PDA

Zobacz pełną wersję : Ukryte koszta



Brzeszczot_33
07-03-2015, 21:03
No właśnie, jak to jest z dodatkowymi kosztami? Tzn. takimi z którymi się nie liczymy podczas planowania, a podczas budowy wychodzą. Jaki dodatkowych kosztów można się spodziewać?

Np. zebranie humusu?

beatagl
07-03-2015, 23:47
dobry post :) codziennie będziecie się spotykać z ukrytymi kosztami np "wichowe ":)

jajmar
08-03-2015, 11:10
Gdzie te koszta są ukryte? Jeżeli wiesz że należy humus zerbac a nie policzysz tego to nie znaczy że to jest ukryte tylko że to pominąłeś to celowo.

Dobry kosztorys zawiera wszystkie koszty, elementów zawartych w projekcie. -podstawa dobrego kosztorysu dobry projekt.

Jak już to wiechowe nie "wichowe " ale to też nie co dzień, są zwyczajowe etapy na stawianie wiechy a nie fajrant.

bizslawek
08-03-2015, 12:32
W moim przypadku nie uwzględnionym kosztem jest paliwo, a mała cysterne wyjezdziłem ;). Do działki mam 10 km i bywało nie raz, że w dniu byłem 2 razy na budowie. Nie wspomne o drugim samochodzie, którym odwiedzala budowe zona. Do tego wyjazdy po wszelkiego rodzaju materiały,wyceny, spotkania. Tego chyba nikt nie bierze pod uwage.

Brzeszczot_33
08-03-2015, 13:54
Mam na myśli takie koszta które zazwyczaj są pomijane, człowiek nie myśli planując budowy

jajmar
08-03-2015, 14:05
Mam na myśli takie koszta które zazwyczaj są pomijane, człowiek nie myśli planując budowy

Wiele zależy od planującego i od sposobu prowadzenia budowy np. :
1. Zlecasz wykonanie murów firmie - masz jedną cena i komplet roboty
2.Jak realizujesz mury sam + murarz częsty błąd to liczenie ( na etapie szacowania kosztów) bloczki 50zł/2, robocizna 30zł =80zł/m2 mam 100m2 potrzebuje 8000zł . A potem dochodzi folia pod ścianę, zaprawa (lub klej), rusztowanie, nadproża, deski na szalunki, gwoździe itd i robi się 12 tyś.

Wartości przykładowe.

Brzeszczot_33
08-03-2015, 14:12
O to mi chodzi :)
Bo np myślę aby zatrudnić murarzy do postawienia domu w SSO, ale przed tym muszę wytyczyć dom przez geodetę? + deski aby można było zaznaczyć? Chodzi o to, żeby nie przeliczyć się myśląc że firma weźmie 100 tys, a tu się okaże że potrzebne są dodatkowe pieniądze na coś co przed tymi robotami jest potrzebne

jajmar
08-03-2015, 17:58
O to mi chodzi :)
Bo np myślę aby zatrudnić murarzy do postawienia domu w SSO, ale przed tym muszę wytyczyć dom przez geodetę? + deski aby można było zaznaczyć? Chodzi o to, żeby nie przeliczyć się myśląc że firma weźmie 100 tys, a tu się okaże że potrzebne są dodatkowe pieniądze na coś co przed tymi robotami jest potrzebne

To może sprecyzuj co chcesz zrobić co przewidujesz zawsze coś ktoś dorzuci. Bo tak ogólnie zadane pytanie nie nie wiadomo co liczysz co nie.

Brzeszczot_33
08-03-2015, 18:13
Obecnie jestem na etapie projektu, znaczy już końcówki, w ciągu ok 2 tygodni mam otrzymać projekt. Wtedy mam zamiar rozejrzeć się za jakąś firmą do SSO. I chciałbym właśnie zapytać jakie koszta można się spodziewać np. podczas składania wniosku o pozwolenie na budowę, przy zleceniu firmie wykonaniu budynku SSO a raczej pomiędzy tymi pkt - wykonanie ogrodzenia (liczyłem że koszt niecałe 400zł =stemple + siatka leśna), jakiegoś budynku gospodarczego (myślę o garażu blaszaku = ~1500), będę musiał geodecie zlecić wyznaczenie budynku przed budową, zebrać humus, zrobić wykop?

jajmar
08-03-2015, 22:09
Brzeszczot_33 czytając Twoje pytania ja Ci coś doradzę, wynajmij solidnego kierownika budowy do prowadzenia inwestycji. Nie takiego od wpisów tylko takiego co poprowadzi budowę, co zamówi co potrzeba i rozliczy ekipę czy firmę inaczej kiepsko to widzę.

