PDA

Zobacz pełną wersję : Oszacowanie przekroju przewodu w izolacji



mateush.pol
02-03-2015, 11:15
Witam.
Mam problem z samodzielnym oszacowaniem przekroju przewodu. Chodzi o dwa pojedyncze przewody miedziane w izolacji w miejscu przyłącza do budynku (domu jednorodzinnego), czyli zasilanie które idzie do zabezpieczenia głównego i licznika. Grubość jednego takiego przewodu z izolacją to 5,8-6mm średnicy. Gdybym znał grubość izolacji to mógłbym obliczyć przekrój przewodu, ale bez tego nie potrafię.
Może ktoś z forumowiczów ma u siebie przewody około 8mm2, 10mm2, 12mm2 (obstawiam że taki przekrój mogą mieć te przewody) i mógłby zmierzyć ich średnice oraz napisać jaki przekrój odpowiada średnicy około 6mm?
Muszę znać przekrój tych przewodów żeby móc zrobić całą instalacje budynku ponieważ na podstawie tego przekroju będę dobierał przekroje przewodów zasilających do mieszkania, kotłowni, garażu, warsztatu i ogrodu.....

Z góry wielkie dzięki za pomoc.

zbich70
02-03-2015, 12:17
Może ktoś z forumowiczów ma u siebie przewody około 8mm2, 10mm2, 12mm2 (obstawiam że taki przekrój mogą mieć te przewody).
W typoszeregu nie istnieją przekroje 8 i 12mm².

na podstawie tego przekroju będę dobierał przekroje przewodów zasilających do mieszkania, kotłowni, garażu, warsztatu i ogrodu.....
Ciekawy sposób doboru przekrojów.

krzcel
02-03-2015, 12:47
5,8-6mm średnicy z izolacją, to na oko 16mm2 miedzi.

Ciekawy sposób doboru przekrojów.

Dobór na podstawie istniejącego przekroju nie jest najgłupszym rozwiązaniem. Zależy co poeta miał na myśli. Może napisze?

mateush.pol
02-03-2015, 15:47
5,8-6mm średnicy z izolacją, to na oko 16mm2 miedzi.


Dobór na podstawie istniejącego przekroju nie jest najgłupszym rozwiązaniem. Zależy co poeta miał na myśli. Może napisze?


Dzięki za konkretną odpowiedz - czyli 16mm2. Wydawało mi się że to będzie około 10mm2, ale nie jestem specjalistą więc nie neguje.

A miałem na myśli to że znając przekrój przewodu zasilającego będę wiedział jakiego maksymalnego przekroju mógłbym użyć do zasilenia konkretnych miejsc takich jak mieszkanie, warsztat, garaż, ogród... Wiadomo że jeśli przewód zasilający cały dom wraz z pomieszczeniami gospodarczymi miałby około 10mm2 to nie użyje takiego samego do zasilenia np samego warsztatu tylko kupił bym do tego celu przewód np 6mm2, natomiast jeśli przewód miałby faktycznie te 16mm2 to mógłbym już użyć trochę większego przekroju do zasilenia warsztatu i mieszkania i wówczas spokojna głowa nawet jesli z czasem przybyło by dodatkowych urządzeń instalacja była by przygotowana na dodatkowe obciążenia....

Oczywiście mogę sie mylić bo specjalistą w tej dziedzinie nie jestem więc chetnie wysłucham uwag bardziej doświadczonyvh kolegów.

I jeśli jeszcze ktoś będzie w stanie oszacować przekrój przewodu miedzianego o średnicy mierzonej wraz z izolacją - 6mm to proszę pisać, im więcej odpowiedzi tym lepiej.

zbich70
02-03-2015, 16:10
Dobór na podstawie istniejącego przekroju nie jest najgłupszym rozwiązaniem. Zależy co poeta miał na myśli. Może napisze?
Nie jest najgłupszym rozwiązaniem, powiadasz.... ?
Okaże się, że w WLZ jest:
a) 16mm² Cu
b) 6mm² Al.
Jakie przekroje przewodów w instalacji dobierzesz w przypadku a i w przypadku b ???

krzcel
03-03-2015, 07:02
Wiadomo że jeśli przewód zasilający cały dom wraz z pomieszczeniami gospodarczymi miałby około 10mm2 to nie użyje takiego samego do zasilenia np samego warsztatu tylko kupił bym do tego celu przewód np 6mm2,
Oczywiście mogę sie mylić .Oczywiście się mylisz



a) 16mm² Cu
b) 6mm² Al.
Jakie przekroje przewodów w instalacji dobierzesz w przypadku a i w przypadku b ???

