy. Jeden to zwolennicy " niskich kosztów obecnego ogrzewania" godząc się na wyższe koszty zakupu źródła ciepła (czyt. pomp ciepła etc.), drugi obóz to niższe koszty zakupu źródła ciepła godząc się na wyższe koszty eksploatacji...
A prawda wyjdzie za kilkanaście lat, podsumowywując w tedy bilans poniesionych zysków i strat na na zakup źródła ciepła i kosztów eksploatacyjnych przez ten okres.
Technika postępuje w takim tempie, że wątpię aby ktoś w chwili obecnej mógł ze 100 procentową pewnością stwierdzić czym będzie ogrzewał swoje lokum za 10 lub 20 lat. Podstawą jest jednak to, aby przystosować już dziś, swoje instalacje pod przyszłe źródła ciepła, a na pewno będą to źródła niskotemperaturowe.

pitersson
01-03-2015, 08:37
Tak sądzisz ?
Kospel+ bojler to jakieś 5tys.zł,pompka 8kW to jakieś 20tys.zł czyli róznica ok.15tys.zł.
Róznica w rachunkach to 2tys.zł rocznie.

Zatem oprócz termosika jest drugie tyle na cwu o czym zwolenicy prądu zapominają ale ja nie zużywam jak prądowcy 15l/osobę/dobę tylko normalnie się kąpie.
Ja mam w swoim "termosiku" 3,5kW.

Wiem,wiem ze masz 3,5kW:D glosisz to wszedzie, no i masz stopke;) Wyliczyles 15 tysi roznicy a to juz jest prawie 8 lat. Do Pc Pw dodaj jeszcze dobry baniak na CWU i jeszcze kilka szczegulow i spokojnie 10 lat bedzie malo do zbilansowania;) oczywiscie w omawianym przypadku, Arturku bez napinki troche zaciemniasz temat...

malux20
01-03-2015, 09:09
A da się grzać taką pompą?

pitersson
01-03-2015, 09:15
A da się grzać taką pompą?

?

malux20
01-03-2015, 09:34
Podobnież nie dają rady przy minus 7

syffon2
01-03-2015, 10:21
a tam pompa ile wam wychodzi na miesiąc ile placicie za ogrzewanie?
bo my 700 grzejemmy węglem
Nierozumiem zbytnio to co w zimie zadarmo Wam pompa tłoczy cieplo skad? Z ziemi do domu? To po co zużywa tyle prądu ?Na jakiej zasadzie ona dziala?

Liwko
01-03-2015, 10:31
Na jakiej zasadzie ona dziala?

Na podobnej co klimatyzator i lodówka w twoim domu (to też pompy ciepła!)

Arturo72
01-03-2015, 11:44
a tam pompa ile wam wychodzi na miesiąc ile placicie za ogrzewanie?bo my 700 grzejemmy węglem
Zużycie na c.o zależy od meisiąca ale max.400kWh to jest ok.120zł miesięcznie.

Nierozumiem zbytnio to co w zimie zadarmo Wam pompa tłoczy cieplo skad? Z ziemi do domu? To po co zużywa tyle prądu ?Na jakiej zasadzie ona dziala?
Cuda i dziwy ;)
I nie ciepło z ziemi tylko z powietrza,nawet bardzo mroźnego ;)
Ile prądu zużywa to podałem wyżej.

syffon2
01-03-2015, 11:54
120 za co za prąd? Myśłałem ze ogrzewanie elektryczne jest najdroższe ze wszystkich.
A jeśli można wiedziec nie rozumiem tego to co pod ziemia jest ciepło o wartości ile? 40-60st? Bo chyba tyle trzeba aby kaloryfery były gorące.
A tam jest od zera do 10 tak czytałem więc z czego się ciepło pobiera? Jeśli pod ziemią jest niższa temp niz w otoczeniu.

W internecie pisze ze pompa odbiera ciepło od gleby o wartości -2 do 5st
Jakie ciepło jak gleba jest na kosć zamarznięta?

To nie prościej zamontować grzałki w kaloryferach i podgrzać jak wodę w czajniku to też ogrzewanie elektryczne?

Liwko
01-03-2015, 12:10
120 za co za prąd? Myśłałem ze ogrzewanie elektryczne jest najdroższe ze wszystkich.
A jeśli można wiedziec nie rozumiem tego to co pod ziemia jest ciepło o wartości ile? 40-60st? Bo chyba tyle trzeba aby kaloryfery były gorące.
A tam jest od zera do 10 tak czytałem więc z czego się ciepło pobiera? Jeśli pod ziemią jest niższa temp niz w otoczeniu.

W internecie pisze ze pompa odbiera ciepło od gleby o wartości -2 do 5st
Jakie ciepło jak gleba jest na kosć zamarznięta?

To nie prościej zamontować grzałki w kaloryferach i podgrzać jak wodę w czajniku to też ogrzewanie elektryczne?

Hehe :D
A wiesz, że woda pod wyższym ciśnieniem zagotuje ci się szybciej?

W twojej lodówce też jest sprężarka, która wytwarza ciepło (dotknij sobie tył lodówki) a odpadowym zimnem chłodzi wnętrze lodówki. Ściany lodówki są zaizolowane dlatego lodówka zużywa mało prądu. Twój dom zużywa dużo opału, ponieważ masz dom nieizolowany.

_olo_
01-03-2015, 12:23
To nie prościej zamontować grzałki w kaloryferach i podgrzać jak wodę w czajniku to też ogrzewanie elektryczne?

Prościej tylko wówczas masz 100% ciepła z prądu a przy pompie ciepła zużywasz 25% energii elektrycznej nie na to by wyprodukować ciepło a na to by "wyciągnąć" z powietrza lub gruntu pozostałe 75% energii przypadające na każdy kilowat mocy pompy.
A energia w powietrzu lub ziemi jest do zera absolutnego (0 K) potem ustaje ruch cząsteczkowy i już jej nie ma, chociaż są też inne teorie. :yes:

okobar
01-03-2015, 13:24
120 za co za prąd? Myśłałem ze ogrzewanie elektryczne jest najdroższe ze wszystkich.
A jeśli można wiedziec nie rozumiem tego to co pod ziemia jest ciepło o wartości ile? 40-60st? Bo chyba tyle trzeba aby kaloryfery były gorące.
A tam jest od zera do 10 tak czytałem więc z czego się ciepło pobiera? Jeśli pod ziemią jest niższa temp niz w otoczeniu.

W internecie pisze ze pompa odbiera ciepło od gleby o wartości -2 do 5st
Jakie ciepło jak gleba jest na kosć zamarznięta?

To nie prościej zamontować grzałki w kaloryferach i podgrzać jak wodę w czajniku to też ogrzewanie elektryczne?

o Jezu... to prowokacja?
czy Ty tak na serio?

normalnie aż nie wiadomo co odpowiadać...

pitersson
01-03-2015, 13:51
Jasne ze prowokacja:) przy minimalnej checi podstawy mozna wylapac z ,,neta'' ,a tak kolega zabija pewnie nude i ma z tego ubaw;) (,,syfon'')

syffon2
01-03-2015, 14:47
przepraszam bardzo ale od zawsze myslalem ze to wyciąga sie ze źródel geotermalnych to cieplo
naprawdę nie rozumiem jak z otoczenia zimnego można wyciągnąć cieplo czytalem troszke i nadal nie rozumiem jak z wod mającej okolice 0 mozna cieplo wyciągnąć

drapek
01-03-2015, 15:01
kolego syffon2 - tutaj masz zobrazowane jak działa pompa ciepła. Tak krótko opisując to elementem "grzejnym roboczym" w pompie ciepła jest sprężarka która powoduje że czynnik chłodniczy wraz ze wzrostem ciśnienia zwiększa swoją temperaturę, którą dalej oddaje do górnego źródła - do grzejników czy podłogówki.

http://cte.fea.pl/var/kde/storage/images/media/images/praze-pompa-ciepla-dzialanie/55970-1-pol-PL/praze-pompa-ciepla-dzialanie_small.gif

syffon2
01-03-2015, 16:03
tak jak klima w aucie?
A poco trzeba kompac pod ziemią? Woda nie moze byc brana np bezpośrednio z hydrantu z wody użytkowej?

Liwko
01-03-2015, 16:07
tak jak klima w aucie?
A poco trzeba kompac pod ziemią? Woda nie moze byc brana np bezpośrednio z hydrantu z wody użytkowej?

Nie woda a temperatura. A co się stanie z wodą jak odbierzesz jej temperaturę? (zobacz w swojej zamrażalce) :)

Zigobar
01-03-2015, 16:54
syffon22
Poczytaj sobie o pompach ciepła:
glikol - woda
woda - woda
z bezpośrednim parowaniem
powietrze - woda

link2jack
01-03-2015, 20:01
Przeliczmy to dla bufora z grzałką:
koszt 12000 zł , po 20 latach ewentualnie do wymiany pompa obiegowa, pozostałe elementy zostają.
Amortyzacja 600 zł, chociaż te 20 lat to za mało, ale niech bedzie.
Koszt ogrzewania plus cwu dla domu 60 kWh/m2 to 1791 zł (dla PGE Rzeszów+Duon)
Razem:
47820 zł - bufor + II taryfa
51020 zł - pompa + II taryfa
63300 zł - gaz

Jakby nie liczyc to pompa sie nie opłaca, nie mówiąc o gazie

Widzę ze temat bufora przeszedł jakoś bokiem... Jeśli mam zapłacić za pompę powietrzną 9kw z montażem pewnie minimum 20 tysięcy a mogę mieć bufor za 12.000 to jaki jest sens montowania pomp ciepła? Zużycie prądu niewiele większe od pomp ciepła. No i działa nawet przy - 40*C :D

Przemek Kardyś
01-03-2015, 20:34
Bufor można i samemu zrobić za 3-4 tyś, albo komuś zlecić za 4-5.

NOMIS
01-03-2015, 20:43
Widzę ze temat bufora przeszedł jakoś bokiem... Jeśli mam zapłacić za pompę powietrzną 9kw z montażem pewnie minimum 20 tysięcy a mogę mieć bufor za 12.000 to jaki jest sens montowania pomp ciepła? Zużycie prądu niewiele większe od pomp ciepła. No i działa nawet przy - 40*C :D

Bardzo słuszny wniosek, zacznam się zastanawiać czy nastwienie się na pompę ciepła to dobry pomysł.

Arturo72
01-03-2015, 20:54
Bardzo słuszny wniosek, zacznam się zastanawiać czy nastwienie się na pompę ciepła to dobry pomysł.
To zalezy od zużycia energii na c.o+cwu a nie na chybił trafił czy mi się podoba czy nie.
Ja oszczędzam rocznie dzięki pompie ok.6000kWh w porównaniu do ogrzewania prądem.

asaselllo
01-03-2015, 22:24
Skoro zeszły sezon kosztował mnie 1800 zł za c.o i cwu z COP 4,14 to gdybym grzał prądem wyszłoby, że zaoszczędziłem ponad 5500 zł. Nie będę porównywał do własnych kosztów inwestycyjnych bo te są nader skromne w porównaniu z większością. Przyjmując tu opisywaną kwotę 20 000 zł na pompę zwróciłaby mi się z nawiązką po 4 latach.
W małych domkach, dobrze zaizolowanych ogrzewanie prądem jest konkurencyjne przeliczając koszty inwestycyjne, a jeśli komuś klima nie przeszkadza to dodatkowo dogrzewając nią można sporo zaoszczędzić.
Inną kwestią jest cena energii, teraz atrakcyjna ale patrząc z perspektywy czasu z pewnością wzrośnie. Dla posiadacza pompy każda podwyżka będzie 3-4 razy mniej dotkliwa niż dla posiadacza kabli czy kociołka kospel. Można jednak montować kable a za 6-7 lat strajkować (jak "frankowicze') i żądać obniżenia cen prądu do poziomu kiedy to budowaliśmy dom.

lukasza
01-03-2015, 22:37
Widzę ze temat bufora przeszedł jakoś bokiem... Jeśli mam zapłacić za pompę powietrzną 9kw z montażem pewnie minimum 20 tysięcy a mogę mieć bufor za 12.000 to jaki jest sens montowania pomp ciepła? Zużycie prądu niewiele większe od pomp ciepła. No i działa nawet przy - 40*C :D

Tylko że w cytacie masz wyliczenia Asolta błędne co sam przyznał
PO CO pomyłkę cytujesz?

Potem poprawił Asolt i mu wyszło na buforze nie 47k a ponad 60k
A i tak zaniżyła COP do 3, a nawet mi -co mam niby źle- wychodzi COP ok 3.5
Podstawił sobie 80% tania taryfę a ja mam 100% taniej
I wzioł super korzystne ceny energii za 20groszy do obliczeń co promowało w tej sytuacji bufor

Liwko już potem to przeliczył na 83k koszt tego bufora.

