PDA

Zobacz pełną wersję : Zasilacze do taśmy LED - strasznie głożny wentylator



Adam1983
06-03-2015, 07:46
Ludzie pomóżcie mi.

Mam do zrobienia w salonie taśmę led o długości 16 metrów. Do niej dostałem zasilacz 240 W 20 albo 30 A ( nie pamiętam ), no sęk w tym, ze ma on wentylatorek. Po zmontowaniu tego wszystkiego, fajnie świeci, miga itp, tylko ten wentylator jest cholernie głośny. Poszedłem do sklepu gdzie go kupiłem, sprzedawca pojechał z nim na hurtownie, i tam mu oznajmili, że to jest wysokie napięcie czy coś tam, i ze wszystkie takie głośne są. Dziwi mnie to, gdyż w komputerze też mam wentylatorki i nic ich nie słychać.
Czy koleś u którego to kupiłem nie ma pojęcia o elektryce, czy faktycznie wszystkie zasilacze z wentylatorem takie są ? No bo przecież jak bym miał se taki położyć na półce sufitu podwieszonego w salonie, to bym musiał tv oglądać używając słuchawek na uszy.

Proszę pomóżcie, lub polećcie jakiś sensowny zasilacz do tych ledów.

Parametry taśmy
RGB 300 led - 5 metrów na taśmie 72W
1,5 A/m
12V

Taśmy będzie w sumie 16 metrów. Producent TAYAMA

Proszę pomóżcie

Jarek.P
06-03-2015, 08:04
Po pierwsze ten zasilacz jest za mały!
16m taśmy pobierającej 1,5A/m daje 24A prądu albo inaczej licząc 290W mocy. Twój zasilacz ma mniejszą moc (240W, 20A) i będzie się przegrzewał, potrzebny byłby zasilacz minimum 300W .

Nie musisz stosować jednego zasilacza, kup trzy sztuki po 100W, moc będzie akurat, a zasilacz 100W żadnego wentylatora nie ma i będzie właściwie bezgłośny.

MajsterzPolski
06-03-2015, 08:21
Ludzie pomóżcie mi.

Mam do zrobienia w salonie taśmę led o długości 16 metrów. Do niej dostałem zasilacz 240 W 20 albo 30 A ( nie pamiętam ), no sęk w tym, ze ma on wentylatorek. Po zmontowaniu tego wszystkiego, fajnie świeci, miga itp, tylko ten wentylator jest cholernie głośny. Poszedłem do sklepu gdzie go kupiłem, sprzedawca pojechał z nim na hurtownie, i tam mu oznajmili, że to jest wysokie napięcie czy coś tam, i ze wszystkie takie głośne są. Dziwi mnie to, gdyż w komputerze też mam wentylatorki i nic ich nie słychać.
Czy koleś u którego to kupiłem nie ma pojęcia o elektryce, czy faktycznie wszystkie zasilacze z wentylatorem takie są ? No bo przecież jak bym miał se taki położyć na półce sufitu podwieszonego w salonie, to bym musiał tv oglądać używając słuchawek na uszy.

Proszę pomóżcie, lub polećcie jakiś sensowny zasilacz do tych ledów.

Parametry taśmy
RGB 300 led - 5 metrów na taśmie 72W
1,5 A/m
12V

Taśmy będzie w sumie 16 metrów. Producent TAYAMA

Proszę pomóżcie

Witaj,
montowałem już wiele taśm i nie widzię problemu, ta tasma tylko w specyfikacji tyle pobiera a tak naprawdę mniej, ja przeliczam ok 10W/m zamontował bym 200W i tez by było dobrze, ale bezpieczniej 250W, są takie bez wentylatorów u sprzedawcy Ocrana pl, ale warto napisac do nich aby na bank był bez wentylatora, wiem ze maj takie wersje i to tanio.