a) 16mm² Cu
b) 4mm² Cu
Ponieważ:

ponieważ na podstawie tego przekroju będę dobierał przekroje przewodów zasilających do mieszkania, kotłowni, garażu, warsztatu i ogrodu......
To oczywiście odpowiedź przy pewnych założeniach upraszczających.

krzcel
03-03-2015, 08:47
Dzięki za konkretną odpowiedz - czyli 16mm2. Wydawało mi się że to będzie około 10mm2, ale nie jestem specjalistą więc nie neguje.
I raczej masz rację że 10 mm2, to zależy od producenta i typu kabla. Na przykład dla 10mm2:

H07Z-U 450/750V średnica zewnętrzna 5,5mm
H07Z-R 450/750V średnica zewnętrzna 5,8mm
H07G-K 450/750V średnica zewnętrzna 6,5mm
H07V2-K 450/750V średnica zewnętrzna 6,0mm
H07Z-K 450/750V średnica zewnętrzna 6,8mm
YLY 0,6/1 średnica zewnętrzna 10,4mm

Czyli jednak muszę wycofać się ze swojej wcześniejszej odpowiedzi i odpowiedzieć tak, jak bardzo na tym forum jest lubiane : wezwij elektryka.

mateush.pol
03-03-2015, 15:25
I raczej masz rację że 10 mm2, to zależy od producenta i typu kabla. Na przykład dla 10mm2:

H07Z-U 450/750V średnica zewnętrzna 5,5mm
H07Z-R 450/750V średnica zewnętrzna 5,8mm
H07G-K 450/750V średnica zewnętrzna 6,5mm
H07V2-K 450/750V średnica zewnętrzna 6,0mm
H07Z-K 450/750V średnica zewnętrzna 6,8mm
YLY 0,6/1 średnica zewnętrzna 10,4mm

Czyli jednak muszę wycofać się ze swojej wcześniejszej odpowiedzi i odpowiedzieć tak, jak bardzo na tym forum jest lubiane : wezwij elektryka.

Myślę że mimo wszystko nie będą to przewody o przekroju mniejszym niż 10mm2, a więc na tej podstawie będę dalej działał. Do zasilenia poszczególnych miejsc użyję przewodów 6 i 4mm2 co powinno moim zdaniem wystarczyć.

Poradzcie jeszcze laikowi jaki przewód (o jakim oznaczeniu) można poprowadzić w powietrzu do pomieszczeń gospodarczych?
Mam już do tego celu linkę stalową izolowaną a więc nie potrzebuje przewodu z linką tylko najtańszy przewód który się nadaje do tego celu....

Remiks
03-03-2015, 17:33
A ilu żyłowy przewód byś chciał zastosować?

mateush.pol
03-03-2015, 18:13
A ilu żyłowy przewód byś chciał zastosować?

Nie mam tak zwanej siły czyli pewnie 3 żyłowy by mi wystarczył...

mateush.pol
03-03-2015, 18:30
Jeszcze jedno pytanko. Czy przewody 3x2,5 450/750V sprzedawane na allegro tej najtańsze czyli po około 215zł za 100 metrów można brać bez obaw czy może lepiej wystrzegać niektórych firm? Jeden allegrowicz oferuje w tej cenie przewody firm TELEFONIKA i NKT, można je brać bez obaw? Może napiszcie jakich fim przewody kupować a jakie omijać, chyba że wszystkie firmy oferują podobną jakość a elektryk z którym kiedyś miałem doczynienia próbował mi nawinąć makaron na uszy wciskając swoje drogie ale "najlepsze przewody".

Remiks
03-03-2015, 18:42
Chcesz z jednej fazy obskoczyć mieszkanie, warsztat nie wiem czy to się uda, a zabezpieczenie przedlicznikowe jakie?

mateush.pol
03-03-2015, 19:58
Chcesz z jednej fazy obskoczyć mieszkanie, warsztat nie wiem czy to się uda, a zabezpieczenie przedlicznikowe jakie?

Niestety nie ma przyłącza trójfazowego, a żeby to zrobić to trzeba by elektryka i koszta wyjdą nie małe, wiem bo już raz to przerabiałem i wszystko kosztowało mnie blisko 7000zł, wówczas zraziłem sie trochę do elektryków a bardziej ich cenników i wolę robić sam wszystko co tylko jestem w stanie.

