PDA

Zobacz pełną wersję : Podłączenie transformatora 12v



strymiet1
04-03-2015, 20:56
Panowie mam pytanie chcę podłączyć w łazience 5 halogenów na 12v i chciałbym aby się nie świeciły wszystkie naraz tylko np,2 halogeny osobno i 3 halogeny osobno.
Musze dać wyłącznik podwójny ale da się to podpiąć z jednego transformatora czy muszą być dwa transformatory .Proszę o podpowiedz .

rolmik
04-03-2015, 21:04
masz 2 wyjscia
1 dwa zasilacze koszt ok 65zł na osobnych przyciskach w włączniku podwójnym
2 zastosowanie tzw włącznika strefowego ale wtedy mus byc pilot i ciagłe zasilanie lub normalne zasilanie ale też włączane radiowo
to samo przerabiam u siebie w łazience u mnie bedzie wersja 1 mniej zabawy a koszt porównywalny

strymiet1
04-03-2015, 21:12
wielkie dzięki.

mt-instalacje
04-03-2015, 22:52
No pewnie, że się da.
To jest tak oczywiste, że nie wiem jak można było wymyślić inne rozwiązanie.
307341

mturdus
05-03-2015, 10:57
To jest bardzo oczywiste, ale ciągle pracuje transformator, masz dość duży prąd w przewodach, mocno zmieniasz obciążenie transformatora. Światło w łazience jest włączone stosunkowo krótko, zatem czas jałowej pracy będzie długi. Po co?

mt-instalacje
08-03-2015, 00:58
To jest bardzo oczywiste, ale ciągle pracuje transformator, masz dość duży prąd w przewodach, mocno zmieniasz obciążenie transformatora. Światło w łazience jest włączone stosunkowo krótko, zatem czas jałowej pracy będzie długi. Po co?

Masz rację z tą pracą jałową. Proponuję zatem inny schemat. Niestety wymagane będą dwa włączniki dwubiegunowe.
307657

Jarek.P
08-03-2015, 07:44
No ludzie, a nie lepiej dać PO PROSTU dwa transformatory????

elpapiotr
08-03-2015, 08:57
Masz rację z tą pracą jałową. Proponuję zatem inny schemat. Niestety wymagane będą dwa włączniki dwubiegunowe.


W jednej obudowie łącznika pomieszane napięcie 12 i 230 V ?
Bohater prądowy !
Przy okazji może od razu wyliczysz, jaki prąd będzie płynął przez zaciski robocze łącznika dla 12 V i określonego odbiornika (żarówki 12 V) ?

PS. Jakimi w końcu instalacjami się zajmujesz, panie mt- ?
Alternatywnymi ?

PS 2. Jeden alternatywny też wymyślił sterowanie po stronie 12 V.
Klient co tydzień wyłączniki zmieniał, bo się paliły.

Jacek-29
13-03-2015, 08:41
Dołączę to tematu pytanie . Czy prąd po stronie wtornej takiego transformatora liczy sie tak samo jak prąd w normalnym obwodzie 230V ???
Czyli moc dzielimy przez napięcie ??? Przykladowo Transformator 12V i oczka led 8 szt. po 0,5W to 4W:12V=0,34A w przybliżeniu. Czy liczy się w inny sposób???

krzcel
13-03-2015, 09:06
Prąd po stronie wtórnej transformatora 230/12 liczy się tak samo jak po stronie wtórnej transformatora 20/0,4.
W pierwszym przypadku powinniśmy uwzględnić impedancję uzwojenia transformatora, w drugim możemy ją pominąć.
W obu należy wziąć pod uwagę rezystancję przewodów.

elpapiotr
13-03-2015, 09:53
Prąd po stronie wtórnej transformatora 230/12 liczy się tak samo jak po stronie wtórnej transformatora 20/0,4.
W pierwszym przypadku powinniśmy uwzględnić impedancję uzwojenia transformatora, w drugim możemy ją pominąć.
W obu należy wziąć pod uwagę rezystancję przewodów.
Naprawdę ? W jakich jednostkach to podane, bo coś mi nie pasuje (?)
Proszę policzyć - najlepiej na przykładach. I podać przekładnie tych transformatorów.