Mozna tez tego co już jest z tej tayamy zaryzykować i odłączyć wentylator, obserwować, sprawdzać czy się grzeje czy nie, moim zdaniem będzie dobrze, ale to nie mój sprzęt i ryzyko na mnie nie przechodzi. Jedyne co moze się stać to przepalony zasilacz ale wątpię aby do tego doszło. Mimo odłączonego wentylatora mogą być słyszalne buczenia i piszczenia, to normalne w tych zasiallczach, jedyne u szczelnych nie słychać tego

Adam1983
06-03-2015, 08:56
Po pierwsze ten zasilacz jest za mały!
16m taśmy pobierającej 1,5A/m daje 24A prądu albo inaczej licząc 290W mocy. Twój zasilacz ma mniejszą moc (240W, 20A) i będzie się przegrzewał, potrzebny byłby zasilacz minimum 300W .

Nie musisz stosować jednego zasilacza, kup trzy sztuki po 100W, moc będzie akurat, a zasilacz 100W żadnego wentylatora nie ma i będzie właściwie bezgłośny.

Tylko jak te trzy podłączyć. Wiadomo że mam sterownik, więc zasilacz podłączam do sterownika, ale z kolei nie można ich mostkować. Więc jak to zrobić ?

MajsterzPolski

Zobaczę co mi mój "super" sprzedawca jeszcze powie w sklepie, i wtedy poszukam u ocrana.pl
Też ktoś mi podsunął pomysł wymontowania śmigła, ale trochę się obawiam...

Jarek.P
06-03-2015, 09:18
Szczerze mówiąc, może mało widziałem (nie zajmuję się oświetleniem LED zawodowo), ale nie spotkałem się jeszcze z taśmą, która nie pobierałaby takiej mocy, jak podana przez producenta. Ta taśma według specyfikacji producenta pobiera 15W/m i nie ryzykowałbym zakładania, że ma mniej. W przypadku taśm RGB dupę nam może ratować fakt, że pełna moc jest pobierana jedynie przy maksymalnym wysterowaniu wszystkich tzech kolorów, ale dobierając zasilacz trudno przecież na to liczyć, prawda?

Rozbicie zasilania na trzy albo choć dwie sekcje wymagałoby również rozbudowy układu sterowania (dwa lub trzy drivery potrzebne, każdy zasilany ze swojego zasilacza), ale przy takiej długości taśmy to nawet byłoby wskazane, ze względu na wymagane średnice przewodów zasilających taśmę.

Adam1983
06-03-2015, 09:25
Czyli sensowne byłoby np:
dwa zasilacze 150W, lub 120W, dwa sterowniki identyczne (tak co by jeden pilot ogarniał oba) i podzielić taśmę na dwa równe odcinki po 8 metrów ?

Jarek.P
06-03-2015, 09:40
dwa zasilacze 150W, 120W to wg mnie za mało.

Nie potrzebujesz drugiego sterownika. Znaczy owszem, mógłbyś to zrobić tak, jak piszesz, ale to niepotrzebne ładowanie się w koszty, wszystko co jest Ci potrzebne do posiadanego sterownika, to "Wzmacniacz RGB":

http://www.ledovo.pl/images/Articles/schemat_podlaczenia_tasm_led_rgb_-_jak_podlaczyc_sterownik_tasme_wzmacniacz_led_rgb. jpg
(pierwszy z brzegu link z gógla)

Adam1983
06-03-2015, 09:49
Hmmm, mówiłeś o nieładowaniu w koszta, a tu widzę dodatkowo trzeci zasilacz, plus wzmacniacze :)
Myślałem nad tym schematem, tylko musiałbym nieźle kabli pociągnąć. Półka jest podwieszona dookoła pokoju, więc główne wyjście zasilania mam z puszki w jednym miejscu. Pierwotnie planowałem podłączyć taśmę, żeby miała ona długość tych 16 metrów, jednak teraz bardziej skłaniam się na podział jej na odcinki po 8 metrów.
Zgodnie z tym rysunkiem, musiałbym gdzieś jeszcze w połowie półki pociągnąć kabel, żeby podłączyć zasilacze, czy to nie za dużo tych wszystkich kabli ?