Myśle ze tak po środku -COP i ceny średnie 2T- może Asolt z Liwko sie spotkać i masz koszt 20lat: 51k PC i 70k bufor.
Ale można i taniej mieć bufor i PC.
Z tym ze z bufora można urwać coś z ceny, ale nie chodzi mi o samorobki bo PC można samemu niby też zrobić. A z PC liczonej po 27k (tyle wystawiali do obliczeń Asolt i Liwko) ja urwalem 9k: inwestycja za 18k.

Czyli np mogło by być: bufor 70k a PC 42k. PC 28k do przodu. Nawet urwie z firmowego bufora na inwestycji 4k co i tak praktycznie pokryje/przeje wzrost cen energi przez 20lat i PC wyjdzie nadal 28k do przodu.
Wadą PC to awaria. Ale jest 28k "zapasu" na to. Plus PC to chłodzenie jak korzystasz i woda do basenu na 3 msc kąpieli.

lukasza
01-03-2015, 22:45
Skoro zeszły sezon kosztował mnie 1800 zł za c.o i cwu z COP 4,14 to gdybym grzał prądem wyszłoby, że zaoszczędziłem ponad 5500 zł. Nie będę porównywał do własnych kosztów inwestycyjnych bo te są nader skromne w porównaniu z większością. Przyjmując tu opisywaną kwotę 20 000 zł na pompę zwróciłaby mi się z nawiązką po 4 latach.
W małych domkach, dobrze zaizolowanych ogrzewanie prądem jest konkurencyjne przeliczając koszty inwestycyjne, a jeśli komuś klima nie przeszkadza to dodatkowo dogrzewając nią można sporo zaoszczędzić..

Ja teoretycznie podaje gorszy COP bo 3,4
Mam mniejsze zużycie (przewidywane) bo ok 1000 zł za sezon

A i tak przy tym co dałem za PC i licząc koszt bufora tylko 8tys to wychodzi mi zwrot PC w 4 lata. Bez dotacji w 6 lat.

simluc
01-03-2015, 23:31
Ja oszczędzam rocznie dzięki pompie ok.6000kWh w porównaniu do ogrzewania prądem.
To niewiele, za dobrze ocieplony dom ;)
Przy G12W z duonem płaciłbyś 1100 zl wiecej ( bufor ładowany w taniej taryfie).
Na dziś co najmniej do 2018 roku, w rejonie gliwickim, pompy ciepła inne niż p-p to wątpliwa oszczędność.

JTKirk
02-03-2015, 06:37
To niewiele, za dobrze ocieplony dom ;)
Przy G12W z duonem płaciłbyś 1100 zl wiecej ( bufor ładowany w taniej taryfie).
Na dziś co najmniej do 2018 roku, w rejonie gliwickim, pompy ciepła inne niż p-p to wątpliwa oszczędność.

chyba że ktoś w podobnej cenie zrobił g-w +DZ poziome (i to bez kiwnięcia palcem!)
było już tutaj nie raz o takich przypadkach...to nie żadna abstrakcja

asolt
02-03-2015, 06:48
Tylko że w cytacie masz wyliczenia Asolta błędne co sam przyznał
PO CO pomyłkę cytujesz?

Potem poprawił Asolt i mu wyszło na buforze nie 47k a ponad 60k




Nieprawda, te 47 k dotyczyło danych Przemka. Link2jack cytuje poprawne dane a nie pomyłkę.
Cytowane były obliczenia dla danych Przemka, które sa poprawne. Jezeli chcesz kogos poprawic czytaj dokładniej posty
Pomyłka była w obliczeniach dla Liwko, które poprawiłem, nie pomyliłem sie w obliczeniach na podstawie danych Przemka.
Ja wiem ze mozna sie w tym zgubic, ale dla danych Przemka korzystniej wychodzi bufor, dla danych Liwka pompa, chociaz uwzgledniajac koszt kredytu juz nie tak bardzo

Przemek Kardyś
02-03-2015, 10:35
Już mam tak namieszane w głowie, że sam nie wiem co mam zrobić. Kupiłem już podlicznik i programator czasowy do wykorzystania przy kablach podłogowych, ale jak sobie pomyślę o "polskiej polityce energetycznej", to nabieram wątpliwości.
Takie podejście kończy się jednak wstawieniem kotła na drewno z "nocnej taryfy", a to już jazda po bandzie. W domu energooszczędnym z klimatyzatorem rachunki za prąd nie mogą być kosmiczne.

lukasza
02-03-2015, 11:58
To niewiele, za dobrze ocieplony dom ;)
Przy G12W z duonem płaciłbyś 1100 zl wiecej ( bufor ładowany w taniej taryfie).
Na dziś co najmniej do 2018 roku, w rejonie gliwickim, pompy ciepła inne niż p-p to wątpliwa oszczędność.

a policzyłeś mu w "oszczędnościach" tylko na skróty 6000kWh x cena z Duona w gliwickim
czy poprawnie
doliczając stratę na 1T (Duon ma droższą 1T) i z dodatkowymi opłatami handlowymi?

Ja - oczywiście -indywidualnie- w swoim regionie z G12r Energi - z Duonu mam zysk praktycznie w tym roku za prąd dzięki 0 zł w 2T, potem doliczając dopłaty do 1T i opłaty handlowe zyski z Duonu rocznie mam nie za duże.

Jak teraz byśmy znali ceny średnie w Polsce dla 2T to wyjdzie może ok 27gr i zysk na PC nie 1100zł a 6000kWh x 25gr = 1620 zł/rocznie.
Dodatkowo dom Artura raczej nie jest średni (a mały) i raczej bardzo przyzwoicie ocieplony, Zmieńmy na wiekszy dom nieco gorzej ocieplony i ta sama pompa co u Artura da już oszczędności 8000-9000kWh rocznie. Nie bierzmy Duona do obliczeń bo nie zawsze jest idealny i już mamy oszczędności na PC rzędu 2200-2400zł.

Wstawianie wszędzie Duonu do obliczeń, szczególnie zwolenników czystego prądu nie jest do końca reprezentatywne bo oferta Duonu jeszcze nie jest rewelacją aby każdemu się opłacała. Nie wszędzie Duon oferuje to samo - np: czas 2T zależny od Operatora. Jak i dystrybutorzy mają różne oferty jak 12h 2T w g12r u Energi.

Niech każdy liczy sam i szuka złoty środek: nakłady na ocieplenie, nakłady na dom energooszczedny, nakłady na dom pasynwy, koszt instalacji PC czy bufora czy kabli, koszty energii jakie ma u siebie dostępne w regionie, indywidualne zużycie kWh na CO, CWU i resztę jak i tryb życia.

Wyjdzie kilka równie dobrych modeli i miksów grzania, chłodzenia i zużycia kwh.

asolt
02-03-2015, 12:40
a policzyłeś mu w "oszczędnościach" tylko na skróty 6000kWh x cena z Duona w gliwickim
czy poprawnie
doliczając stratę na 1T (Duon ma droższą 1T) i z dodatkowymi opłatami handlowymi?

Ja - oczywiście -indywidualnie- w swoim regionie z G12r Energi - z Duonu mam zysk praktycznie w tym roku za prąd dzięki 0 zł w 2T, potem doliczając dopłaty do 1T i opłaty handlowe zyski z Duonu rocznie mam nie za duże.

Jak teraz byśmy znali ceny średnie w Polsce dla 2T to wyjdzie może ok 27gr i zysk na PC nie 1100zł a 6000kWh x 25gr = 1620 zł/rocznie.
Dodatkowo dom Artura raczej nie jest średni (a mały) i raczej bardzo przyzwoicie ocieplony, Zmieńmy na wiekszy dom nieco gorzej ocieplony i ta sama pompa co u Artura da już oszczędności 8000-9000kWh rocznie. Nie bierzmy Duona do obliczeń bo nie zawsze jest idealny i już mamy oszczędności na PC rzędu 2200-2400zł.

Wstawianie wszędzie Duonu do obliczeń, szczególnie zwolenników czystego prądu nie jest do końca reprezentatywne bo oferta Duonu jeszcze nie jest rewelacją aby każdemu się opłacała. Nie wszędzie Duon oferuje to samo - np: czas 2T zależny od Operatora. Jak i dystrybutorzy mają różne oferty jak 12h 2T w g12r u Energi.



Nie wiem jak liczysz ze Duon jest nieopłacalny skoro przy G12w w Enerdze II taryfa jest w duonie tansza o 6,35 gr od II taryfy w g12r (sprzedawca energa). Nie sądze aby majac bufor taryfa g12r była lepsza od g12w uwzgledniajac fakt ze prąd bytowy w II taryfie mamy przez cały weekend. Oczywiscie ze mozemy nie brac najtanszego sprzedawcy czyli duonu, mozemy wziac najdrozszego tylko po co, zeby udowodnic swoje?. Dla duzego zuzycia warto szukac najtanszego sprzedawcy, dla małego juz niekoniecznie.

Arturo72
02-03-2015, 13:19
Ja mam średniego i nie mam zamiaru zmieniać ;)
Nocna 0,29 dzienna 0,59.
I tu się zgadzam,mam dom w miarę dobrze ocieplony czyli na ogrzewanie zużywa malo energii,cwu podbija mi zużycie.
W większych domach oszczednosci będą wyższe.

lukasza
02-03-2015, 13:29
Nie wiem jak liczysz ze Duon jest nieopłacalny skoro przy G12w w Enerdze II taryfa jest w duonie tansza o 6,35 gr od II taryfy w g12r .

za głupi jestem aby to 6,35 gr zrozumieć.


Nie sadze aby mając bufor taryfa g12r była lepsza od g12w uwzględniając fakt ze prąd bytowy w II taryfie mamy przez cały weekend.

dla mnie -osobiście- lepsza jest G12r bo wolę 12h taniego prądu codziennie niż 10h pon-piatek i no limit w weekend. Jak masz równe obłożenie prądu w tygodniu to weekend mnie nie interesuje specjalnie bo nie magazynuję tego prądu

pół zysku Duonu w 2T przejada mi dopłata w 1T do Duonu bo oni mają kWh po ok 38-40groszy netto jak w Enerdze mam 41 gr brutto plus opłata handlowa ok 100 i 120 w latach 2017-18

samo policzenie 2T w Duonie i wstawienie do obliczeń pomija dopłaty w 1T i handlowe. Im wiecej kWh bierzesz tym Duon lepszy, ale przy PC nie jest rewelacyjny. Ja wiem bo pisałem w watku o zuzyciu pradu, że Duon u mnie może byuc tańszy, ale widocznie tanszy w tym roku jak mam cześć 2T za 0zł, potem już ten zysk jest mały.

asolt
02-03-2015, 13:39
za głupi jestem aby to 6,35 gr zrozumieć.



dla mnie -osobiście- lepsza jest G12r bo wolę 12h taniego prądu codziennie niż 10h pon-piatek i no limit w weekend. Jak masz równe obłożenie prądu w tygodniu to weekend mnie nie interesuje specjalnie bo nie magazynuję tego prądu

pół zysku Duonu w 2T przejada mi dopłata w 1T do Duonu bo oni mają kWh po ok 38-40groszy netto jak w Enerdze mam 41 gr brutto plus opłata handlowa ok 100 i 120 w latach 2017-18

samo policzenie 2T w Duonie i wstawienie do obliczeń pomija dopłaty w 1T i handlowe. Im wiecej kWh bierzesz tym Duon lepszy, ale przy PC nie jest rewelacyjny. Ja wiem bo pisałem w watku o zuzyciu pradu, że Duon u mnie może byuc tańszy, ale widocznie tanszy w tym roku jak mam cześć 2T za 0zł, potem już ten zysk jest mały.

To moze inaczej
II tar (g12w) dystrybutor energa + sprzedawca duon = 22,35 gr
II tar (g12r) dystrybutor energa + sprzedawca energa= 28,71 gr
Czy mam rozbic na poszczegolne składniki?
Widac nie czytałes oferty duonu, I tar w duonie w 2017 to 40,47 gr brutto, w 2015, 2016 są rabaty dlatego cena jest jeszcze nizsza.
Moja rada jes taka trzeba dokładnie sie zaznajomic z cennikami zarówno energii dystrybucja, energii sprzedaz oraz duonu i dokladnie wyliczac koszty poszczegolnych taryf w róznych kombinacjach dystrybutora i sprzedawcy. Latwiej sie dyskutuje gdy jest jest zgodnosc w rzeczach podstawowych.

lukasza
02-03-2015, 14:00
nerga= 28,71 gr
Czy mam rozbic na poszczegolne składniki?
Widac nie czytałes oferty duonu, I tar w duonie w 2017 to 40,47 gr brutto, w 2015, 2016 są rabaty dlatego cena jest jeszcze nizsza.
Moja rada jes taka trzeba dokładnie sie zaznajomic z cennikami zarówno energii dystrybucja, energii sprzedaz oraz duonu i dokladnie wyliczac koszty poszczegolnych .

jakie rabaty w 2016 sa w ofercie Duonu?
widzę, cenę rabat na 2015 do 5000kWh
potem cena powyżej 5000kWh w 2015 i 2016 całym już jest na poziomie 2017 i 2018

podpowiedz gdzie w 2016 znajdę ten rabat?