krzcel
13-03-2015, 12:12
Naprawdę ? W jakich jednostkach to podane, bo coś mi nie pasuje (?)
To jest bezwymiarowe, no chyba że ktoś się uprze to można w V/V lub kV/kV


Proszę policzyć - najlepiej na przykładach.
Przecież to tylko jedno oczko, jak ktoś potrzebuje to sobie policzy z Kirchhoffa, bez potrzeby znajomości bardziej zaawansowanych metod.


I podać przekładnie tych transformatorów.
Proszę : 20/0,4 i 230/12

elpapiotr
13-03-2015, 13:54
Proszę : 20/0,4 i 230/12
He he. Dobre. I czym się one różnią ? Taka sama przekładnia wychodzi ? (bo miała być jednakowa podobno)
Ale czytaj -
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2309821.html
Przyda się.

Jarek.P
13-03-2015, 14:02
Panowie, nieśmiało przypominam, że pytanie brzmiało: "Czy prąd po stronie wtornej takiego transformatora liczy sie tak samo jak prąd w normalnym obwodzie 230V ??? Czyli moc dzielimy przez napięcie ???"

elpapiotr
13-03-2015, 15:28
No właśnie. Odpowiedź jest prosta - prądy są różne, w zależności od przekładni.

Jarek.P
13-03-2015, 15:42
Kolega chyba nie o to pyta. Jemu chodzi o to, czy mając daną moc odbiornika, prąd płynący po obu stronach transformatora liczy się z tego samego wzoru I=P/U podstawiając U odpowiednie dla danej strony transformatora. A tu jedyna odpowiedź, jaką można dać brzmi: tak. Chyba, że ktoś bardzo chce (i musi) wdawać sę w niuanse, uwzględniać sprawność, prąd jałowy i tym podobne pierdoły, to literatury na ten temat jest sporo, pytanie tylko: PO CO?

Remiks
13-03-2015, 15:45
No właśnie. Odpowiedź jest prosta - prądy są różne, w zależności od przekładni.

Odpowiedź na temat tylko bez przeczytania pytań ze zrozumieniem. Pytającemu chodziło pewnie nie tylko o transformator a raczej o zasilacz i jak policzyć prąd płynący w przewodach po stronie niskiego napięcia.

Jacek-29
13-03-2015, 17:04
Pytam bo przeczytałem post elpapiotra

PS 2. Jeden alternatywny też wymyślił sterowanie po stronie 12 V.
Klient co tydzień wyłączniki zmieniał, bo się paliły.
I zastanowiło mnie jaki prąd musiał płynąć w obwodzie że paliło wlączniki ,a te zwykle od światła maja wytrzymalość 10 A

elpapiotr
13-03-2015, 17:56
Pytam bo przeczytałem post elpapiotra
I zastanowiło mnie jaki prąd musiał płynąć w obwodzie że paliło wlączniki ,a te zwykle od światła maja wytrzymalość 10 A
Proste - transformator 200 VA 230/12 V, prąd ciągły po stronie dolnego napięcia rzędu 16-17 A, do tego obciążenie nieliniowe i prąd rozruchowy.
Przy 300 VA prąd już 25A. Który łącznik ścienny to wytrzyma, nawet gdy trafo obciążymy w 70 % ?

