PDA

Zobacz pełną wersję : Jak podłączyć plafon w łazience?



lamcpp
04-03-2015, 20:28
Witam,
wybija mi różnicówkę oświetlenia i być może jest to spowodowane złym podłączeniem plafonu w łazience, stąd prośba o pomoc w odpowiednim dopasowaniu kabli:
w plafonie mam dwie lampy z każdej odchodzi po jednym kablu niebieskim i po jednym kablu czarnym.
Natomiast z sufity wychodzą mi 4 kable: czarny, brązowy, żółto-zielony, niebieski.
Dotychczas było podłaczone tak: 2 kable niebieskie z plafonu do kabla niebieskiego z sufitu, 2 kable czarne z plafonu do kabla brązowego z sufitu.
Pozostałe kable z sufitu: czarny i zółto-zielony zaizolowane i pozostawione poza kostką.
Czy nie powinienem chociaż tego kabla żółto-zielonego podłaczyć do kostki? To chyba uziemienie (tylko problem, że w klinkiecie nie ma takiego kabla, jest tylko jeden żółto-zielony który wychodzi ze ściany)

elpapiotr
04-03-2015, 20:32
Skąd pewność, że to plafon jest sprawcą działania tej różnicówki ?

Remiks
04-03-2015, 20:49
A jak z wilgotnością w łazience czy przypadkiem na zimę nie ograniczono wentylacji?

lamcpp
04-03-2015, 21:01
wilgotność jest spora, jest kratka wentylacyjna,
nie mam pewności, ze plafon jest przyczyną ale dwa razy po zapaleniu światła w łazience wywaliło różnicówkę - później już nie.
Dzisiaj przy suficie robiłem poprawki (malowałem 2 dni temu) i dziś nakładałem trochę gładzi. Jak szlifowowałem tą gładź to też raz wywaliło.
I jeszcze raz jak przykładałem fazer 777 do miejsca szlifowania, żeby zobaczyć czy jest tam napięcie.

elpapiotr
04-03-2015, 22:00
I co ? Jakie napięcie fazer pokazał ?
Oj ludzie, bez właściwego miernika nie znajdzie sprawcy zbędnych zadziałań RCD.

Remiks
04-03-2015, 22:07
I co ? Jakie napięcie fazer pokazał ?
Oj ludzie, bez właściwego miernika nie znajdzie sprawcy zbędnych zadziałań RCD.

A własciwy to który bo chętnie się douczę.

elpapiotr
04-03-2015, 22:09
Najlepiej oba. Do skutku :p

Remiks
04-03-2015, 22:19
Najlepiej oba. Do skutku :p

I widać że wiesz o czym piszesz, brawo. Czyli fazer i jaki jeszcz??? A może któryś model sonela lokalizuje upływność?

elpapiotr
04-03-2015, 22:22
W poście #7 pisałem o ludziach, nie miernikach :p

krzcel
05-03-2015, 07:14
A może któryś model sonela lokalizuje upływność?

Upływność lokalizuje mózg przy pomocy np. miernika do pomiaru stanu izolacji.
Bez miernika można strzelić (na postawie postu #4), że kolegę czeka wymiana tego gipsu co go szlifował na nowy (po uprzedniej wymianie kabli do plafona).
No ale "przez telefon" to można zamówić pizzę a nie zdiagnozować usterkę.

robertsz
08-03-2015, 12:38
wilgotność jest spora, jest kratka wentylacyjna,
nie mam pewności, ze plafon jest przyczyną ale dwa razy po zapaleniu światła w łazience wywaliło różnicówkę - później już nie.
Dzisiaj przy suficie robiłem poprawki (malowałem 2 dni temu) i dziś nakładałem trochę gładzi. Jak szlifowowałem tą gładź to też raz wywaliło.
I jeszcze raz jak przykładałem fazer 777 do miejsca szlifowania, żeby zobaczyć czy jest tam napięcie.
Zanim rozwalisz sufit obejrzyj z bliska lampę.
Miałem podobny przypadek z wybijaniem różnicówki w łazience.
Działo się to sporadycznie.

Klient wymienił żarówki na 100W bo było za ciemno, lampa była przygotowana na 40W.
Przewód neutralny (zerowy) dotykał do obudowy i przytopiła się izolacja.
To powodowało zwarcie i wyskakiwanie różnicówki.

Pomiary stanu izolacji nic nie wykazywały, cyrk zaczynał się po nagrzaniu lampy.

****
To może być również przetarta izolacja przewodu na konstrukcji K-G, zwłaszcza na wystających wkrętach do płyt.