PDA

Zobacz pełną wersję : oczko z siatkobetonu



Daniel Starzec
17-08-2004, 20:54
Czy ktoś zbudował oczko z siatkobetonu? :)

gosciu01
17-08-2004, 21:09
ooo,
właśnie miałem zapytać o to samo, a właściwie opinie nt. oczka z folią i siatkobetonem.

mam już dziurę w kształcie litery L o równych "ramionach" dł. tych ramion
5m, szerokość ok. 2,5 m, głębokości tarasów w oczku ok. 25 cm, 50-60cm i 1m.
Ogólnie 0k. 18-20 m2 i 10-12 m3.

jak narazie znalazłem ciekawą stronę o siatkobetonie tutaj :

http://oczko4you.republika.pl/oczko.html

No i nie wiem czy lepiej będzie obłozyć to folią, czy bawićsię w siatkobeton. Temat na przyszły rok.

Cz.

godzilla
17-08-2004, 21:13
hmmm.... jachty sie z tego buduje, wiec powinno byc szczelne....

slyszalem ze najlepszym tworzywem na wykladanie wszelkich basenow sa membrany kauczukowe firmy trelleborg....

szwagier u nich pracuje i cuda o tym opowiada.... podobno przez 50 lat toto nie skoroduje, nie przepusci wody i jest elastyczne tak zima jak i latem....

poczytac o tym mozna tu:

http://www.trelleborg.com.pl/zbiorniki.html

AdamY
17-08-2004, 21:15
Z oczkiem z siatkobetonu jest cała masa kłopotów (znaczy z jego wykonaniem). Takie małe oczko to raczej tylko z folii. W chwili obecnej dostępne są bardzo dobre kleje do folii PCV (ERGIS) czy chemia do zgrzewania na zimno (HEINKEL). Przy dobrym rozplanowaniu w pół dnia można wyłożyć takie oczko. A folia jest o wiele bardziej elastyczna od betonu.. nie zareaguje na zmiany w gruncie. I zdemontować w razie czego znacznie łatwiej. Raczej same zalety. Folie EPDM - owszem - bardzo dobre.. tylko ta cena (jakieś 70 zł za m.kw. - tak ma np. FIRESTONE), przy cenie ok. 14 zł za m.kw. folii PCV 0,8 mm jeszcze długo nie będą konkurencja, chyba że do miniaturowych oczek. Ostatnio kupowałem dla klienta 180 m.kw folii, to jeśli miałoby to być EPDM to by mnie pogonił na cztery wiatry i wszystkie zalety by nie pomogły.

gosciu01
17-08-2004, 21:25
folia wydaje się być kuszącym rozwiązaniem,

ale co z kretami, nornicami, korzeniami itp. ?
zauważyłem na działce krecie kopce i z pewnością są też nornice.

grunt mam kamienisto gliniasty.

Cz.

AdamY
17-08-2004, 21:30
Jeśli chodzi o korzenie to można wyłożyć nieckę (przed ułożeniem folii) geowłókniną, starymi wykładzinami z tworzywa sztucznego i teo typu środkami. Kilka oczek w życiu popełniłem i jeszcze żadnego kret ani nornica nie uszkodziła.. A jeśli grunt jest kamienisty to trzeba wykopać 10 do 15 cm większą nieckę i potem wysypać powstałą różnicę piaskiem czy czystą ziemią z urobku.

godzilla
17-08-2004, 21:36
Folie EPDM - owszem - bardzo dobre.. tylko ta cena (jakieś 70 zł za m.kw. - tak ma np. FIRESTONE), przy cenie ok. 14 zł za m.kw. folii PCV 0,8 mm jeszcze długo nie będą konkurencja, chyba że do miniaturowych oczek. Ostatnio kupowałem dla klienta 180 m.kw folii, to jeśli miałoby to być EPDM to by mnie pogonił na cztery wiatry i wszystkie zalety by nie pomogły.

faktycznie.... w takim razie i ja kupowalbym whiskas.... tfu! folie z pcv....

;)

Daniel Starzec
17-08-2004, 21:51
Dlaczego kusi mnie siatkobeton?
Wydaje mi się że jest to materiał bardziej naturalny a poza tym można do tego wejsc bez obawy że sie przedziurawi.No i krztałt można nadać temu dowolny z wnękami dla roslin.

Pearl
18-08-2004, 15:27
a bentonit? Zalety, wady... Oczko, takie do 50m3 to dla mnie temat nr 1 wiosną 2005 :D więc chętnie ucho nadstawię i posłucham. Pozdrawiam
Pearl

prosciu
23-08-2004, 17:46
Pozwolę sobie wtrącić swoje trzy grosze.
Nie każdy może zrobić oczka z foli nawet najlepszej. Ja mam psa - goldena - kochajacego wodę kąpie sie we wszystkim nawet w misce a jak nie ma wody to jej szuka w wyschniętych kałużach.
Straciłem już basenik dla dzieci. Znajomi którzy zakładają oczka z foli (zarobkowo)powiedzieli że jeszcze nie wymyślili foli która przetrzymała by radość i wolę walki mojego pupilka.
Planowałem zrobić oczko z włókna szklanego i żywicy epoksydowej.
teraz muszę poważnie przeliczyć co się bardziej opłaca siatkobeton czy żywica :cry:
bardzo dziękuję za tą stronę

godzilla
23-08-2004, 20:30
Pozwolę sobie wtrącić swoje trzy grosze.
Nie każdy może zrobić oczka z foli nawet najlepszej. Ja mam psa - goldena - kochajacego wodę kąpie sie we wszystkim nawet w misce a jak nie ma wody to jej szuka w wyschniętych kałużach.
Straciłem już basenik dla dzieci. Znajomi którzy zakładają oczka z foli (zarobkowo)powiedzieli że jeszcze nie wymyślili foli która przetrzymała by radość i wolę walki mojego pupilka.
Planowałem zrobić oczko z włókna szklanego i żywicy epoksydowej.
teraz muszę poważnie przeliczyć co się bardziej opłaca siatkobeton czy żywica :cry:
bardzo dziękuję za tą stronę

hmmm.... nasz paco tez wariuje w temacie woda..... a zastanawiam sie czy nie wybudowac prawdziwego oczka bo to co wymurowalem to taki raczej tysiaclitrowy basenik...... trza by sie zastanowic nad tym betonem......

bo jak paco zacznie w wodzie przebierac lapami to rozwali wszystko....

Rbit
24-08-2004, 08:18
To ja dorzuce jeszcze jedno rozwiazanie: glina. Kopie sie dołek , jedzie do cegielni i kupuje nie wypalone cegly i odpady rozglada w dwóch warstwach polewa woda, czeka az sie stanie plastyczne , ubija, sypie na wierzch warstwe ochronna z piachu lub żwiru i wlewa wode. Przynajmniej tak mi sie wydaje bo jeszcze nie robiłem a mam zamiar w standardowym oczku ok 30m2 ( bez pozwolenia). Może ktoś ma jakieś doświadczenia i sie podzieli ?

Pearl
25-08-2004, 07:42
ale nie ma tu zabezpieczenia przed gryzoniami i może się zdarzyć, że kret zafunduje nam darmowy odpływ :-? . Poza tym nie każdemu spodoba się kolor wody w takim oczku, a wystarczy chyba jeden karpik by woda miała kolor kawy z mlekiem, no chyba, że mamy same szczupaki - te stoją nieruchomo ...do czasu :D
Pozdrawiam
Pearl