Jarek.P
06-03-2015, 10:07
Przyjrzyj się, to schemat poglądowy dla trzech łańcuchów LEDów, a kropki po prawo sugerują, że możesz ich dodać jeszcze więcej. Mas zzasilacz i sterownik, do niego dołączasz połowę taśmy, za nim jeden wzmacniacz z zasilaczem i drugą połowę taśmy. Kolejny wzmacniacz+zasilacz+taśmę możesz dodać, jak będzie Ci mało tego, co masz :)

Zwróć uwagę, że wzmacniacz możesz zainstalować w połowie taśmy, tylko kwestia dociągnięcia tam zasilania.

Adam1983
06-03-2015, 10:47
No właśnie te ciągnięcie kabli mnie wkurza :) No ale jak nie będzie innego wyjścia...to trza będzie robić tak :)

Adam1983
06-03-2015, 10:50
Aaaaa i jeszcze taka sprawa. Teściu mój wspominał coś, że ma zwykły zasilacz na prąd zmienny, i czy nie byłoby lepiej zastosować jakiś układ greca, za nim filtr i potem już sterownik i taśma led ?
Ma to sens ?

Jarek.P
06-03-2015, 11:20
Jaki to jest ten "zwykły zasilacz"? Jeśli taki elektroniczny do halogenów to nie wchodzi w grę, on wytwarza prąd dość wysokiej częstotliwości, jego wyprostowanie jest możliwe, ale nie takie proste i tu mało opłacalne.
Jeśli posiada normalny klasyczny transformator o odpowiedniej mocy, to teoretycznie jest to możliwe, ale wymagałoby pewnej wiedzy z układów elektronicznych (trzeba zrobić prostownik i stabilizator na 30A...), sporej pracy, a i tak w rezultacie otrzymałbyś urządzenie duże, buczące (transformator 300W będzie buczał na 100%) i w dodatku wymagające sprawnej wentylacji. Moim zdaniem szkoda zachodu.

Adam1983
19-03-2015, 06:53
Proszę mi podpowiedzieć jeszcze taką rzecz.
Sterownik mam 288 W i 6A na kolor, co daje razem 18A. Czy to nie jest czasem za mało, gdyż sama taśma ma 24A ? Czy powinienem kupić mocniejszy sterownik ?
Już kuwa do głowy dostaję z tymi ledami.
Może ktoś mieszka w okolicy, i chciałby mi to ogarnąć, oczywiście nie za darmo :)

Jarek.P
19-03-2015, 08:52
Wzmacniacz RGB polecany przeze mnie wcześniej rozwiąże ten problem, bo za jego pomocą niejako dzielisz taśmę na pół. Jedną połówką steruje twój sterownik, a drugą wzmacniacz (powielając ustawienie sterownika).

Adam1983
19-03-2015, 13:09
No właśnie sęk w tym, że zamontowałem ten wzmacniacz w połowie taśmy, i skutek był taki, że od wzmacniacza do końca taśmy sygnał był dobry, a od sterownika do wzmacniacza słaby. I serio już mam mętlik.
Muszę się też przyznać że połączyłem dwa zasilacze 150 W 12,5 A, tak zeby było 300 W (na odpowiedzialność sprzedawcy). Włączyłem taki układ na cały dzień (ale bez wzmacniacza), no i działało, nawet specjalnie się nie grzały, tylko mniej więcej od połowy taśmy był widoczny spadek napięcia.
Wczoraj w połowie taśmy podpiąłem ten wzmacniacz, do niego wpiąłem zasilacz 120W i tak jak mówię, od miejsca wpięcia sygnał nawet spoko, ale do miejsca wpięcia spadek wyraźny.
Już myślę nad dwoma tymi wzmacniaczami, tylko wtedy potrzeba mi trzech zasilaczy, i tu pytanie, o jakiej mocy ? Pierwszy 150W i kolejne dwa po 120W wystarczy ?
I jako że pierwszy zasilacz miałby 150W, to czy mogę podpiąć sterownik 288W, czy zainwestować w jeden 200W i któryś z tych dwóch co mam 150 W, bądź te 120W. Bo na tą chwilę mam dwa zasilacze po 150 W i dwa po 120 W.

Jarek.P
19-03-2015, 13:34
Opisz dokładniej, jak to teraz jest podłączone, gdzie są podłączone zasilacze i jakie, bo ocoś mi tu nie gra. Spóbuj pomierzyć napięcia na każdym z zasilaczy i jeśli masz czym, to pobór prądu.

Równoległe łączenie zasilaczy nie jest dobrym pomysłem.

Adam1983
19-03-2015, 13:59
309325

Tu powyżej jest rysunek, nie wiem jak powiększyć :)

Pierwsze są połączone dwa zasilacze 150W 12,5 A. One idą do sterownika 288 W, 6A na kolor. Do niego podłączony jest zarówno początek jak i koniec taśmy, tak żeby napięcie szło w obie strony.

Wczoraj w połowie taśmy podłączyłem wzmacniacz do taśmy (chyba ma 20A), i do tego wzmacniacza zasilacz o mocy 120W 10A. No iaj to działało opisałem wyżej.

A sprzęt mam taki

sterownik http://sklep.tayama.pl/Bezprzewodowy-kontroler-LED-RGB-z-pilotem-12VDC-B%2825,4834,6992%29.aspx (na papierku w pudełku po sterowniku jest napisane że ma 6A na ścieżkę, jednak na samym sterowniku nie ma takiej informacji, a strone www podaje ze ma 4A. Zgłupiałem :) )

wzmacniacz http://allegro.pl/wzmaczniacz-led-rgb-3x8a-288w-12v-576w-24v-i5188935517.html

zasilacze 2 sztuki http://allegro.pl/zasilacz-modulowy-led-12v-120w-10a-tasma-led-fv-i5119731987.html

2 sztuki takie http://allegro.pl/zasilacz-modulowy-led-12v-150w-12-5a-tasma-led-fv-i4937634318.html

taśma 16 metrów - 1,5A http://sklep.tayama.pl/L050018-TASMA-LED-SMD5050-300-5M-RGB-POWLOKA-H%2825,5685,6988%29.aspx


Czy może faktycznie zrobić tak jak jest na tym schemacie ? Na starcie zasilacz 200W i potem dwa 150W do dwóch wzmacniaczy ?

Jeszcze dodam, ze na tym wzmacniaczu kurcze całkiem wysiadł kolor czerwony...


A i nie mam czym pomierzyć napięcia :( Na rysunku tak wygląda podłączenie zasilaczy do sterownika

Jarek.P
19-03-2015, 14:25
Pierwotnie miałeś te taśmy połączone w kółko, znaczy oba końce do sterownika. Czy po dołożeniu wzmacniacza ta taśma, która jest za wzmacniaczem nadal jest podłączona drugim końcem do sterownika? Bo nie powinna.

Sprawa jest do rozwiązania metodą prób i błędów: sam sterownik i połowa taśmy: działa/nie działa. Sterownik, połowa taśmy i wzmacniacz, bez podłączonej dalszej taśmy: działa/nie działa. Sterownik, jedna taśma, wzmacniacz, druga taśma, drugi koniec taśmy wolny: działa/nie działa.

Adam1983
19-03-2015, 14:40
Za pierwszym razem 3 taśma (podłączałem tak jak były oryginalnie taśmy, czyli po 5 metrów) od wzmacniacza do sterownika była podpięta, i spadek był od 3/4 pierwszej taśmy do końca drugiej taśmy. Potem odłączyłem trzecią taśmę od sterownika i było bez zmian.

Sam sterownik: Od sterownika 5 metrów taśmy działa, 10 metrów, już są spadki, 15 metrów podłączone dookoła są spadki w połowie (bez wzmacniacza).

Sterownik, połowa taśmy i wzmacniacz, bez podłączonej dalszej taśmy: działa

Sterownik, jedna taśma, wzmacniacz, druga taśma, drugi koniec taśmy wolny: spadki pod koniec obu taśm, przyjmując, że taśmy są podzielone na odcinki po 8 metrów.

Jarek.P
19-03-2015, 15:11
No to niestety, więcej wzmacniaczy potrzeba. Jeśli na jednej 5m jest ok, to myślę, że jeden wzmacniacz+zasilacz więcej wystarczy. Dla pewności, zanim pójdziesz na zakupy, spróbuj jeszcze powtórzyć ostatnie doświadczenie, ale z odcinkami 5m, a nie 8m.