Piszesz Duon 2017 to 40,47 gr - rozumiem, że chodzi Ci o 0,4047 zł brutto. A ponizej jest napisaene 0,2940 zł za II. To znaczy że w 2017 Duon daje 1kWh w 2T za ,029gr? Tak?

lukasza
02-03-2015, 15:39
w ctr+

lukasza
02-03-2015, 16:14
Przeliczmy to dla bufora z grzałką:
koszt 12000 zł , po 20 latach ewentualnie do wymiany pompa obiegowa, pozostałe elementy zostają.
Amortyzacja 600 zł, chociaż te 20 lat to za mało, ale niech bedzie.
Koszt ogrzewania plus cwu dla domu 60 kWh/m2 to 1791 zł (dla PGE Rzeszów+Duon)
Razem:
47820 zł - bufor + II taryfa
51020 zł - pompa + II taryfa
63300 zł - gaz

Jakby nie liczyc to pompa sie nie opłaca, nie mówiąc o gazie


wróćmy do klucza problemu i poprawnych danych Asolta jak dziś rano podał.

Bufor 12 000 zł inwestycja; rachunki 1791 zl. Na 20 lat = 47 820 zł
PC wg Przemka 30 000 inwestycja: rachunki z COP 3,5 (taki podano COP) to 1791/3,5 = 511. Na 20 lat to: 40 220 zł.

Niby normalny dla PC: dane 11 500kWh / 3,5 x Duon ponad 15gr za 1 kWh = 511 zł

To te wyliczenia powyżej są ok? To czemu podajesz pompa + II taryfa = 51 020 zl a widać że nie 51 020 to nie 40 220 zł??

A może Przemek do PC dał 2 taryfę za 33 grosze? I mu wyszło 11 500 kWh/ COP 3,5 x 33 grosze/1kWh = 1084 zł
mu dokładnie niby PC w 2 taryfie wyszła 1051zl.

Może Asolt w 1 poście zestawiłeś ZUPEŁNIE inne "bajki"? Na oko widać, że gdzieś wywiało COP 3,5 jak bufor to niby eksploatacja 1791 zl a PC to 1051zł.
Czy Ja - baran nie od prądu- przegapiłem co dodał Przemek ze mu wyszło 1051 zł PC.
Chętnie się dowiem, mi baranowi wiedza się przyda.

Podpowiem tylko, że PC można mieć za 22000 zł bez dotacji. Wystarczy kupic do domku jak podaje Przemek na te 11500kWh zapotrzebowania Pansonica serji S 9kw 3 fazy z czeskim zasobnikiem za ok 23 000 a jak ostatnio była promocja to jeszcze 1000 zł taniej.

22 tys PC - 12 tys zasobnik.
Rożnica w eksploatacji ok 1250 na korzyść PC.
Zwraca się w 8 lat PC.

Jak dodamy, że Duon ma droższy prąd w szczytowej taryfie o kilka gr to musimy jakieś 2000kWh w szczytowej taryfie i 100zł Duonowi dopłacić. Do tego opłata handlowa na poziomie 130 zł rocznie. To wiemy, ze to co powyżej na Duonie zarobiliśmy musimy w części w szczycie oddać. Czyli Mamy rocznie dodatkowy koszt 230zl.De facti na Duonie w tej kalkulacji zarobimy o 230 zl mniej. W 10 lat to 2300zł. Nie jest to koszt bezpośredni idący na PC ale koszt na Duon. On realnie pomniejsza zyski eksploatacyjne a każdy w kalkulacji z Duonem o tym jakoś zapomina.

Przecież, jak mam PC, 11500kWh z COP 3.5 to jest 3280kWh (te co liczyliście tak dziwnie). Jak całość wezmę w 2 taryfie to oszczędzę przy Enerdze g12r (już nie liczę super dokładnie bo brak mi czasu) z 6gorszy. Czyli z 200zł w Duonie. Aby potem Duonowi oddać z 4gr w drogiej taryfie, to jakieś na dom 2000kWh roczni czyli 80 zł plus opłaty handlowe 130 zł. razem 210 zł, Zysk na Duonie z PC to coś koło 0 zł. W ofercie przez Internet najtaniej jest niewiele lepiej.

Realnie PC zwraca się w Duonie z dopłatami lub poza Duonem z 6-7lat. Bez wzrostu cen energi. PC za 22 tys.

Z dotacją w 4 lata jak u mnie, ale to inna bajka. Choć tak samo praktycznie wychodzi w Duonie czy Enerdze!

Dopiero przy czystym prądzie i buforku Doun daje wiecej bo tam się nabija kWh. Tylko czy jest sens nabijać?

asolt
02-03-2015, 17:29
jakie rabaty w 2016 sa w ofercie Duonu?
widzę, cenę rabat na 2015 do 5000kWh
potem cena powyżej 5000kWh w 2015 i 2016 całym już jest na poziomie 2017 i 2018

podpowiedz gdzie w 2016 znajdę ten rabat?

Piszesz Duon 2017 to 40,47 gr - rozumiem, że chodzi Ci o 0,4047 zł brutto. A ponizej jest napisaene 0,2940 zł za II. To znaczy że w 2017 Duon daje 1kWh w 2T za ,029gr? Tak?

Tak masz rację co do rabatu na 2016 to dotyczyło 2015 do 5000 kWh.
Jezeli chodzi o cenę brutto dla I taryfy to dotyczy "oferty 10,0", dla niej cena II taryfy jest nieatrakacyjna i wynosi 29,4 gr. Na taką ofertę to zbyt wielu chętnych sie nie znajdzie. Jezeli chodzi o cenę I taryfy to dla 2017 roku wynosi ona 45,5 grosza brutto, ale w ofercie "Darmowe godziny 2.0"
Najbardziej korzystną ofertą była "Przez internet najtaniej 9.0" ale niestety juz jej nie ma.
Czyzby ilosc chętnych przekroczyła mozliwosci Duonu? Chyba tak skoro tak szybko wprowadzono nową ofertę.

asolt
02-03-2015, 17:57
wróćmy do klucza problemu i poprawnych danych Asolta jak dziś rano podał.

Bufor 12 000 zł inwestycja; rachunki 1791 zl. Na 20 lat = 47 820 zł
PC wg Przemka 30 000 inwestycja: rachunki z COP 3,5 (taki podano COP) to 1791/3,5 = 511. Na 20 lat to: 40 220 zł.

Niby normalny dla PC: dane 11 500kWh / 3,5 x Duon ponad 15gr za 1 kWh = 511 zł

To te wyliczenia powyżej są ok? To czemu podajesz pompa + II taryfa = 51 020 zl a widać że nie 51 020 to nie 40 220 zł??

A może Przemek do PC dał 2 taryfę za 33 grosze? I mu wyszło 11 500 kWh/ COP 3,5 x 33 grosze/1kWh = 1084 zł
mu dokładnie niby PC w 2 taryfie wyszła 1051zl.

Może Asolt w 1 poście zestawiłeś ZUPEŁNIE inne "bajki"? Na oko widać, że gdzieś wywiało COP 3,5 jak bufor to niby eksploatacja 1791 zl a PC to 1051zł.
Czy Ja - baran nie od prądu- przegapiłem co dodał Przemek ze mu wyszło 1051 zł PC.
Chętnie się dowiem, mi baranowi wiedza się przyda.

Podpowiem tylko, że PC można mieć za 22000 zł bez dotacji. Wystarczy kupic do domku jak podaje Przemek na te 11500kWh zapotrzebowania Pansonica serji S 9kw 3 fazy z czeskim zasobnikiem za ok 23 000 a jak ostatnio była promocja to jeszcze 1000 zł taniej.

22 tys PC - 12 tys zasobnik.
Rożnica w eksploatacji ok 1250 na korzyść PC.
Zwraca się w 8 lat PC.

Jak dodamy, że Duon ma droższy prąd w szczytowej taryfie o kilka gr to musimy jakieś 2000kWh w szczytowej taryfie i 100zł Duonowi dopłacić. Do tego opłata handlowa na poziomie 130 zł rocznie. To wiemy, ze to co powyżej na Duonie zarobiliśmy musimy w części w szczycie oddać. Czyli Mamy rocznie dodatkowy koszt 230zl.De facti na Duonie w tej kalkulacji zarobimy o 230 zl mniej. W 10 lat to 2300zł. Nie jest to koszt bezpośredni idący na PC ale koszt na Duon. On realnie pomniejsza zyski eksploatacyjne a każdy w kalkulacji z Duonem o tym jakoś zapomina.

Przecież, jak mam PC, 11500kWh z COP 3.5 to jest 3280kWh (te co liczyliście tak dziwnie). Jak całość wezmę w 2 taryfie to oszczędzę przy Enerdze g12r (już nie liczę super dokładnie bo brak mi czasu) z 6gorszy. Czyli z 200zł w Duonie. Aby potem Duonowi oddać z 4gr w drogiej taryfie, to jakieś na dom 2000kWh roczni czyli 80 zł plus opłaty handlowe 130 zł. razem 210 zł, Zysk na Duonie z PC to coś koło 0 zł. W ofercie przez Internet najtaniej jest niewiele lepiej.

Realnie PC zwraca się w Duonie z dopłatami lub poza Duonem z 6-7lat. Bez wzrostu cen energi. PC za 22 tys.

Z dotacją w 4 lata jak u mnie, ale to inna bajka. Choć tak samo praktycznie wychodzi w Duonie czy Enerdze!

Dopiero przy czystym prądzie i buforku Doun daje wiecej bo tam się nabija kWh. Tylko czy jest sens nabijać?

Jak Przemek wyliczył te 1051 nie wiem, ale wiem ze bufor da ładowac tylko II tar, pompa raczej w 100% II tar sie nie zmiesci.
Ja podstawiłem dane które podał Przemek. Jezeli chcesz to zapytaj go dlaczego podał takie a nie inne wartosci.
Jezeli liczenie ma byc dokładne to uwzglednij koszt kredytu na pokrycie róznicy kosztow pompy i bufora, dodaj równiez koszt zasobnika cwu z uwzglednieniem jego wymiany w ciagu tych 20 lat. Dotacje równiez pominmy poniewaz nie wszyscy mogą je otrzymać. Po co uzwgledniac to co nie jest ogólnie dostępne, jedynie dla wybranych, dla przykładu dla Małopolski fundusz dopłat w 2014 został wyczerpany po 3 tygodniach.
Bardzo ciekawie wychodzi koszt kredytu. Wez jakikowiek kalkulator kredytowy zasymuluj raty, całkowity koszt kredytu, zdziwisz sie bardzo jak wydłuża sie okres zwrotu pompy. Oczywiscie zawsze mozesz powiedziec " kupiłem za gotówkę, kredyt mnie nie interesuje", ale raczej mało kto tak powie.
Nie wliczam tez kosztow ewentualnych napraw pogwarancyjnych które przy pompie mogą byc dosc wysokie, koszty napraw bufora stosunkowo małe.
Jak liczyc to wszystko.

miloszenko
02-03-2015, 18:28
Generalnie to maly dom = maly problem, duzy dom = duzy problem.

Dolozyc w malym domu troche izolacji i grzac kablami = inwestycyjnie i eksploatacyjnie super sprawa.

W duzym dmou docieplic albo wsadzic duza PC = droga inwestycja a i COP moze nie pomoc jak ceny pradu sie mocno zmienia.

Jesli mowa o domach do 100m2 to tu nie ma dyskusji, budowac 3 litrowca, grzac czystym pradem, zapomniec o problemie.

Cena pradu nie straszna - w malym domu klima sie dogrzeje - wiem cos o tym :)

W domu 150-200m2 kwoty znacznie rosna, ale skoro ktos taki buduje, to tym bardziej przede wszystkim powinien izolowac (stac go), bo co by nie bylo na starosc to on ma problem komu to wszystko grzac...

Czasy raczej beda trudne, trzeba ratowac gurnikow, rolnikow, ZUS, domy 150-200 a 10 lat to bedzie tylko i wylacznie problem skoro juz dzis promil rodzin pozostaje w tym samym domu na dluzej...

gubik
02-03-2015, 18:29
Porównanie zużycia zbiornika cwu do zużycia zbiornika bufor bez sensu.

asolt
02-03-2015, 18:33
Porównanie zużycia zbiornika cwu do zużycia zbiornika bufor bez sensu.