Jacek-29
13-03-2015, 19:11
No rzeczywiście . Szkoda że ktoś nie wpadł na pomysł żeby hebel zamontować ładnie by się komponował ze ścianą :P

Remiks
13-03-2015, 19:39
Mogło by się wydawać że 200-300VA to troszkę ekstremalne obciążenia jeśli chodzi o oświetlenie led ale da się zrobić. Wystarczy np 5m taśmy led takiej 15W na metr i mamy już prąd ponad 6A czyli prąd porównywalny do obciążenia 1,4kW i zasilaniu 230V .

kasprzyk
15-03-2015, 08:30
Mogło by się wydawać że 200-300VA to troszkę ekstremalne obciążenia jeśli chodzi o oświetlenie led ale da się zrobić. Wystarczy np 5m taśmy led takiej 15W na metr i mamy już prąd ponad 6A czyli prąd porównywalny do obciążenia 1,4kW i zasilaniu 230V .
Zacytuję jeszcze raz, bo jakimś dziwnym trafem znikły moje odpowiedzi - poskarżyłeś się komuś czy jak ? ;)
Zapytam się inaczej - odpowiedziałeś na moje usunięte posty, że "troszeczkę" nie zrozumiałem porównania - więc pytam wprost, wyjaśnij mi, co ma do rzeczy 6A płynące przy napięciu 12V, w stosunku do 6A przy 230V - oprócz samej cyfry 6 ?

Tak jak już teraz się dowiedziałeś, 200,300W dla taśm ledowych - to nie jest żadne ekstremum. Moda na taśmy ledowe białe, RGB cały czas trwa, tylko co niektórzy inwestorzy przeliczają "ładne taśmy" na ekonomię, inni bez umiaru ładują ile się da, byleby ładnie wyglądało i nie przejmują się dużym zużyciem prądu.

Jarek.P
15-03-2015, 09:42
Posty usunąłem jako moderator z powodu, że przeradzały się one w dość bezsensowną kłótnię. Kolega napisał "prąd ponad 6A czyli prąd porównywalny do obciążenia 1,4kW i zasilaniu 230V" i przynajmniej według mnie sens tego zdania jest oczywisty, a tkwi w słowie "porównywalny": taki prąd przy zasilaniu 12V mamy juz przy 300W mocy, a przy 230V potrzeba aż 1,4kW, żeby uzyskać zbliżoną wartość. I tyle.

kasprzyk
15-03-2015, 12:18
Dziękuję za wyjaśnienie co do postów.
Porównywanie różnych napięć i obciążeń moim zdaniem nie jest trafione do tematu wątku, wartość pobieranej mocy w tym przypadku się nie zmienia, jednak przyjmuję Twoje tłumaczenie postu kolegi Remiks.

Swoją drogą, szkoda, że nie zostawiacie śladów po moderacji.
pzdr

Jarek.P
15-03-2015, 12:38
NIestety, nie zależy to ode mnie, taka jest organizacja tego forum.

elpapiotr
15-03-2015, 13:17
NIestety, nie zależy to ode mnie, taka jest organizacja tego forum.
A szkoda. Powinien być dział KOSZ, tak jak na wszystkich szanujących się forach internetowych.
Na niektórych jest również uzasadnienie powodu wylądowania w koszu, ale to pewnie za wysoki poziom dla muratora, jak sadzę.

irqul
15-03-2015, 14:29
A szkoda. Powinien być dział KOSZ, tak jak na wszystkich szanujących się forach internetowych.
Na niektórych jest również uzasadnienie powodu wylądowania w koszu, ale to pewnie za wysoki poziom dla muratora, jak sadzę.

A jest takie, tzn "szanujące się" forum internetowe? Pytam poważnie , bez ironii, proszę o przykład takiego.

elpapiotr
15-03-2015, 14:55
A jest - np. elektroda.
Pasuje ?

irqul
15-03-2015, 15:21
Dziękuję za odpowiedź. Tak, o ile dobrze rozumiem sens pytania.

Remiks
15-03-2015, 20:44
Posty usunąłem jako moderator z powodu, że przeradzały się one w dość bezsensowną kłótnię. Kolega napisał "prąd ponad 6A czyli prąd porównywalny do obciążenia 1,4kW i zasilaniu 230V" i przynajmniej według mnie sens tego zdania jest oczywisty, a tkwi w słowie "porównywalny": taki prąd przy zasilaniu 12V mamy juz przy 300W mocy, a przy 230V potrzeba aż 1,4kW, żeby uzyskać zbliżoną wartość. I tyle.
Moderator nie miał problemu ze zrozumieniem wypowiedzi, wspomnę tylko że było to właściwie w odniesieniu do wyłączników i przełączanych prądów.
Co do moderacji wpisów to chyba niepotrzebnie, niektórzy będą nieusatysfakcjonowani, kłótnia a raczej dyskusja zawsze prowadzi do wyciągania z niej wniosków, niekoniecznie przez dyskutujących ale dopóki nie są naruszane ogólnie przyjęte zasady doputy dyskusja powinna być możliwa bo inaczej wszystko po wpisie moderatora też do moderacji łącznie z moim wpisem.

krzcel
16-03-2015, 08:28
He he. Dobre. I czym się one różnią ? Taka sama przekładnia wychodzi ? (bo miała być jednakowa podobno)
Ale czytaj -
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2309821.html
Przyda się.
Proszę czytać ze zrozumieniem. Powtórzę co napisałem:


Prąd po stronie wtórnej transformatora 230/12 liczy się tak samo jak po stronie wtórnej transformatora 20/0,4. i tak samo jak bez transformatora i tak samo z bateryjki, akumulatora, zasilacza, etc... Ogólnie rzecz biorąc wartość prądu nie zależy od przekładni transformatora, ani mocy czynnej odbiornika tylko od impedacji obwodu i źródeł w obwodzie.

http://www.mbmaster.pl/elektrotechnika-metoda-oczkowa.html


prąd ciągły po stronie dolnego napięcia rzędu 16-17 A,
Nie twierdzę, że termin "dolne napięcie" jest tu całkiem źle przywołany, ale wydaje mi się że powinno się ograniczyć jego stosowanie do transformatorów w elektroenergetyce. Przy bżdzinach kilkusetwatowych watowych, brzmi to trochę patetycznie.

elpapiotr
16-03-2015, 16:32
Dobra - napisz, jaki prąd popłynie przez uzwojenie pierwotne, a jaki przez uzwojenie wtórne transformatora toroidalnego 300 VA 230/12 V obciążonego w 100 %.
Jako odbiornik podstaw sobie tylko i wyłącznie jedną gałąź. Będzie prościej.

krzcel
17-03-2015, 11:44
Dobre pytania, podchwytliwe :)


Jako odbiornik podstaw sobie tylko i wyłącznie jedną gałąź. Będzie prościej.
Trafo "widzi" odbiory ze swoich zacisków jako jedną impedancję, więc struktura odbiorów nie jest istotna dla wyznaczania prądu w uzwojeniu.


Dobra - napisz, jaki prąd popłynie przez uzwojenie pierwotne, a jaki przez uzwojenie wtórne transformatora toroidalnego 300 VA 230/12 V obciążonego w 100 %.
To proste. Przy obciążeniu 100% płynie prąd znamionowy, można go odczytać z tabliczki.

elpapiotr
17-03-2015, 14:50
W życiu nie dasz rady napisać, o policzeniu nie wspomnę.
Po co się produkujesz na forum ?

Remiks
17-03-2015, 15:29
Po co zadawać takie pytania, po to by wykazać swoją wyższość, brak wiedzy ze strony przeciwnej??? Można zadać pytanie a ten transformator obciążony po stronie wtórnej na 100% po stronie pierwotnej jest do czegoś podłączony czy tak sobie wisi?:)

elpapiotr
17-03-2015, 15:34
Nie rozśmieszaj mnie, kolego Remiks.
Tak, trafo jest podłączone do napięcia 230 V, ale to za trudne pewnie, skoro jest to trafo 230/12 V.
Dla kolego krzcel - masz tabliczkę (przykładową) takiego transformatora - http://allegro.pl/transformator-toroidalny-50va-230-12v-noratel-i5005236162.html

Są prądy ?