Remiks
19-03-2015, 21:15
Zasilacze z alledrogo troszkę słabe na 8m i coś nie pasuje z opisem połączeń. Sprawdż to na 5m odcinkach i krótkich przewodach, powinno działać. Przekroje przewodów i ich długość??

kasprzyk
21-03-2015, 09:28
Witam
Reasumując - masz 16m taśmy 14,4W/1m = przy maks. wykorzystaniu 3kolorów - 230,4W - zasilacz pierwszy był odpowiedni. (nie wiem skąd Ci się wzięło 1,5A/m)
Piszesz, że sterownik ma 288W - czyli jest prawidłowy, nie potrzebujesz dodatkowych wzmacniaczy 4A/kanał 24V
Przy odpowiednim połączeniu, zasileniu taśmy w kilku miejscach i prawidłowym dobraniu przekrojów przewodów i założeniu że wszystkie elementy są jeszcze sprawne - wszystko powinno działać.

Ponieważ "zadziałałeś" już za radami innych forumowiczów - mam tylko jedno pytanie - połączyłeś wyjścia zasilaczy - (chyba że, źle odczytuję Twój rysunek) upewniłeś się, czy te zasilacze takie połączenie dopuszczają ?
pzdr

Adam1983
24-03-2015, 07:45
A więc tak...sprawa już załatwiona.

Kasprzyk: 1,5A/m wynika ze specyfikacji zawartej na opakowaniu taśmy.

Zakończyło się to na podłączeniu taśmy do sterownika, podpiętego tylko do jednego zasilacza.

Taśma została podzielona na odcinki 10 m i 6 m. Ze sterownika pociągnięto jedno zasilenie na 5 metr taśmy dłuższej, i jedno zasilenie na początek tej krótszej. Przy takim podłączeniu taśma świeci jak ta lala.
Znajomy podpiął taśmę do miernika i sprawdził jaki ma pobór, i jak się okazało...całe 16 metrów nie pobiera takiej mocy jakby wynikało to ze specyfikacji czyli 230 W, tylko 82 W.
Z tego wynika, że pobór mocy podany na taśmie był trzykrotnie zawyżony.

Forumowicz MajsterzPolski miał rację co do mniejszego poboru mocy, niż wskazuje na to etykieta.

Kasprzyk, masz rację co do podpięcia zasilenia taśmy w odpowiednim miejscu.

Nie potrzeba było żadnych wzmacniaczy sygnału itp.

Taśma idzie teraz na zasilaczu 150W, i jak to ujął kolo co mi to zrobił, że jeszcze można by do tego podpiąć kolejne 10 metrów, i będzie działało bez problemów.

Reasumując, nie ma co się sugerować specyfikacją na etykietach taśm, gdyż są zdecydowanie zawyżone, i sprawa polega tylko na podpięciu zasilania w odpowiednim miejscu.

Wszystkim udzielającym mi rady serdecznie dziękuje za pomoc :)

Jarek.P
24-03-2015, 07:56
Ciekawe. Pomiar mocy był przy maksymalnym poziomie świecenia wszystkich trzech kolorów taśmy? Bo trzykrotnie zaniżona moc wydaje się być trochę niewiarygodna, w ciemno obstawiałbym raczej, że zmierzyliście moc tylko jednego świecącego koloru.

Adam1983
24-03-2015, 08:14
Z ręką na sercu, pomiar robiony przy maksymalnym natężeniu ledów, wszystkich kolorów.

I jeszcze dodam, ze wszystkie te złączki do ledów to szajs. Nie ma to jak lutowanie :)

kasprzyk
24-03-2015, 19:04
Kwestia jakie masz napięcie na końcówkach tych taśm w momencie pełnego obciążenia - jeśli możesz to pomierz.

Adam1983
24-03-2015, 20:13
Oj to nie wiem kiedy pomierze gdyz nie mam miernika. Ale jak co to bede pamietal.