Mozesz rozwinąc? Dla przypomnienia, bufor zawiera węzownice cwu czyli mamy 2 w 1(grzanie + cwu). Pompa zintegrowana ma to samo, ale wiekszosc pomp ma oddzielne zasobniki cwu i wtedy trzeba doliczyc wymiane tego zasobnika, chyba ze jest z nierdzewki to nie trzeba.

Arturo72
02-03-2015, 18:54
Jak Przemek wyliczył te 1051 nie wiem, ale wiem ze bufor da ładowac tylko II tar, pompa raczej w 100% II tar sie nie zmiesci.

Pompa spokojnie da radę 100% w taniej taryfie.


Jesli mowa o domach do 100m2 to tu nie ma dyskusji, budowac 3 litrowca, grzac czystym pradem, zapomniec o problemie.

Przy założeniu,że ktoś nie zużywa 15l/osobę/dzień cwu tylko się myje i kąpie a wtedy na c.o wyjdzie 3000kWh a na cwu ponad 4000kWh na 3 os.

jasiek71
02-03-2015, 18:59
Przy założeniu,że ktoś nie zużywa 15l/osobę/dzień cwu tylko się myje i kąpie a wtedy na c.o wyjdzie 3000kWh a na cwu ponad 4000kWh na 3 os.
dokręcisz sobie jeden ( słownie jeden...) panel słoneczny i zużycie na CWU spadnie ci o kilkadziesiąt procent...:P

asolt
02-03-2015, 19:08
Pompa spokojnie da radę 100% w taniej taryfie.



Nie kazdy ma przewymiarowaną moc 2,5 krotnie, mało tego ilosc takich inwestorów jest bardzo nieliczna zeby nie powiedziec sladowa. Z fm znam tylko Ciebie i Maluxa z takim przewymiarowaniem.

Przemek Kardyś
02-03-2015, 19:22
Uważam, że lepiej zrobić kable, albo tanią, jednostrefową podłogówkę plus bojler 200L. W takim bojlerze zmieści się 16kWh, a jak damy grzałkę 6kW to można wszystko zrobić w II taryfie. Bojler przeniesie 16 kWh z nocy, plus 2x6=12kWh minus aktualne zużycie, czyli jakieś 10kWh z taniej taryfy popołudniowej. W ten sposób mamy ciągłe grzanie podłogi ciepłem z II taryfy, przy koszcie inwestycji 8 tyś złotych.
Do tego klima za 3 tyś, albo dwie i koniec - inwestycja zamyka się w max 15 tyś, mamy grzanie, chłodzenie, CWU i koszt poniżej 60 tyś za 20 lat, a awaria nie może być droższa niż 3 tyś złotych.

gubik
02-03-2015, 19:57
Mogę rozwinąć. Ale odpowiedziałeś sam w swoim poście.
Wszystko jest wprost proporcjonalne od materiału z którego jest wykonane.
Czy bufor z nierdzewki posłuży 20 lat- oczywiście, czy zasobnik cwu z nierdzewki posłuży 20 lat-oczywiście.
Jaka jest różnica w zakupie obydwu?

asolt
02-03-2015, 20:30
Bufor nie jest z nierdzewki bo nie musi byc i wytrzyma duzo wiecej niz 20 lat, to samo zasobnik cwu z nierdzewki, natomiast zasobnik cwu emaliowany nie wytrzyma tych 20 lat i trzeba doliczyc koszt jego wymiany do całkowitych kosztów uzytkowania.

gubik
02-03-2015, 21:03
Zasobnik emaliowany nie wytrzyma 20 lat i jest to oczywista oczywistość.
Nie rozumiem dlaczego bufor zbudowany z tego samego materiału ma wytrzymać ponad 20?

asolt
02-03-2015, 21:11
Zasobnik emaliowany nie wytrzyma 20 lat i jest to oczywista oczywistość.
Nie rozumiem dlaczego bufor zbudowany z tego samego materiału ma wytrzymać ponad 20?

Ano własnie dlaczego?, trzeba zrozumiec jak działa bufor jak działa bojler/zasobnik cwu.

gubik
02-03-2015, 22:10
Wiem do czego jest i jak działa zasobnik cwu, jak mieszkałem na wsi wymieniłem dwa
Pierwszy wytrzymał 12 lat, drugi 4 i zaczął przeciekać. Jak się wyprowadziłem szwagier trzeci nabył.
Wiem do czego służy bufor i jaka jest jego istota montażu, tylko trochę za głupi jestem dlaczego nic się z nim nie dzieje przez ponad 20 lat?

asolt
02-03-2015, 23:00
Wiem do czego jest i jak działa zasobnik cwu, jak mieszkałem na wsi wymieniłem dwa
Pierwszy wytrzymał 12 lat, drugi 4 i zaczął przeciekać. Jak się wyprowadziłem szwagier trzeci nabył.
Wiem do czego służy bufor i jaka jest jego istota montażu, tylko trochę za głupi jestem dlaczego nic się z nim nie dzieje przez ponad 20 lat?

A ile w tym czasie wymieniłes instalacji c.o. zapewne stalowej, spawanej? Sądze ze zadnej. Woda kotłowa, odkamieniona, odgazowana rózni sie nieco od wody z wodociągu. Rózni sie na tyle ze nie niszczy instalacji. Gdy bufor zalejemy wodą destylowaną, która po pewnym czasie sie odgazuje to jej wpływ na instalację jest znikomy, tym barziej ze instalacja jest w układzie zamknietym. Oczywiscie ze były przypadki korozji rur co, ale tylko z powodu czestego uzupelniania zładu wodą z wodociągową Moja instalacja miała 27 lat i rury praktycznie nietkniete korozją, troszkę kamienia i to wszystko. Wrcając do cwu, ona jest grzana przepływowo w wezownicy z nierdzewki. Mysle ze wystarczy tych wyjasnien i w koncu zobaczysz sens doliczania do kosztów instalacji pompy ciepła kosztów wymiany zasobnika cwu emaliowanego. Czasem trzeba wiedziec cos wiecej aby zobaczyc tens sens.

JTKirk
03-03-2015, 05:24
Asolt - domyślasz się może, skąd taka drastyczna zmiana cen w DUONie w 2T ??

czyżby czekały nas (albo już nastąpiły!) jakieś drastyczne zmiany na rynku energii w polce??

asolt
03-03-2015, 06:25
Asolt - domyślasz się może, skąd taka drastyczna zmiana cen w DUONie w 2T ??

czyżby czekały nas (albo już nastąpiły!) jakieś drastyczne zmiany na rynku energii w polce??

Nie, nie wiem dlaczego taka drastyczna zmiana. Przy takich cenach Duon moze zapomniec o nowych odbiorcach. Zobaczymy jak będzie, moze inni sprzedawcy cos zaproponują?

lukasza
03-03-2015, 06:58
Nie, nie wiem dlaczego taka drastyczna zmiana. Przy takich cenach Duon moze zapomniec o nowych odbiorcach. Zobaczymy jak będzie, moze inni sprzedawcy cos zaproponują?

a dla Ciebie nauczka
przestań udowadniać wyższość bufora ceną z Duona dostępną chwilowo
liczyłeś z Duonem jak Frankowicze ale do 3 potęgi
od eksperta -Ciebie-wymaga się więcej
policzyć sobie 15 groszy na 20 lat to ładnie potem cena wygląda
a jak inni wstawiają ceny z "życia" po 33 grosze to już ich nie korygujesz do swojego porównania

dałeś ... plamę. Sam to wiesz. Nauczka. Duon - Sruon a rachunki są na 20 lat a nie kilka miesięcy br.

JTKirk
03-03-2015, 07:09
a dla Ciebie nauczka
przestań udowadniać wyższość bufora ceną z Duona dostępną chwilowo
liczyłeś z Duonem jak Frankowicze ale do 3 potęgi
od eksperta -Ciebie-wymaga się więcej
policzyć sobie 15 groszy na 20 lat to ładnie potem cena wygląda
a jak inni wstawiają ceny z "życia" po 33 grosze to już ich nie korygujesz do swojego porównania

dałeś ... plamę. Sam to wiesz. Nauczka. Duon - Sruon a rachunki są na 20 lat a nie kilka miesięcy br.

to nie tak do końca...umowa nie na kilka miesięcy, a na 3,5 roku (w moim przypadku - zdążyłem na 9.0)
A poza tym - dalej jest dobra opcja - Darmowe godziny 2.0 - różni się od "Przez internet najtaniej 9.0" tylko cenami dla 1T w okresie promocyjnym - cena energii brutto w 2T jest 0,1353zł, czyli dla grzejących prądem, (buforowców także ) dalej będzie to bardzo atrakcyjna oferta
inna kwestia jak długo ta wersja darmowe godziny 2.0 będzie jeszcze dostępna ;)

Inna kwestia że nie ma co liczyć opłacalności dla najniższej ceny na rynku - szczególnie że jak wdać, dzisiaj jest, a jutro może jej nie być. Trzeba brać jakieś uśrednione wartości i to nimi się posiłkować

asolt
03-03-2015, 07:19
a dla Ciebie nauczka
przestań udowadniać wyższość bufora ceną z Duona dostępną chwilowo
liczyłeś z Duonem jak Frankowicze ale do 3 potęgi
od eksperta -Ciebie-wymaga się więcej
policzyć sobie 15 groszy na 20 lat to ładnie potem cena wygląda
a jak inni wstawiają ceny z "życia" po 33 grosze to już ich nie korygujesz do swojego porównania

dałeś ... plamę. Sam to wiesz. Nauczka. Duon - Sruon a rachunki są na 20 lat a nie kilka miesięcy br.

Dalej jest oferta "Bezpieczny Start 2.0" oraz "Darmowe godziny 2.0"
Duon zmienił tylko jedną z ofert, pozostałe aktualne.
Porównanie do frankowiczów nietrafne, Doun nikomu nie zmienił warunków w trakcie trwania umowy, jezeli znasz takie przypadki to napisz o tym na forum.
To ze komus doradziłem podpisanie umowy z Duonem z gwarancją na 4 lata nazywasz "daniem plamy"? Dla mnie zadna nauczka, jezeli sie cos pojawi na rynku atrakcyjnego a pojawi sie na pewno bo rynek nie znosi prózni o tym napiszę. Nie wiem jakie bedą rachunki w Duonie po 4 latach, ale nikt nie musi byc u nich 20 lat jak to sugerujesz. Konczy sie umowa szukam czegos lepszego, w czym problem?

asolt
03-03-2015, 07:23
t
Inna kwestia że nie ma co liczyć opłacalności dla najniższej ceny na rynku - szczególnie że jak wdać, dzisiaj jest, a jutro może jej nie być. Trzeba brać jakieś uśrednione wartości i to nimi się posiłkować

Co do srednich cen, energia jest takim specyficznym towarem ze nie mozna go w całosci zamówic gdzie się chce, jest dystrybucja która na którą nie mamy wpływu i dlatego wszelkie przeliczenia trzeba odnosic do okreslonej lokalizacji. Czasem okazuje sie ze to jest w jednym miejscu opłacalne w innym juz nie jest.

JTKirk
03-03-2015, 07:27
Co do srednich cen, energia jest takim specyficznym towarem ze nie mozna go w całosci zamówic gdzie siew chce, jest dystrybucja która na którą nie mamy wpływu i dlatego wszelkie przeliczenia trzeba odnosic do okreslonej lokalizacji. Czasem okazuje sie ze to jest w jednym miejscu opłacalne w innym juz nie jest.

dlaczego trzeba brać pod uwagę tylko różnicę w cenach energii (przy liczeniu oszczędności) - dystrybucji nie jesteś w stanie zmienić i zawsze ją będziesz płacić w takiej wysokości jaka jest w cenniku twojego OSD
i tak wszelkie takie szacunki są obciążone sporym błędem, bo nie wiemy jak zmienią się w przyszłości ceny dystrybucji (w domyśle wzrosną - koszty modernizacji sieci przesyłowych). Co do kosztów energii to łatwiej je oszacować w perspektywie 3-4 lat (umowy z gwarancją ceny)

asolt
03-03-2015, 07:31
i tak wszelkie takie szacunki są obciążone sporym błędem, bo nie wiemy jak zmienią się w przyszłości ceny dystrybucji (w domyśle wzrosną - koszty modernizacji sieci przesyłowych). Co do kosztów energii to łatwiej je oszacować w perspektywie 3-4 lat (umowy z gwarancją ceny)

Ten bład dotyczy wszystkich nosników energii, prąd nie jest wyjątkiem i dlatego korzystac z ofert wieloletnich bo na obnizkę raczej sie nie zanosi

l_ukasz
03-03-2015, 10:27
....
Porównanie do frankowiczów nietrafne, Doun nikomu nie zmienił warunków w trakcie trwania umowy, jezeli znasz takie przypadki to napisz o tym na forum.