Remiks
17-03-2015, 16:40
Nie rozśmieszaj mnie, kolego Remiks.
Tak, trafo jest podłączone do napięcia 230 V, ale to za trudne pewnie, skoro jest to trafo 230/12 V.
Dla kolego krzcel - masz tabliczkę (przykładową) takiego transformatora - http://allegro.pl/transformator-toroidalny-50va-230-12v-noratel-i5005236162.html
Są prądy ?
Nie było moim zamiarem rozśmieszanie ale teraz się postaram, odpowiem dykteryjką "Dzwoni x do serwisu, proszę pana przywieźli mi ze sklepu zepsutą lodówkę. Jak to? no nie działa. - A włożyła pani wtyczkę do gniazdka?? Aaaaaaa............" :)

zbich70
17-03-2015, 17:06
Dobra - napisz, jaki prąd popłynie przez uzwojenie pierwotne, a jaki przez uzwojenie wtórne transformatora toroidalnego 300 VA 230/12 V obciążonego w 100 %.
Jako odbiornik podstaw sobie tylko i wyłącznie jedną gałąź. Będzie prościej.
Będę strzelał - prąd pierwotny 1,3A, prąd wtórny - 25A
Trafiłem? :)

elpapiotr
17-03-2015, 17:14
Od razu wiadomo, kto był w wojsku.

krzcel
19-03-2015, 09:58
W życiu nie dasz rady napisać.

Napiszę. Liczyć nie będę bo obliczenia(te które chcesz żebym zrobił)w kontekście tego wątku są niepotrzebne. Należy policzyć sumaryczną moc halogenów i dobrać z typoszeregu transformator jak najniższej mocy, ale wyższej niż policzona moc halogenów.


o policzeniu nie wspomnę.

Jeżeli potrafisz policzyć prąd strony pierwotnej transformatora na podstawie danych, które podałeś, to jesteś miszczem. Oczywiście cyferki, które strzelił Zbich są do przyjęcia (zrobił przybliżenia akceptowalne dla obwodu rozpatrywanego w tym wątku),ale ponieważ jesteś Piotrze elektrykiem, to chyba wiesz, że wzory które zastosował Zbich, to pasują do farelki a nie transformatora.


P,o co się produkujesz na forum ?
W tym wątku, produkuję się bo jestem ciekaw jak można policzyć prąd strony pierwotnej transformatora mając dane:
1 moc znamionową 300VA
2 przekładnię U1N/U2N 230/12
3 prąd obciążenia równy znamionowemu I2=I2N
Ja obniżam stawkę, dokładam jeszcze gratis parametry:
4 napięcie zwarcia 10%
5 prąd stanu jałowego 1%
6 pozostałe parametry związane ze stratami - przyjąć brak strat
Proszę nie liczyć, tylko wymienić jeszcze jakiś parametr od którego zależy prąd płynący po stronie pierwotnej. Dla ułatwienia dodam, że można wymienić więcej niż jeden parametr.

Da ktoś radę napisać? O policzenie nie proszę.

elpapiotr
19-03-2015, 10:10
Dłuuugo się uczył. I echo. Coś tam wymyślił, bez związku z tematem.
Następne pytania - jaki prąd musi popłynąć po stronie wtórnej rozpatrywanego transformatora, by zabezpieczenie strony pierwotnej zadziałało bez szkody dla przewodów i odbiorników podłączonych do niego ?
Jaką charakterystykę dobrać dla w/w zabezpieczenia, by uniknąć zbędnych zadziałań przy załączaniu obwodu (bo nie farelka) ?

Pawlo111
19-03-2015, 10:10
A jest - np. elektroda.
Pasuje ?

Poziom dyskusji na wspomnianej elektrodzie jest jeszcze niższy od FM

krzcel
19-03-2015, 10:31
Dłuuugo się uczył. I echo. Coś tam wymyślił, bez związku z tematem.
Pełna zgoda, że bez związku z tematem(choć pierwsza część postu IMO na temat). Chciałeś żebym policzył, to odpowiedziałem na Twój post, że się nie da i jako tako uzasadniłem dlaczego i tej wersji będę się trzymał.
Brak merytorycznej odpowiedzi z Twojej strony, osobiste wycieczki, zmiana tematu z obliczeń prądu pierwotnego trafo na zabezpieczenia,wystarczają mi do zrozumienia o co chodzi. Robisz na forum dobrą robotę w kwestii bezpieczeństwa przeciwporażeniowego, więc nie rozumiem dlaczego tak Cię boli że trafoka nie potrafisz policzyć. To już nie są czasy oświecenia i nie da się znać na wszystkim.

Albo udowodnij, że się mylę i że się da to policzyć.

elpapiotr
19-03-2015, 11:09
Poziom dyskusji na wspomnianej elektrodzie jest jeszcze niższy od FM
Oczywiście - dla początkujących laik pomaga laikowi.
Działy dla elektryków są poza Waszym (szczególnie krzcela) zasięgiem, na szczęście.

krzcel
19-03-2015, 12:55
Oczywiście - dla początkujących laik pomaga laikowi.
Ja Pana za fachowca uważam. Pańskie porady są przeze mnie wysoko cenione. Generalnie. Bo raz na rok, każdemu się zdarzy wypuścić bąka.

Działy dla elektryków są poza Waszym (szczególnie krzcela) zasięgiem, na szczęście.
Panie Piotrze, moim zdaniem nie da się rozwiązać zadania, którym Pan próbował mnie egzaminować. Opisałem jakich parametrów brakuje mi do obliczeń. Proszę pokazać mi gdzie się mylę, zamiast się wymundrzać jak wiejski filozof.
Proszę odnieść się do sugerowanych przez mnie uzupełnień w danych do Pańskiego zadania. Są te parametry potrzebne czy nie do obliczenia prądu po stronie pierwotnej? Kropka.

elpapiotr
19-03-2015, 18:09
Chcesz się uczyć o transformatorach - proszę bardzo :
https://www.google.pl/#q=stany+transformatora+jednofazowego
Tam znajdziesz i o biegu jałowym, o stanie zwarcia, o przekładni i charakterach obciążeń, a co za tym idzie - i o przesunięciu fazowym.

Wspomniane parametry mimo wszystko pomijam, jako mało istotne dla wyznaczenia prądów na obu uzwojeniach trafa, przy określonym obciążeniu.
Dalej podtrzymuję natomiast zależność pomiędzy prądem strony pierwotnej i wtórnej a przekładnią transformatora.

krzcel
19-03-2015, 20:32
Chcesz się uczyć o transformatorach - proszę bardzo :
https://www.google.pl/#q=stany+transformatora+jednofazowego
Tam znajdziesz i o biegu jałowym, o stanie zwarcia, o przekładni i charakterach obciążeń, a co za tym idzie - i o przesunięciu fazowym.
Dziękuję.


Wspomniane parametry mimo wszystko pomijam, jako mało istotne dla wyznaczenia prądów na obu uzwojeniach trafa, przy określonym obciążeniu.
Ciekawy pogląd z tym pomijaniem. Szczególnie w kontekście małych transformatorków, które nawet robione przez topowych producentów mają te parametry gorsze niż transformatory stosowane w elektroenergetyce. No ale to tylko pogląd, a o gustach się nie dyskutuje. Moja wiedza jest inna od tego poglądu.


Dalej podtrzymuję natomiast zależność pomiędzy prądem strony pierwotnej i wtórnej a przekładnią transformatora.
Proszę podać tą zależność, bo przejrzałem wątek i nie wiem co Pan podtrzymuje. Nigdzie Pan żadnej zależności nie podawał.

elpapiotr
19-03-2015, 20:44
Jaki uparty.
Piszę, że prąd w uzwojeniu pierwotnym transformatora (przy obciążeniu) ma dwie składowe - strumień magnetyczny oraz drugą wielkość równą iloczynowi prądu strony wtórnej i przekładni transformatora.
Dotarło, czy nie za bardzo ?

krzcel
19-03-2015, 20:57
Jaki uparty.
Piszę, że prąd w uzwojeniu pierwotnym transformatora (przy obciążeniu) ma dwie składowe - strumień magnetyczny oraz drugą wielkość równą iloczynowi prądu strony wtórnej i przekładni transformatora.
Dotarło, czy nie za bardzo ?
Pan jest moderatorem czy innym VIP-em na Elektrodzie i promuje Pan taki wątek "elektryka dla matołków" (czy jakoś tak to się nazywa). Proszę zamieścić tam to dodawanie strumienia magnetycznego (kg*m2)/(s2*A )do Amperów. Dlatego tam, że tu na forum dla laików i tak nikt nie zrozumie z czego mam "polewkę".
Wytłuszczenia w cytacie pochodzą ode mnie.

Remiks
19-03-2015, 21:09
Inni też mają polewkę i wiedzą z czego.

elpapiotr
19-03-2015, 21:14
Napiszę jeszcze raz - prąd w uzwojeniu pierwotnym transformatora powinien przy obciążeniu składać się z dwóch skłądowych : jednej wytwarzającej strumień magnetyczny i drugiej przeciwnie skierowanej aniżeli prąd wtórny, a pod względem wielkości równej prądowi wtórnemu pomnożonemu przez przekładnię transformatora.
Teraz bardziej zrozumiałe ?

O przekładni naucz się stąd - http://pl.wikipedia.org/wiki/Przekładnia_transformatora

krzcel
19-03-2015, 21:40
...prąd w uzwojeniu pierwotnym transformatora powinien przy obciążeniu składać się ....
Powinien? Znaczy że co? Że się może zbuntować i zachowywać inaczej? Na jakich kursach podają takie definicje?

O przekładni naucz się stąd - http://pl.wikipedia.org/wiki/Przekładnia_transformatora

Dziękuję za linka. Wiedzy nigdy dosyć.

Remiks
19-03-2015, 21:42
Napiszę jeszcze raz - prąd w uzwojeniu pierwotnym transformatora powinien przy obciążeniu składać się z dwóch skłądowych : jednej wytwarzającej strumień magnetyczny i drugiej przeciwnie skierowanej aniżeli prąd wtórny, a pod względem wielkości równej prądowi wtórnemu pomnożonemu przez przekładnię transformatora.
Teraz bardziej zrozumiałe ?

O przekładni naucz się stąd - http://pl.wikipedia.org/wiki/Przekładnia_transformatora
Ktoś kto miał elektrotechnikę w szkole średniej domyśla się o czym mówisz dla reszty troszkę wiadomości pod adresem http://kawe.wfis.uni.lodz.pl/kfd/pdf/E-30.pdf

elpapiotr
19-03-2015, 21:43
Mimo wszystko szkoda zachodu.
Wszelkie informacje znajdziesz w necie, przy dobrych chęciach coś tam sobie poszukasz.

krzcel
19-03-2015, 22:05
Mimo wszystko szkoda zachodu.
Wszelkie informacje znajdziesz w necie, przy dobrych chęciach coś tam sobie poszukasz.
No niestety, nigdy mi się nie udało znaleźć w necie informacji której naprawdę potrzebowałem. Pomijając to, że informacja w necie nie jest pewna, bo każdy głupi może pisać co mu ślina na język przyniesie, to w dodatku ludzie się nie dzielą zbyt chętnie wiedzą. A nawet jeszcze gorzej. Wiedzą dzielą się ci co jej nie mają.

Ktoś kto miał elektrotechnikę w szkole średniej domyśla się o czym mówisz dla reszty troszkę wiadomości pod adresem http://kawe.wfis.uni.lodz.pl/kfd/pdf/E-30.pdf
Ten link faktycznie jest na poziomie szkoły średniej(obecnej, kiedyś był wyższy poziom w TE), ale fajnie że go dałeś. Może jak Piotrek przeczyta i się douczy, to zrozumie dlaczego zadanie które mi dał do rozwiązania posiada za mało danych aby udzielić dobrej odpowiedzi.