Żeby było jasne to warsztat ma służyć mi do majsterkowania i wbrew pozorom nie będzie tam dużego obciążenia. Na wyposażeniu planuję, kompresor, spawarkę, jakąś szlifierkę stołową i narzędzia typu, wiertarka, szlifierka kątowa, ale myślę ze najwazniejsze jest to że nigdy nie będę używał kilku narzędzi jednocześnie, tylko po kolei.

zbich70
03-03-2015, 20:22
Poradzcie jeszcze laikowi...
A w jaki sposób drogi laiku zamierzasz sfinalizować swoje "dzieło", czyli wykonać pomiary i oświadczyć, że to co zbudowałeś jest bezpieczne i nie zagraża zdrowiu i życiu. Masz w ogóle jakiś "papier" upoważniający cię przynajmniej do zajmowania się eksploatacją instalacji elektoenergetycznych?
Jaką linię obrony zaprezentujesz przed sądem, gdy twoje "dzieło" kogoś zabije?

mt-instalacje
03-03-2015, 22:04
A w jaki sposób drogi laiku zamierzasz sfinalizować swoje "dzieło", czyli wykonać pomiary i oświadczyć, że to co zbudowałeś jest bezpieczne i nie zagraża zdrowiu i życiu. Masz w ogóle jakiś "papier" upoważniający cię przynajmniej do zajmowania się eksploatacją instalacji elektoenergetycznych?
Jaką linię obrony zaprezentujesz przed sądem, gdy twoje "dzieło" kogoś zabije?

A co nie można robić niebezpiecznych rzeczy we własnym garażu?!
A Ty jak się będziesz tłumaczyć jak potrącisz kogoś jadąc w terenie zabudowanym 60km/h a nie 50?

Remiks
03-03-2015, 22:17
A co nie można robić niebezpiecznych rzeczy we własnym garażu?!
A Ty jak się będziesz tłumaczyć jak potrącisz kogoś jadąc w terenie zabudowanym 60km/h a nie 50?

Odpowiedziałem na Twój priv ale przy przyjmowaniu takiej postawy jak tutaj to raczej nikt Ci nie pomoże, co ma wspólnego przekraczanie dopuszczalnej prędkości przez kierowców do ryzykowania zdrowiem i życiem najbliższych. Jeśli przebudujesz instalację i nikomu nic się nie stanie to i tak bedziesz mógł podłączyć na raz najwyżej żelazko i lodówkę bo czajnik już nie.

mateush.pol
03-03-2015, 23:11
To nie ja odpowiedziałem, a jakiś inny forumowicz, nie mniej jednak przyznaje mu rację. Dziękuje wszystkim którzy wnieśli cokolwiek do tematu a "kolegom" "zbich70" dziękuję z nadzieją że wiecej nie będą się udzielać w tym temacie skoro bo "wezwać elektryka" mogę bez wchodzenia na forum i nie po to założyłem ten temat.

krzcel
04-03-2015, 06:20
Do zasilenia poszczególnych miejsc użyję przewodów 6 i 4mm2 co powinno moim zdaniem wystarczyć....

Musisz użyć takiego samego przekroju jak jest w rozdzielni (czyli te 10 lub 16mm2) a jeżeli chcesz zmniejszyć przekrój, to musisz dołożyć zabezpieczenia dostosowane do mniejszego przekroju.
.
Tu moc odbiorów nie ma nic do rzeczy. Choćbyś miał w garażu jedną żarówkę, to i tak masz tam doprowadzić 16 mm2. Chyba, że zmniejszysz zabezpieczenia
Nie wolno ci użyć 6 i 4mm2 ot tak sobie, bo chałupę zjarasz. HOWG!!!

krzcel
04-03-2015, 06:30
skoro bo "wezwać elektryka" mogę bez wchodzenia na forum i nie po to założyłem ten temat.

Nic się nie denerwuj, doczekasz się porad, które cię zadowolą. Moja rada, co do przekroju kabli ci nie pasuje, nic się nie przejmuj znajdą się tacy,co zaakceptują te 4mm2 i brak pomiarów. W końcu nie ich chałupa, nie ich dzieci.
A nie zapomnij spytać doradców, jak masz bez elektryka sprawdzić warunki SWZ. I to jeszcze w miejscu do majsterkowania. Blaszany garaż, spawarka, kątówka, wiertarka, brak sprawdzenia ochrony ppor, instalacja prowizora na bazie porad z internetu. Jak się zabijesz, to PZU ma dobre podstawy, żeby nie wypłacić zasiłku twojej żonie.

A co nie można robić niebezpiecznych rzeczy we własnym garażu?

Nie można. Ustawa "Prawo Budowlane" obowiązuje każdego i jest ponad "świętym prawem własności". Podobnie jak nie można we własnym garażu robić smalcu z psów, destylować alkoholi, uprawiać maryhy i zamordować teściowej.

mateush.pol
04-03-2015, 07:06
Oczywiście jeśli będzie zmieniony przekrój na te 6mm to będą też dodatkowe rozdzilenie z bezpiecznikami i na pewno jedna osobna na warsztacie.

zbich70
04-03-2015, 07:57
A Ty jak się będziesz tłumaczyć jak potrącisz kogoś jadąc w terenie zabudowanym 60km/h a nie 50?
Najpierw zostanę poproszony o okazanie dokumentów - prawa jazdy, OC i przeglądu.

mateush.pol
04-03-2015, 08:42
Najpierw zostanę poproszony o okazanie dokumentów - prawa jazdy, OC i przeglądu.

Szkoda że większość postów mało wnosi do tematu :(

Czy kabel ziemny YKY 5x6mm2 lub 5x10mm2 bedzie nadawał się do powieszenia w powietrzu? Wisiał by na odległości około 8 metrów i mocował bym go opaskami do linki stalowej izolowanej. Będzie to przyłącze z domu jednorodzinnego do garażu i warsztatu, może być takie wykonanie?

mturdus
04-03-2015, 08:46
Musisz użyć takiego samego przekroju jak jest w rozdzielni (czyli te 10 lub 16mm2) a jeżeli chcesz zmniejszyć przekrój, to musisz dołożyć zabezpieczenia dostosowane do mniejszego przekroju.
.
Tu moc odbiorów nie ma nic do rzeczy. Choćbyś miał w garażu jedną żarówkę, to i tak masz tam doprowadzić 16 mm2. Chyba, że zmniejszysz zabezpieczenia
Nie wolno ci użyć 6 i 4mm2 ot tak sobie, bo chałupę zjarasz. HOWG!!!

Dużo racji, ale warto wiedzieć, jakie jest zabezpieczenie, zanim zacznie się je zmieniać. Zabezpieczenie może być niewielkie, a przewód dobrany na zapas lub dobrany ze względu na spadek napięcia.
Natomiast przy "sztukowaniu" przewodu warto trzymać się jednego przekroju, aby było jasne, co to jest, gdy widzisz jego koniec w rozdzielni.

mateush.pol
04-03-2015, 08:56
Zabezpieczenie główne C25 jeśli to coś pomoże.

zbich70
04-03-2015, 09:13
Szkoda że większość postów mało wnosi do tematu :(
Szkoda, że interesują cię tylko posty satysfakcjonujące, natomiast krytyczne już nie.


Czy kabel ziemny YKY 5x6mm2 lub 5x10mm2 bedzie nadawał się do powieszenia w powietrzu?
Nie.
YKY to żyły jednodrutowe. W wykonaniu napowietrznym narażone są na drgania i ich żywot szybko się kończy.

krzcel
04-03-2015, 11:54
Do tej linki stalowej przymocować Arota, a w środku puścić odpowiedni kabelek gumowy oponowy.
Mimo, że zgadzam się ze Zbichem, to ja nie bałbym się wrzucić sztywnego YKY do tego Arota.

elpapiotr
04-03-2015, 15:17
Do tej linki stalowej przymocować Arota, a w środku puścić odpowiedni kabelek gumowy oponowy.. Arota w wykonaniu napowietrznym to ja widziałem tylko na budowach, jako tymczasowe zasilanie.
Teraz wychodzi na to, że Arot wędruje do góry.

zbich70
04-03-2015, 15:21
Arota w wykonaniu napowietrznym to ja widziałem tylko na budowach, jako tymczasowe zasilanie.
Teraz wychodzi na to, że Arot wędruje do góry.
Trzeba obdzwonić wszystkie RE i ich uświadomić jaki błąd popełniają wieszając jakieś AsXSn-y a nie YKY w arocie... ;)

mateush.pol
04-03-2015, 18:38
W takim razie może ktoś poda konkretne oznacznie kabla który mógłbym bez stresu podwiesić na zewnątrz? Do celowo chce użyć 5x6mm2.

Remiks
04-03-2015, 19:30
W takim razie może ktoś poda konkretne oznacznie kabla który mógłbym bez stresu podwiesić na zewnątrz? Do celowo chce użyć 5x6mm2.

Czyli co jednak zmiana przyłącza na 3F. Jeśli zostanie takie zabezpieczenie przedlicznikowe to nawet 2,5mm2 może być.

mateush.pol
04-03-2015, 20:13
Czyli co jednak zmiana przyłącza na 3F. Jeśli zostanie takie zabezpieczenie przedlicznikowe to nawet 2,5mm2 może być.

