PDA

Zobacz pełną wersję : Monitoring kotłowni za 30 zł- DYI oraz jakie są temperatury spalin, zasilania przy OP



Adam626
01-03-2015, 09:41
Kocioł Buderus GB072 standardowo ma tylko pomiar temp na wyjściu a brak temperatory powrotu. Kupiłem termometry przylgowe jednak ich dokładnośc była żadna tzn styk z rurą był słaby i nie pokazywały nic. Być może trzeba je przykleić np na plastelinę. W każdym razie tego wątku nie kontynuowałem.

Kupiłem termometry z czujnikami, były dość dokładne ( z 5 ustawionych obok siebie każdy pokazywał ten sam pomiar). Czujki przytknałem dobrze do rury i ociepliłem otuliną i zacisnałem całość taśmą.

Pomiary mogę obserwować jak na obrazku. W stanie stabilnym tzn parę dni pracy kotła na małej mocy i pompa obiegowa na 3 stopniu mam delta T zasilanie vs powrót 3C. W domu temperatura 19C, zasilanie na kotle 24,2C a temperatura spalin 22,2. Chyba więc gaz się nie marnuje.

franco78
02-03-2015, 10:27
Witam,
Fajnie jest miec wszytsko pod kontrolą - też tak lubię;)
ja również planuję zakup takiego kotła w wersji 14KW.
Czy mogę prosić o foto sposobu montażu tego czujnika na powrocie? Może jakieś namiary na te świetne termometry?
Pozdrawiam,

FTP
02-03-2015, 19:53
To są termometry tablicowe, na "popularnym portalu aukcyjnym" jest duży wybór, głównie w opcji do +150°C i +300°C
Sam używam takiego do kontroli stanu kotła (kocioł w piwnicy a na kaloryferach z termostatami nie czuć czy czasem nie wygasło, dlatego taki termometr mam podłączony do zasilania drabinki w łazience, która zawsze jest otwarta na max).

Ważne by dobrze zaizolować sondę na rurze, inaczej będą spore przekłamania - coś w rodzaju średniej temperatury z otoczenia i z rury.

Adam626
03-03-2015, 08:40
To są takie termometry http://www.aliexpress.com/item/Mini-Digital-LCD-High-Temperature-Thermometer-With-Probe-Celsius-free-shipping/1959047188.html ale z tego co FTP pisał są też chyba dostepne na allegro.


Potwierdzam ze trzeba je dobrze zaizolować po zamocowaniu do rurki.

A jeśli chodzi o spaliny i dolot powietrza to są wsadzone czujki w otwory inspekcyjne kotła

franco78
03-03-2015, 13:13
Wszytsko jasne. Dzięki;)