PDA

Zobacz pełną wersję : płytki klinkierowe a styropian 25cm na elewacji - jak to zrobić ?



Salah
08-03-2015, 07:53
usłyszałem od jednego budowlańca ze to nie wykonalne aby na takim styro zrobić płytki klinkierowe. Chodzi o kołki i że grozi do oberwaniem. Prawda to ?

Balto
08-03-2015, 20:25
To czy grozi oberwaniem czy nie zależy od wielu czynników:
- wagi jednej płytki klinkierowej i tego czy jest to cieniutka płytka elewacyjna czy cegła klinkierowa
- tego jak dobrze i jak mocno jest zakołkowany styropian w murze i tego jak był doń klejony
- tego jak dobra jest siatka zbrojąca i jak dobry był użyty klej by przykleić ją do styro...
- ile i jak wysoko ma ta płytka iść
Ideał jeśli masz możliwość osadzenia pierwszego rzędu płytki na jakimś fragmencie fundamenciku w taki sposób by się na czymś wspierała, coś jak fliza na podłodze, jeśli tak się da, możesz jechać i pod sam dach....

Salah
16-03-2015, 06:32
- tak jak pisałem chodzi o płytki klinkierowe nie cegły. Płytka pewnie jakiegoś Robena.
- Jeszcze nie ma styropianu położonego i pytam juz wcześniej aby zrobić go pod płytki klinkierowe, Ponoć z kołkami do styro 25cm jest problem.
- a jaka ta siatka i klej powinny być ?
- płytki z jednej strony to będzie raptem mały pasek 50cm na elewacji na wysokości 200cm ,a z drugiej strony cała ściana 600cm x300cmm
- nie mam na czym podeprzeć :/

dzabij
16-03-2015, 18:44
Przy oklejaniu elewacji płytkami, zdaje się że kołkuje się najpierw styropian a potem jeszcze dodatkowo siatkę wtopioną w klej. Zapytaj u wykonawców elewacji, najlepiej kilku.

Ja bym zresztą wydał kilka złotych i wykonał test. Wykonanie 1-2 m2 takiej elewacji majątku kosztować nie będzie, a jak po związaniu spróbujesz to "zdemolować" to sam sobie wyrobisz zdanie czy da radę czy nie.

Groszek80
16-03-2015, 22:20
Polecałbym przekołkować styropian razem z siatką zbrojeniową, żeby ją maksymalnie usztywnić. W takich sytuacjach idealnie byłoby, żeby ruszt do płytek klinkierowych oprzeć na gruncie. Wtedy masz też pustkę powietrzną, która gwarantuje dobrą paroprzepuszczalność ściany. Generalnie żaden producent płytek klinkierowych nie zaleca, żeby płytki doklejać do izolacji na większych połaciach, bo w ten sposób para wodna może mieć utrudnione odprowadzenie z izolacji i będzie zmniejszać stabilność kleju do płytek. Z doświadczenia powiem tylko, że prawie zawsze da się zrobić ruszt oparty na podłożu - choćby z prętów stalowych zatopionych w styropianie. Potem i tak się to tynkuje, więc wizualnie nie stanowi to żadnego problemu. Masa 1 m2 standardowych płytek klinkierowych (podaję na przykładzie płytek Terca) to w granicach 18 kilogramów, tak więc przy większych połaciach obciążenie dla styropianu robi się naprawdę konkretne... Kombinuj z rusztem :)

Salah
12-04-2015, 21:02
nie wiem jak ten ruszt ma wyglądac masz może jakąs fotkę ?

jajmar
12-04-2015, 23:37
Mam na styro gr.15cm przyklejone kamyki piaskowce 3-4cm czyli lekkie nie są. Styro kołkowany , ponieważ nie było mnie przed laty przy klejeniu i mialem obawy czy był dobrze przyklejony styropian, dołożyłem długie kolki przez siatkę i klej. Po prawie 2 latach "musiałem" zerwać kawałek elewacji z kamienia i nie mam wątpliwości samo nie spadnie. Zerwanie tego ze ściany kosztuje sporo pracy.

Polecam styropian klejony obwodowo + placki do tego kolki siatka i potem jeszcze raz kołek w kleju.

Salah
22-06-2015, 08:05
- Mam styro 26cm ostatecznie biały termoorganika gold [ bardzo krzywy ]
- kleję na klej kreisel 210
- sposób klejenia to placki trzy plus obwodowo [ strasznie dużo idzie tego kleju około 10kg na 1 m2 ]
- siatka będzie najprawdopodobniej carpola 160

maciek_knap
22-06-2015, 09:09
nie wiem jak ten ruszt ma wyglądac masz może jakąs fotkę ?