Projekt, adaptacja, mapy do celów projektowych, badania gruntu, dopiero pozwolenie , potem kierownik, i dopiero tyczenie(geodeta), zbieranie humusu kopanie szalowanie itd.

Za 400zł ogrodzisz działkę? Material i robocizna? Ile ma ta działka ?

Brzeszczot_33
09-03-2015, 07:17
Chciałbym znaleźć takiego kierownika budowy, tylko skąd mieć pewność że będzie solidny? Że na początku nie zrobi dobrego wrażenia, a później tylko będzie dokonywał wpisów?

Projekt mam już końcówkę, mapę do celów projektowych już mam, badania geologiczne również. Właśnie dlatego zaczynam się rozglądać co dalej trzeba planować, za czym się rozglądać.

Działka ma w obwodzie 126 metrów, myślę by zrobić ogrodzenie ze stempli (~50 * 3-4zł = 150-200zł + siatka leśna ok 250zł) co by dało z 400-450 zł, robota oczywiście własna, dlatego jej nie liczę

sokrates72
09-03-2015, 15:32
koszty wyboru najtańszych materiałów mogą być długoletnie

rusztowania
09-03-2015, 16:03
Ukryte koszta możemy wszędzie napotkać, na pewno nie polecam wyboru najtańszych materiałów.

Bejaro
09-03-2015, 18:50
Narzędzie,koszt ich naprawy zakupu czy wypożyczenia tarcze wiertła pianki kleje silikony przedłużacze taczki szpadle,taśmy folie zabezpieczające niby drobnostka a kosztuje nie mało,a trzeba tego dużo przy samodzielnym budowaniu,i koszt transportu materiałów.Do tej siatki drut do wiązania czy gwoździe umknęły.

jajmar
09-03-2015, 18:55
Działka ma w obwodzie 126 metrów, myślę by zrobić ogrodzenie ze stempli (~50 * 3-4zł = 150-200zł + siatka leśna ok 250zł) co by dało z 400-450 zł, robota oczywiście własna, dlatego jej nie liczę

Do tego brama wjazdowa z desek z siatką + zawiasy + skobel i kłódka kolejne 150-200 zł.

Bejaro
09-03-2015, 19:18
A i jeszcze jedno utwardzenie wjazdu-aby spokojnie zwieźć materiały.

Nefer
09-03-2015, 19:25
Lista prac z 2003 roku więc niektóre rzeczy się mogły zmienić (np. kwestie związane z prawem budowlanym). Trochę wyobraźni i nie będzie ukrytych kosztów. Drugą metodą jest zakup kosztorysu. Nie będzie w nim co prawda wyszczególnionego wynajmu kibelka dla ekipy, ale to załatwi wyobraźnia :)

HARMONOGRAMPRAC

DOKUMENTACJA I UZGODNIENIA
wybór działki
wypis i wyrys z planu zagospodarowania
warunki zabudowy
projekt budowlany
badanie geotechniczne gruntu
umowa z gazownią
umowa z energetyką
umowa z MPWiK
sprawdzenie księgi wieczystej, ...
zakup działki
pozwolenie budowlane
wybór kierownika budowy
wybór ekipy budowlanej

STAN ZEROWY
zgłoszenie rozpoczęcia robót
usunięcie humusu
utwardzenie drogi
wytyczenie budynku
ustawienie sławojki
wykonanie wykopu pod ławy i stopy fundamentowe
wykonanie wykopu pod ogrodzenie
rozprowadzenie i przepusty dla kanalizacji, przłącza wody, przyłacza prądu (dom + garaż) i gazu
przepust dla doprowadzenia powietrza do kominka
przepust dla czerpni powietrza
przepusty dla okurzacza centralnego
stabilizowanie cementem i utwardzenie podłoża pod ławami
wylanie chudziaka pod ławy i stopy
izolacja pozioma na chudziaku
szalowanie ław, stóp i ganku
szalowanie ogrodzenia
wykonanie zbrojenia ław, stóp i ganku + bednarka i uziomy
zalanie ław + stóp + ganku + ogrodzenia + sprawdzenie poziomów
izolacja pozioma na ławach
szalowanie ścian fundamentowych + niezbedne przepusty
zbrojenie ścian fundamentowych
zalanie ścian fundamentowych + ogrodzenia + sprawdzenie poziomów
usunięcie szalunków
izolacja pozioma na ścianach fundamentowych
izolacja pionowa ścian fundamentowych
ocieplenie ścian fundamentowych
usypanie i zagęszczanie piachu na podłogę na gruncie
rozprowadzenie czerpni powietrza, czerpni kominka, odkurzacza centralnego i innych instalacji
wykonanie chudziaka podłogi na gruncie + zbrojenie + dylatacje
izolacja podłogi na gruncie
połączenie izolacji poziomej podłogi i ścian fundamentowych + zakład na naprężenia
drenaż odwodnieniowy (opcja)
zasypanie fundamentów z zewnątrz + obsypanie ścian fundamentowych
zamontowanie ogrodzenia i tymczasowej bramy