Jeszcze nie zmieniam przyłącza, ale w przyszłości planuję więc myślę przyszłościowo i na warsztat i garaż chce dać już kabel 5-cio żyłowy.
Miałem w planie przewód 5x6, ale dołoże pare groszy i kupię 5x10mm2 który doprowadze do rozdzielni w warsztacie skąd zasile jeszcze garaż i praktycznie wszystkie pomieszczenia gospodarcze które są w tym samym budynku, myślę że ten przewód pozwoli mi spać spokojnie i uniknąć przeróbek instalacji w przyszłości.

A przyszłości obecne przyłącze (2x10mm2) planuje zastąpić przyłączem 3F (5x16mm2) oczywiście tym już zajmie sie elektryk.

elpapiotr
04-03-2015, 20:16
A przyszłości obecne przyłącze (2x10mm2) planuje zastąpić przyłączem 3F (5x16mm2) oczywiście tym już zajmie sie elektryk. Dobre. Po co 5x przy takim przekroju ?

Remiks
04-03-2015, 20:37
Jeszcze nie zmieniam przyłącza, ale w przyszłości planuję więc myślę przyszłościowo i na warsztat i garaż chce dać już kabel 5-cio żyłowy.
Miałem w planie przewód 5x6, ale dołoże pare groszy i kupię 5x10mm2 który doprowadze do rozdzielni w warsztacie skąd zasile jeszcze garaż i praktycznie wszystkie pomieszczenia gospodarcze które są w tym samym budynku, myślę że ten przewód pozwoli mi spać spokojnie i uniknąć przeróbek instalacji w przyszłości.

A przyszłości obecne przyłącze (2x10mm2) planuje zastąpić przyłączem 3F (5x16mm2) oczywiście tym już zajmie sie elektryk.

Zapomnij o przekrojach przyłącza, skup się na zabezpieczeniu przedlicznikowym. Zmienisz na 3F zostanie to samo zabezpieczenie i bedzie OK Zapłacisz pewnie ok 1,5 tys za zmianę przyłącza do energetyki, każdy kilowat to dodatkowe pieniążki.

mateush.pol
04-03-2015, 20:37
Dobre. Po co 5x przy takim przekroju ?

Żeby zasilić warsztat, garaż, w przyszłości drugi garaż który dopiero będzie, kilka innych pomieszczeń gospodarczych które sa w tym samym budynku do tego jeszcze altana ogrodowa która jest za ścianą. Generalnie samych pomieszczeń gospodarczych wyjdzie około 100m2. Chciałem dać przekrój 10mm2 żeby nie zmieniac instalacji w przyszłości, ale oczywiście chętnie poczytam opinni innych co sądzicie?

elpapiotr
04-03-2015, 20:53
Dalej pytam - po co kabel 5-żyłowy przy takim przekroju ?
Cztery nie wystarczą ?

mateush.pol
04-03-2015, 21:03
Nawet nie pomyślałem o 4 żyłowym tak naprawdę myślałem że powinno być 5 żył - 3 fazy + "0" + uziemienie.

elpapiotr
04-03-2015, 21:14
Nie ma czegoś takiego we współczesnych, teraz wykonywanych instalacjach, zarówno zasilających, jak i wewnętrznych.

mateush.pol
04-03-2015, 21:19
W takim razie mogło by być 4x10mm2.

elpapiotr
04-03-2015, 21:36
W takim razie mogło by być 4x10mm2.
A co z "uziemieniem" ?

Remiks
04-03-2015, 21:48
A co z "uziemieniem" ?

Masz pojęcie o tym co piszesz a masz pojęcie że swoim pisaniem możesz wyrządzić więcej szkód niż pomysłodawca tej instalacj,i to nie elektryk by mu zadawć podchwytliwe pytania do egzaminu. Ja kiedyś dostałem podchwytliwe pytanie co pan widzi jak pan zajrzy do gniazdka -odpowiedź też podchwytliwa- ciemność.

mateush.pol
04-03-2015, 21:51
Przypuszczam że w tym przypadku należało by zrobić uziemienie z głównej rozdzielni?

elpapiotr
04-03-2015, 21:56
Szkody to będą wtedy, gdy ten pomysłodawca sam się weźmie za wykonanie instalacji, nie mając o tym pojęcia.
Wobec tego zadam Tobie, kolego Remiks to samo pytanie.
Jaka będzie odpowiedź bez wyrządzania szkód ?

Remiks
04-03-2015, 22:14
Szkody to będą wtedy, gdy ten pomysłodawca sam się weźmie za wykonanie instalacji, nie mając o tym pojęcia.
Wobec tego zadam Tobie, kolego Remiks to samo pytanie.
Jaka będzie odpowiedź bez wyrządzania szkód ?
Pomysłodawca prawdopodobnie i tak zrobi instalację więc tylko ograniczenie złych rad może ograniczyć szkody. W tym wypadku jeśli położy linie 3f 5-io żyłową i jedniofazową 3 żyłową ułatwi fachowcowi pospinanie tego w logiczną całość.

elpapiotr
04-03-2015, 22:20
Bzdura.
Fachowiec wie, jak to "pospinać" bez uciekania się do 5-tej (3-ciej) żyły zasilającej.
Istotną rolę gra tutaj również układ sieci, ale o tym jakoś cisza, prawda kolego Remiks ?

krzcel
05-03-2015, 06:41
Trzeba obdzwonić wszystkie RE i ich uświadomić jaki błąd popełniają wieszając jakieś AsXSn-y a nie YKY w arocie... ;)
Gdyby powiesili na wysokości dachu garażu mateusha jakieś AsXSn i może jeszcze przyłącze napowietrzne na scianie garażu, to bym ich osobiście powiesił. Ale to się nie zdarzy, ponieważ w RE zajmują się sieciami rozdzielczymi a nie instalacjami odbiorczymi.

Arota w wykonaniu napowietrznym to ja widziałem tylko na budowach, jako tymczasowe zasilanie.
Teraz wychodzi na to, że Arot wędruje do góry.
Tak. Ponieważ plac budowy stanowi strefę szczególnego zagrożenia, to pozwoliłem sobie wyciągnąć wniosek że takie rozwiązanie można dopuścić również u kolegi mateusha.
Słowo "tymczasowe" użyte w kontekście instalacji elektrycznych na placu budowy nie jest synonimem użycia tego wyrazu w mowie potocznej, gdzie oznacza on "prowizorycznie czyli byle jak".
Możliwe, że można pojechać kablem na samej lince nośnej bez Arota (zależnie od nieznanych mi warunków lokalnych) ale nie polecam ponieważ będzie to instalacja "nietymczasowa" i boję się UV. Poza tym kilka metrów Arota to nie są jakieś istotne pieniądze.
Osobiście wolałbym kabel ułożony w ziemi, (bo to i bezpieczniej i estetyczniej), ale pewnie chodzi o rozwiązanie nieniszczące istniejących betonów, chodników ect..

Pomysłodawca prawdopodobnie i tak zrobi instalację więc tylko ograniczenie złych rad może ograniczyć szkody.
Zgoda w 100%. I tak zrobi po swojemu a elektryka nie weźmie, więc poradami na forum możemy tylko zmiejszyć szkody ze śmierci do kalectwa albo tylko pożaru. Zawsze to coś.

mateush.pol
05-03-2015, 08:05
Gdyby powiesili na wysokości dachu garażu mateusha jakieś AsXSn i może jeszcze przyłącze napowietrzne na scianie garażu, to bym ich osobiście powiesił. Ale to się nie zdarzy, ponieważ w RE zajmują się sieciami rozdzielczymi a nie instalacjami odbiorczymi.

Tak. Ponieważ plac budowy stanowi strefę szczególnego zagrożenia, to pozwoliłem sobie wyciągnąć wniosek że takie rozwiązanie można dopuścić również u kolegi mateusha.
Słowo "tymczasowe" użyte w kontekście instalacji elektrycznych na placu budowy nie jest synonimem użycia tego wyrazu w mowie potocznej, gdzie oznacza on "prowizorycznie czyli byle jak".
Możliwe, że można pojechać kablem na samej lince nośnej bez Arota (zależnie od nieznanych mi warunków lokalnych) ale nie polecam ponieważ będzie to instalacja "nietymczasowa" i boję się UV. Poza tym kilka metrów Arota to nie są jakieś istotne pieniądze.
Osobiście wolałbym kabel ułożony w ziemi, (bo to i bezpieczniej i estetyczniej), ale pewnie chodzi o rozwiązanie nieniszczące istniejących betonów, chodników ect..

Zgoda w 100%. I tak zrobi po swojemu a elektryka nie weźmie, więc poradami na forum możemy tylko zmiejszyć szkody ze śmierci do kalectwa albo tylko pożaru. Zawsze to coś.

Dobre i to :-) Na pocieszenie dodam że przy podłączeniu głównej rozdzielni będzie albo elektryk albo ktoś inny kto zna sie na rzeczy i chce zrobić instalacje jak sie należy, czyli będzie różnicówka i wszystko zabezpieczone jak sie należy także myślę że nikt kaleką nie zostanie.
Już zrobiłem ze znajomym w ten sposób mieszkanie w którym od kilku lat mieszkam i problemów z tą instalacją jeszcze nie miałem, a co najważniejsze do tej pory nikt nie ucierpiał, chociaż według forumowej opinii już dawno powinny być ofiary śmiertelne bo przecież nie podłączył tego elektryk.