Co ty za bzdury piszesz. Kto Frankowiczom zmienił warunki umowy? Jak ktoś jest kretynem nie wie co to ryzyko kursowe i potem płacze jaki jest pokrzywdzony to mnie sztag trafia. Czy w perspektywie 30 lat mój kredyt w PLN będzie tańszy niż we franku, nie wiem pewnie nie. Ale byłem świadomy tego, że nie chce barć ryzyka kursowego na siebie. Większość osób co brała kredyty jest tego świadoma i ma to skalkulowane, a reszta co jest kretynami ( inaczej nazwać ich nie można) myśleli że kurs się nie zmieni i będzie prze 30 lat taki sam. Więc to porównanie jest bardzo dobre, ktoś patrzy na to co jest dziś i myśli, że takie będzie przez 20 lat. Taki offtopic.

asolt
03-03-2015, 11:34
Co ty za bzdury piszesz. Kto Frankowiczom zmienił warunki umowy? Jak ktoś jest kretynem nie wie co to ryzyko kursowe i potem płacze jaki jest pokrzywdzony to mnie sztag trafia. Czy w perspektywie 30 lat mój kredyt w PLN będzie tańszy niż we franku, nie wiem pewnie nie. Ale byłem świadomy tego, że nie chce barć ryzyka kursowego na siebie. Większość osób co brała kredyty jest tego świadoma i ma to skalkulowane, a reszta co jest kretynami ( inaczej nazwać ich nie można) myśleli że kurs się nie zmieni i będzie prze 30 lat taki sam. Więc to porównanie jest bardzo dobre, ktoś patrzy na to co jest dziś i myśli, że takie będzie przez 20 lat. Taki offtopic.

Nietrafne bo umowa o dostarczanie energii z okreslonym sprzedwcą nie jest dozywotnia, po upływie terminu mozna wybrac innego sprzedawcę, czy frankowicze mogą zmienic bank przed spłata wszystkich zobowiazan? nie jestem bankowcem ale sądze ze nie. Nikomu nie gwarantowałem ze ceny energii bedą niezmienne, ale tez nie mozna sądzic ze ceny pozostałych nosników energii bedą niezmienne podczas gdy tylko prąd podrozeje. Kto ma informacje dotyczce cen energii w przyszłosci? Moze zle sie wyraziłem odnosnie zmian w trakcie trwania umowy, ale chodziło o to ze na 4 lata z Duonu mam gwarancje ceny, a fakt ta gwarancja trwa tylko/aż 4 lata nie powinien byc powodem odrzucenia opcji grzania prądem. Kto wiec trafi z optymalnym doborem systemu grzewczego w ciagu 20 lat? Kto moze przewidziec jakie bedą kolejne lata aby moc po 20 latach powiedziec o sobie "byłem swiadomy, bo umiałem przewidziec przyszłosc i zyskałem, a "kretyni" stracili, bo nie mieli daru przepowiadania przyszłosci). Tak na marginesie to ci którzy weszli w czysty prąd zawsze mogą podłaczyc pompę ciepła (która w przyszłosci powinna byc relatywnie tania)a bufor wykorzystają jako zasobnik cwu a bedzie to tylko rozbudowa a nie zmiana instalacji

JTKirk
03-03-2015, 19:56
A poza tym - dalej jest dobra opcja - Darmowe godziny 2.0 - różni się od "Przez internet najtaniej 9.0" tylko cenami dla 1T w okresie promocyjnym - cena energii brutto w 2T jest 0,1353zł, czyli dla grzejących prądem, (buforowców także ) dalej będzie to bardzo atrakcyjna oferta
inna kwestia jak długo ta wersja darmowe godziny 2.0 będzie jeszcze dostępna ;)


No i wykrakałem...Darmowe godziny także zniknęły...zostało tylko Przez Internet najtaniej 10.0 :sick:

asolt
03-03-2015, 21:01
No i wykrakałem...Darmowe godziny także zniknęły...zostało tylko Przez Internet najtaniej 10.0 :sick:

Limit odbiorców w promocji sie chyba wyczerpał, ale dlaczego skalkulowano tak zaporowe ceny? czy nie zalezy im na nowych klientach?

imrahil
03-03-2015, 21:26
czy możliwe jest, że przez ustawę OZE zakładają, że energia podrożeje? poza tym to Duon chyba najpierw kupuje energię a później sprzedaje? a nie wystawia cenników w ciemno? może już nie da się na giełdzie kupić tak taniej energii w II taryfie? ciekawe jak będą wyglądały cenniki dużych graczy (Tauron, PGE) w przyszłym roku.

JTKirk
04-03-2015, 05:23
Imrahil - całkiem możliwe. Już gdzieniegdzie w mediach pisało, że po wyborach mają być uwolnione ceny (to było jeszcze zanim klepnięto OZE)
Myslę, że DUON znalazł klientów na cały limit jaki miał wykupiony i dlatego jest taka a nie inna oferta. Być może za jakiś czas będzie lepsza, ale wcale nie byłbym tego taki pewny

RST
04-03-2015, 07:15
Idą ciężkie czasy dla grzejących prądem :(
Niestety, ludzie głosowali na POpaprańców i jest klops.
Dobrze, że mam ten "dodatkowy" komin w kotłowni....

lukasza
04-03-2015, 09:29
Idą ciężkie czasy dla grzejących prądem :(
Niestety, ludzie głosowali na POpaprańców i jest klops.
Dobrze, że mam ten "dodatkowy" komin w kotłowni....

nie przepadam za polityką
nie przepadam za nazywaniem kogoś POpaprańcem bo energetyka to kwestie dziesięcioleci a nie 1 rządu

ale zanim kogoś obrazisz PISuarem czy POpaprancem naucz się liczyć lub pomyśl

ceny prądu:
1. OZE. Wróg OZE czyli PGE szacuje, że z tej ustawy powstanie raptem kilka % prądu. Nie 30%, nie 20% anie też nie 10% na szybko. Kilka %. Z czego część to dopłata - spowoduje wzrost cen. Realnie szacują, że te kilka %prądu z ustawy o OZE może podnieść w skali kraju ceny prądu o 2%. Ale Wam chętnie wcisną każda bajkę aby uzasadnić podniesienie cen - mimo iż wykazują zysk netto ok 4 miliardy złotych.
2. Atom = ściepa narodowa. To może realnie wypłynąć na cenę prądu. Za budowę ktoś musi zapłacić.
3. Dystrybucja energii i jej udział w cenie prądu oraz jej plany wymiany sieci przesyłowych. Plus rola monopolisty. Krótka droga do podwyżki ceny prądu.

A teraz RST dajmy na to, że punkt 2 i 3 plus częściowe uwolnienie cen prądu (jak rząd boi się górników to nie wiem czy ma odwagę uwolnić cenę prąd) powoduje wzrost ceny prądu: 20% - 30% a może 40%. Niech będzie 50%. Patrze w twoją stopkę: ocieplenie i PC. To jakie tam masz rachunki. 1000 zł rocznie? Jak Ci zdrożeje do 1500 zł to "płakać będziesz?".
Problem to ma czysty prądowiec jak nie ma COP 4 i płaci teraz 4000zł lub 3300zł i marznie. Mu podskoczy o jakieś 1500-2000zł. Go zaboli. Razem zapłaci z 4500-6000zł.

Licz dalej RST.
Jak na tydzień trzeba wrzucić z worek ekogroszku na CWU i podtrzymanie pieca to rocznie masz 1,2 tony. Nawet niech Ci 2tony starcza na twój domek. To jakieś 1700 zł. Jak prąd wzroście o 50% nadal będzie od ekogroszku tańszy przy PC.

Jak prąd wzrośnie o 100% to przepłacisz na PC z 300zł od ekogroszku. Za 300zł rocznie będziesz palił sam w kotłowni?

Jak prąd wzroście o 200% to przepłacisz na PC z 1300 zł. Na 10 lat to 13000 zł. A teraz policz zakup pieca średniej klasy za 7000zł, pompka do CO i CWU, przeróbka instalacji, robocizna bo nikt tego do kotłowni Ci za 500zł nie wniesie i podłączy.. Z 9-10 000tys inwestycja. Jak nie masz wkładu do komina to z 11000 tys. Wyłożysz 9-11000 tys aby w 10 lat oszczędzić 13 000? Czyli zysk 4000 zł. I to pod warunkiem, że kocioł jest wieczny. Przecież za 13 lat będziesz musiał kupić nowy kocioł za 7 tys! I to przy założeniu, że cena ekogroszku nie wzrośnie. A wzrośnie częściowo z prądem.

Aby kupić ekogroszek teraz do PC to muszę mieć wzrost ceny prądu z 300%, aby zarobić i samemu palić.

Zainwestowałem w PC śpię spokojnie. Cen prądu nie oglądam.
Do pierwszej awarii PC :)

na pocieszenie. Wzrost cen prądu i ich częściowe uwolnienie może być zrekompensowany mniejszym wzrostem ceny prądu w taryfie poza szczytem! I wcale aż tak w ogrzewających bardzo nie uderzy.
A jesi już by ceny z kosmicznych przyczyn wzrosy o 100% to "boję się", że za 10 lat z OZE i PV Polacy nagle wyprodukują 30% energii i szybko z połowa gospodarstw domowych stanie się nagle samowystarczalna w prąd. Nagle PV by się "szybko" zwracały i parcie na ich zakup byłby wielki.

tak to widzę na dziś. Czekam na kolejny ruch Duonu i ofertę last i firts minute w jednym :) tzw: chwilówki.

RST
04-03-2015, 09:55
lukasza nie sądziłem, że wywołam u Ciebie "taką" reakcje...
Tu nie chodzi o politykę (czy popieram PO,PIS,SLD itd.), tylko o realizm.

map78
04-03-2015, 09:59
lukasza nie sądziłem, że wywołam u Ciebie "taką" reakcje...
Tu nie chodzi o politykę (czy popieram PO,PIS,SLD itd.), tylko o realizm.

Palnąłeś głupstwo to co się dziwisz;)
lukasza ma rację, Tobie i generalnie innym pompiarzom nie straszna podwyżka nawet i o 100% - co jest raczej mało realne.
A z tym realizmem to nie wiem o co chodzi:confused:Mógłbyś rozwinąć.

RST
04-03-2015, 10:18
Chyba każdy chciałby mieć niskie rachunki za gaz, prąd itd.
Pomijając geopolitykę energetyczną w/w rzeczy są zależne m.in. od spółek skarbu państwa (ich zarządzania).
A jak to wygląda jeśli chodzi np. o:
Gazoport, spółki węglowe do tego ustawa o OZE, pakiet klimatyczny?
Nie jestem ekspertem w tych sprawach ale coś mi się wydaje, że tylko te 4 zagadnienia nie zostały należycie "rozwiązane", by nie napisać "spaprane".

Możemy o tym założyć osobny wątek bo ten jest chyba o PC :)

okobar
04-03-2015, 10:27
...... Z 9-10 000tys inwestycja. Jak nie masz wkładu do komina to z 11000 tys...

no nie przesadzaj, 11000 tys.? 11 milionów złotych?
chyba Ci chodziło o 11 tys..... a nie 11000 tys :)

tomekwa
04-03-2015, 10:29
W przypadku OZC jest bardzo prosty sposób:
1.Instalacja przydomowych baterii fotowoltaicznych (wyliczone przez audytora na potrzeby domu z odpowiednimi dopłatami).
2.Używanie tej energii w miarę zapotrzebowanie - nadmiar do sieci elektrycznej.
3.Gdy potrzebuję dodatkowego prądu biorę go od dostawcy.

Na koniec roku rozliczenie: oddałem XXX pobrałem YYY: mam dopłatę za 1 kwh po np. 15-20gr, lub płacę za każdą pobraną kwh XXgr wg taryfy.

bez dodatkowego zarabiania a ilość energii z OZE wzrosłaby drastycznie.

l_ukasz
04-03-2015, 14:36
Nietrafne bo umowa o dostarczanie energii z okreslonym sprzedwcą nie jest dozywotnia, po upływie terminu mozna wybrac innego sprzedawcę, czy frankowicze mogą zmienic bank przed spłata wszystkich zobowiazan? nie jestem bankowcem ale sądze ze nie. Nikomu nie gwarantowałem ze ceny energii bedą niezmienne, ale tez nie mozna sądzic ze ceny pozostałych nosników energii bedą niezmienne podczas gdy tylko prąd podrozeje. Kto ma informacje dotyczce cen energii w przyszłosci? Moze zle sie wyraziłem odnosnie zmian w trakcie trwania umowy, ale chodziło o to ze na 4 lata z Duonu mam gwarancje ceny, a fakt ta gwarancja trwa tylko/aż 4 lata nie powinien byc powodem odrzucenia opcji grzania prądem. Kto wiec trafi z optymalnym doborem systemu grzewczego w ciagu 20 lat? Kto moze przewidziec jakie bedą kolejne lata aby moc po 20 latach powiedziec o sobie "byłem swiadomy, bo umiałem przewidziec przyszłosc i zyskałem, a "kretyni" stracili, bo nie mieli daru przepowiadania przyszłosci). Tak na marginesie to ci którzy weszli w czysty prąd zawsze mogą podłaczyc pompę ciepła (która w przyszłosci powinna byc relatywnie tania)a bufor wykorzystają jako zasobnik cwu a bedzie to tylko rozbudowa a nie zmiana instalacji

Widzę, że zalej masz problem ze zrozumieniem, nikt frankowcą nie zabrania zmiany banku. Sami pojęli decyzję że ich rata będzie przeliczana z waluty na pln. Jeżeli ktoś podjął decyzje że bierze kredyt po takim kursie i myślał że zawsze będzie tak dobrze to jest kretynem.
Odnosząc to do PC, jak ktoś bierze ogrzewanie kablami i wylicza sobie koszt ogrzewania biorąc pod uwagę stałą umowę na 4 lata to albo jest świadomy takiego wyboru i bierze takie ryzyko albo jest jest kretynem i myśli że zawsze tak będzie i idzie afiszować swoją głupotę z transparentem pod sejmem to mu pomogą.
Osoby co mają PC mają duży dupochron który nazywa się COP.
Ogrzewanie elektryczne na forum jest promowane jako kable, wodna podłogówka z prądem jest wyśmiewana. Więc jeżeli ktoś ma kable to wdepną w kable z którego nie ma już drogi wyjścia (sensowej kosztowo).

Przemek Kardyś
04-03-2015, 17:04
Kable w podłogę i zostawić PEXy do ewentualnego podłączenia kalafiorów. W miejscach przewidywanych kaloryferów dać małe skrzyneczki podtynkowe, tam zostawić z 20cm rurki, a z drugiej strony zrobić skrzynkę od rozdzielacza. Koszt takiego zabezpieczenia to jakieś 500-700zł, a jak przyjdą straszne czasy, to można nawet kocioł na chrust leśny założyć.

Arturo72
04-03-2015, 17:23
Kable w podłogę i zostawić PEXy do ewentualnego podłączenia kalafiorów. W miejscach przewidywanych kaloryferów dać małe skrzyneczki podtynkowe, tam zostawić z 20cm rurki, a z drugiej strony zrobić skrzynkę od rozdzielacza. Koszt takiego zabezpieczenia to jakieś 500-700zł, a jak przyjdą straszne czasy, to można nawet kocioł na chrust leśny założyć.A gdzie sens takiej instalacji skoro można mieć wodną podłogówkę napędzaną prądem bez zbędnych kabli,które mogą pozostać bezużyteczne ?

imrahil
04-03-2015, 18:05
A gdzie sens takiej instalacji skoro można mieć wodną podłogówkę napędzaną prądem bez zbędnych kabli,które mogą pozostać bezużyteczne ?

też nie widzę sensu. to mnożenie kosztów.

asolt
04-03-2015, 18:50
Widzę, że zalej masz problem ze zrozumieniem, nikt frankowcą nie zabrania zmiany banku. Sami pojęli decyzję że ich rata będzie przeliczana z waluty na pln. Jeżeli ktoś podjął decyzje że bierze kredyt po takim kursie i myślał że zawsze będzie tak dobrze to jest kretynem.
Odnosząc to do PC, jak ktoś bierze ogrzewanie kablami i wylicza sobie koszt ogrzewania biorąc pod uwagę stałą umowę na 4 lata to albo jest świadomy takiego wyboru i bierze takie ryzyko albo jest jest kretynem i myśli że zawsze tak będzie i idzie afiszować swoją głupotę z transparentem pod sejmem to mu pomogą.
Osoby co mają PC mają duży dupochron który nazywa się COP.
Ogrzewanie elektryczne na forum jest promowane jako kable, wodna podłogówka z prądem jest wyśmiewana. Więc jeżeli ktoś ma kable to wdepną w kable z którego nie ma już drogi wyjścia (sensowej kosztowo).

Zostawny moze frankowiczów swojemu losowi, to nie forum bankowe. NIe wiem po co mieszasz kable, ja o nich nie dyskutowałem, a cały problem dotyczył cen Duonu.
Jak na razie ci co skorzystali z oferty Duonu mogą byc zadowoleni, ci którzy nie zdązyli muszą szukac gdzie indziej. A skoro nie ma na razie aktrkcyjnych ofert dla g12w to trzeba wszystko przeliczyc powtórnie. Majac wodną podłogówke i bufor te 4 lata gwarancji było jak znalazł, szkoda ze juz tego nie ma, istotnie zwiekszyła sie opłacalnosc pompy, ale tez i gazu. Wybór sposobu ogrzewania stał sie nieco trudniejszy. Pozostaje czekac, moze są to chwilowe zmiany.

Tomek B..
04-03-2015, 18:53
Patent stosowany w powietrznych i gruntowych pompach ciepła z czynnikiem R410A:

307298

Z tym czynnikiem 20 bar to standardowe ciśnienie instalacji chłodniczej. Ciśnienie maksymalne 40 bar.
Wymienników lutowanych do takich ciśnień jeszcze nie opatentowano.

wihajster
04-03-2015, 20:15
To żaden patent, tylko rodzaj wymiennika.
Często stosowany w najtańszych konstrukcjach, takich o żółtym zabarwieniu...
Duża zaleta to odporność na ciśnienia i udary, większa niż w płytówce, z racji kształtu chociażby.

A płytówki lutowane dla tych ciśnień również są i działają.

Na koniec zapytam - jaki ma to związek z tematem wątku: opłacalność pomp?

Liwko
04-03-2015, 20:23
Jak na razie ci co skorzystali z oferty Duonu mogą byc zadowoleni, ci którzy nie zdązyli muszą szukac gdzie indziej. A skoro nie ma na razie aktrkcyjnych ofert dla g12w to trzeba wszystko przeliczyc powtórnie. Majac wodną podłogówke i bufor te 4 lata gwarancji było jak znalazł, szkoda ze juz tego nie ma, istotnie zwiekszyła sie opłacalnosc pompy, ale tez i gazu. Wybór sposobu ogrzewania stał sie nieco trudniejszy. Pozostaje czekac, moze są to chwilowe zmiany.

A może i nie.
Widzisz, jak to się wszystko szybko zmienia...

Tomek B..
04-03-2015, 20:32
To żaden patent, tylko rodzaj wymiennika.
Często stosowany w najtańszych konstrukcjach, takich o żółtym zabarwieniu...
Duża zaleta to odporność na ciśnienia i udary, większa niż w płytówce, z racji kształtu chociażby.

A płytówki lutowane dla tych ciśnień również są i działają.

Na koniec zapytam - jaki ma to związek z tematem wątku: opłacalność pomp?

A taki związek, że pompa ciepła za 20 tys nie opłaca się w ogóle.
Poproszę o jakiś odnośnik do wymiennika płytowego pracującego na R410A, najchętniej razem z ceną.
Akurat Sundez robi te układy w największych ilościach na skandynawię. Ze względu na ilość zamówień czekałem na pompę 2 miesiące. Pompa razem z przesyłką lotniczą pod drzwi $1378 + 23% vat dla fiskusa. Przesyłką morską byłoby $400 taniej.
2 lata gwarancji na badziew.
Ze względu na bardzo duże zapotrzebowanie głównie na skadynawię powstaje druga fabryka.

wihajster
04-03-2015, 20:57
Zapytaj kogoś kto pracuje dla Stiebel Eltron, na przykład. Oni robią pompy na R410a. Kilka razy naprawiałem ich maszyny.
O ceny również ich zapytaj.

Ja robię pompy na innym czynniku i wystarcza mi do 30 barów.

wihajster
04-03-2015, 21:00
A taki związek, że pompa ciepła za 20 tys nie opłaca się w ogóle.

A to już inna materia. Myślę że jesteś w wielkim błędzie, albo większość ludzi nie umie liczyć.
W przeciwnym razie od lat byłbym bezrobotny.....

asolt
04-03-2015, 21:20
A może i nie.
Widzisz, jak to się wszystko szybko zmienia...

Zmienia sie szybko, ale Duon przetarł drogę jako pierwszy w takich promocjach, pozostaje miec nadzieję ze jego sladem pójdą inni.

Liwko
04-03-2015, 21:25
Zmienia sie szybko, ale Duon przetarł drogę jako pierwszy w takich promocjach, pozostaje miec nadzieję ze jego sladem pójdą inni.

A może i nie pójdą...
Na dwoje babka wróżyła. Tak odnośnie twoich buforów.

asolt
05-03-2015, 09:32
A może i nie pójdą...
Na dwoje babka wróżyła. Tak odnośnie twoich buforów.

Bufory są i bedą, ale gdy ceny pomp znacząco spadną lub gdy pojawią sie dotacje do ich zakupu dostępne dla wszystkich to i bufory nie beda konieczne, zresztą bufor zawsze mozna wykorzystac jako zasobnik cwu (ten który ma wezownicę cwu) i bedzie to tylko rozbudowa instalacji. Oczywiscie to tez gdybanie ale sądze ze nic nie stoi na przeszkodzie aby ceny pomp spadły w przyszłosci.

nydar
05-03-2015, 13:24
Nie sądzę by ceny spadły znacząco . Tendencja jest wyraźna i polega na komplikowaniu urządzenia.

maciejzi
06-03-2015, 13:09
Żeby instalacja pompy ciepła była opłacalna, trzeba kupić dużo styropianu i małą pompę ciepła. Nie odwrotnie.
Pompa ciepła bez wentylacji z odzyskiem ciepła to też tak trochę jak mercedes na kołach od traktora - mnie to koncepcyjnie nie pasuje :)

map78
06-03-2015, 14:33
Żeby instalacja pompy ciepła była opłacalna, trzeba kupić dużo styropianu i małą pompę ciepła. Nie odwrotnie.
Pompa ciepła bez wentylacji z odzyskiem ciepła to też tak trochę jak mercedes na kołach od traktora - mnie to koncepcyjnie nie pasuje :)

Nie widzę tutaj żadnego związku. Czyżby nie posiadanie WM z reku powodowało, ze ma się gorszą pompę, mniej sprawną:confused: Nic podobnego, energia wytwarzana, przez PCi jest tak tania, że raczej należy się zastanowić, czy inwestycja w odzysk jest w ogóle opłacalna. A co do opłacalności, to jest dokładnie odwrotnie do tego co piszesz. im większy durszlak, tym bardziej się opłaca, bo w ciepłym domu każde ogrzewanie będzie tanie, a koszt inwestycyjny PCi może sprawić, że zakup takiego systemu będzie nieekonomiczny.

miloszenko
06-03-2015, 14:51
Bezprzecznie lepiej posiadac mala PC i porzadnie ocieplony dom niz PC duzej mocy i dom srednio izolowany.

W drugim przypadku o wiele wczesniej zabola wyzsze ceny energii a i spadek efektywnosci czy usterka bardziej zabola.

map78
06-03-2015, 15:15
Bezprzecznie lepiej posiadac mala PC i porzadnie ocieplony dom niz PC duzej mocy i dom srednio izolowany.

W drugim przypadku o wiele wczesniej zabola wyzsze ceny energii a i spadek efektywnosci czy usterka bardziej zabola.

Oczywiście, że tak. W ogóle inwestycja w ocieplenie to najlepsza inwestycja. Ale mówiąc stricte o opłacalności, to wykluczając wszelkie kataklizmy jakie mogą się pojawić najkorzystniejsze w sensie ekonomicznym jest ogrzewanie pompą durszlaka:)

maciejzi
06-03-2015, 15:32
Nie widzę tutaj żadnego związku. Czyżby nie posiadanie WM z reku powodowało, ze ma się gorszą pompę, mniej sprawną:confused: Nic podobnego, energia wytwarzana, przez PCi jest tak tania, że raczej należy się zastanowić, czy inwestycja w odzysk jest w ogóle opłacalna. A co do opłacalności, to jest dokładnie odwrotnie do tego co piszesz. im większy durszlak, tym bardziej się opłaca, bo w ciepłym domu każde ogrzewanie będzie tanie, a koszt inwestycyjny PCi może sprawić, że zakup takiego systemu będzie nieekonomiczny.

Dlaczego tak myślę?
Wentylacja mechaniczna jest trochę droższa niż tradycyjna - zamiast kominów są kanały i rekuperator. Różnica wynosi kilka-kilkanaście tyś.
Jednak dzięki niej spada zapotrzebowanie domu na ciepło, więc te kilk - kilkanaście tyś. nie trzeba wydać na PC o dużej mocy i głębokie odwierty. Wystarczy mała PC i krótki kolektor. Inwestycyjnie wychodzi podobnie "duża PC + wentylacja tradycyjna + słabe ocieplenie" co "mała PC + wentylacja mechaniczna + trochę lepsze ocieplenie". Rachunki za ogrzewanie są z kolei dużo niższe w 2 wariancie.
Spokojnie można zmieścić PC w tej kwocie co autor wątku powątpiewa, o ile zapłacimy kilka tys. więcej za styropian i kilka tys. za zamianę wentylacji na mechaniczną.

miloszenko
06-03-2015, 15:42
Kiedy ktos w koncu klime spilta ogaci kanalami i przedstawi jako najtansze ogrzewanie? :)

Ja bede mial budynek z antresola, kanaly niepotrzebne bo 1 klima wplynie na caly dom bez problemu.

