PDA

Zobacz pełną wersję : Podłączenie gniazdek elektrycznych



CarekPL
06-03-2015, 08:39
Witam ponownie Panowie.
Jestem laikiem w sprawach elektrycznych, ale przyszło mi w remontowanym pokoju wymienić gniazda elektryczne. Kupiłem gniazdka z bolcem i chciałbym również go podłączyć, ale nie wiem jak, dlatego proszę o pomoc.

Gniazdka zakupione są takie:
307468

Teraz kable i przymocowanie starych gniazdek:

Nr 1, cztery przewody: biały zapleciony z niebieskim, niebieski, czarny:
307466

Nr 2, dwa przewody: biały i niebieski:
307467

Bardzo proszę o pomoc, czytałem w internetach, ale tam są inne kolory, a przy dwóch kablach trzeba zrobić "mostkowanie", ale nie wiem co to znaczy. Z góry dziękuję!

krzcel
06-03-2015, 09:25
Możliwości jest kilka, zależy kto odpowiada.
1. Murarz - a podłącz tak jak było
2. Murarz któremu się wydaje że jest elektrykiem : faza do fazy, zero na bolca i mostek z bolca na zero.
3. Elektryk odpowie wezwij elektryka, bo tu trzeba więcej rzeczy rozeznać. Bez wymiany kabli IMO się nie obejdzie. I trzeba będzie rozpisać plan migracji instalacji w tym budynku do wersji TN-S.

A przy okazji pytanko(jedno z wielu, które trzeba zadać żeby tą instalację poprawnie wykonać) : nie masz przypadkiem jednego z bezpieczników w tablicy głównej założonego na zero?

rgal
06-03-2015, 09:31
Cud instalacja, szczególnie dobór kolorów, Przyznaję że nawet nie estem pewny jak obstawiać który przewód jest fazowy- no ale to sie da rpsoto zmierzyć. Wg mnie tutaj trzeba elektyka na miejscu, bo o ile wykonanie zerowania na gniazdku jest proste to tu trzeba by sprawdzić resztę instalacji żeby to zerowanie nie zwiększyło tylko zagrożenia.

krzcel
06-03-2015, 09:54
nie estem pewny jak obstawiać który przewód jest fazowy.

No przecież to widać na pierwszy rzut oka. Na pierwszym zdjęciu fazowy jest czarny i niebieski a na drugim niebieski ;)

rgal
06-03-2015, 10:36
No przecież to widać na pierwszy rzut oka. Na pierwszym zdjęciu fazowy jest czarny i niebieski a na drugim niebieski ;)

Skoro niebieski może być fazowym to równie dobrze czarny może być neutralny w tym układzie - ale faktycznie bardziej prawdopodobna jest wersja 1 mógłbym w sumie na to dyche postawić :P. Oczywiście dalej nie ma pewności że te gniazdka w ogóle są połączone ze sobą, może do z lampy piętro niżej idzie... no ale to juz takie gdybanie. Osobiście spróbowałbym korzystając z okazji wymienić te przewody na poprawne kolorystycznie - może da się przeciągnąć. Mozna by przy okazji sprawdzić przekroje, wciągnąć PE... no ale to juz by trzeba konsekwentnie do rozdzielni, przebudowa rozdzielni, uziemienie... idąc tym tropem robimy gruntowny remont instalacji (skądinąd wskazany).

Gregore
07-03-2015, 21:05
Weź do ręki próbnik neonowy sprawdź który przewód jest fazowy i w nowym gniazdku wepnij go w miejsce oznaczone literą L, drugi powinien być neutralny więc podpinasz go w miejsce oznaczone N.
Jeśli jednak nie masz pewności nie rób tego sam tylko poproś jakiegoś elektryka o pomoc.

Remiks
07-03-2015, 21:21
Mozna by przy okazji sprawdzić przekroje, wciągnąć PE... no ale to juz by trzeba konsekwentnie do rozdzielni, przebudowa rozdzielni, uziemienie (skądinąd wskazany).
A jak jest to rozdzielnica mieszkaniowa na 7 piętrze?

rgal
07-03-2015, 22:02
A jak jest to rozdzielnica mieszkaniowa na 7 piętrze?

