PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiana architekta



silverfox
08-03-2015, 17:15
Witam nie znalazłem nigdzie tego tematu nie bardzo wiedziałem też gdzie go umieścić dlatego myślę że w tym dziale było by najbliżej.
Mianowicie mój problem wygląda następująco zamówiłem projekt domu "wisełka" architekt go zaadaptował do działki na której miałby być budowany działka jest umiejscowiona gdzie jest służebność przejazdu, sąsiedzi najpierw się zgodzili a jak wszystko było już załatwione i brakowało do pozwolenia podpisu u notariusza,zmienili zdanie.
Daliśmy więc spokój z tą działką kupiliśmy inną i teraz pytanie jest takie czy mogę ten projekt zaadaptować u innego architekta ponieważ ten powiedział 5000zł gdzie za poprzednią mu zapłaciliśmy mniej,wydaje mi się że troszeczke przesadził
Moje pytanie czy jest możliwa adaptacja przez innego architekta,jak to wygląda ze strony prawnej może ktoś się spotkał z taką sytuacją.

DSQ
08-03-2015, 18:06
Raczej nie ma szans. Projekt jest objęty ochroną ustawy o prawie autorskim, podobnie jak inne utwory artystyczne, zatem modyfikacja projektu przez innego projektanta stanowiłaby plagiat. Trzeba by odkupić prawa autorskie, ale na to oczywiście architekt się nie zgodzi. Nie ma wyjścia, trzeba negocjować. Albo machnąć ręką i znaleźć inny projekt.

rübezahl
08-03-2015, 18:21
zamówiłem projekt domu "wisełka" architekt go zaadaptował
A nie chodzi tu o projekt gotowy??

silverfox
08-03-2015, 18:33
tak chodzi tu o gotowy projekt z firmy MG project adaptowany przez innego architekta

rübezahl
08-03-2015, 18:58
To nic nie stoi na przeszkodzie.

michalmar
14-03-2015, 15:33
oczywiście, że nie powinno być problemu. Tzw. projekt gotowy to część architektoniczno-budowlana projektu budowlanego, w celu adaptacji powinno się do niego dłączyć m.in. zagospodarowanie działki - może to zrobic dowolnym projektant o odpowiednich uprawnień wybranych przez ciebie
jakieś pytania? MODEROWANO

DSQ
14-03-2015, 16:59
No tak, w takim układzie nie będzie problemu. Nie zrozumiałem kontekstu pytania. To znacznie lepiej, że nie trzeba się prosić i można wybrać dowolnego architekta.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
21-03-2015, 21:38
durzuce dwa słowa:
- to, że ktoś wykonuje tzw. adaptację "dzieła" ( projektu gotowego ) nie robi z niego twórcę, Autora obiektu z Prawami Autorskimi.
- przenosi natomiast na niego pełną odpowiedzialność zawodową, jako Projektanta obiektu.

sSiwy12
22-03-2015, 09:16
durzuce dwa słowa:
- to, że ktoś wykonuje tzw. adaptację "działa" ( projektu gotowego ) nie robi z niego twórcę obiektu z Prawami Autorskimi
- przenosi natomiast na niego pełną odpowiedzialność zawodową Projektanta obiektu.

dopowiem.
Jednocześnie taka osoba (adaptor) pełni funkcję "nadzoru autorskiego" i przejmuje wszelkie obowiązki projektanta (architekta) w zakresie art.20 i 21 PB.

To określenie (ustawowe) jest trochę mylące, bo nijak się nie ma do ochrony praw autorskich zgodnych z ustawą o prawach autorskich.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
22-03-2015, 09:41
... nie wchodząc zbyt głęboko w Prawa Autorskie, kupując " projekt gotowy " inwestor płaci za :
1. " projekt gotowy " ( z Prawami Autorskimi określającymi możliwości jego zmian " adaptacyjnych" ) od Autorów projektu
2. " adaptację " ( wykonanie Projektu Budowlanego dla uzyskania PnB ) wykonywaną przez Projektanta obiektu
... płaci podwójnie :) Autorowi i Projektantowi

samo określenie " projekt gotowy " ( PG ) - jest chyba największą " zmyłą " z jaką spotkałem się w życiu, ponieważ PG - projektem nie jest ( chyba, że koncepcyjnym ), tym bardziej " gotowym " !