elpapiotr
19-03-2015, 22:15
Udziel sobie, kupując transformator i podłączając do niego odbiorniki a następnie wpinając kleszcze dietza do uzwojeń.
Resztę zrobi kalkulator, chyba ze umiesz mnożyć i dzielić.

krzcel
19-03-2015, 22:26
Widzę, że nie potrafiąc policzyć proponujesz przejść z teorii do praktyki. Popieram takie podejście.
Myślę że w ciągu kilku najbliższych tygodni zrobię sobie taki praktyczny pomiar. Nie tyle żebym wątpił w swoje obliczenia, ale jestem ciekaw jak producenci tych małych trafo kłamią na parametrach w kartach katalogowych (wiesz co to jest karta katalogowa?, jak nie to dam ci linka do wiki).
PS1. Kleszcze (cęgi) Dietza pisze się z dużej litery.
PS2. Tych cęgów się nie wpina do uzwojeń, tylko "zapina" na przewodzie. Dać link do instrukcji obsługi? Swoją drogą, gdybyś się uparł wpiąć Dietza do uzwojeń, to jakbyś to niby zrobił bez niszczenia transformatora?

Remiks
19-03-2015, 22:34
I zrobił się nam poziom "elektrody"

elpapiotr
19-03-2015, 22:47
Dobre. Zaczęło się łapanie za słówka i wyrażenia.
Na nic więcej już nie stać ?
Teorii nie pojął, praktyki nie pojął, to już nic na to nie poradzę.

krzcel
19-03-2015, 23:17
Dobre. Zaczęło się łapanie za słówka i wyrażenia.
Przepraszam. Asocjacja, ale biorę winę na siebie.

Na nic więcej już nie stać ?
Staram się jak mogę, ale skoro jesteś odporny na wiedzę to co ja mogę poradzić?

Teorii nie pojął, praktyki nie pojął, to już nic na to nie poradzę.
Nie wiem czy pojąłem czy nie. Dopóki nie pokażesz jak rozwiązać zadanie, które sformułowałeś to trudno mi się odnieść.
Na razie, skoro unikasz podania rozwiązania, to nie wiem czy ja się nie znam, czy rozmawiam z samoukiem wikipediowym.
Twoja propozycja sumowania Weberów z Amperami sugeruje to drugie, ale mogę się mylić.

krzcel
19-03-2015, 23:41
I zrobił się nam poziom "elektrody"
Bardzo dobry portal tematyczny, o dość wysokim poziomie merytorycznym.
A że jest tam pewna niszowa "grupa wzajemnej adoracji", to nic to. Spoko właź po pomoc jak potrzebujesz.
Inna sprawa, że "prąd w budownictwie" to tam temat poboczny.

elpapiotr
20-03-2015, 00:30
Macie chęć/zamiar podnieść ten poziom "elektrody" ?
To zapraszam.

Pawlo111
20-03-2015, 20:59
Oczywiście - dla początkujących laik pomaga laikowi.
Działy dla elektryków są poza Waszym (szczególnie krzcela) zasięgiem, na szczęście.
Za taką pomoc jaką oferuje elektroda to ja dziękuje.
Dwadzieścia kilka lat jestem elektrykiem połowę z tego niskoprądowym ale pomocy szukam wśród znajomych, czasem pomocy technicznej producenta.
90% dyskusji to zwykłe przechwałki i bicie piany...

elpapiotr
20-03-2015, 21:16
Właśnie - niskoprądowym.
A tacy mają problem z publikowaniem wpisów zawierających merytoryczne treści.
A tacy mają za nic ochronę przeciwporażeniową - byle napięcie było i prąd płynął.

Ja się nie dziwię.

Remiks
20-03-2015, 21:37
Czegoś nie wiem co to jest elektryk niskoprądowy?

krzcel
20-03-2015, 22:08
kd, cctv,lan, dso,bms,hvac,ssp, sswin
Poprawniej może mówić słabe zamiast niskie, ale tak często się spotyka taką formę, że chyba już się trwale umocowała w języku polskim.