W takiej sytuacji to już się sytuacja komplikuje (najprawdopodobniej sieć w bloku jest TNC - i wtedy można tylko zrobić remont instalacji w mieszkaniu) no ale tu nie będę się szczegółowo wypowiadał żeby przypadkiem głupot nie popisać - przyznaję że pierwsze pomyślałem o domu jednorodzinnym.

mt-instalacje
08-03-2015, 01:11
Jak widzę ten mostek niebieski z czarnym to mi sie robi galareta z mózgu.
Po drugim piwku rada murarza wydaje mi się najlepsza. Tylko rób to jak jest widno, bo może Ci światła braknąć.

kalaf5
08-03-2015, 07:14
Zrób tak jak pisze Gregore
Dobrze prawi

zbich70
08-03-2015, 07:43
Zrób tak jak pisze Gregore
Dobrze prawi
Masz na myśli pierwsze zdanie czy drugie?

kalaf5
08-03-2015, 10:28
Mam na myśli pierwsze zdanie.

Remiks
08-03-2015, 10:39
A co z bolcem, na zdjęciu nowe gniazdko jest z bolcem?

zbich70
08-03-2015, 12:13
Mam na myśli pierwsze zdanie.
Gniazdo ma trzy styki. Post, który rekomendujesz mówi o dwóch. Co z trzecim ?

Gregore
08-03-2015, 12:24
Gniazdo ma trzy styki. Post, który rekomendujesz mówi o dwóch. Co z trzecim ?

Trzeci to zapewne ochronny (PE), ale na zdjęciu dwa widać że masz dwa kable (biały i niebieski), więc raczej nie ma w obwodzie różnicówki. W takiej sytuacji nic nie podpinasz.

zbich70
08-03-2015, 12:40
Trzeci to zapewne ochronny (PE), ale na zdjęciu dwa widać że masz dwa kable (biały i niebieski), więc raczej nie ma w obwodzie różnicówki. W takiej sytuacji nic nie podpinasz.
Doprawdy? A co ma RCD do rzeczy?
Więc po co gniazdo ze stykiem ochronnym do niczego nie podłączonym? Chyba tylko po to aby wprowadzić użytkownika w błąd, że ochrona jest i spokojnie podłączał odbiornik w I klasie.

kalaf5
08-03-2015, 12:53
Tak więc możesz zmostkować PE z N ,bo to w tej sytuacji najrozsądniejsze wyście.

zbich70
08-03-2015, 13:06
Tak więc możesz zmostkować PE z N ,bo to w tej sytuacji najrozsądniejsze wyście.
I w kółko to samo... :bash:
A układ sieci zdiagnozowałeś telepatycznie czy przez szklaną kulę?
Wiesz w ogóle, że są różne układy i co z tego wynika?

Z resztą - o czym tu gadać - post tytułowy mówi sam za siebie:

Jestem laikiem w sprawach elektrycznych, ale przyszło mi w remontowanym pokoju wymienić gniazda elektryczne.
Raz, że laik zabiera się za coś o czym nie ma najmniejszego pojęcia i kolejni laicy mu doradzają.
Dwa, remont - choć cząstkowy, jednego pokoju, to najważniesze są przecież gładzie i gniazdka z "dizajnem". Co jest pod spodem to mało istotne, bo przecież hulało to i będzie dalej hulać. Nic to, że z czasów wczesnego Gierka albo Bieruta i dawno wyekspoatowane...
Na starą Syrenkę bez podłogi też położysz nowy lakier i będziesz się cieszył i popylał niczym Fred Flinston... ?

kalaf5
08-03-2015, 22:13
I w kółko to samo... :bash:
A układ sieci zdiagnozowałeś telepatycznie czy przez szklaną kulę?
Wiesz w ogóle, że są różne układy i co z tego wynika?

Z resztą - o czym tu gadać - post tytułowy mówi sam za siebie:

Raz, że laik zabiera się za coś o czym nie ma najmniejszego pojęcia i kolejni laicy mu doradzają.
Dwa, remont - choć cząstkowy, jednego pokoju, to najważniesze są przecież gładzie i gniazdka z "dizajnem". Co jest pod spodem to mało istotne, bo przecież hulało to i będzie dalej hulać. Nic to, że z czasów wczesnego Gierka albo Bieruta i dawno wyekspoatowane...
Na starą Syrenkę bez podłogi też położysz nowy lakier i będziesz się cieszył i popylał niczym Fred Flinston... ?
Uważasz że to z czasów wczesnego prl-u to się pewnie mylisz.
To wygląda na wczesne lata demokracji:P

zbich70
09-03-2015, 11:03
Uważasz że to z czasów wczesnego prl-u to się pewnie mylisz.
To wygląda na wczesne lata demokracji:P
Nie ma znaczenia czy instalacja była wykonana za Bieruta, Gierka czy "wczesnego" Wałęsy.
Znaczenie ma, że nie odpowiada ona obecnym standardom. Więc kiedy ją dostosujesz jeśli nie przy remoncie?
Głupotą wręcz skrajną jest "face lifting" z pozostawieniem pod spodem badziewia.