Co do poprzednich wiadomości to zgadzam sie że najlepszy byłby kabel ziemny i dlatego kupuję kabel YKY który zakopie na głębokości 80 cm. Początkowo nie chciałem tego robić ponieważ całe podwórko składa sie z ułożonych wielkich płyt betonowych, ale że w przyszłości planuje je zlikwidować więc na dobrą sprawę moje je już częsciowo rozkuć żeby przekopać rów od domu do pomieszczeń gospodarczych.

Remiks
05-03-2015, 10:55
Bzdura.
Fachowiec wie, jak to "pospinać" bez uciekania się do 5-tej (3-ciej) żyły zasilającej.
Istotną rolę gra tutaj również układ sieci, ale o tym jakoś cisza, prawda kolego Remiks ?

Tak tak fachowiec wie. Ok nie mówiliśmy o układzie sieci w domyśle TT zrobimy na 2 i 4 żyłach a przy odbiornikach będą uziomy indywidualne.:bash: A jak okaże się że TN to minimalny przekrój 10mm2

krzcel
05-03-2015, 12:43
Ze względu na tematykę forum, ja przyjmuję domyślne TN-S. Co nie przeszkadza 4 żyłom do RG.
Żeby nie powiedzieć "nigdy", to powiem "b. dawno" nie widziałem TT w mieszkaniówce. No ale to pewnie zależy od regionu.

zbich70
05-03-2015, 15:49
Żeby nie powiedzieć "nigdy", to powiem "b. dawno" nie widziałem TT w mieszkaniówce. No ale to pewnie zależy od regionu.
Wbrew pozorom w Polsce układu TT jest jeszcze całkiem sporo.
Można odnieść wrażenie, że odwrotnie proporcjonalnie do szerokości geograficznej.

O układzie sieciowym jak sama nazwa wskazuje mówimy w odniesieniu do sieci zasilającej - a nie do tego, co spotykasz w "mieszkaniówce".
Bo tam możesz spotkać wszystkie możliwe cuda z zerowaniem w TT i RCD w TN-C włącznie.
Masz przykład tego tematu, którego Autor chełpi się, że sam wykonał instalację i wciąż żyje - co ma być niepodważalnym argumentem - ale niestety nie podał dotychczas układu sieciowego, jak zrealizował ochronę przeciwporażeniową i jak sprawdził jej skuteczność.

Remiks
05-03-2015, 16:21
Ze względu na tematykę forum, ja przyjmuję domyślne TN-S. Co nie przeszkadza 4 żyłom do RG.
Żeby nie powiedzieć "nigdy", to powiem "b. dawno" nie widziałem TT w mieszkaniówce. No ale to pewnie zależy od regionu.

Oczywiście nic nie przeszkadza 4 żyłom w WLZ tyle że minimum 10mm2 ja odnosiłem się do wpisu elpapiotr który można zrozumieć tak że instalację odbiorczą można zrobić bez 3 i 5 żyły i że zależy to od fachowości elektryka.

elpapiotr
05-03-2015, 16:43
Czy ja pisałem o instalacji odbiorczej ?
Powtórzę :
Fachowiec wie, jak to "pospinać" bez uciekania się do 5-tej (3-ciej) żyły zasilającej.

Remiks
05-03-2015, 16:54
Czy ja pisałem o instalacji odbiorczej ?
Powtórzę :
Po pierwsze pisałeś w jakimś kontekście, rozmawiamy tutaj ewidentnie o części odbiorczej instalacji. Po drugie nie ma czegoś takiego jak 5-ta czy 3-cia żyła zasilająca.

zbich70
05-03-2015, 18:53
Po pierwsze pisałeś w jakimś kontekście, rozmawiamy tutaj ewidentnie o części odbiorczej instalacji. Po drugie nie ma czegoś takiego jak 5-ta czy 3-cia żyła zasilająca.
Jak to nie ma? Wiadome rozporządzenie wyraźnie mówi o oddzielnych żyłach neutralnych i ochronnych w obwodach rozdzielczych i odbiorczych.
Ale też powołuje się na normy, które jednak nie zabraniają stosowania układu TN-C (z zastrzeżeniem przekroju).

Więc jak to jest, Kolego Remiks - z chałupy do garażu może być 4x10Cu lub 4x16Al czy jednak musi być 5x... ???

Remiks
05-03-2015, 19:17
Jak to nie ma? Wiadome rozporządzenie wyraźnie mówi o oddzielnych żyłach neutralnych i ochronnych w obwodach rozdzielczych i odbiorczych.
Ale też powołuje się na normy, które jednak nie zabraniają stosowania układu TN-C (z zastrzeżeniem przekroju).