Ruszty do klinkieru mogą być drewniane albo aluminiowe. Plusem tego rozwiązania w porównaniu do siatek zbrojeniowych jest szczelina wentylacyjna która powstaje między klinkierem a dociepleniem. Nie ładuje się też bezpośrednio mokrego kleju na docieplenie, co też jest plusem ze względów termicznych. Moim zdaniem sposób mocowania rusztu i samej elewacji powinien jednak wyrysować ci jakiś projektant.

ripplek
22-06-2015, 09:11
Powinien, żeby to było solidnie i porządnie zrobione

Salah
22-06-2015, 15:01
chcę zrobić tak :

- w tym roku ocieplić zaciągnąć elewację siatką z klejem
- w przyszłym roku jak już będę mieszkał położyć klinkier

i teraz robiąc tak jak robiłem do tej pory to w niczym nie przeszkadza ?

Salah
27-07-2015, 06:51
podsumowując zrobic tak należy :

- styropian bez kołkowania
- siatka
- kołki
- siatka kolejny raz

czy takie rozwiązanie nie będzie zimne [ mostki termiczne ] bo gdyby nie klinkier to kołki dawał bym te ciepłe ,a w wypadku gdy kołkuję na siatce to juz wchodzą w gre tylko zwykłe kołki

dobrze myślę ?

BrickoMan
12-08-2015, 08:22
Podsumowując:

- izolacja na klej, najlepiej twarda wełna - Rockwool Fasrock LL. Pomijając parametry użytkowe, jest paroprzepuszczalna, co znacznie ogranicza ryzyko późniejszych usterek. Jeśli jednak ma pojawić się styropian, to klejony na grzebień lub po obwodzie, w żadnym razie na placki.
- dwa razy warstwa siatki elewacyjnej zaciągniętej dobrym klejem elastycznym. Ceresit CM17, CM19, Sopro 450, 457, 400. Dwa razy oznacza jedna warstwa zaciągnięta klejem, przerwa na wyschnięcie, druga warstwa zaciągnięta klejem, a nie dwie naraz. Najlepiej, jeśli warstwy siatki są klejone skosem, pod kątem prostym względem siebie. W ten sposób zapewnia się równomierną pracę obu warstw. Należy unikać łączenia pasów siatki obu warstw w tym samym miejscu
- tak przygotowany podkład kołkujemy. Dla płytek klinkierowych wystarczy podwojenie ilości kołków względem tynku. Przy płytkach ręcznie formowanych można dodać jeszcze 1 czy 2 dyble na m2.
- płytki kleimy tym samym klejem, którym zaciągaliśmy siatkę. Nie kleimy na grzebień, szczególnie na styropianie, gdyż w powstających pustkach może zbierać się wilgoć, co skutkuje późniejszym odpadaniem płytek lub wykwitami. Klej nanosimy na tył płytki skośnie, zaciągając szpachlą o dłuższe brzegi. W przypadku płytek z cegieł porowatych należy przypilnować, aby klej dobrze złapał kontakt. Można zwilżyć wcześnie tyły płytek.
- koniecznie fugujemy. Elewacje, gdzie inwestor stwierdził, iż bez fugi też ładnie wygląda, a można przyoszczędzić, sypią się od pierwszego sezonu zimowego.
- płytki na cokole impregnujemy do wysokości 1m, nie zaszkodzi impregnacja całej elewacji. Impregnujemy preparatem do cegieł - Dynasil Klinkier/ST, Sopro FAD 712, PCI Silconal, Remmers Funcosil lub podobne. Ważne, aby impregnat był paroprzepuszczalny. Jeśli chodzi o stosunek cena/jakość, polecam polskie Dynasile. Klinkier do płytek klinierowych i o małej nasiąkliwości, ST do ręcznie formowanych i reszty licowych. ST teoretycznie lekko przyciemnia, ale w praktyce tego nie widać.

Salah
17-08-2015, 05:50
kleiłem styro placki + obwodowo
siatka 150 dwie warstwy wystarczy wystarczy ? czy konieczna jest 165 ?
a ten klej do siatki : Kreisel STYRLEP-B 225 dobry jest ?
gdzie dostane długie kołki w rozsądnych pieniądzach ? [ mam styro 26 cm ]. muszą byc ponad 30 cm znalazłem jedynie takie za 2.5 zl. sztuka :/

Salah
19-08-2015, 18:47
mam problem z tymi kołkami 35 cm :/ wie ktoś gdzie można takie dostać ?

Salah
23-08-2015, 19:47
kołki już kupiłem z włókna szklanego. ALE mam jeszcze pytanka do was :

- dostałem dobra cenę na Kreisel STYRLEP-B 225 biały klej do siatki, czy będzie lepszy od Caparol Capatect 190 ? bo te "Ceresit CM17, CM19, Sopro 450, 457, 400. " ceny mają za wysokie
- będę dawał dwa razy siatkę czy musi być 165g czy wystarczy 150g ?