Tylko tym razem przyceluje w cos z COP 4 i WiFi w cenie.

maciejzi
06-03-2015, 15:58
Kiedy ktos w koncu klime spilta ogaci kanalami i przedstawi jako najtansze ogrzewanie? :)

Ja bede mial budynek z antresola, kanaly niepotrzebne bo 1 klima wplynie na caly dom bez problemu.

Tylko tym razem przyceluje w cos z COP 4 i WiFi w cenie.


W naszym klimacie to mniej komfortowe niż ogrzewanie wodne, bo suche powietrze zimą się elektryzuje. Chociaż zależy jakie zapotrzebowanie na ciepło domu i ten efekt może być niezauważalny.
Jednak klimy działają tylko do -15'C, a im niższa temperatura tym mniejsza moc.

miloszenko
06-03-2015, 16:03
Jednak klimy działają tylko do -15'C, a im niższa temperatura tym mniejsza moc.

Zgadza sie. Ale jesli do -15 masz COP sredni 4 to juz te pare dni/godzin mozesz chyba pogrzac czystym pradem? :)

Ja w obecnym domu nie mialem jak umiescic "centralnie" klimy, ale w tym kolejnym dzieki antresoli bedzie to dosc latwe i nikt zadnego strumienia powietrza nie poczuje (klima bedzie daleko i wysoko).

Jesli w nocy za 25-30gr puszcze ja z COP 4 to bedzie mnie stac zeby przy -15 dac jej odpoczac i wlaczyc kabelki.

miloszenko
06-03-2015, 16:25
Poza tym...

Zobaczcie jakie sa zimy. W te najgorsze bedzie kilka dni bardzo mroznych, ale 2 ostatnie lata pokazaly, ze w te cieple zimy wystarczy byle co:)

Srednio z 10 lat okaze sie, ze posiadanie porzadnej izolacji bije na glowe jej mniejsza ilosc i mocniejsza PC bo:

- w domu cieplejszym pozniej rozpoczniemy sezon grzewczy (niech to bedzie 10%),
- w domu cieplejszym kazda akumulacja przetrzyma cieplo dlluzej co czesto prowadzi do sytuacji i znaczne ale krotkie spadki temperatur nie wplyna na wzrost zuzycia (niech to bedzie 5%),
- w domu cieplejszym w okresach przejsciowych (aczkolwiek juz po rozpoczeciu okresu grzewczego) zyski bytowe i sloneczne powoduja, iz kilka kolejnych dni grzania nie potrzeba (niech to bedzie 10%).

Widac jasno, iz ok. 25% energii mniej moze zuzyc dom lepiej ocieplony tylko ze wzgledu na swoja "odpornosc" na zmiany.

Czy teraz latwiej zrozumiec, dlaczego "kablarze" moga placic malo?

Za kazdym razem, kiedy:

- zima jest cieplejsza,
- w domu jest duzo zyskow bytowych (ktos pozostaje w domu caly dzien: praca z domu/male dziecko),
- jest wiecej dni sloneczych

wtedy zaplacimy mniej?

maciejzi
06-03-2015, 16:42
Ja czekam aż firmy niemieckie wypuszczą serie pomp ciepła na rynki wschodnie. Coś jak Dacia czy Skoda obok Audi i Mercedesa.
Tzn. nie wszyscy potrzebują bajeranckiej obudowy i zbiornika ze stali nierdzewnej. Nie każdy musi mieć opcję sterownika internetowego itp.
Przynajmniej póki się zarobki i poziomy dofinansowania z zachodnimi nie zrównają.

imrahil
06-03-2015, 18:02
Poza tym...

Zobaczcie jakie sa zimy

jakie? w 2008 w mojej okolicy wg stacji meteo było cieplej niż teraz (średnie temperatury stycznia i lutego wyższe o 4 stopnie niż w tym roku) , rok później już znacznie zimniej (3 stopnie mniej), trzy lata temu w lutym było średnio -6*C, czyli prawie 8 stopni chłodniej niż w tym. to że dwie ostatnie zimy są łagodne o niczym nie świadczy, zdarzały się już łagodniejsze, a potem przychodziły bardziej mroźne :)

ale kiedyś było bardzie zimowo - więcej śniegu, po opadach przychodził mróz i słońce i tak to trwało jakiś czas.

co do tematu to zgadzam się - najlepiej zaizolować dom jak najlepiej się da, potem można taniej kupić dowolne źródło ciepła

Przemek Kardyś
06-03-2015, 19:11
Kiedy ktos w koncu klime spilta ogaci kanalami i przedstawi jako najtansze ogrzewanie? :)

Przedstawię zgodnie z prawdą, ale właśnie klimę splita ogacę kanałami. W tę zimę to przetestuję i zobaczymy.

lukasza
06-03-2015, 20:22
Srednio z 10 lat okaze sie, ze posiadanie porzadnej izolacji bije na glowe jej mniejsza ilosc i mocniejsza PC:


Dodałbym najważniejsze. Cykl życia ocieplenia najcześciej jest dużo dłuższy niż PC



Czy teraz latwiej zrozumiec, dlaczego "kablarze" moga placic malo?ej?

Niekoniecznie lub chyba Nie.
Jasne ze może byc kabel, czysty prąd i niskie rachunki ....ale trzeba ponieść bardzo duże nakłady finansowe na ten efekt.
Normalny dom dozbroi sie po 10cm styro i wełny dodatkowo plus najtańsze reku za 5tys (za kasę z komina i kominków zrobi sie rury Rekuperacje) i jest szybki zjazd z np 90kWH na 50kwh/m2.
Do tego PC za 22 tys i mamy z COP 3 dom pasywny.

Czy za dodatkowe 22tys na PC zrobi sie dom pasywny? Watpię. Można oszczędzić cos na podłogowe ale to wciąż mało PLN do pasywnosci. A robot takich trzeba doglądać jak oka w głowie. Czasem prościej to zrobić PC.

OCczywiscie z roku na rok pasywnosc jest tańsza a jej efekt dłuższy niż cykl życia PC. Ale jak dla mnie to jeszcze sie nie opłaca pasywnosc. No i czasemasywnosc to nie dom w lesie z cieniem i elewacja z drewna z kotami stalowymi. A niektórzy -ja- tak chcieli.

adkwapniewski
06-03-2015, 20:28
Przedstawię zgodnie z prawdą, ale właśnie klimę splita ogacę kanałami. W tę zimę to przetestuję i zobaczymy.


Zrobisz foto-relację ? Dla DIY`erów ?

Przemek Kardyś
06-03-2015, 21:06
Zrobisz foto-relację ? Dla DIY`erów ?

fkors:yes:

darianus
06-03-2015, 22:58
Myślę mocno o powietrznej pompie ciepła do domu o zapotrzebowaniu 50 kw/m2. Niestety czytając to forum mam problem. Ilość postów uzytkowników typu "liwko" czy "map78" jest masakryczna !!! Czy robią to bezinteresownie? Nie wierzę. Warto czytać, ale trzeba brać sporą poprawkę i uważać.

Arturo72
07-03-2015, 00:08
Myślę mocno o powietrznej pompie ciepła do domu o zapotrzebowaniu 50 kw/m2. Niestety czytając to forum mam problem. Ilość postów uzytkowników typu "liwko" czy "map78" jest masakryczna !!! Czy robią to bezinteresownie? Nie wierzę. Warto czytać, ale trzeba brać sporą poprawkę i uważać.
Na pewno ?
A czy nie jest tak,że żal d..ę ściska żeś wybrał już syf ?:

Od jakiegoś czasu śledzę tematykę pieców węglowych i przyznam szczerze, że zupełnie niedawno natknąłem się na piec .......widząc go u znajomego.Nie wiem czy wybiorę ten piec, ale póki co jest jednym z faworytów.

Ja mam ponad 8tys.postów,zobacz od kiedy jestem na forum,w stopce masz mój dziennik budowy od fundamentów,mam powietrzną pompę ciepła,zdjęcia liczników ze zużyciem na bieżąco przedstawiam.
No i co ?

Liwko
07-03-2015, 06:26
Myślę mocno o powietrznej pompie ciepła do domu o zapotrzebowaniu 50 kw/m2. Niestety czytając to forum mam problem. Ilość postów uzytkowników typu "liwko" czy "map78" jest masakryczna !!! Czy robią to bezinteresownie? Nie wierzę. Warto czytać, ale trzeba brać sporą poprawkę i uważać.

Po pierwsze nie znam liwko, a po drugie mam to w czterech literach w co wierzysz.

malux20
07-03-2015, 06:48
W moim przypadku pompa jest nieopłacalna

W tym roku zmieszcze się w 900 kwh
Przy prądzie zmieściłbym się w 2500 kwh
Przynajmniej cwu j coś nadgania
Izolować i miec w nosie czym sie grzeje

marmag
07-03-2015, 07:01
Ja czekam aż firmy niemieckie wypuszczą serie pomp ciepła na rynki wschodnie. Coś jak Dacia czy Skoda obok Audi i Mercedesa.
Tzn. nie wszyscy potrzebują bajeranckiej obudowy i zbiornika ze stali nierdzewnej. Nie każdy musi mieć opcję sterownika internetowego itp.
Przynajmniej póki się zarobki i poziomy dofinansowania z zachodnimi nie zrównają.

Przecież są takie na rynku. Tylko,że made in Poland,

darianus
07-03-2015, 07:47
Na pewno ?
A czy nie jest tak,że żal d..ę ściska żeś wybrał już syf ?:


Ja mam ponad 8tys.postów,zobacz od kiedy jestem na forum,w stopce masz mój dziennik budowy od fundamentów,mam powietrzną pompę ciepła,zdjęcia liczników ze zużyciem na bieżąco przedstawiam.
No i co ?
Właśnie o to chodzi, że nie wybrałem, za miesiąc zaczynam budowę domu, i cały czas rozważam różne opcje. Na początku myślałem tylko o piecu ekogroszkowym. Niedawno zainteresowała mnie opcja pompy ciepła, głównie ze względu na dofinansowania 40% w łodzkiem

tomekwa
07-03-2015, 08:18
Właśnie o to chodzi, że nie wybrałem, za miesiąc zaczynam budowę domu, i cały czas rozważam różne opcje. Na początku myślałem tylko o piecu ekogroszkowym. Niedawno zainteresowała mnie opcja pompy ciepła, głównie ze względu na dofinansowania 40% w łodzkiem
Nawet się nie zastanawiaj. Porządna PW (chyba, że masz jakiś b. duży dom) i masz spokój na długi czas.

fachman19
07-03-2015, 08:22
Nawet się nie zastanawiaj. Porządna PW (chyba, że masz jakiś b. duży dom) i masz spokój na długi czas.

Im większy dom tym bardzie opłacalna pompa ciepła.
W małym domu ,mała oszczędność .W dużym duża oszczędność.

imrahil
07-03-2015, 08:59
to taki paradoks. w małym domu i/lub bardzo dobrze izolowanym domu pompa się nie opłaca. przy dużym czy starym kiepsko ocieplonym domu pompa się niby opłaca, ale koszt inwestycji jest ogromny, stąd zwykle wygrywa węgiel.

darianus
07-03-2015, 10:27
Im większy dom tym bardzie opłacalna pompa ciepła.
W małym domu ,mała oszczędność .W dużym duża oszczędność.
Nieprawda, w dużym domy najlepiej wychodzi węgiel, ponieważ odpowiednio dobrany piec pracuje na wyższej sprawności, w małym dobrze izolowanym domu różnica jest mniejsza, ponieważ nie ma piecy o mocy poniżej 10 kw

ezg2014
07-03-2015, 10:35
Niedawno zainteresowała mnie opcja pompy ciepła, głównie ze względu na dofinansowania 40% w łodzkiem

Możesz coś więcej napisać o dofinansowaniu pomp w łódzkiem?

fachman19
07-03-2015, 11:06
Nieprawda, w dużym domy najlepiej wychodzi węgiel, ponieważ odpowiednio dobrany piec pracuje na wyższej sprawności, w małym dobrze izolowanym domu różnica jest mniejsza, ponieważ nie ma piecy o mocy poniżej 10 kw
Najlepiej duży "piec " pracuje w elektrowni .To jest odpowiednia wielkość.
Może policz koszt eksploatacji dla budynku 20 kW i 5 kW .I podaj koszty budowy kotłowni i PC .Wszystko wyjdzie

fachman19
07-03-2015, 11:08
to taki paradoks. w małym domu i/lub bardzo dobrze izolowanym domu pompa się nie opłaca. przy dużym czy starym kiepsko ocieplonym domu pompa się niby opłaca, ale koszt inwestycji jest ogromny, stąd zwykle wygrywa węgiel.

To takie gdybanki wyssane z palca umazanego w węglu.:no:

Arturo72
07-03-2015, 11:47
Nieprawda, w dużym domy najlepiej wychodzi węgiel, ponieważ odpowiednio dobrany piec pracuje na wyższej sprawności, w małym dobrze izolowanym domu różnica jest mniejsza, ponieważ nie ma piecy o mocy poniżej 10 kw
Czy możesz to uzasadnić na podstawie przykładu,że w dużym domu węgiel wychodzi najlepiej ? Bo wg mnie piszesz bzdury i datego chcialbym znac uzasadnienie i zobaczymy czarno na białym.
Jako przykład weź np. dom 300m2 budowany dzisiaj.

map78
07-03-2015, 12:43
Nieprawda, w dużym domy najlepiej wychodzi węgiel, ponieważ odpowiednio dobrany piec pracuje na wyższej sprawności, w małym dobrze izolowanym domu różnica jest mniejsza, ponieważ nie ma piecy o mocy poniżej 10 kw

Mój dom ma 190m2, czyli zaliczyć go można do średnich. Wcześniej ogrzewany był kotłem na ekogroszek, czyli węglem i wychodziło mnie to 2x drożej, że upierdliwości i roboty własnej nie wspomnę.
A co do podważania mojej wiarygodności i zarzucaniu mi "interesowności" to w takich przypadkach zawsze zapraszam do siebie. Można podjechać, porozmawiać i samemu ocenić, a przy okazji zobaczyć i dotknąć pompę ciepła, bo większość forumowych mitomanów takiego urządzenia na oczy nie widziała, a wszystkie forumowe "mądrości" i gusła najczęściej biorą się z niewiedzy i zazdrości.

imrahil
07-03-2015, 12:45
To takie gdybanki wyssane z palca umazanego w węglu.:no:

ja tam węglem nie palę i jestem przeciwnikiem węgla w nowych domach :)


Czy możesz to uzasadnić na podstawie przykładu,że w dużym domu węgiel wychodzi najlepiej ? Bo wg mnie piszesz bzdury i datego chcialbym znac uzasadnienie i zobaczymy czarno na białym.
Jako przykład weź np. dom 300m2 budowany dzisiaj.

tak na chłopski rozum 1 m2 dużego domu zwykle jest tańszy niż 1 m2 małego domu. a już w ogóle 1 m2 dużego kiepsko ocieplonego kontra 1 m2 małego dobrze ocieplonego. zatem kotłownia to już nie taki wydatek. obciążenie cieplne dużego domu jest sporo większe, a każdy 1 kW pompy kosztuje. przy kotłach nie ma takiej różnicy, czyli kocioł dla domu 120 m2 ciepłego domu (pomijam fakt, że zapewne nie ma odpowiedniego kotła dla takiego domu) a kocioł dla domu kiepsko ocieplonego 300 m2 to przykładowo 2 tys. zł różnicy

ale uważam, że jeśli kogoś stać na dom 300 m2, to na pewno stać go na czyste ogrzewanie, a nie śmieciucha czy groszek. problem w tym, że zwykle budujący nowe domy tak nie uważają, co często jest wynikiem niewiedzy.

fachman19
07-03-2015, 13:29
300 m2 to około 10 kW

Ilość energii na sezon to powiedzmy 24000 kWh
czyli dla PC cop 3 to 8000kWh po 50gr co daje 4000 zł za sezon.

niech ktoś policzy koszt węgla dla 24000 kWh ja nie znam prawdziwej kaloryczności węgla i jego aktualnej ceny .Teraz JSW sprzedaje za pół ceny.

Koszt PC to 32000 zł do kosztu kotłowni trzeba dodać pomieszczenie i komin

fachman19
07-03-2015, 13:47
mam trochę danych do węgla
policzę optymistycznie dla 8 kWh / kg
i sprawność kotła 80 %

dla 24000 kWh na sezon wychodzi 3000 kg i po uwzględnieniu sprawności 3750 kg .

Wypatrzyłem ceny od 300 do 800 zł za tonę .dla 700 zł /tonę daje to jakieś 2800 zł .Dla PC wyszło 4000 zł.
nie liczyłem co będzie w lecie z grzaniem wody.
Z moich doświadczeń dla PC wychodzi 50 zł na cwu miesięcznie.
Przyjęta sprawność kotła to chyba górna wartość ideału.
Ja spodziewam się raczej 60% , a to da koszt ogrzewania 5000 zł.czyli drożej niż PC.

fachman19
07-03-2015, 13:54
ja tam węglem nie palę i jestem przeciwnikiem węgla w nowych domach :).

POPIERAM - mam rekuperator .A rekuperator i sąsiad z "węglówką" to trudny przypadek:(

asaselllo
07-03-2015, 14:18
Ja mam 300m2 i rachunki roczne za co i cwu to raczej 1500 - 2000zł a nie 4000zł. Pewnie to dlatego, że 1kwh wychodzi ok.30-35 gr a COP 4. Oczywiście to przy pompie powietrznej bo dla gruntowej rachunki powinny być mniejsze.

fachman19
07-03-2015, 16:10
Pewnie masz inaczej zaizolowane 300 m2 .
Ja chciałem porównać PC i węgiel , a nie Twoje 300 mw2 z innym przypadkowym 300 m2

A jak Tobie wyszło te 30 gr za kWh.Jaki dostawca?

AdrianEH
08-03-2015, 13:26
Mój dom ma 190m2, czyli zaliczyć go można do średnich. Wcześniej ogrzewany był kotłem na ekogroszek, czyli węglem i wychodziło mnie to 2x drożej, że upierdliwości i roboty własnej nie wspomnę.
A co do podważania mojej wiarygodności i zarzucaniu mi "interesowności" to w takich przypadkach zawsze zapraszam do siebie. Można podjechać, porozmawiać i samemu ocenić, a przy okazji zobaczyć i dotknąć pompę ciepła, bo większość forumowych mitomanów takiego urządzenia na oczy nie widziała, a wszystkie forumowe "mądrości" i gusła najczęściej biorą się z niewiedzy i zazdrości.

:wave:

Popieram. Kiedyś zdarzyło mi się, że inwestor nie chciał podłogówki ponieważ "nie wyobrażał" sobie jak można chodzić po GORĄCEJ podłodze. Dopiero jak zobaczył i stanął na takiej podłodze to się zdziwił "D

rwxw
08-03-2015, 14:32
Czy możesz to uzasadnić na podstawie przykładu,że w dużym domu węgiel wychodzi najlepiej ?.
Przewaga kotłów węglowych jest taka, że w kotle węglowym można palić śmieciami, mułem czy jakimkolwiek innym syfem, a w pc nie.

Kristof_30
08-03-2015, 14:56
Witam wszystkich potrzebował bym pomocy mam powietrzną pompe ciepła tcap 9 panasonic za prąd dostałem łącznie od października do lutego 2300 zł i nie wiem czym to jest spowodowane ale mam obawy co do podłóg wszystko w panelach oprócz łazienki kuchni i przedpokoju dom ma użytkowej 90 m2 ale czuć wyraźnie po nocy temperaturę na kafelkach i nic wyraźnie odczuwalne go na panelach w domu jest problem nagrzac do 20 stopni juz mnie pomału szlak trafia a może podłogi wymienić bo miało być tanio a boje się już rachunków za prąd w domu wszędzie podlogowki ocieplenie 15 cm styropianu proszę o jakieś podpowiedzi lub porady bo już w kominku dogrzewam jak jest zimno dziękuję za jakieś podpowiedzi pozdrawiam.

Kristof_30
08-03-2015, 14:58
I nie jestem żadnym naciągaczem jak by co też zapraszam mogę zademonstrować jak grzeje.

imrahil
08-03-2015, 15:01
Witam wszystkich potrzebował bym pomocy mam powietrzną pompe ciepła tcap 9 panasonic za prąd dostałem łącznie od października do lutego 2300 zł i nie wiem czym to jest spowodowane ale mam obawy co do podłóg wszystko w panelach oprócz łazienki kuchni i przedpokoju dom ma użytkowej 90 m2 ale czuć wyraźnie po nocy temperaturę na kafelkach i nic wyraźnie odczuwalne go na panelach w domu jest problem nagrzac do 20 stopni juz mnie pomału szlak trafia a może podłogi wymienić bo miało być tanio a boje się już rachunków za prąd w domu wszędzie podlogowki ocieplenie 15 cm styropianu proszę o jakieś podpowiedzi lub porady bo już w kominku dogrzewam jak jest zimno dziękuję za jakieś podpowiedzi pozdrawiam.

a jakie zagęszczenie rurek? jaka długość obwodów? jaka izolacja pod podłogą, jaka na stropie? jakie obciążenie cieplne?

Kristof_30
08-03-2015, 15:05
400m rurek na 80 m2 co 15 cm pod podłogą w sumie 15 cm styropianu na stropie teriwa i regipsy jest to roczny dom mieszkam od kwietnia projekt Dom w nerinach.

Kristof_30
08-03-2015, 15:08
Nie wiem czy te panele z tym podkładem nie zatrzymują ciepła bo już i tak w podkładzie oczka robiłem :(

oberwatorPC
08-03-2015, 15:37
400m rurek na 80 m2 co 15 cm pod podłogą w sumie 15 cm styropianu na stropie teriwa i regipsy jest to roczny dom mieszkam od kwietnia projekt Dom w nerinach.

To już masz odpowiedź na taki metraż powinieneś mieć około 600m rury.

Tomaszs131
08-03-2015, 15:38
Moze pompa wchodzi w tryb ochronny i wlacza grzalki? Bylo tu gdzies na forum, ze sterownik przy niskiej temp. powrotu wlaczal grzalki.

Kristof_30
08-03-2015, 15:43
Dzięki za odpowiedzi ale rurki tak wyliczyła firma a woda na powrocie ma 36 stopni bez grzałek.

imrahil
08-03-2015, 15:44
czyli podłogówka schrzaniona (tzn. nie nadaje się pod PC)

36*C to powinno być na zasilaniu (a nie powrocie) przy większych mrozach

Kristof_30
08-03-2015, 15:46
to co podłogówkę mam złe zrobiona czy co bo nie wiem już co zrobić.

map78
08-03-2015, 15:48
400m rurek na 80 m2 co 15 cm pod podłogą w sumie 15 cm styropianu na stropie teriwa i regipsy jest to roczny dom mieszkam od kwietnia projekt Dom w nerinach.

Niestety, ale wszystko masz po trosze "nie tak" i to najprawdopodobniej jest przyczyną wysokich rachunków. Po pierwsze mega za mocna pompa - T-Cap 9kW na 90m2 to bardzo zły wybór. Po drugie za małe zagęszczenie rurek. U mnie jest 480m na 80m2 i to już jest sporo za mało, więc muszę grzać wyżej niż inni, Ty musisz grzać jeszcze wyżej. Im większa temp zasilania tym wyższe rachunki, do tego dodaj pierwszy sezon, za mocna pompa i masz odpowiedź. Okładzina podłóg nie ponosi tutaj winy:no:

Kristof_30
08-03-2015, 15:58
To znaczy że już nic nie mogę z tym zrobić czy musiałbym skuć podłogę czy co mógłbym teraz z tym wszystkim zrobić poprosiłbym o jakaś realną dobrą radę.

imrahil
08-03-2015, 16:07
Okładzina podłóg nie ponosi tutaj winy:no:

jakąś tam ponosi, przynajmniej u mnie w projekcie w narożnych pomieszczeniach miałem rozstaw 15 cm dla kafelek, 10 cm dla paneli. ogólnie w takim małym domu, i to parterowym, obciążenie cieplne każdego pomieszczenia na 1 m2 jest spore. wg mnie tam śmiało można założyć wszędzie rozstaw 10 cm, a firma zrobiła 15 cm.


To znaczy że już nic nie mogę z tym zrobić czy musiałbym skuć podłogę czy co mógłbym teraz z tym wszystkim zrobić poprosiłbym o jakaś realną dobrą radę.

próbowałeś reklamować to w firmie, która Ci to wykonywała? rozumiem, że robili całość instalacji?

Kristof_30
08-03-2015, 16:10
Robił to inny wykonawca i co teraz można z tym zrobić ?

oberwatorPC
08-03-2015, 16:21
Nic nie zrobisz. Gdyby robił to jeden wykonawca od początku pod pompę ciepła to byłoby inaczej. A tak sąsiad hydraulik jedzie z podłogówką oszczędnie pod piec węglowy jak 30C nie da rady to 40C da radę. Możesz się podratować klimakonwektorami ale duże koszty niestety około 1500 zł pomieszczenie.