PDA

Zobacz pełną wersję : doprowadzenie powietrza do kominka



aldi
17-08-2004, 20:43
witam,

mam pytanie bardzo nurtujące mnie od dłuższego czasu na jakim etapie budowy powinnam zaplanować instalację doprowadzającą powietrze do kominka?
czy na etapie fundamentów powinnam wstawić kawałek rury - żeby potem przypadkiem przez nie się nie przebijać ? czy to zależy od modelu kominka który sobie wybiorę ?

mik99
17-08-2004, 20:52
W moim przypadku rozprowadznie kanalizacji i odprowadzenie powietrza do kominka z zewnątrz zaplanowałem podczas murowania ścian fundamnetowych, a wykonanie bezposrednio po zakonczeniu ich budowania.

Warto zaplanować wcześniej przepusty, by nierozkuwać pochopnie wymurowanych ścian przy prowadzaniu rur.

Przekrój rury wystarczający to "110 kanalizacyjna", powodznia :wink:

aldi
18-08-2004, 20:01
to to chyba pokpiłam sprawę, mam fundamenty lane w całości ze względu na brak prądu na działce, rozumiem że w tej sytuacji pozostanie mi tylko przekuwanie się

dzięki

LamiaReno
18-08-2004, 20:06
a co z tymi którzy mają już swoje domki i chcą conieco w nich zmodernizować? :cry:

aldi
18-08-2004, 20:11
poniewa zzaplanowałm rekuperator została mi jedna "dziura", tylko nie jestem pewna czy mogę ją użyć do tego celu

mik99
18-08-2004, 20:20
to to chyba pokpiłam sprawę, mam fundamenty lane w całości ze względu na brak prądu na działce, rozumiem że w tej sytuacji pozostanie mi tylko przekuwanie się

dzięki

Kucie to nie koniec świata, a warto.
Pamiętaj u dokładnym uszczelnieniu otworu po wprowadzeniu rury. :wink:

aldi
18-08-2004, 20:36
co zatem proponujesz? przekuć ścianę fundamentową w linii prostej od kominka -? czy jest jeszce coś co powinnam zaplanować ?

mik99
18-08-2004, 20:40
co zatem proponujesz? przekuć ścianę fundamentową w linii prostej od kominka -? czy jest jeszce coś co powinnam zaplanować ?
Warto pomyśleć przy okazj o innych przepustach: http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=320546#320546

bonzoo
19-08-2004, 14:44
Może nie będzie tak źle zależy gdzie masz kominek. ja mam rure od powietrza z piwnicy. Myślałem, że to błąd, że będą niemiłe zapachy ale mam taki ciąg kominowy, że nie ma tego problemu. Dodatkowo mam trójnik do rury wentylacyjnej w piwnicy wiec extremalnie moge sie tam podpiąć. na lato gdy kominek stoi nieużywany moge rure zamknąć :D
Jeżeli to nie oszpeci budynku możesz przekuć sie przez ściane to troche miększe.

am00
19-08-2004, 15:16
Jeśli nie masz piwnic i podłóg, to łatwiej podkopać się pod fundamentem.

bonzoo
19-08-2004, 16:28
Podkopu nie polecam. sporo roboty i może sie zbierać woda. w wyporzyczalniach mają fajne maszynki z wiertłem koronowym np. fi 100 pod rure pcv pół godzinki i masz fajowy przelot dla kominka :x

aldi
08-11-2004, 18:40
zapomiałam dodać - to podobna ma być rura kanalizacyjna -odprowadzająca z kibelka - zapomnieliśmy o ścianie kibelek/ kuchnia w linii prostej a została zrobiona w kuchni do zbiornika - w przyszłości oczyszczalni.
Mój tato wpadł na pomysł żeby tylko lekko podkuć u góry ściany fundamentowej bo przecież chodzi o zachowanie spadku a dziura w zewnętrznej ścianie jest dużo niżej czyli wszustko powinno być jego zdaniem ok - waszym też?

aldi
08-11-2004, 18:42
zapomniałam dodać że nie mam prądu więc ściany funadamentów mam lane z betonu - więc prąd to mogę mieć za dwa lata zgodnie z umową ZE

bonzoo
08-11-2004, 19:12
spoko jak jest spadek bedzie dobrze

aldi
08-11-2004, 19:28
to mnie trochę uspokoiło tak przez całą zimę zstanawiałabym się skąd mam ten prąd wziąść - chba że za karę ślubny z tatuśkami jechaliby przecinakami ale przy tempie prac ślubnego szybciej bym się wnuków dorobiła

KaiM
08-11-2004, 20:27
dzieki Wam wiem juz jak to zrobic - rura 110 szara kanalizacyjna wyprowadzona przez sciane fundamentowa ze spadkiem na zew. Tam mam zamiar zrobic kolanko 90stopni w górę i zakończyć je na ziemi jakims grzybkiem. Aha na dole kolanka nawiercę kilka dziurek żeby ew. jakieś skropliny miały którędy wyciec.