Więc jak to jest, Kolego Remiks - z chałupy do garażu może być 4x10Cu lub 4x16Al czy jednak musi być 5x... ???
I zaczyna się teoretyzowanie. Napisz do ZE o warunki i będziesz wiedział gdzie jest pkt podziału.

zbich70
05-03-2015, 19:30
I zaczyna się teoretyzowanie. Napisz do ZE o warunki i będziesz wiedział gdzie jest pkt podziału.
A w warunkach będzie że układ sieci to TT, albo TN-C.
Żadnego magicznego punktu "podziału" nie ma.
I co teraz?

Remiks
05-03-2015, 19:44
A w warunkach będzie że układ sieci to TT, albo TN-C.
Żadnego magicznego punktu "podziału" nie ma.
I co teraz?
Spoglądasz na projekt i już wiesz .:D
A jeśli chodzi o odpowiedź na Twoje pytanie to ona jest w moich postach wystarczy uważnie poczytać.

zbich70
05-03-2015, 19:58
Spoglądasz na projekt i już wiesz .:D
To teraz wróć do początku tematu - co widzisz?
Nie ma projektu, nie ma elektryka, nie ma nikogo odpowiedzialnego.
Temat jest jak określić przekrój przewodu razem z izolacją i na tej podstawie dobrać resztę.

Ale jest laik, któremu wydaje się "kabelkii" sobie położy, na forum podpowiedzą jakie położyć, ktoś to "zepnie do kupy" i w razie potrzeby pieczątkę przystawi - i będzie hulać, nikogo nie zabije, nie martwta się...

Tak to widzisz?

zbich70
05-03-2015, 20:24
del

Remiks
05-03-2015, 20:46
Tak to widzisz?
Zadajesz podchwytliwe pytania, nie nie widzę tego tak ale znam życie. Wiem też jak wydaje się świadectwo i kto bywa elektrykiem, jak naciąga się ludzi, jak można spieprzyć instalację i zostawić z problemem inwestora i jak wykonuje się pomiary np dla wspólnoty za 15zł od mieszkania. A jak Ty to widzisz? Pytanie retoryczne.

mateush.pol
05-03-2015, 20:53
Kolego zbich70, temat ten był zakładany żeby pomóc mi określić przekrój przewodu na podstawie jego średnicy z izolacją, dalej padło jeszcze kilka pytań z mojej strony ale dalsze teoretyzowanie co ja zrobię z tą instalacją i kto to podłączy jest bez sensu bo to jest tylko mój problem. Ja zadaje pytania, ale jeśli ktoś nie chce odpowiadać na nie to niech nie komentuje i tyle.

Po co te zbedne komentarze i wróżenie co będzie jeśli nie zatrudnie elektryka?

krzcel
06-03-2015, 07:46
No to przekrój(istniejącego) przewodu na podstawie jego średnicy z izolacją wynosi najprawdopodobniej 10mm2 (zwróć uwagę na słowo najprawdopodobniej). Ze znajomości tego przekroju nic nie wynika dla doboru urządzeń, kabli, uziemień itp. w nowoprojektowanej części instalacji.

mateush.pol
06-03-2015, 08:13
Mam świadomość że z tego przekroju nie wiele wynika i mam świadomość że w przyszłości będę musiał zmienić to przyłącze na 3F i zwiększyć moc przyłączenia.

zbich70
06-03-2015, 08:41
Ja zadaje pytania, ale jeśli ktoś nie chce odpowiadać na nie to niech nie komentuje i tyle.
Jak sobie życzysz, nie mój cyrk...
Tutaj - http://bezel.com.pl/index.php/instalacje-elektryczne - masz dość przyjaźnie napisane kompendium wiedzy dla początkujących elektryków i amatorów. Znajdziesz wiele odpowiedzi na nurtujące cię pytania. Ogarniesz to - nie będziesz musiał pytać na forach, ewentualnie zapytasz o szczegóły lub gdy czegoś nie zrozumiesz.

Zerknij też:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/forum117.html
http://www.forumsep.pl/
http://ise.pl/index.php?option=com_jfusion&Itemid=39
Zapewniam, że wiele interesujących cię tematów było tam omawianych w najdrobniejszych szczegółach.
Szczególnie polecam ten link - http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2362314.html
Pozdrawiam

mateush.pol
06-03-2015, 19:58
zbich70, powyższy post będzie pewnie dla mnie najbardziej przydatny z wszystkich napisanych przez Ciebie w tym temacie. Dziekuje bardzo za podrzucenie linków i biorę sie do czytania lektury. Pozdrawiam.

Remiks
06-03-2015, 20:35
Zacznij od ostatniego podlinkowania.:sick: