PDA

Zobacz pełną wersję : Murowanie ścian fundamentowych w obecnych temperaturach czyli 2-10 marca 2015r



jarecki111
02-03-2015, 15:37
Witam,

Ławy już wylane i ekipa chce przystapić do murowania ścian fundamentowych.

Na dworzu w najbliższych dniach w dzień +6-7 stopni, w nocy 0 do -2. Czy w takich temperaturach można murować ściany fundamentowe z bloczków betonowych? Większych mrozów juz raczej nie będzie.
Majster i kiero mówią że bez obaw. Ja obawy mam. Słusznie?
Ile czasu wiąże zaprawa między bloczkami?

SPW
04-05-2015, 09:02
Jeżeli zaprawa ma być cienkowarstwowa to do murowania przynajmniej +5 stop Celsjusza. Jeżeli grubość i skład zaprawy tradycyjny tzn. Grubość zaprawy w spoinie rzędu 1,5 cm a zaprawą cementowo wapienna to nie ma specjalnego ryzyka. W zaprawie cementowo wapiennej najszybciej wiąże cement. Pełna wytrzymałość po 28 dniach w temp rzędu + 18 stopni Celsjusza.

wiesiek6308
04-05-2015, 18:41
Fundamentowe muruje się cementowo-wapienną? Pewnie jakaś nowość znowu. Moim skromnym zdaniem poczekaj aż będzie cieplej. Dla betonu B20 taka temperatura nie przeszkadza on wiąże i tak ale murowanie bloczków fundamentowych idzie na zaprawie cementowej i wiązanie wymaga temperatury plusowej stanowczo. Sorry dopiero teraz zobaczyłem datę postu , pewnie już i piętro wymurowane.