Ale co od strony kominka? Też podejście 90stopni w górę ale jak daleko od komina? Gdzie te kominki mają właściwie doprowadzenie powietrza? Chciałem jakoś 30-40cm od komina co Wy na to?

Patos
09-11-2004, 04:55
Jeżeli chodzi o Tarnawę to wyjście rury może być w tylnym rogu wkładu lub po środku, wkład można postawić na takim trójnogu

am00
09-11-2004, 17:07
Gdzie te kominki mają właściwie doprowadzenie powietrza?

Byłem ostatnio w Leroy Merlin i pytałem o taki kominek. Okazuje się, że żaden z modeli czegoś takiego nie miał. Wygląda na to, że ten wlot będzie tylko po to, żeby powietrze miało blisko do popielnika, którym jest zaciągane pod ruszt.

Tomasz M.
09-11-2004, 18:25
Na Leroy M. nie kończy się asortyment dostępnych wkładów kominkowych. Np. Tarnavy, którą wielu Forumowiczów sobie chwali, tak nie kupisz ...

KaiM
10-11-2004, 07:29
Gdzie te kominki mają właściwie doprowadzenie powietrza?

Byłem ostatnio w Leroy Merlin i pytałem o taki kominek. Okazuje się, że żaden z modeli czegoś takiego nie miał. Wygląda na to, że ten wlot będzie tylko po to, żeby powietrze miało blisko do popielnika, którym jest zaciągane pod ruszt.

dokladnie tak samo ale od poczatku wiedzialem ze wkladu nie kupie w takim markecie. A z Forum wiem ze sa wklady przewidziane pod doprowadzenie powietrza - i takiego poszukam. Ale to jeszcze daleko przede mną.

polanka
10-11-2004, 07:43
Chciałem zrobić dolot pod chudziakiem, ale mnie jakoś (to był w końcu sam początek budowy...) kierbud zakręcił że nie zrobiłem.
Tragedii nie ma - dolot jest pod wylewką w warstwie styropianu, ale to nie jest dobre rozwiązanie - podłoga nad nim jest wyraźnie zimna. Całe szczęście że rura idzie pod meblami kuchennymi i 'na widoku' jest tylko przy kawałku płytek przed kominkiem. One są wyraźnie zimniejsze.

Grzegorz

KaiM
10-11-2004, 07:49
Chciałem zrobić dolot pod chudziakiem, ale mnie jakoś (to był w końcu sam początek budowy...) kierbud zakręcił że nie zrobiłem.
Tragedii nie ma - dolot jest pod wylewką w warstwie styropianu, ale to nie jest dobre rozwiązanie - podłoga nad nim jest wyraźnie zimna. Całe szczęście że rura idzie pod meblami kuchennymi i 'na widoku' jest tylko przy kawałku płytek przed kominkiem. One są wyraźnie zimniejsze.

Grzegorz

ufff dzięki za spostrzeżenie. Gdzie oprócz Forum mógłbym się dowiedzieć że podłoga będzie zimna... Ja właśnie robię pod chudziakiem a mialem wątpliwości że będzie za głęboko i będę robił jakieś kominki z daszkiem na wejściu. A tak - wiem że robię dobrze. Jeszcze raz wielkie dzięki Polanka!!

Hehe a Ty jesteś Pol czy Anka wlasciwie?

I może na koniec oryginał zasłyszany na weselu mojego przyjaciela. DJ tak zapowiada kawałek: "Co prawda nie wiem jak Pan Młody ma na imię ale specjalnie dla niego puszczam "Oh Carol!" :lol: :lol: :lol: AUTENTYK !!

Wakmen
10-11-2004, 08:07
dzieki Wam wiem juz jak to zrobic - rura 110 szara kanalizacyjna wyprowadzona przez sciane fundamentowa ze spadkiem na zew. ..
Wszystkie rury zakopane w ziemi nie powinny być szare a tylko pomarańczowe - mają większą wytrzymałość.

Wakmen
10-11-2004, 08:09
Chciałem zrobić dolot pod chudziakiem, ale mnie jakoś (to był w końcu sam początek budowy...) kierbud zakręcił że nie zrobiłem.
Tragedii nie ma - dolot jest pod wylewką w warstwie styropianu, ale to nie jest dobre rozwiązanie - podłoga nad nim jest wyraźnie zimna. ...
To też jest dobre rozwiązanie i wcale nie musi być to 110 tylko 3 x 50.

KaiM
10-11-2004, 08:10
dzieki Wam wiem juz jak to zrobic - rura 110 szara kanalizacyjna wyprowadzona przez sciane fundamentowa ze spadkiem na zew. ..
Wszystkie rury zakopane w ziemi nie powinny być szare a tylko pomarańczowe - mają większą wytrzymałość.

a wlasnie o to mialem jeszcze dzisiaj zapytac bo wybieram sie do hurtowni po materialy do kanalizy. A tak dzięki Wakmen mam pytanie z głowy :-)

pozdrówka perfekcjonisto - oglądałem Twoje zdjęcia z budowy - impressive

Wakmen
10-11-2004, 08:14
Dzięki KaiM. :oops: