PDA

Zobacz pełną wersję : Mała wędzarnia do ogrodu



Arteq
03-03-2015, 20:21
Witam wszystkich Forumowiczów!
Chciałem zasięgnąć opinii na temat przydomowej wędzarni. Pewnie wielu z Was ma w ogródku takie ustrojstwo, dzięki któremu przyrządzacie pyszne domowe wędliny. Sam na wiosnę chcę zainwestować w taką mini wędzarnię (mam niewielki ogród i raczej murowana nie wchodzi w grę). Myslałem o beczkowej, ale te hand-made nie wyglądają zbyt szczególnie. Teraz zastanawiam się nad drewnianą, która przypomina ul - jest estetyczna, a przy tym ekologiczna :D
Znalazłem taką na internecie http://www.wedzarniczy.pl/ dają też gratisy w postaci haków, termometra i drewnianych kołków. Jak dla mnie to dobra alternatywa dla beczkowych, samodzielnie wykonanych (wiadomo, nie są zbyt piękne) i dla posiadaczy niewielkiego ogródka. A Wy jakie macie doświadczenie z Waszymi wędzarkami? Chciałbym też zapytać, czy postawienie takiej wędzarni wymaga jakichś pozwoleń? Pozdrawiam :bye:

rübezahl
03-03-2015, 20:47
Zajrzyj na piwo.org, jest tam osobny wątek poświęcony "dymiarzom" chłopaki są naprawdę z dużym doświedczeniem.
Jeżeli chodzi o pozwolenie to zgłoś to jako grill (mała architektura), a nie wędzarnię, ponieważ od wrześnie zeszłego roku weszły nowe przepisy odnośnie zawartości tzw substancji smolistych, a po co Ci jeszcze tłumaczenia, że wszystko będzie zgodnie z obowiązującymi przepisami , a grill to grill i nikt się do takiej inwestycji nie będzie czepiał.

kriszawada
22-03-2015, 04:33
Zdecydowanie lepiej prezentują się takie jak w www.wedzarniczy.pl. I biorąc pod uwagę ceny, to chyba nawet nie ma sensu bawić się w samorobne cuda. Owszem, może jakaś tam wewnętrzna satysfakcja by była, ale mimo wszystko chyba lepiej postawić na coś konkretnego.

NAMOW
22-03-2015, 11:59
Mam podobną odziedziczoną w spadku po likwidacji ogródka działkowego teścia. Sprawdza się zwłaszcza przy sporadycznym użytkowaniu jak również ograniczonej przestrzeni w ogrodzie (można ją złożyć i schować). Oczywiście cena też robi swoje. Ponieważ jest przenośna,nie musisz tego nigdzie zgłaszać ani tym bardziej występować o pozwolenie (tak samo jak w przypadku grila przenośnego)-nie dotyczą jej przepisy o małej architekturze.