STAN SUROWY OTWARTY
murowanie pierwszej warstwy ścian nośnych + sprawdzenie poziomów
murowanie ścian nośnych i nadproży parteru
murowanie ścian działowych parteru
murowanie komina
zbrojenie, szalowanie schodów wewnetrznych
wykonannie zbrojenia wieńca W1, trzpieni TZ, słupa S1, podciągów P1,2,3, belek stropowych,
belek ukrytych BU1,2, balkonu i fragmentów monolitycznych stropu
stęplowanie i ułożenie belek stropowych
deklowanie i ułożenie pierwszej warstwy pustaków stropowych
szalowanie wieńca W1, belek ukrytych BU1,2 i trzpieni TZ, balkonu, fragmentów monolitycznych stropu
oraz mocowanie murłat garażu
zalanie słupa S1, podciągów, stropu, balkonu, wieńca W1, trzpieni TZ, schodów
usunięcie szalunków
murowanie pierwszej warstwy ścian poddasza + sprawdzenie poziomów
murowanie ścian nośnych i nadproży poddasza
murowanie i wykończenie komina
wykonanie zbrojenia wieńca W2, kotew murłat i płatwi Pl1,2, płatwi kalenicowej
szalowanie wieńca W2
zalanie wieńca W2
rozszalowanie wieńca W2
izolacja pozioma wieńca W2 i W1 garażu pod murłaty
impregnacja więźby
podłożenie styropianu pod stelaż zadaszenia ganku
wykonanie więźby
położenie wiatroizolacji domu i garażu
łaty + kontrłaty
położenie dachówki + kominki kanalizy + uchwyt antenowy + ławy kominiarskie
instalacja odgromowa dachu
montaż rynien poziomych
zabicie okien i drzwi

STAN SUROWY ZAMKNIĘTY
osadzenie drzwi zewnętrznych, okien i bramy garażowej
osadzenie okien dachowych
ocieplenie poddasza

INSTALACJE + WYKOŃCZENIE WNĘTRZ
paroizolacja
montaż profili i ułozenie płyt g-k poddasza + wyjście na stryszek + otwory na anemostaty
montaż płyt osb stryszku
rozprowadzenie kanalizacji
wykonanie szamba
przyłącze wody
rozprowadzenie instalacji zwu + cwu
rozprowadzenie instalacji elektrycznej, rozdzielnicy, instalacjie alarmowej TV, telefonicznej, sieci komp.
instalacja skrzynek rozdzielaczy
rozprowadzenie instalacji rekuperatora + anemostaty
rozprowadzenie rur odkurzacza centralnego
tynkowanie ścian wewnętrznych + osadzenie puszek elektrycznych
przyłącze energetyczne
ocieplenie i izolacja podłogi na gruncie
rozprowadzenie ogrzewania podłogowego i podłączenia grzejników
przyłacze gazu + montaż zbiornika
montaż pieca i zasobnika - uzbrojenie kotłowni
wykonanie dylatacji wylewki
wylewka z plastyfikatorem + zbrojenie
montaż balustrady antresoli, balkonu i schodów
montaż kominka
zamontowanie rekuperatora
malowanie ścian
montaż grzejników
ułożenie kafli, biały montaż
ułożenie podłogi pływającej poddasza, okładziny schodów, paneli/parkietu
montaż gniazdek elektrycznych
montaż oświetlenia
uzbrojenie instalacji alarmowej
osadzenie drzwi wewnętrznych
montaż listew przypodłogowych
osadzenie parapetów wewnętrznych i zewnętrznych
montaż szaf garderoby
montaż mebli kuchennych + AGD
montaż karniszy

WYKOŃCZENIE ZEWNĘTRZNE
ocieplenie budynku + czerpnia powietrza
tynki zewnętrzne
montaż i malowanie podbitki
montaż rynien spustowych
montaż okiennic
montaż płyt osb poddasza garażu
montaż odkurzacza centralnego

ZAGOSPODAROWANIE TERENU
generalne sprzątanie (wynajem kontenerów i ładowaczy)
wjazd na działkę, podjazd i chodnik
wykonanie tarasu
budowa śmietnika
położenie kafli na ganku
markiza
ścieżki ogrodowe
oświetlenie zewnętrzne
instalacja nawadniająca ogrodu
zagospodarowanie ogrodu

Brzeszczot_33
09-03-2015, 19:42
Zawiasów to akurat nie wziełem pod uwagę, a skroble jak widzę to zazwyczaj są w gratisie do siatki :)

dzięki Nefer za spis :)

jacek.zoo
09-03-2015, 19:48
ale w spisie nefer tez juz widze ukryte koszty. np przy dachu nie ma okuc, tzn gwozdzie, sruby, blachy itp itd, u mnie na.dachu tego poszlo za 1700zl, a tez tego wcsesniej nie liczylem

jajmar
09-03-2015, 19:48
Zawiasów to akurat nie wziełem pod uwagę, a skroble jak widzę to zazwyczaj są w gratisie do siatki :)



chyba o różnych skoblach piszemy
https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQGYr3lNrAoKFmNcjHQVeO94GV0pYT2q qr_yo-eFZvKW5PSGc0A

Nefer
09-03-2015, 21:37
ale w spisie nefer tez juz widze ukryte koszty. np przy dachu nie ma okuc, tzn gwozdzie, sruby, blachy itp itd, u mnie na.dachu tego poszlo za 1700zl, a tez tego wcsesniej nie liczylem

W każdym zapisanym powyżej etapie jest w cholerę materiałów (gwożdzi) i narzędzi (np. tarcze czy wiertła). Ich spis jest w kosztorysie, a nie na liście powyżej, bo miałby kilkanaście tysięcy pozycji - to nie są koszty ukryte LOL :)

Ja brałam ekipy, więc generalnie niewiele mnie interesowały gwoździe i inne pierdoły.
NIe przewidziałam jednego : że wydam 5k na wywóz gruzu/śmieci/ sprzątanie.

jacek.zoo
09-03-2015, 22:19
wlasnie o to chodzi, ja np sprzatanie przewidzialem a np tych gwozdzi nie. nie ma uniwersalnego kosztorysu, a podejzewam ze nawet najlepszy nie obejmie wszystkiego, kazdy cos pominie i dla niego bedzie to ukryty koszt

Nefer
09-03-2015, 22:22
Kosztorys budowlany dotyczy materiałów i budowy domu. W moim było wszystko - zamówiłam przedmiar. Reszta jest po stronie inwestora (lub nie ... zależy od ekipy) : kibel, sprzątanie, buda do spania dla ekip. Niektórzy nawet gotują ekipom obiady :) czy stawiają flaszkę na "wiechę"- tego kosztorys też nie zawiera. Nie zawiera również żadnych binusów dla ekip - ale kto bogatemu zabroni. I często nie zawiera : ogrodzenia, kostki, przyłaczy - bo nie może ich zawierać.
Podobnie jak dodatkowych wynalazków nie wynikających z konstrukcji domu : alarmu, klimatyzacji czy kominka
Ale w moim rozumieniu świata to nie są ukryte koszty. Ukryte koszty są wtedy, gdy hurtownia mnie nie poinformuje, że nie zamierza wyładować tych cegieł tylko mam sobie sama je wziąć z samochodu :) Lub, jeśli malarz mnie nie poinformuje, że nie ma pędzli, wiader ani nic co powinien mieć - i będzie rozczarowany po dotarciu na miejsce :)

kubakuba
10-03-2015, 14:38
Ja myślę, że ukryte koszty wychodzą codziennie. Złamie ci się wiertło do betonu – koszt, pęknie parę płytek przy układaniu – koszt, zachorujesz – koszt. Jednak dobry kosztorys, przygotowany przez fachowca powinien przewidzieć powiedzmy 90% wydatków.

Nefer
10-03-2015, 15:51
Tak - jeśli robisz sam. Jeśli zatrudniasz firmę to jest to ryzyko firmy.